Материалдар / Ашық сабақ, "2-3 амалмен орындалатын есептер шығару"

Ашық сабақ, "2-3 амалмен орындалатын есептер шығару"

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Білім беру ұйымының атауы

36 қазақ орта мектебі

Пәні:

Математика

Бөлім:

Демалу мәдениеті. Мерекелер.

Педагогтің аты-жөні:

Каирова Гулмира Бердигалиевна

Күні:

02.05.05ж

Сыныбы:3

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

2 – 3 амалмен орындалатын есептер шығару

Оқу мақсаты

3.5.1.1 2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу

Сабақтың мақсаты

2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдейді

құндылық

саябақта демалу мәдениеті


Сабақтың барысы

Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

2 минут


I. Психологиялық ахуал

Сәлемдесу.

«Ізгі тілек» әдісімен өтеді.


«Ізгі тілек» әдісімен өтеді.


Жарайсыңдар!


5 минут






Үй тапсырмасын сұрау

4-тапсырма. Суреттер және өрнектер бойынша есептер құрастыр.

г) 1 теннис добы-130тг

6 теннис добы -?тг

Ш: 130*6=780тг (6 данасы)

Ж: 6 теннис добы 780тг тұрады.

дВыгнутая вверх стрелка 4 Выгнутая вниз стрелка 4 ) Теннис ракеткасы-450тг

?тг кем

Теннис добы-130тг-ден 3дана

Ш:450-130*3=60 тг (кем)

Ж: 3 теннис добына 60тг кем төленді.

Суреттер және өрнектер бойынша есептер құрастырады.

Дескриптор:

1. Суреттер және өрнектер бойынша есептер құрастырады.



мадақтау

керемет!







4 есеп

Сабақтың ортасы



Білу.

5 минут

































































8 мин



































































10 мин





































































10 мин

Оқушылар оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады

2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

Саралау тапсырмасы .1-тапсырма. «Таңдау» әдісі арқылы Кестені пайдаланып, есептер құрастырады .



1Правая фигурная скобка 1 ) Балмұздақ-200тг-ден 2дана

?тг

Шырын-75тг-ден 3дана

Ш: 200*2+75*3=625тг (барлығы)

Ж: Барлық затқа 625 тг төленді.

2Выгнутая вверх стрелка 1 Выгнутая вниз стрелка 1 ) Кино билеті -450тг

тг қымбат

Театр билеті- 350тг

Ш: 450-350=100тг (қымбат)

Ж: Киноға кіру билеті 100тг-ге қымбат.

3Правая фигурная скобка 2 )Әткеншек -400тг-ден 2 билет

?тг

Шолу дөңгелегі-300тг

Ш: 400*2+300=1100тг (барлығы)

Ж: Барлық аттракциондарға 1100тг төленді.

4Выгнутая вверх стрелка 2 Выгнутая вниз стрелка 2 )Батут-200тг

?тг арзан

Балалар теміржолы -250тг

Ш: 250-200=50тг (арзан)

Ж: Батут 50тг-ге арзан.

ЕБҚ оқушы :

берілген сурет бойынша есептер құрастырады

2-тапсырма. Сурет бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.

а) 1 шырын-125тг

4 шырын-? тг

Ш: 125*4=500тг

Ж: 4 шырын 500тг тұрады.

ә) 1 кәмпит -136тг

7 кәмпит -?тг

Ш: 136*7=952 тг

Ж: 7 кәмпитке 952 тг төленді.

б) 1 шоколад-248тг

3 шоколад-? тг

Ш: 248*3=744тг

Ж: 3 шоколад 744 тг тұрады.

Ұжымдық жұмыс "Ойлан, таңдап ал" әдісі.

3-тапсырма. Сен 700 теңгеге не сатып аласың?

Болды -700тг

Балмұздақ-420тг

Вафли-140тг

Шоколад-125тг

Қалды-?тг

Ш: 700-(420+140+125)=15тг

Ж: 15тг қалды.

2) Болды-700тг

Тәтті нан-55тг-ден 2дана

Жүгері-75тг-ден 3дана

"Қоян"-120тг

Кәмпит-240тг

Қалды-? тг

Ш: 1) 55*2=110 тг (2 тәтті нан)

2) 75*3=225тг (3 жүгері)

3) 120+240=360тг (қоян, кәмпит)

4) 700-(110+225+360)=5тг

Ж: 5тг қалды.

ЖЖ :4- тапсырма. Есептерді шығар.

аПрямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 3 Правая фигурная скобка 4 ) Ер адам-125 адам

Прямая со стрелкой 1 Әйелдер-? адам, 2есе артық 436 адам

Балалар-? адам

Ш: 1) 125*2=250 адам (әйелдер)

2) 125+250=375адам (ерлер, әйелдер)

3) 436-375=61 адам (балалар)

Өрнек: 436-(125+125*2) =61 бала

Ж: Саябақта барлығы 61бала қыдырып жүр.



әПрямая со стрелкой 5 Прямая со стрелкой 6 ) Балалар қалашығында-46 бала

АПрямая со стрелкой 4 ттракционда-? бала, 4есе

Ш: 46*4=184 бала

Ж: Аттракционда 184 бала ойнап жүр.

5-тапсырма. Кесте бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.

