|
ҚМЖ |
Пәні: Қзақстан тaрихы |
Мектеп: Жаңажол НЖББМ |
|
Күні 7.12.2018ж |
Мұғалімнің аты жөні: Джанбузова А.С |
|
|
Сынып 8 |
Сыныптағы оқушылар саны: 6 қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
1836-1838 жж Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
7.3.1.5 - Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау. 7.3.1.6 - Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: 1836-1838 жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтерілісті айта алады. Оқушылардың басым бөлігі: халықтың отарлаушылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын сипаттап, талдай алады. Кейбір оқушылар: Халықтың мүддесін қорғаған көтеріліс басшыларының еңбектеріне тарихи бағасын бере алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Видео роликтер арқылы тындалым, мәтінмен жұымс арқылы оқылым дағдысы, сабақты түсіндіру арқылы айтылым дағдысы қалыптасады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өз Отанын құрметтеуге, ел жандылыққа болашақта елінің дамуына өз үлесін қосуға тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет, құқық негіздері |
|
|
Алдыңғы оқу |
1822-1824 жылдардағы патша реформалары. 7.3.1.4 – Патша өкіметінің реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру; 7.1.2.1 – Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
1Жоспар:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі «Есім акронимі» стикерге есім жазып бас әрпінен жақсы қасиетін айту. «
Хандық билікті жою туралы Ережелер I-топ II-топ Уақыты- 1822 жыл 1824 жыл Атауы – Сібір қырғыздары туралы Ереже Орынбор қырғыздары туралы Жарғы Авторы- М.Сперанский П.К.Эссен Жүз- Орта Кіші Әкімшілік құрылымы- округ, Батыс,Орта, Шығыс бөлік болыстық,ауыл әкімшілігі Салдары- тәуелсіздіктерінен айырылды Блоб ағашы» стикерге жазған есімдерін жапсыру.Үй тапсырмасын тексеру. Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы бөлу. 1-топ Исатай. 2-топ Махамбет. (Т) Сынып ішіндегі мәліметтерді жинақтап таныстыру. ( ҚБ) «Екі ұсыныс, бір тілек» |
Оқулық Ж.Қасымбеков. Т.Омарбеков.Қазақстан тарихы Алматы мектеп баспасы.2016ж
|
|
Ортасы 2-кезең 20-минут |
(Б) Ой шақыру. Тақырыпқа шығу. (М) «Сол жердемін деп елестетіңіз» тапсырмасы бойынша суретпен жұмыс жүргізіліп, оқушыларға төмендегі сұрақ қойылады:
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Бейне баян ұсынылады. Зерттеу мен талдау «Ақпаратты талдайық» Т 1-тапсырма. Оқушылар берілген мәтінмен жұмыс жасап, сұрақтарға жауап береді. I-топ. «Исатай» 1. Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтаңыз; 2. Көтерілістің себептерін атаңыз; 3. Қозғаушы күштерді атаңыз; 4. Махамбеттің байланыс жасаған орыс достарын атаңыз. 1.Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтайды. 2.Көтеріліс себебін көрсетеді. 3.Көтерілістің қозғаушы күшін анықтайды. 4.Махамбет достарын кемінде 2-ін атайды; II- топ. «Махамбет» 1. 1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты әңғімелеңіз; 2. 1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтаңыз; 3. Көтеріліс басшыларын анықтаңыз; 4. Көтерілістің жеңілу себебін талдаңыз. 1.1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты сипаттайды. 2. 1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтайды; 3.Көтерілістің басшыларын атайды. 4.Көтерілістің жеңілу себебін талдайды
Мақсаты :Оқушылар тақырыпты тереңірек ұғына түсуіне және сұраққа жылдам әрі нақты жауап беруге дағдыландыру, бір-бірін тыңдай білу дағдысын қалыптастыру. (ҚБ) «Шапалақтау» Т Мәтінмен жұмысты жасап болған соң, қорытынды шығару үшін келесі тапсырмалар беріледі.Топ тапсырмаларын жүйелі меңгерту мақсатында алынған ақпараттарды менталді картаға түрлендіріп тұжырымдау. Бүгінгі өтіліп жатқан тақырып бойынша тұжырымдамалық карта жасау тапсырылады. Соңында әр топтың жұмысы сол критерий бойынша бағаланады. Дескриптор 1.Карталарды салыстырады. 2. Көтеріліс орнынын анықтайды. 3.Кейбір елді мекендерді көрсетеді. 4.Көтеріліс Қазақстанның қай бөлігінде екенін атайды (ҚБ) «Топтардың бірін-бірі бағалауы» Интерпретация Т «Тарих дөңгелегі» Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
|
Оқу мақсаты:
күресінің себеп-салдарын анықтау;
|
|
Сабақтың соңы (5 мин) Үй тапсырмасы 5- минут Өзін-өзі бағалау |
«Блоб ағашы»
|
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма.
Пән; қазақстан тарихы
7-сынып
|
Сабақтың тақырыбы |
1836-1838 жж Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. |
|
|
Оқу мақсаттары |
7.3.1.5 - Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау. 7.3.1.6 - Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну,талдау,жинақтау. |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.1836-1838жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күрестің себеп-салдарын анықтап, жинақтау. 2.1836-1838жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтеріліске тарихи талдай жасай отырып, баға беру |
|
|
Тапсырма .№1 тапсырма .Бұрыштар әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді . №2 тапсырма: «Жылдар сөйлейді» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасату. №3тапсырма: «Өрмекші торы» әдісі арқылы оқушылар шеңбер болып отырады.Жіп арқылы бір-біріне сұрақ бағыттайды. №4тапсырма: Берілген тақырып бойынша «Тұжырымдамалық карта» әдісі постер қорғау. №5 тапсырма: «Сөйлемдегі сөз» әдісі арқылы жаңа сабақтан алған білімін қорытындылау |
||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
Балдар |
|
1.1836-1838жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күрестің себеп-салдарын анықтап, жинақтау. |
Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі туралы біледі. Шаруалар көтерілісінің шығу себептерін ажырата алады Көтеріліс кімнің бастауымен туындағанын біледі. Көтерілістің қамтыған аймақтарын картадан анықтай алады. Көтерілістің кезеңдерін жіктей алады. |
|
|
1836-1838жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтеріліске тарихи талдай жасай отырып, баға беру |
1836-1838жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызына баға бере алады Исатай мен Махамбеттің атқарған еңбектеріне тарихи баға бере алады |
|
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|
Білетінім ,білгенім ,білгім келеді кестесі бойынша бағалау |
Топтың жұмыс ережесімен таныстыру «Есіңде сақта» 1Ұйымшылдық.
2 Бірінің ойын бірі тыңдау. 3Сыйластық. 4Қолдау көрсету 5Белсенділік таныту |
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары жүзеге асты деп ойлаймын. Сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орын алды. Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі туралы білді. Көтеріліс кімнің бастауымен басталғанын және неге жеңіліске ұшырағанын түсінді. Оқушылар толық біліп, түсінді Иә, жоспарланған уақытымды тиімді пайдаландым Жоспарыма еш өзгеріс енгізбедім.
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Тақырыпты топпен талқылау. 2Оқушылар ақпаратты өздігінен білім алуға, алынған ақпаратты бағалауға дағдыланды Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Тұжырымдамалық карта» әдісі әдісі бойынша топтық жұмыс 2: «Сөйлемдегі сөз» әдісі бойынша жақсарта алады. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқыту үдерісінде барлық оқушыларды қатыстыру үшін түрлі әдістерді пайдалану. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
Ашық сабақ 1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
|
ҚМЖ |
Пәні: Қзақстан тaрихы |
Мектеп: Жаңажол НЖББМ |
|
Күні 7.12.2018ж |
Мұғалімнің аты жөні: Джанбузова А.С |
|
|
Сынып 8 |
Сыныптағы оқушылар саны: 6 қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
1836-1838 жж Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. |
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
7.3.1.5 - Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау. 7.3.1.6 - Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру. |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: 1836-1838 жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтерілісті айта алады. Оқушылардың басым бөлігі: халықтың отарлаушылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын сипаттап, талдай алады. Кейбір оқушылар: Халықтың мүддесін қорғаған көтеріліс басшыларының еңбектеріне тарихи бағасын бере алады. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Видео роликтер арқылы тындалым, мәтінмен жұымс арқылы оқылым дағдысы, сабақты түсіндіру арқылы айтылым дағдысы қалыптасады |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өз Отанын құрметтеуге, ел жандылыққа болашақта елінің дамуына өз үлесін қосуға тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет, құқық негіздері |
|
|
Алдыңғы оқу |
1822-1824 жылдардағы патша реформалары. 7.3.1.4 – Патша өкіметінің реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру; 7.1.2.1 – Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
1Жоспар:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі «Есім акронимі» стикерге есім жазып бас әрпінен жақсы қасиетін айту. «
Хандық билікті жою туралы Ережелер I-топ II-топ Уақыты- 1822 жыл 1824 жыл Атауы – Сібір қырғыздары туралы Ереже Орынбор қырғыздары туралы Жарғы Авторы- М.Сперанский П.К.Эссен Жүз- Орта Кіші Әкімшілік құрылымы- округ, Батыс,Орта, Шығыс бөлік болыстық,ауыл әкімшілігі Салдары- тәуелсіздіктерінен айырылды Блоб ағашы» стикерге жазған есімдерін жапсыру.Үй тапсырмасын тексеру. Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы бөлу. 1-топ Исатай. 2-топ Махамбет. (Т) Сынып ішіндегі мәліметтерді жинақтап таныстыру. ( ҚБ) «Екі ұсыныс, бір тілек» |
Оқулық Ж.Қасымбеков. Т.Омарбеков.Қазақстан тарихы Алматы мектеп баспасы.2016ж
|
|
Ортасы 2-кезең 20-минут |
(Б) Ой шақыру. Тақырыпқа шығу. (М) «Сол жердемін деп елестетіңіз» тапсырмасы бойынша суретпен жұмыс жүргізіліп, оқушыларға төмендегі сұрақ қойылады:
Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Бейне баян ұсынылады. Зерттеу мен талдау «Ақпаратты талдайық» Т 1-тапсырма. Оқушылар берілген мәтінмен жұмыс жасап, сұрақтарға жауап береді. I-топ. «Исатай» 1. Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтаңыз; 2. Көтерілістің себептерін атаңыз; 3. Қозғаушы күштерді атаңыз; 4. Махамбеттің байланыс жасаған орыс достарын атаңыз. 1.Көтерілістің хронологиялық шеңберін анықтайды. 2.Көтеріліс себебін көрсетеді. 3.Көтерілістің қозғаушы күшін анықтайды. 4.Махамбет достарын кемінде 2-ін атайды; II- топ. «Махамбет» 1. 1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты әңғімелеңіз; 2. 1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтаңыз; 3. Көтеріліс басшыларын анықтаңыз; 4. Көтерілістің жеңілу себебін талдаңыз. 1.1837 жылдың 15 қарашасындағы шайқасты сипаттайды. 2. 1838 жылы Қиыл және Ақбұлақ өзені бойындағы шайқас нәтижесін анықтайды; 3.Көтерілістің басшыларын атайды. 4.Көтерілістің жеңілу себебін талдайды
Мақсаты :Оқушылар тақырыпты тереңірек ұғына түсуіне және сұраққа жылдам әрі нақты жауап беруге дағдыландыру, бір-бірін тыңдай білу дағдысын қалыптастыру. (ҚБ) «Шапалақтау» Т Мәтінмен жұмысты жасап болған соң, қорытынды шығару үшін келесі тапсырмалар беріледі.Топ тапсырмаларын жүйелі меңгерту мақсатында алынған ақпараттарды менталді картаға түрлендіріп тұжырымдау. Бүгінгі өтіліп жатқан тақырып бойынша тұжырымдамалық карта жасау тапсырылады. Соңында әр топтың жұмысы сол критерий бойынша бағаланады. Дескриптор 1.Карталарды салыстырады. 2. Көтеріліс орнынын анықтайды. 3.Кейбір елді мекендерді көрсетеді. 4.Көтеріліс Қазақстанның қай бөлігінде екенін атайды (ҚБ) «Топтардың бірін-бірі бағалауы» Интерпретация Т «Тарих дөңгелегі» Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
|
Оқу мақсаты:
күресінің себеп-салдарын анықтау;
|
|
Сабақтың соңы (5 мин) Үй тапсырмасы 5- минут Өзін-өзі бағалау |
«Блоб ағашы»
|
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма.
Пән; қазақстан тарихы
7-сынып
|
Сабақтың тақырыбы |
1836-1838 жж Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі. |
|
|
Оқу мақсаттары |
7.3.1.5 - Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау. 7.3.1.6 - Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну,талдау,жинақтау. |
|
|
Бағалау критерийлері |
1.1836-1838жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күрестің себеп-салдарын анықтап, жинақтау. 2.1836-1838жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтеріліске тарихи талдай жасай отырып, баға беру |
|
|
Тапсырма .№1 тапсырма .Бұрыштар әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді . №2 тапсырма: «Жылдар сөйлейді» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс жасату. №3тапсырма: «Өрмекші торы» әдісі арқылы оқушылар шеңбер болып отырады.Жіп арқылы бір-біріне сұрақ бағыттайды. №4тапсырма: Берілген тақырып бойынша «Тұжырымдамалық карта» әдісі постер қорғау. №5 тапсырма: «Сөйлемдегі сөз» әдісі арқылы жаңа сабақтан алған білімін қорытындылау |
||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
Балдар |
|
1.1836-1838жж Бөкей Ордасындағы отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күрестің себеп-салдарын анықтап, жинақтау. |
Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі туралы біледі. Шаруалар көтерілісінің шығу себептерін ажырата алады Көтеріліс кімнің бастауымен туындағанын біледі. Көтерілістің қамтыған аймақтарын картадан анықтай алады. Көтерілістің кезеңдерін жіктей алады. |
|
|
1836-1838жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтеріліске тарихи талдай жасай отырып, баға беру |
1836-1838жж Бөкей Ордасындағы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызына баға бере алады Исатай мен Махамбеттің атқарған еңбектеріне тарихи баға бере алады |
|
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|
Білетінім ,білгенім ,білгім келеді кестесі бойынша бағалау |
Топтың жұмыс ережесімен таныстыру «Есіңде сақта» 1Ұйымшылдық.
2 Бірінің ойын бірі тыңдау. 3Сыйластық. 4Қолдау көрсету 5Белсенділік таныту |
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары жүзеге асты деп ойлаймын. Сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орын алды. Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі туралы білді. Көтеріліс кімнің бастауымен басталғанын және неге жеңіліске ұшырағанын түсінді. Оқушылар толық біліп, түсінді Иә, жоспарланған уақытымды тиімді пайдаландым Жоспарыма еш өзгеріс енгізбедім.
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Тақырыпты топпен талқылау. 2Оқушылар ақпаратты өздігінен білім алуға, алынған ақпаратты бағалауға дағдыланды Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Тұжырымдамалық карта» әдісі әдісі бойынша топтық жұмыс 2: «Сөйлемдегі сөз» әдісі бойынша жақсарта алады. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқыту үдерісінде барлық оқушыларды қатыстыру үшін түрлі әдістерді пайдалану. |
||
шағым қалдыра аласыз


















