|
Пәні : Дүниетану Мектеп: №12 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Менің отбасым және достарым Күні: Мұғалімнің есімі: Қордабаева Кенже Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Менің отбасым |
||||
|
Осы сабақта негізделген оқу мақсаттары |
|
||||
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Отбасы-Семья- family Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - Отбасы деген не? - Қандай туыстық атауларды білесің? - Қамқорлық деген не? |
||||
|
Құныдылықтарды дарыту |
Отбасы мүшелерін құрметтеуге,жауапкершілікке баулу. Өз бетімен білім алуға ұмтылысы бар жеке тұлға қалыптастыру. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көкем еңбек,сауат ашу. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Отбасы мүшелерін атай алады. Отбасы туралы түсінігі бар. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстары |
|||
|
Басталуы |
1.Ұйымдастыру кезеңі Ширату жаттығуы: «Түймедақ» ойыны. Түймедақтың ортасына «отбасы» сөзі жазылады. Оқушылар әр күлтешесәне осы сөзге қатысты сөздерді жазып шығады. Отбасы тақырыбына байланысыт әңгіме жүргізіледі. Кері байланыс: «Ашық микрофон»
Топқа бөлу 1-топ Әке 2-топ Ана 3-топ бала |
слайд
|
|||
|
|
ҰЖ. Миға шабуыл: «Біздің жанұя» бейнебаяны Бейнебаянды көру арқылы отбасы мүшелерінің орнын анықтайды. Кері байланыс: «Ашық микрофон»
ТЖ. «Менің отбасым» «Қонақжайлылық» ойыны І-топ- «Қонақ күту дәстүрлері» (көрініс) ІІ-топ- «Ас мәзірін құру» (ұлттық тағам түрлері) ІІІ-топ - «Ақ тілек» (бата немесе тілек) Кері байланыс: «Ашық микрофон»
Бағалау. «Шапалақ» әдісі 3 шапалақ- өте жақсы 2 шапалақ- жақсы 1 шапалақ орташа ҰЖ. «Сен білесің бе?» Дереккөздерінен мағлұмат беру. 15-мамыр- Халықаралық отбасы күні. Қазақстанда отбасы күнін қыркүйекте мерекелейді. Кері байланыс: «Ашық микрофон»
ӨЖ. «Отбасы ағашы» Дәптермен жұмыс Өздері әкелген отбасы суреттерін осы ағашқа орналастырады. Кері байланыс: -Отбасы мүшелерін қалай орластырдың? Бағалау: Смайликпен бағалау. Сергіту сәті Бас бармағым –әкем Балаң үйрек –шешем, Ортақ тірек-ағам, Шылдыр шүмек-апам, Кішкентай бөбек-мен, Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз бесеуміз. ЖЖ. «Шежіре» Қима сөздерді құрастыру арқылы шежіре құрастырады. Әке Бала Немере Шөбере Шөпшек Немене Туажат Дерексөздерді пайдаланып дұрыс жауабын анықтайды. - «Отбасылық шежіре» сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? - Әр әулеттің өз тарихы бар. Сенің әулетіңнің тарихы- ата-бабаңның өмірі. Отбасының мұндай тарихын шежіре деп атайды екен. Оқушылардың назарын ағаштың суретіне аударыңыз. «Шежірені неліктен ағашпен салыстырады?» деген сұрақ бойынша оқушылардың ойларын біліңіз. Кері байланыс:
Бағалау. Көрсетілген бағалау шкаласына қарап жұптар өзін-өзі бағалайды. 7 дұрыс болса- жұлдызша 5-6 дұрыс болса – төртбұрыш 3-4 дұрыс болса- ұшбұрыш Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықты бейнелейтін суреттерді белгілеңіз.
Қамқорлық жасау дегенді қалай түсінесіз? Жұпта талқылаңыз. Дескриптор: Білім алушы - отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықты бейнелейтін суреттерді көрсетеді; - қамқорлық жасау туралы ой қорытады 2- тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Кімнің, кімге және қалай көмектесіп жатқаны туралы әңгімелеңіз.