РПравая фигурная скобка 5 ожок балмұздағы -200тг-ден 3д., ?тг

?тг

Құйылмалы балмұздақ-250тг-ден 2д., ?тг

Ш: 1) 200*3=600тг (3 рожок)

2) 250*2=500тг (2 құйылмалы)

3) 600+500=1100тг (барлығы)

Өрнек: 200*3+250*2=1100тг

Ш: Барлық балмұздаққа 1100тг төленді.

Топтық жұмыс

7-тапсырма. Диаграммада саябақта демалушылар туралы мәлімет берілген. Диаграмма бойынша сұрақтар құрастыр.

а) Саябақтағы демалушылардың ең көп баратын жері

Күлкі бөлмесіне неше адам кірді?

Аттракционда неше бала ойнап жүр?

Кинотеатрға неше адам билет алды?

Қайықпен серуендеген адамдарға қарағанда саябақта серуендеген адамдардың нешеуі артық?

Саябақтағы адамдардың ең аз демалатын орын.

ә) Диаграмма бойынша есептер құрастырып, оларды шығар.

АПравая фигурная скобка 6 ттракционда-120 адам

Саябақта серуендеді - 80адам ? адам

Қайықпен серуендеді - 40 адам

Ш: 120+80+40=240 адам (барлығы)

Ж: Саябақта барлығы 240адам демалып жүр.



КВыгнутая вниз стрелка 3 Выгнутая вверх стрелка 3 үлкі бөлмесі -20адам

? адам артық

Кинотеатр - 60 адам

Ш: 60-20=40 адам (артық)

Ж: Кинотеатрға 40адам артық кірді.

Деңгейлік тапсырма

8-тапсырма. Теңдеулерді шеш.

x:5=600:6 y-98=325+420

x:5=100 y-98=745

x=100*5 y=745+98

x=500 y=843

500:5=600:6 843-98=325+420

100=100 745=745


105*3+x=540+62 650-y=65*2

315+x=602 650-y=130

x=602-315 y=650-130

x=287 y=520

105*3+287=540+62 650-y=65*2

602=602 130=130

Кім жылдам» әдісі

9-тапсырма. Тотықұс пен торғайдың массасын анықта.

200=x*2

x=200:2

x=100г (тотықұс)

200=100*2

200=200


100+200+50=x+100*3

100+200+50=x+300

350=x+300

x=350-300

x=50г (торғай)

100+200+50=50+100*3

350=350

Ж: 1 тотқұстың массасы 100г-ға тең, 1торғайдың массасы 50г-ға тең.

Зертте,анықта»әдісі .10-тапсырма.

Марат, Бекжан, Нұрлан, Айнұр, Гүлжан.



сабақтың мақсатымен танысады



Кестені пайдаланып, есептер құрастырады.











































Сурет бойынша есептер құрастырады және оларды шығарады.



ЫЖ : а) 1 шырын-125тг

4 шырын-? тг

Ш: 125*4=500тг

Ж: 4 шырын 500тг тұрады.

ә) 1 кәмпит -136тг

7 кәмпит -?тг

Ш: 136*7=952 тг

Ж: 7 кәмпитке 952 тг төленді.

б) 1 шоколад-248тг

3 шоколад-? тг

Ш: 248*3=744тг

Ж: 3 шоколад 744 тг тұрады.





















есептің шартын құрастырып жазады .өрнек құрастырады ,шешуін табады















есептің шартын құрастырып жазады .өрнек құрастырады ,шешуін табады

























Кесте бойынша есептер құрастырады және оларды шығарады.









































Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырады.

Диаграмма бойынша есептер құрастырып, оларды шығарады.















Тотықұс пен торғайдың массасын анықтайды.































Балалардың қандай ретпен тұрғанын табады

бағалау критерийі:

2-3 амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдейді

Дескриптор:

1. Кестені пайдаланып, есептер құрастырады.1б



































Дескриптор:

1. Сурет бойынша есептер құрастырады және оларды шығарады.1б

























Дескриптор:

1. есептерді шығарады 1б



























Дескриптор:

1.Кесте бойынша есептер құрастырады1б

2.Өрнектің мәнін есептейді 1б



















Дескриптор:

1. Диаграмма бойынша сұрақтар құрастырады.

2. Диаграмма бойынша есептер құрастырып, оларды шығарады.1б







































Дескриптор:

1.Теңдеуді ықшамдайды 1б

2.Шешуін табады 1б















Дескриптор :

1. Тотықұс пен торғайдың массасын анықтайды1б.

2.Балалардың қандай ретпен тұрғанын табады



оқулық

















Оқулық

Дәптер





































дәптер





































































































Сабақтың

соңы

5 мин

Сабақты қорытындылау.

Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

Бүгін қандай ұғыммен таныстың?

-Сабақтың мақсатына жеттің бе ?

- Не қиын болды ?

Үйге тапсырма:

6-тапсырма. Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастырып, оларды шығар.

3Правая фигурная скобка 7 автобуста -25баладан

? бала

5 автобуста -38 баладан

Ш: 1) 25*3=75б (3 автобуста)

2) 38*5=190б (5 автобуста)

3) 75+190=265б (барлығы)

Өрнек: 25*3+38*5=265 бала

Ж: Барлық автобуста 265 бала бар.

Рефлекция

Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды

Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі

Кері байланыс :

Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер

Жарайсыңдар












ЖИ арқылы жасау
05 Мамыр 2025
196
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі