Тексерілді: Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: ------------------------------------------Т.Саттаров
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№15 Мақтажан ЖББМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Бізді қоршаған әлем |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Саттарова Г.Б |
|||||
|
Күні: |
18.12.24ж |
|||||
|
Сынып: |
1 «Ә» сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№59 сабақ. Шамаларды өлшеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.3.2** өлшем бірліктерді (ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) / уақыт (сағ) қолданып өлшеу; 1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- ұзындық, масса, сыйымдылық шамаларын ажырата алады, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдай алады. - ұзындық, масса, сыйымдылықты салыстыра алады және шамалар мәндерін қосу мен азайту амалдарын орындай алады; - өлшем бірліктерді (ұзындық, масса, сыйымдылық) қолданып өлшей алады; |
|||||
|
Құндылықтар: Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Бірлікке, ынтымаққа және жауапкершілікке баулу. Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут 2 мин Өткенді пысықтау 6 минут Сабақ тың ортасы 2 минут 1 минут 12 минут 3 мин Сергіту сәті 2 минут 5 минут
Сабақтың соңы. 5 минут
2 мин Кері байланыс 2 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал қалыптастыру Сағаттың тіліндей, Иіліп оңға бір. Сағаттың тіліндей, Иіліп солға бір. Оң аяқ, сол аяқ, Жаттығу оңай-ақ! Топқа біріктіру: Ғажайып киіз үй» әдісі 1-топ. «Ұзындық» 2-топ. «Масса» 3-топ. «Сыйымдылық» Топ ережесі: 1.Бірін-бірі тыңдау. 2.Бірлесіп шешу. 3.Өзара көмек көрсету. 4.Ойды ашық айту. 5.Тыныштықты сақтау. 6.Уақытты үнемдеу. Өткенді пысықтау. «Киндер» әдісі (топтық жұмыс) Топтарға Киндерге (жұмыртқаға) жазылған есептер мен жауаптары жеке-жеке беріледі. Топтар есептің дұрыс жауабын тауып біріктіру керек:
2кг+6кг
8 кг
2кг+6кг 80кг-60кг 40кг-20кг
60кг-40кг 10кг+20кг 7кг+3кг 100кг-10кг 50кг+40кг 6кг+2кг Тақырыпты ашу. «Шаңырақ» әдісі Әр топтан балаларға кубикті лақтыру арқылы түсіне сәйкес түскен киіз үйдің артындағы суреттерді атау арқылы қай шамаға жататынын атап, тақырыпты ашқызу. Жаңа тақырып. «D-ID» әдісі. Ал, балаларым, мен бұл тапсырманы сендерге орындауға мүмкіндік беремін. Сендерге өте қызықты тапсырма ұсынамын. Алдымен шамаларды өлшеуді есімізге түсірейік. Массаны, ұзындықты және сыйымдылықты өлшеуде мұқият болыңдар! Ал енді өз білімдеріңді сынап көріңдер! Сәттілік серік болсын қарақтарым! «QR-код» әдісі. (топтық жұмыс) 1-тапсырма. QR-кодты ашу арқылы әр топтың тапсырмасын анықтап, суретке қарап нені өлшегенін тапқызу. Қандай шамалар өлшенді? (Ұзындық, масса, сыйымдылық) 1-топ. «Ұзындық» 2-топ. «Масса» 3-топ. «Сыйымдылық» Әр топқа өзінің тобына сәйкес тапсырманы орындату. Тағы да нені өлшеуге болады? (иттің салмағын, шарбақтың енін, шыршаның ұзындығын, кішкентай шелектегі судың сыйымдылығын)
Суреттегі ыдыстардың сыйымдылығын қалай өлшеуге болады? Мұғалім әр топқа массаға, ұзындыққа және екі литрлік банка, баклашканың сыйымдылығын анықтауға тәжірибелік жұмыс орындату. Сұйықтықты өлшеу үшін ортақ өлшеуіш пайдалану керек деген қорытынды жасату. 2-тапсырма. «Қолғап» әдісі. (жұптық жұмыс) Балалар қолғапты қолдарына жұбымен киіп, қолғапта көрсетілген әр шамалардың мәндерін өсу ретімен көрсету Массаның өлшем бірліктері: 9кг, 20кг, 50кг, 60кг. Ұзындықтың өлшем бірліктері: 30см, 5дм, 90см, 10дм. Сыйымдылықтың өлшем бірліктері: 10л, 20л, 30л, 40л. Сергіту сәті. «Ұлттық ою» әдісі. «Wordwall» әдісі. Дәптердегі №1тапсырманы орындауды ұсыну. Жануарлардың массасын анықтату. Бірінші таразыдағы күшіктің массасын анықтайды. 6 кг+ 2 кг=8 кг Күшіктің массасын пайдаланып, лақтың массасын анықтайды. 2 кг + 8 кг=10кг Күрке тауықтың массасын анықтайды. 5 кг + 2 кг=7 кг Күрке тауықтың массасын пайдаланып, қозының массасын анықтайды. 3 кг + 7 кг= 10 кг «Теңбіл доп» әдісі. Балалар теңбіл допты таяқшасымен соғу арқылы түскен сандардың сұрақтарына жауап беріп, сабақты пысықтату. Марапаттау. Балаларды медальмен жеткен жетістігі бойынша марапаттау Кері байланыс. «Қолшатыр» әдісі. Қонақтарға кәде сый. «Ұстаздан сый» әдісі. Әрбір әріптестерге «Кәдесіз сый болмас» дегендей сандықшаға салынған «Ұстаз сыйын» ұсыну. |
Оқу құралдарын түгелдейді. Өлең жолдарын қайталау арқылы сабақты жақсы көңіл-күймен бастайды. Оқушылар топқа бірігеді. Топ ережесін тыңдайды. Өткен тақырыпты пысықтайды. Балалар сурет арқылы шамаларды табады. Балалар суреттерді атау арқылы қай шамаға жататынын айтады. Бейнеролик арқылы Алдаркөсенің сөзін тыңдайды. Шамаларды есіне түсіреді. Тақтамен жұмыс жасайды. Иттің салмағын, шарбақтың енін, шыршаның ұзындығын, кішкентай шелектегі судың сыйымдылы –ғын табады. Тәжірибе жасайды. Әр шаманың мәндерін өсу ретімен көрсетеді. Қимылдар жасайды. Сиқырлы ұяшықтағы сандарды басу арқылы тапсырманы орындап, дәптермен жұмыс жасайды. Балалар ойын арқылы сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс жасайды. |
Оқушыларды сабақ барысында мақтап, мадақтау арқылы бағалау: Тамаша! Керемет!
Дескриптор: Өлшеу тәсілдерін біледі Таразымен жұмыс жасай алады.
Мақтап, мадақтау арқылы бағалау.
Дескриптор: Қандай затты өлшейтінін анықтай алады. Масса, ұзындық, сұйықтықты, өлшеуді біледі. Дескриптор: Шамаларды қалай өлшеуді біледі.
Дескриптор: Әр шаманың мәндерін өсу ретімен көрсетеді. Өлшем бірліктерін біледі.
Жарайсыңдар!
Керемет! Дескриптор: Жануарлардың массасын анықтайды. Масса ұғымын біледі.
|
слайд Суреттер
қолғаптар
бейнеролик
Жұмыс дәптері https://wordwall.net/ru/resource/83846349/%d0%b0%d1%82%d1%8b-%d0%b6%d0%be%d2%9b3
Қызыл, жасыл қолшатыр
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 1 сынып. Математика. Шамаларды өлшеу
Ашық сабақ. 1 сынып. Математика. Шамаларды өлшеу
Тексерілді: Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: ------------------------------------------Т.Саттаров
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№15 Мақтажан ЖББМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Бізді қоршаған әлем |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Саттарова Г.Б |
|||||
|
Күні: |
18.12.24ж |
|||||
|
Сынып: |
1 «Ә» сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№59 сабақ. Шамаларды өлшеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.3.2** өлшем бірліктерді (ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) / уақыт (сағ) қолданып өлшеу; 1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- ұзындық, масса, сыйымдылық шамаларын ажырата алады, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдай алады. - ұзындық, масса, сыйымдылықты салыстыра алады және шамалар мәндерін қосу мен азайту амалдарын орындай алады; - өлшем бірліктерді (ұзындық, масса, сыйымдылық) қолданып өлшей алады; |
|||||
|
Құндылықтар: Желтоқсан айы: Бірлік және ынтымақ. |
Бірлікке, ынтымаққа және жауапкершілікке баулу. Апта дәйексөзі: Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 2 минут 2 мин Өткенді пысықтау 6 минут Сабақ тың ортасы 2 минут 1 минут 12 минут 3 мин Сергіту сәті 2 минут 5 минут
Сабақтың соңы. 5 минут
2 мин Кері байланыс 2 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал қалыптастыру Сағаттың тіліндей, Иіліп оңға бір. Сағаттың тіліндей, Иіліп солға бір. Оң аяқ, сол аяқ, Жаттығу оңай-ақ! Топқа біріктіру: Ғажайып киіз үй» әдісі 1-топ. «Ұзындық» 2-топ. «Масса» 3-топ. «Сыйымдылық» Топ ережесі: 1.Бірін-бірі тыңдау. 2.Бірлесіп шешу. 3.Өзара көмек көрсету. 4.Ойды ашық айту. 5.Тыныштықты сақтау. 6.Уақытты үнемдеу. Өткенді пысықтау. «Киндер» әдісі (топтық жұмыс) Топтарға Киндерге (жұмыртқаға) жазылған есептер мен жауаптары жеке-жеке беріледі. Топтар есептің дұрыс жауабын тауып біріктіру керек:
2кг+6кг
8 кг
2кг+6кг 80кг-60кг 40кг-20кг
60кг-40кг 10кг+20кг 7кг+3кг 100кг-10кг 50кг+40кг 6кг+2кг Тақырыпты ашу. «Шаңырақ» әдісі Әр топтан балаларға кубикті лақтыру арқылы түсіне сәйкес түскен киіз үйдің артындағы суреттерді атау арқылы қай шамаға жататынын атап, тақырыпты ашқызу. Жаңа тақырып. «D-ID» әдісі. Ал, балаларым, мен бұл тапсырманы сендерге орындауға мүмкіндік беремін. Сендерге өте қызықты тапсырма ұсынамын. Алдымен шамаларды өлшеуді есімізге түсірейік. Массаны, ұзындықты және сыйымдылықты өлшеуде мұқият болыңдар! Ал енді өз білімдеріңді сынап көріңдер! Сәттілік серік болсын қарақтарым! «QR-код» әдісі. (топтық жұмыс) 1-тапсырма. QR-кодты ашу арқылы әр топтың тапсырмасын анықтап, суретке қарап нені өлшегенін тапқызу. Қандай шамалар өлшенді? (Ұзындық, масса, сыйымдылық) 1-топ. «Ұзындық» 2-топ. «Масса» 3-топ. «Сыйымдылық» Әр топқа өзінің тобына сәйкес тапсырманы орындату. Тағы да нені өлшеуге болады? (иттің салмағын, шарбақтың енін, шыршаның ұзындығын, кішкентай шелектегі судың сыйымдылығын)
Суреттегі ыдыстардың сыйымдылығын қалай өлшеуге болады? Мұғалім әр топқа массаға, ұзындыққа және екі литрлік банка, баклашканың сыйымдылығын анықтауға тәжірибелік жұмыс орындату. Сұйықтықты өлшеу үшін ортақ өлшеуіш пайдалану керек деген қорытынды жасату. 2-тапсырма. «Қолғап» әдісі. (жұптық жұмыс) Балалар қолғапты қолдарына жұбымен киіп, қолғапта көрсетілген әр шамалардың мәндерін өсу ретімен көрсету Массаның өлшем бірліктері: 9кг, 20кг, 50кг, 60кг. Ұзындықтың өлшем бірліктері: 30см, 5дм, 90см, 10дм. Сыйымдылықтың өлшем бірліктері: 10л, 20л, 30л, 40л. Сергіту сәті. «Ұлттық ою» әдісі. «Wordwall» әдісі. Дәптердегі №1тапсырманы орындауды ұсыну. Жануарлардың массасын анықтату. Бірінші таразыдағы күшіктің массасын анықтайды. 6 кг+ 2 кг=8 кг Күшіктің массасын пайдаланып, лақтың массасын анықтайды. 2 кг + 8 кг=10кг Күрке тауықтың массасын анықтайды. 5 кг + 2 кг=7 кг Күрке тауықтың массасын пайдаланып, қозының массасын анықтайды. 3 кг + 7 кг= 10 кг «Теңбіл доп» әдісі. Балалар теңбіл допты таяқшасымен соғу арқылы түскен сандардың сұрақтарына жауап беріп, сабақты пысықтату. Марапаттау. Балаларды медальмен жеткен жетістігі бойынша марапаттау Кері байланыс. «Қолшатыр» әдісі. Қонақтарға кәде сый. «Ұстаздан сый» әдісі. Әрбір әріптестерге «Кәдесіз сый болмас» дегендей сандықшаға салынған «Ұстаз сыйын» ұсыну. |
Оқу құралдарын түгелдейді. Өлең жолдарын қайталау арқылы сабақты жақсы көңіл-күймен бастайды. Оқушылар топқа бірігеді. Топ ережесін тыңдайды. Өткен тақырыпты пысықтайды. Балалар сурет арқылы шамаларды табады. Балалар суреттерді атау арқылы қай шамаға жататынын айтады. Бейнеролик арқылы Алдаркөсенің сөзін тыңдайды. Шамаларды есіне түсіреді. Тақтамен жұмыс жасайды. Иттің салмағын, шарбақтың енін, шыршаның ұзындығын, кішкентай шелектегі судың сыйымдылы –ғын табады. Тәжірибе жасайды. Әр шаманың мәндерін өсу ретімен көрсетеді. Қимылдар жасайды. Сиқырлы ұяшықтағы сандарды басу арқылы тапсырманы орындап, дәптермен жұмыс жасайды. Балалар ойын арқылы сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс жасайды. |
Оқушыларды сабақ барысында мақтап, мадақтау арқылы бағалау: Тамаша! Керемет!
Дескриптор: Өлшеу тәсілдерін біледі Таразымен жұмыс жасай алады.
Мақтап, мадақтау арқылы бағалау.
Дескриптор: Қандай затты өлшейтінін анықтай алады. Масса, ұзындық, сұйықтықты, өлшеуді біледі. Дескриптор: Шамаларды қалай өлшеуді біледі.
Дескриптор: Әр шаманың мәндерін өсу ретімен көрсетеді. Өлшем бірліктерін біледі.
Жарайсыңдар!
Керемет! Дескриптор: Жануарлардың массасын анықтайды. Масса ұғымын біледі.
|
слайд Суреттер
қолғаптар
бейнеролик
Жұмыс дәптері https://wordwall.net/ru/resource/83846349/%d0%b0%d1%82%d1%8b-%d0%b6%d0%be%d2%9b3
Қызыл, жасыл қолшатыр
|
||
шағым қалдыра аласыз




































