|
Білім беру ұйымының атауы |
Заречный ауылы №12 орта мектеп МДШО МКМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сандар мен шамалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исаева Майра Кдырбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1 «А» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып: |
Өзім туралы. Менің мектебім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5 ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды/20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
10 көлеміндегі сандарды ондықтан аттамай ауызша қосып азайтуды орындайды ЕББҚ 10 көлеміндегі сандардың құрамын кестенің көмегімен анықтайды. (сандардың құрамын таба алмайды) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау кретерийі |
10 көлеміндегі сандармен қосу азайту амалдарының мәнін табады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну және қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 13 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Сабаққа дайындық жасау «Ой қозғау» әдісі Ұжымдық жұмыс Өткенді пысықтау 4+5=9 3+3=6 7-5=2 6+4=10 2+3=5 10-5=5 1+4=5 2+4=6 4+4=8 3+2=5 3+3=6 1+7=8 Дескриптор: -өрнектің мәнін табады; -қосуды орындайды; -азайтуды орындайды; Сабақтың тақырыбы: 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту Сабақтың мақсаты:10 көлеміндегі сандарды ондықтан аттамай ауызша қосып азайтуды орындайды Жұптық жұмыс. 1-тапсырма Кестені толтыр.
Дескриптор: -белгісіз сандарды табады; -қосылғышты табады; - азайтқышты табады; ЕББҚ Қосу кесетенің көмегімен 10 көлеміндегі сандардың құрамын анықта
Дескриптор: -кестенің көмегімен 10 санының құрамын анықтайды;
«Есепшімін» ойыны Жеке жұмыс №2 тапсырма: Суретке қара. Сандардың құрамын анықта. Дескриптор: -сандар құрамын анықтайды; -бірінші санның құрамын анықтайды; -екінші санның құрамын анықтайды; - үшінші санның құрамын анықтайды;
ЕББҚ 3 және 5 санының құрамын есепшотпен есепте.
Дескриптор: - 3 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды; -5 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды; Топтық жұмыс 3 - тапсырма «Үздік топ» ойыны Әр топқа бір бағаннан беру Бірінші қатардағы бос орынды толтыр
Дескриптор: -бірінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
Екінші қабаттағы бос орындарды толтыр
Дескриптор: -екінші қабаттағы қабаттағы бос орындарды толтырады;
Үшінші қабаттағы бос орындарды толтыр
Дескриптор: -үшінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
ЕББҚ Қосылғыштың мәнін тап. Кестенің көмегімен санның құрамын айт.
Дескриптор: -қосылғыштың мәнін табады; - кестенің көмегімен 6 санының құрамын табады;
Өзіндік жұмыс Сурет бойынша есеп құрастырып, қысқаша шартын жазып шығарады Дескриптор: -сурет бойынша есеп құрастырады; -қысқаша шартын жазады; -есепті шығарады; -жауабын табады; ЕББҚ Суретке қара, лақтардың санын нешеу? Дескриптор: -Суретке қарап лақтардың санын табады;
|
Бейнежазба ны көреді
Тақтада амалдар орындайды
Жұптық жұмыс жасайды
Сандар құрамын есіне түсіреді
Өзіндік жұмыс жасайды
Қосылғыштардың мәнін табады
Есепшот пен жұмыс жасайды
Суретке қарап есептің шартын құрастырып есепті шығарады
суретпен жұмыс жасайды
|
Мақтап, мадақтап отыру
Мұғалімнің кері байланысы: Жарайсыңдар!
Білім алушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты
Керемет
Тамаша жұмыс жасадың!
Есептеуді дұрысорындады
Жарайсың
Жарайсың
Тамаша |
суреттер
Қималар
Кесте
Қима қағаз
Қосу кестесі
Қима қағаздар
Сурет тер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
Ширату тапсырмасы

