Ашық сабақ: "1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ: "1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары жалпы білім беретін орта мектептің тарих пәні мұғалімдеріне арналған. 8 сынып оқушыларына арналған тиімді әдіс -тәсілдер көрсетілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы Семей қаласы бойынша білім бөлімінің «Ыбырай Алтынсарин атындағы №37 гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде

Педагогтің аты-жөні:

Жарылгасинова Ж. Г.

Күні:

22. 02.2022 ж.

Сынып: 8 "Г"

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар

Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау

Сабақтың мақсаты

Әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының себебін анықтау,салдарын талдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру

(3 мин.)

«Галереяға саяхат» әдісі

Интербелсенді тақтадағы Сталин мен саяси репрессияны бейнелейтін плакаттар мен фотосуреттерді қарастырады, сұрақтарға жауап береді:

  • Суреттерде қандай байланыс бар?

  • Қандай кереғарлықты көріп тұрмыз?

  • Идеология аңғарыла ма?

  • Неге Сталинді мадақтайтын плакаттар шығарған деп ойлайсыңдар?

Жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Таратпа суреттер






Тақырыптық суреттер



Жаңа білім

(10 мин.)




















(5 мин.)













(8 мин.)

Мәтінмен жұмыс

Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты?








«Джигсо» әдісі - топтық жұмыс:

  1. топ - Ә.Бөкейханов: «Тірі болсам, қазаққа қызмет қылмай қоймаймын»

  2. топ - А.Байтұрсынов: «Біздің заманымыз - өткен заманның баласы, келер заманның атасы!»

  3. топ - М.Дулатов:

Көзіңді аш, оян қазақ, көтер басты, Өткізбей қараңғыда бекер жасты.

Жер кетті, дін нашарлап, хал арам боп, Қарағым, енді жату жарамасты.



Пікірің қажет!

- Қазақ зиялыларының бойынан қандай қасиеттерді байкауға болады?

- ХХ ғасырдың басында қазақ зиялыларын көп алаңдатқан қандай мәселелер?

-Зиялы қауым өкілдеріне тағылған «халық жауы» деген айыппен қаншалықты келісесің?

-ХХ ғасырдың 20–30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе бойынша қандай қорытынды шығаруға болады?





Қалыптастырушы бағалауга арналған тапсырма

Қазақ зиялыларының қызметі мен қоғамдағы рөлін анықтаңыз.

Тұлғалар

Қызметі

Қазақ қоғамындағы рөлі

Ә.Бөкейханов



А.Байтұрсынов



М.Жұмабаев



М.Дулатов



Т.Рысқұлов




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды;

«Сталиндік қуғын-сүргін» саясатымен байланысқан ақпарат береді





Дескрипторы:

- тақырыпты ашады,

- нақты 2 нақты дерек келтіреді;

- баға береді.








Бағалау критерийі

Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін

сипаттайды;









Бағалау критериі:

Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін сипаттайды;


Дескриптор:

  • қазақ зиялыларының қызметін анықтайды;

-қазақ зиялыларының қазақ қоғамындағы орнын бағалайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады





ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады







Өзін - өзі бағалау











Өзін - өзі бағалау


Ақпараттық тақырыптық мәтіндер








Слайд

























Кесте



ҚБ парағы


Бекіту

( 3 мин.)



(8 мин.)


Сабақты қорытындылау

1997 ж 31-мамырда ҚР Президенті Н.Назарбаев қандай жарлыққа қол қойды?


Бейнебаян

«Зиялыларға «халық жауы» деген айып тағылды» тақырыпқа кезекпе-кезек бір сөзбен қорытындылайды.


Үйге тапсырма

"Алаш зиялыларының қазақ ұлтының рухани дамуындағы маңызды рөлі" тақырыбында эссе жазып келу (120 сөз)

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық мәтін






Кері байланыс

(3 мин)

Мен білдім....

Маған қызықты болды....

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


стикер




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.03.2022
2502
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі