------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(білім беру ұйымының атауы)
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ (САБАҚ) ЖОСПАРЫ
____________1920-1930 жж саяси репрессиялар___________
(Сабақтың тақырыбы)
|
Бөлімі |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
8 сынып |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«1920-1930 жж саяси репрессиялар» Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
8.1.2.1-қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ зиялыларының қоғамдық рөлін анықтайды Қазақ зиялыларының қызметіне талдау жасайды |
|
|
*Бағалау критерийі |
Қазақ зиялыларының қоғамдық рөлін анықтайды Қазақ зиялыларының қызметіне талдау жасай отырып, Қазақстан аумағындағы кеңестік еңбекпен түзеу лагерьлеріне талдау жасайды |
|
|
ОДД |
Жоғары ойлау деңгейі |
|
|
*Тарихи концепт |
|
|
|
*Тарихи ойлау дағдысы |
Тарихи дереккөздерді интерпретациялау |
|
С А Б А Қ Т Ы Ң Б А Р Ы С Ы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 1920-1930 жж саяси репрессиялар
Ашық сабақ. 1920-1930 жж саяси репрессиялар
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(білім беру ұйымының атауы)
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ (САБАҚ) ЖОСПАРЫ
____________1920-1930 жж саяси репрессиялар___________
(Сабақтың тақырыбы)
|
Бөлімі |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
8 сынып |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«1920-1930 жж саяси репрессиялар» Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
8.1.2.1-қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ зиялыларының қоғамдық рөлін анықтайды Қазақ зиялыларының қызметіне талдау жасайды |
|
|
*Бағалау критерийі |
Қазақ зиялыларының қоғамдық рөлін анықтайды Қазақ зиялыларының қызметіне талдау жасай отырып, Қазақстан аумағындағы кеңестік еңбекпен түзеу лагерьлеріне талдау жасайды |
|
|
ОДД |
Жоғары ойлау деңгейі |
|
|
*Тарихи концепт |
|
|
|
*Тарихи ойлау дағдысы |
Тарихи дереккөздерді интерпретациялау |
|
С А Б А Қ Т Ы Ң Б А Р Ы С Ы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин Сабақтың басы 6 мин |
-Психологиялық ахуал қалыптастыру: -Оқушылар назарын сабаққа аудару; -Оқушылардың отыратын орнын анықтау
Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін қоғам қайраткерлерінің суреттері ұсынылады. А.Байтұрсынов, Ә.Бөкейханов, М. Дулатұлы, Ә Ермеков, Х.Досмухамедов, М.Тынышбайұлы, М.Жұмабаев, С.Сейфуллин, І.Жансүгіров |
Оқушылар суреттерді қарап, сұраққа жауап береді. -Суреттерден кімді таныдыңыздар? -Оларды не байланыстырады? -Олардың қоғамдық рөлін анықтай аласыз ба? |
Мадақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 мин) |
1 топ: ГУЛАГ 2 топ: Қарлаг (Қарағанды еңбекпен түзеу лагері) 3 топ: Степлаг (Далалық лагерь) 4 топ: АЛЖИР (Отан сатқындары әйелдерінің Ақмола лагері)
2-тапсырма: Кесте толтыру. Бос орынды толтырыңыз
|
|
Мадақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7 мин)
|
Бүінгі сабақты қорытындылау үшін «Zipgrade» әдісі арқылы қорытындылау.
1. Жаңа жазалаушы мекемелердің ресми пайда болуына РКФСР ХКК-нің қай жылғы жарғысы септігін тигізді. А)1938 ж 27 желтоқсан В)1918 ж 5 қыркүйек С)1928 ж желтоқсан D)1937 ж 5 сәуір 2.Қарлагты ұйымдастырудың басты мақсаттарының бірі А) айыпталған азаматтарды азаптау үшін В)астық қоймасын жасау болды. С)Орталық Қазақстандағы дамып келе жатқан көмір-металлургиялық өнеркәсіп үшін ірі азық-түлік және өндірістік база жасау болды. D)Түсті металлургия өндіріс базасын жасау болды 3. Қарлагта ұзақ уақыт қамауда болған Сәулет өнері академиясының мүше-корреспонденті А)Т.М.Людвиг В) С.П.Королев С)А.Л Чижевский D)В.С.Пустовой 4. Степлаг жойылды... А)1950 жылы В)1962 жылы С)1956 жылы D)1959 жылы 5.Ұлы Отан соғысы жылдарында кімнің әйелі мен қызы қамауда болған? А)А.С.Енукидзе В)М.Н.Тухачевский С)Н.Нұрмақов D)Б.Майлин 6.Лагерьлердің бас басқармасы қай жылы пайда болды? А)1928 жылы В) 1929 жылы С)1931 жылы D)1930 жылы
Қорытынды: ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаев 1997 жылды Жалпы ұлттық татулық пен саяси куғын-сүргін құрбандарын еске алу жылы' деп жариялады. Осыған орай республика азаматтарының көптеген қоғамдық бірлестіктері мен ұйымдарының өтініштерін ескере отырьш, жалпы ұлттық татулықты, қогамдық саяси тұрактылықты нығайту мақсатында Жарлық шығарды 31 мамыр – саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні. 1993 жылы «Жаппай қуғын-сүргін құрбандарын ақтау» туралы заң қабылданған болатын. Соның нәтижесінде жазықсыз жала жабылғандар ақталды.
Үй тапсырмасы: §38 оқу, 142 беттегі 2 тапсырма
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