«Ой қозғау» әдісі
-
Қосу және азайту бейнежазбасын көруден басталады.
Бұл бейнежазба білім алушыларға жаңа сабақты түсінуге ықпал жасайды.
Сұрақ:
-бейнежазбадан не көрдіңдер?
-ағашта неше құс қонды?
-сандар нешеге дейін айтылған?
-қандай амалдар орындалған?
Қосымша 2
2) Өрнектің мәнін табады
4+5=9 3+3=6 7-5=2
6+4=10 2+3=5 10-5=5
1+4=5 2+4=6 4+4=8
3+2=5 3+3=6 1+7=8
Қосымша 3
Жұптық жұмыс.
3) Кестені толтырады
|
9 |
+ |
|
= |
10 |
|
- |
|
- |
|
- |
|
5 |
- |
3 |
= |
2 |
|
= |
|
= |
|
= |
|
4 |
+ |
|
= |
8 |
|
7 |
- |
|
= |
3 |
|
- |
|
- |
|
+ |
|
|
+ |
1 |
= |
4 |
|
= |
|
= |
|
= |
|
4 |
+ |
3 |
= |
7 |
Сұрақ:
-белгісіз сандарды тап?
-қосылғышты тап?
- азайтқышты тап?
ЕББҚ
Қосу кесетенің көмегімен 10 көлеміндегі сандардың құрамын анықта
|
9 |
+ |
|
= |
10 |
-кестенің көмегімен 10 санының құрамын анықтайды;
Қосымша 4
«Есепшімін» ойыны
Жеке жұмыс
4) Суретке қара. Сандардың құрамын анықта.

Сұрақ
-бірінші санның құрамын анықта?
-екінші санның құрамын анықта?
- үшінші санның құрамын анықта?
ЕББҚ
3 және 5 санының құрамын есепшотпен есепте.

- 3 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды;
-5 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды;
Қосымша 4
Топтық жұмыс
«Үздік топ» ойыны
Әр топқа бір бағаннан беріледі
-бірінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
![]()
-екінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
![]()
-үшінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
![]()
ЕББҚ
Қосылғыштың мәнін тап.
Кестенің көмегімен санның құрамын айт.
![]()
-қосылғыштың мәнін табады;
- кестенің көмегімен 6 санының құрамын табады;
Қосымша 5
Өзіндік жұмыс
5) Сурет бойынша есеп құрастырып, қысқаша шартын жазып шығарады

-сурет бойынша есеп құрастырады;
-қысқаша шартын жазады;
-есепті шығарады;
-жауабын табады;
ЕББҚ
Сурет арқылы лақтардың санын табу
Сұрақ
Суретке қара, лақтардың саны нешеу?
-Суретке қарап лақтардың санын табады;
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 2 сынып
Ашық сабақ 2 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Заречный ауылы №12 орта мектеп МДШО МКМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сандар мен шамалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исаева Майра Кдырбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1 «А» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып: |
Өзім туралы. Менің мектебім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.5 ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды/20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
10 көлеміндегі сандарды ондықтан аттамай ауызша қосып азайтуды орындайды ЕББҚ 10 көлеміндегі сандардың құрамын кестенің көмегімен анықтайды. (сандардың құрамын таба алмайды) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау кретерийі |
10 көлеміндегі сандармен қосу азайту амалдарының мәнін табады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну және қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 2 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 13 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Сабаққа дайындық жасау «Ой қозғау» әдісі Ұжымдық жұмыс Өткенді пысықтау 4+5=9 3+3=6 7-5=2 6+4=10 2+3=5 10-5=5 1+4=5 2+4=6 4+4=8 3+2=5 3+3=6 1+7=8 Дескриптор: -өрнектің мәнін табады; -қосуды орындайды; -азайтуды орындайды; Сабақтың тақырыбы: 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту Сабақтың мақсаты:10 көлеміндегі сандарды ондықтан аттамай ауызша қосып азайтуды орындайды Жұптық жұмыс. 1-тапсырма Кестені толтыр.
Дескриптор: -белгісіз сандарды табады; -қосылғышты табады; - азайтқышты табады; ЕББҚ Қосу кесетенің көмегімен 10 көлеміндегі сандардың құрамын анықта
Дескриптор: -кестенің көмегімен 10 санының құрамын анықтайды;
«Есепшімін» ойыны Жеке жұмыс №2 тапсырма: Суретке қара. Сандардың құрамын анықта. Дескриптор: -сандар құрамын анықтайды; -бірінші санның құрамын анықтайды; -екінші санның құрамын анықтайды; - үшінші санның құрамын анықтайды;
ЕББҚ 3 және 5 санының құрамын есепшотпен есепте.
Дескриптор: - 3 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды; -5 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды; Топтық жұмыс 3 - тапсырма «Үздік топ» ойыны Әр топқа бір бағаннан беру Бірінші қатардағы бос орынды толтыр
Дескриптор: -бірінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
Екінші қабаттағы бос орындарды толтыр
Дескриптор: -екінші қабаттағы қабаттағы бос орындарды толтырады;
Үшінші қабаттағы бос орындарды толтыр
Дескриптор: -үшінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
ЕББҚ Қосылғыштың мәнін тап. Кестенің көмегімен санның құрамын айт.
Дескриптор: -қосылғыштың мәнін табады; - кестенің көмегімен 6 санының құрамын табады;
Өзіндік жұмыс Сурет бойынша есеп құрастырып, қысқаша шартын жазып шығарады Дескриптор: -сурет бойынша есеп құрастырады; -қысқаша шартын жазады; -есепті шығарады; -жауабын табады; ЕББҚ Суретке қара, лақтардың санын нешеу? Дескриптор: -Суретке қарап лақтардың санын табады;
|
Бейнежазба ны көреді
Тақтада амалдар орындайды
Жұптық жұмыс жасайды
Сандар құрамын есіне түсіреді
Өзіндік жұмыс жасайды
Қосылғыштардың мәнін табады
Есепшот пен жұмыс жасайды
Суретке қарап есептің шартын құрастырып есепті шығарады
суретпен жұмыс жасайды
|
Мақтап, мадақтап отыру
Мұғалімнің кері байланысы: Жарайсыңдар!
Білім алушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты
Керемет
Тамаша жұмыс жасадың!
Есептеуді дұрысорындады
Жарайсың
Жарайсың
Тамаша |
суреттер
Қималар
Кесте
Қима қағаз
Қосу кестесі
Қима қағаздар
Сурет тер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
Ширату тапсырмасы

