Материалдар / Ашық сабақ :1836-1838 жж.Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ :1836-1838 жж.Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа әдіс-тәсілдер тарих сабағында қолдаңылған сабақ.Жас маамандарға қомек құрал ретінде ұсыныс.Сабақтарға қолдануға.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Желтоқсан 2021
611
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚМЖ

Пәні: Қазақстан тaрихы

Мектеп: №12 ЖОББМ

Күні:06.12.2021ж.

Мұғалімніңатыжөні: Нуркенова М.Е.

Сынып: 7

Сыныптағы оқушылар саны: қатыспағандар:

Сабақтақырыбы:

1836-1838 жж.Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі.


Сабақ негізделген оқу мақсаты:

7.3.1.5 - Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау.

7.3.1.6 - Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтап, ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді.

Оқушылардың басым бөлігі: Көтеріліс барысындағы негізгі шайқастарды атап, картада көрсете алады.

Кейбір оқушылар: Көтеріліске қатысты қорытынды шығарады.

Бағалау критерийлері

-халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды;

-ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді

-көтеріліске қатысты қорытынды шығарады.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Бөкей хандығы, Ішкі Орда, Жәңгір хан, Исатай Тайманұлы, Махамбет Өтемісұлы

Видео роликтер арқылы тындалым, мәтінмен жұмыс арқылы оқылым дағдысы, сабақты түсіндіру арқылы айтылым дағдысы қалыптасады.

Құндылықтарға баулу

Өз Отанын құрметтеуге, ел жандылыққа болашақта елінің дамуына өз үлесін қосуға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

География, әдебиет, құқық негіздері,музыка.

Алдыңғы оқу

1822-1824 жылдардағы патша реформалары.



Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар


Басталуы

1-кезең.

4 мин.













7 мин.


Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал.

Мейірімді жүрекпен,

Ақ пейілді тілекпен.

Амандасып алайық,

Бір жадырап алайық .


«Сергіту сәті».

Сәлем достым /қол алысады/

Сен қалайсын? /арқа қағады/

Қайда болдың? /алақан жаяды/

Мен сені сағындым! /жүрегін ұстайды/

Сен келдің /құшағын жаяды/

Жақсы болды! /құшақтасады/.


Үй тапсырмасын тексеру: "Стикердегі диалог" әдісі.

7- сынып.(өткен тақырыпты тесеру сұрақтары);

1.  Бөкей Ордасы құрылды -1801ж.

2. Бөкей Ордасының территориясы(Еділ мен Жайықтың аралығы).

3. Ішкі Орданы құру туралы жарлыққа қол қойған орыс патшасы-І Павел

4. Ішкі Ордадағы хан сарайы орналасты: Жасқұста.

5. 1822 жылы қабылданған Ереже қалай аталады?

Оның авторы кім?

6.Сібір қазақтарының Жарғысы бойынша қай жүзде хандық билік жойылды?1824ж.

7.Орынбор қазақтарының Жарғысы қай жылы қабылданды?Авторы?1822.эссен

8.Кіші жүзде хандық билік қай жылы жойылды?1822

9.1822ж. «Жарғыға»сәйкес Орта Жүз неше әкімшілік-басқару сатысынан тұрды? 3


Топқа бөлу. (Топты бағалау парғы беріледі)

Бағалау парақшасы №1

Оқушының аты-жөні

Үй жұмысы

Ой қозғау

Топтық жұмыс

Шығармашылық

жұмыс

Қорытынды

1







2







3







4







5







6









1-3 балл

1-3 балл

1-2 балл

1-2 балл

1-10 балл





Презентация 1









Оқулық:Т.Омарбеков.Қазақстантарихы Алматы «Мектеп» баспасы.2018ж


Презентация 2


Стикерлерге жазылған сұрақтар тақтада ілініп тұрады.















Бағалау парақшасы,



Ортасы

2-кезең

20-минут




















Бейнефильм -6 мин.



10мин.

























(Б) Ой шақыру. Тақырыпқа шығу.

(М) «Сол жердемін деп елестетіңіз» тапсырмасы бойынша суретпен жұмыс жүргізіліп, оқушыларға төмендегі сұрақ қойылады:

Сіз нені көріп тұрсыз?

Бүгін қандай тақырып болуы мүмкін?

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.

М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, зерттеу сұрағына назар аударылады.


Оқушылар назарына бейне баян ұсынылады.

Көріп болған соң тапсырмалар беріледі.

Оқушылар бейнебаянды көргенде мына жоспар бойынша есте сақтауға тырысайық.

Көтерілістіңсебебі, мақсаты

Көтерілістіңнегізгіқозғаушыкүші

Көтерілісбарысы

Көтерілістіңжеңілусебептері

Көтерілістіңнәтежесі, тиімдіжақтары

Көтерілістіңтарихимаңызы


Бейнебаян көрсетілді.


1-тапсырма:Деңгейлік тапсырма. (топтық жұмыс)


І топ: Ақпараттық органайзер әдісі бойынша төменде берілген кестені толтырыңдар

1.Көтерілістің хронологиялық шеңбері

2. Көтеріліс басшылары:

3.Қозғаушы күші:

1.Жауабы:





2.Жауабы

3.Жауабы

Басталу себебі:

Жеңілу себебі:

Салдары:

1.



2.


1.



2.

1.



2.


Дескрипторы:

-Көтерілістің болған жылдарын жазады

-Басшыларын атайды

-Қозғаушы күшін анықтайды

-Басталуының кем дегенде 2 себебін жазады

-Жеңілу себебіне 2 дәлел келтіреді

-Салдарына 2 факті жазады



ІІ топ:Картамен жұмыс. Контур картасына Бөкей Ордасындағы шаруалар көтерілісінің ең ірі шайқастарын белгілеп көрсет, болған жылдарын жаз


Дескрипторы:

-Контур картаға 1 ірі шайқасты белгілеп, датасын жазады

-Контур картаға 2 ірі шайқасты белгілеп, болған жылы жазады

-Контур картаға 2 ірі шайқасты белгілеп, хронологиялық шеңберін жазады

-Шайқастарға қатысты өз қорытынды ойларын жазады


ІІІ топ:«Жаңа дизайн»әдісі. Егер көтеріліс жеңіспен аяқталса, не болареді?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дескрипторы:

-Көтерілістің аяқталуы туралы жаңа нұсқа ойлап табады.

-Оған кем дегенде 2 мысал келтіріп, дәлелдейді

-Көтеріліс басшыларына өз бағаларын береді

-Қорытынды шығарады.

Қ/Б: Қол шапалақ;1,2,3(1-орташа,2-жақсы,3-өте жақсы)










https://youtu.be/VikfGQkpmEU


https://youtu.be/3jw9kN_3WoU








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!