Өз отбасыңызда бір-біріңізге қалай көмектесесіздер? Мысал келтіріңіз. Дескриптор: Білім алушы - сурет бойынша ой бөліседі; - өз отбасындағы қарым-қатынас туралы мысал келтіре отырып, әңгімелейді. |
отбасы мүшелерінің суреттері
АКТ видео дәптер
АКТ слайд |
|||
|
Сабақтың соңы |
«Тату –тәтті отбасы» ойыны Сенің анаңның анасы саған кім болады?- Нағашы әже Менің анамның қызы,бірақ мен емес?- Әпке-сіңілі Сенің әкеңнің әкесі? – Ата Сенің әкеңнің ағасы саған кім болады?- Көке Сенің әкеңнің әпкесі саған кім болады?- Әпке Кері байланыс Жаңа сабақты қалай түсінгендерін сигналдық карточкалар арқылы көрсету. Жасыл түс- мен түсіндім Сары түс- әлі де мағлұмат керек Қызыл түс- түсінген жоқпын |
Түстер суреті |
|||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
1. Дайын отбасы суретіндегі отбасы мшелерін анықтау 2.Менің отбасым сауалнама:
|
Шапалақ әдісі Смайлик әдісі Бағалау шкаласы |
Сыныпта орынсыз қозғалыс кезінде парта ұшынан, қаламсаптан сақтану. АКТ –ны қолдану кезінде электр тоғынан сақтану. |
|||
|
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 1 сынып
Ашық сабақ 1 сынып
|
Пәні : Дүниетану Мектеп: №12 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі Менің отбасым және достарым Күні: Мұғалімнің есімі: Қордабаева Кенже Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Менің отбасым |
||||
|
Осы сабақта негізделген оқу мақсаттары |
|
||||
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Отбасы-Семья- family Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - Отбасы деген не? - Қандай туыстық атауларды білесің? - Қамқорлық деген не? |
||||
|
Құныдылықтарды дарыту |
Отбасы мүшелерін құрметтеуге,жауапкершілікке баулу. Өз бетімен білім алуға ұмтылысы бар жеке тұлға қалыптастыру. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көкем еңбек,сауат ашу. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Отбасы мүшелерін атай алады. Отбасы туралы түсінігі бар. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстары |
|||
|
Басталуы |
1.Ұйымдастыру кезеңі Ширату жаттығуы: «Түймедақ» ойыны. Түймедақтың ортасына «отбасы» сөзі жазылады. Оқушылар әр күлтешесәне осы сөзге қатысты сөздерді жазып шығады. Отбасы тақырыбына байланысыт әңгіме жүргізіледі. Кері байланыс: «Ашық микрофон»
Топқа бөлу 1-топ Әке 2-топ Ана 3-топ бала |
слайд
|
|||
|
|
ҰЖ. Миға шабуыл: «Біздің жанұя» бейнебаяны Бейнебаянды көру арқылы отбасы мүшелерінің орнын анықтайды. Кері байланыс: «Ашық микрофон»
ТЖ. «Менің отбасым» «Қонақжайлылық» ойыны І-топ- «Қонақ күту дәстүрлері» (көрініс) ІІ-топ- «Ас мәзірін құру» (ұлттық тағам түрлері) ІІІ-топ - «Ақ тілек» (бата немесе тілек) Кері байланыс: «Ашық микрофон»
Бағалау. «Шапалақ» әдісі 3 шапалақ- өте жақсы 2 шапалақ- жақсы 1 шапалақ орташа ҰЖ. «Сен білесің бе?» Дереккөздерінен мағлұмат беру. 15-мамыр- Халықаралық отбасы күні. Қазақстанда отбасы күнін қыркүйекте мерекелейді. Кері байланыс: «Ашық микрофон»
ӨЖ. «Отбасы ағашы» Дәптермен жұмыс Өздері әкелген отбасы суреттерін осы ағашқа орналастырады. Кері байланыс: -Отбасы мүшелерін қалай орластырдың? Бағалау: Смайликпен бағалау. Сергіту сәті Бас бармағым –әкем Балаң үйрек –шешем, Ортақ тірек-ағам, Шылдыр шүмек-апам, Кішкентай бөбек-мен, Бір үйде біз нешеуміз? Бір үйде біз бесеуміз. ЖЖ. «Шежіре» Қима сөздерді құрастыру арқылы шежіре құрастырады. Әке Бала Немере Шөбере Шөпшек Немене Туажат Дерексөздерді пайдаланып дұрыс жауабын анықтайды. - «Отбасылық шежіре» сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? - Әр әулеттің өз тарихы бар. Сенің әулетіңнің тарихы- ата-бабаңның өмірі. Отбасының мұндай тарихын шежіре деп атайды екен. Оқушылардың назарын ағаштың суретіне аударыңыз. «Шежірені неліктен ағашпен салыстырады?» деген сұрақ бойынша оқушылардың ойларын біліңіз. Кері байланыс:
Бағалау. Көрсетілген бағалау шкаласына қарап жұптар өзін-өзі бағалайды. 7 дұрыс болса- жұлдызша 5-6 дұрыс болса – төртбұрыш 3-4 дұрыс болса- ұшбұрыш Қалыптастырушы бағалау 1-тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықты бейнелейтін суреттерді белгілеңіз.
Қамқорлық жасау дегенді қалай түсінесіз? Жұпта талқылаңыз. Дескриптор: Білім алушы - отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықты бейнелейтін суреттерді көрсетеді; - қамқорлық жасау туралы ой қорытады 2- тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Кімнің, кімге және қалай көмектесіп жатқаны туралы әңгімелеңіз.
Өз отбасыңызда бір-біріңізге қалай көмектесесіздер? Мысал келтіріңіз. Дескриптор: Білім алушы - сурет бойынша ой бөліседі; - өз отбасындағы қарым-қатынас туралы мысал келтіре отырып, әңгімелейді. |
отбасы мүшелерінің суреттері
АКТ видео дәптер
АКТ слайд |
|||
|
Сабақтың соңы |
«Тату –тәтті отбасы» ойыны Сенің анаңның анасы саған кім болады?- Нағашы әже Менің анамның қызы,бірақ мен емес?- Әпке-сіңілі Сенің әкеңнің әкесі? – Ата Сенің әкеңнің ағасы саған кім болады?- Көке Сенің әкеңнің әпкесі саған кім болады?- Әпке Кері байланыс Жаңа сабақты қалай түсінгендерін сигналдық карточкалар арқылы көрсету. Жасыл түс- мен түсіндім Сары түс- әлі де мағлұмат керек Қызыл түс- түсінген жоқпын |
Түстер суреті |
|||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
1. Дайын отбасы суретіндегі отбасы мшелерін анықтау 2.Менің отбасым сауалнама:
|
Шапалақ әдісі Смайлик әдісі Бағалау шкаласы |
Сыныпта орынсыз қозғалыс кезінде парта ұшынан, қаламсаптан сақтану. АКТ –ны қолдану кезінде электр тоғынан сақтану. |
|||
|
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз



