«Ой қозғау» әдісі
-
Қосу және азайту бейнежазбасын көруден басталады.
Бұл бейнежазба білім алушыларға жаңа сабақты түсінуге ықпал жасайды.
Сұрақ:
-бейнежазбадан не көрдіңдер?
-ағашта неше құс қонды?
-сандар нешеге дейін айтылған?
-қандай амалдар орындалған?
Қосымша 2
2) Өрнектің мәнін табады
4+5=9 3+3=6 7-5=2
6+4=10 2+3=5 10-5=5
1+4=5 2+4=6 4+4=8
3+2=5 3+3=6 1+7=8
Қосымша 3
Жұптық жұмыс.
3) Кестені толтырады
|
9 |
+ |
|
= |
10 |
|
- |
|
- |
|
- |
|
5 |
- |
3 |
= |
2 |
|
= |
|
= |
|
= |
|
4 |
+ |
|
= |
8 |
|
7 |
- |
|
= |
3 |
|
- |
|
- |
|
+ |
|
|
+ |
1 |
= |
4 |
|
= |
|
= |
|
= |
|
4 |
+ |
3 |
= |
7 |
Сұрақ:
-белгісіз сандарды тап?
-қосылғышты тап?
- азайтқышты тап?
ЕББҚ
Қосу кесетенің көмегімен 10 көлеміндегі сандардың құрамын анықта
|
9 |
+ |
|
= |
10 |
-кестенің көмегімен 10 санының құрамын анықтайды;
Қосымша 4
«Есепшімін» ойыны
Жеке жұмыс
4) Суретке қара. Сандардың құрамын анықта.

Сұрақ
-бірінші санның құрамын анықта?
-екінші санның құрамын анықта?
- үшінші санның құрамын анықта?
ЕББҚ
3 және 5 санының құрамын есепшотпен есепте.

- 3 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды;
-5 санының құрамын есепшотпен есептеу арқылы орындайды;
Қосымша 4
Топтық жұмыс
«Үздік топ» ойыны
Әр топқа бір бағаннан беріледі
-бірінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
![]()
-екінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
![]()
-үшінші қабаттағы бос орындарды толтырады;
![]()
ЕББҚ
Қосылғыштың мәнін тап.
Кестенің көмегімен санның құрамын айт.
![]()
-қосылғыштың мәнін табады;
- кестенің көмегімен 6 санының құрамын табады;
Қосымша 5
Өзіндік жұмыс
5) Сурет бойынша есеп құрастырып, қысқаша шартын жазып шығарады

-сурет бойынша есеп құрастырады;
-қысқаша шартын жазады;
-есепті шығарады;
-жауабын табады;
ЕББҚ
Сурет арқылы лақтардың санын табу
Сұрақ
Суретке қара, лақтардың саны нешеу?
-Суретке қарап лақтардың санын табады;
шағым қалдыра аласыз













