|
Бөлім |
Жанды табиғат |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сенің сөмкеңнің салмағы қандай? |
|
|
Сынып: 2 «А» |
Пән мұғалімі: Рахманова А.А Күні:22.11.2022 |
|
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.3.2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: денеге күтім жасау жолдарын біледі; Көптеген оқушылар: Топтық жұмысты бірлесе орындайды, сұрақтарға жауап береді;Кейбір оқушылар: зерттеу жасайды; |
Білу және түсіну қолдану |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Оқушылармен сəлемдесу. Сабаққа дайындықты тексеру. Сабақта жалпы мақсаттың болуы. Жағымды көңіл күй орнату. |
Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды («Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын ба?» |
Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. |
и/б тақта слайд |
|
Сабақ тың ортасы Ұжымдық жұмыс. Жұптық жұмыс. Жұптық жұмыс. Ұжымдық жұмыс Топтық жұмыс |
№ 1 тапсырмадағы суреттерді көріңдер. Айсұлу мен Қуаныштың партадағы отырысын салыстыртады. – Қайсысы дұрыс отыр? № 2 тапсырма бойынша зерттеу жүргізеді. 1. Бүкірейіп отыр. 2. Терең тыныс алуға тырыс. 3. Түзу отыр. 4. Терең тыныс ал. 5. Қандай айырмашылықты байқадың № 3, 4 тапсырманың «Дұрыс сымбат» деген суретімен таныстырады. - Барлық дене бөліктері қабырғаға тиіп тұр ма? № 1 сараптама 1. Өз сымбатыңның қандай екенін анықтаудың бірнеше жолы бар. Ең қарапайымы: • Қабырғаға арқамен тұрыңдар. Бəрі жақсы болса, сендердің желкелерің, жауырындарың, бөкселерің мен өкшелерің қабырғаға тиіп тұруы керек. Мойын мен бел маңында омыртқа мен қабырға арасында шамалы аралық қалады. Егер осыны қиындықсыз жасаған болсаңдар, онда мен сендерді құттықтаймын. Сендердің сымбаттарың дұрыс. Тағы бір тест: Тік тұрып, тізелеріңді ширатыңдар. Тепетеңдікті жоғалтсаңдар, онда сендердің сымбаттарың дұрыс. Педагогтің түсіндірмесі. Сымбатты адамның иықтары бір деңгейде болады. Іші тартылған, аяқтары түзу, жүрісі жеңіл. Бұлшық еттері жақсы дамыған, шымыр. 18 жастан кейін бұрыс сымбатты түзету қиын. 2. Омыртқа неліктен қисаяды? Балаларға дене сымбатын дұрыс сақтау керектігі туралы қандай кеңес бересің № 2 сараптама Екі баланы көмекке шақырады. Бір балаға мұғалім сөмкені арқасына ілуге көмектеседі, екінші баланың сөмкесін қолына ұстатып, бүкіл сыныптың алдынан жүріп өтуді, одан кейін сыныпқа арқасын беріп тұруды сұрайды. Ауыр сөмкені қолына ұстап тұрған баланың арқасы бір жағына қисайып тұр, ал сөмкесін арқасына ілген баланың арқасы түзу. Мəтінді оқып, тірек сөздерді («неліктен..., не..., неше..) қолданып, парталас көршісіне 2 сұрақ қоюды ұсынады. № 5 тапсырма. « Сөмкемнің салмағы қандай болуы керек?» деген тəжірибе жүргізіңдер. № 6 тапсырма. Дене бітімін дұрыс қалыптастыру үшін ұсыныстар əзірлеңдер. 1-топ. Дене сымбатына зиян тигізетін іс әрекеттер 2-топ. Дұрыс тамақтану 3-топ. Дене жаттығулары 4-топ. Күн тәртібі |
Тапсырманы орындайды, түсіндіреді, қорытынды жасайды
Жоспар бойынша зерттеу жүргізеді, «Бүкірейіп отырғанда немесе жүргенде, адамның тыныс алуы қиындап, жүрегі мен басқа мүшелерінің жұмысы нашарлайды деген қорытынды шығарады «Дене сымбаты» сөзінің анықтамасын есіне сақтайды. Дене сымбаты – дененің тұрған, отырған жəне жүрген кездегі үйреншікті дене қалпы
Суретке қарап, жұптасып, қабырға жанында өз сымбатын зерделейді. «Дұрыс сымбат сұлу əрі денсаулыққа пайдалы, бұрыс сымбат кезінде адамның тыныс алуы қиындап, жүрегі мен басқа мүшелерінің жұмысы нашарлайды» деген қорытынды шығарады. Дұрыс отыру, дұрыс жүру, дұрыс тамақтану (омыртқа үшін ақуыз (жұмыртқа, сүт, балық, күнбағыс дəні, үрмебұршақ, жаңғақ, жүгері, қарақұмық) жəне майлар (грек жаңғағы, зығыр майы, сора майы, теңіз балығы пайдалы), арқа мен іштің бұлшық еттерін нығайту, жүзумен шұғылдану,жаттығу жасау маңызды
Қорытынды. Демек, мектеп сөмкесі дене сымбатына əсер етеді. Мектепке барғанда сөмкені арқаға іліп жүрген дұрыс.
Ақпаратпен танысып, сұрақтар құрады. Оқу материалын талдап, қойылған сұрақтарға жауап дайындайды.
Кітаптардың салмағын өлшеп, сабақ кестесіне қарай сөмкелерінің салмағын шығарады
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: Дескриптор: -зерттеу жүргізеді; -қорытынды шығарады; -дене сымбаты сөзінің анықтамасын шығарады; ҚБ: 2 балл Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -тәжірибеге қатысады; ҚБ:2 балл Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет» «Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: -Сұрақтар құрастырады; -сұрақтарға жауап дайындайды; ҚБ:2 балл Дескриптор: -Тәжірибеге қатысады; -қорытынды жасайды ҚБ:2 балл Дескриптор: -дене сымбатына зиянды әрекеттерді топтасырады -Дұрыс тамақтану пирамидасын құрады; -Күн тәртібін орналастырады: -Дене жаттығуларын топтпастырады; ҚБ:2балл |
Оқулық Суреттер Слайд
Қима қағаздар
Суреттер, плакаттар
|
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Жинаған фишкаларын санап, ұпай санын шығарады Рефлексия ТикТок әдісі |
Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды |
10-9 ұпай «5» 8-ұпай «4» 7-6 ұпай «3» Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
Бекітемін
Мектеп - лицейінің директоры
Ашық сабақ
Пәні: Қазақ тілі
Тақырыбы: Ч,щ дыбыстары
Күні: 17.10.2023
Сынып: 3 «А»
Пән мұғалімі: Рахманова А.А
Кабинет №35
|
Бөлім |
«Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» бөлімі |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жақсы мен жаманды білемін 27- сабақ «Ч,щ дыбыстары» ( Қазақ тілі 1 -бөлім. Оқулық 56 - 60 бет Алматы «Атамұра» баспасы, 2018ж. |
|
|
Күні: Сынып: |
17.10.2023 3 «А» |
|
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру; 3.4.1.3* ч, щ әріптері бар сөздердің емлесін білу. 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтін бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап береді; Ч,щ әріптерінің емлесін біледі; Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жоспар құрады; |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 2 сынып
Ашық сабақ 2 сынып
|
Бөлім |
Жанды табиғат |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сенің сөмкеңнің салмағы қандай? |
|
|
Сынып: 2 «А» |
Пән мұғалімі: Рахманова А.А Күні:22.11.2022 |
|
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.3.2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: денеге күтім жасау жолдарын біледі; Көптеген оқушылар: Топтық жұмысты бірлесе орындайды, сұрақтарға жауап береді;Кейбір оқушылар: зерттеу жасайды; |
Білу және түсіну қолдану |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Оқушылармен сəлемдесу. Сабаққа дайындықты тексеру. Сабақта жалпы мақсаттың болуы. Жағымды көңіл күй орнату. |
Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды («Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын ба?» |
Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. |
и/б тақта слайд |
|
Сабақ тың ортасы Ұжымдық жұмыс. Жұптық жұмыс. Жұптық жұмыс. Ұжымдық жұмыс Топтық жұмыс |
№ 1 тапсырмадағы суреттерді көріңдер. Айсұлу мен Қуаныштың партадағы отырысын салыстыртады. – Қайсысы дұрыс отыр? № 2 тапсырма бойынша зерттеу жүргізеді. 1. Бүкірейіп отыр. 2. Терең тыныс алуға тырыс. 3. Түзу отыр. 4. Терең тыныс ал. 5. Қандай айырмашылықты байқадың № 3, 4 тапсырманың «Дұрыс сымбат» деген суретімен таныстырады. - Барлық дене бөліктері қабырғаға тиіп тұр ма? № 1 сараптама 1. Өз сымбатыңның қандай екенін анықтаудың бірнеше жолы бар. Ең қарапайымы: • Қабырғаға арқамен тұрыңдар. Бəрі жақсы болса, сендердің желкелерің, жауырындарың, бөкселерің мен өкшелерің қабырғаға тиіп тұруы керек. Мойын мен бел маңында омыртқа мен қабырға арасында шамалы аралық қалады. Егер осыны қиындықсыз жасаған болсаңдар, онда мен сендерді құттықтаймын. Сендердің сымбаттарың дұрыс. Тағы бір тест: Тік тұрып, тізелеріңді ширатыңдар. Тепетеңдікті жоғалтсаңдар, онда сендердің сымбаттарың дұрыс. Педагогтің түсіндірмесі. Сымбатты адамның иықтары бір деңгейде болады. Іші тартылған, аяқтары түзу, жүрісі жеңіл. Бұлшық еттері жақсы дамыған, шымыр. 18 жастан кейін бұрыс сымбатты түзету қиын. 2. Омыртқа неліктен қисаяды? Балаларға дене сымбатын дұрыс сақтау керектігі туралы қандай кеңес бересің № 2 сараптама Екі баланы көмекке шақырады. Бір балаға мұғалім сөмкені арқасына ілуге көмектеседі, екінші баланың сөмкесін қолына ұстатып, бүкіл сыныптың алдынан жүріп өтуді, одан кейін сыныпқа арқасын беріп тұруды сұрайды. Ауыр сөмкені қолына ұстап тұрған баланың арқасы бір жағына қисайып тұр, ал сөмкесін арқасына ілген баланың арқасы түзу. Мəтінді оқып, тірек сөздерді («неліктен..., не..., неше..) қолданып, парталас көршісіне 2 сұрақ қоюды ұсынады. № 5 тапсырма. « Сөмкемнің салмағы қандай болуы керек?» деген тəжірибе жүргізіңдер. № 6 тапсырма. Дене бітімін дұрыс қалыптастыру үшін ұсыныстар əзірлеңдер. 1-топ. Дене сымбатына зиян тигізетін іс әрекеттер 2-топ. Дұрыс тамақтану 3-топ. Дене жаттығулары 4-топ. Күн тәртібі |
Тапсырманы орындайды, түсіндіреді, қорытынды жасайды
Жоспар бойынша зерттеу жүргізеді, «Бүкірейіп отырғанда немесе жүргенде, адамның тыныс алуы қиындап, жүрегі мен басқа мүшелерінің жұмысы нашарлайды деген қорытынды шығарады «Дене сымбаты» сөзінің анықтамасын есіне сақтайды. Дене сымбаты – дененің тұрған, отырған жəне жүрген кездегі үйреншікті дене қалпы
Суретке қарап, жұптасып, қабырға жанында өз сымбатын зерделейді. «Дұрыс сымбат сұлу əрі денсаулыққа пайдалы, бұрыс сымбат кезінде адамның тыныс алуы қиындап, жүрегі мен басқа мүшелерінің жұмысы нашарлайды» деген қорытынды шығарады. Дұрыс отыру, дұрыс жүру, дұрыс тамақтану (омыртқа үшін ақуыз (жұмыртқа, сүт, балық, күнбағыс дəні, үрмебұршақ, жаңғақ, жүгері, қарақұмық) жəне майлар (грек жаңғағы, зығыр майы, сора майы, теңіз балығы пайдалы), арқа мен іштің бұлшық еттерін нығайту, жүзумен шұғылдану,жаттығу жасау маңызды
Қорытынды. Демек, мектеп сөмкесі дене сымбатына əсер етеді. Мектепке барғанда сөмкені арқаға іліп жүрген дұрыс.
Ақпаратпен танысып, сұрақтар құрады. Оқу материалын талдап, қойылған сұрақтарға жауап дайындайды.
Кітаптардың салмағын өлшеп, сабақ кестесіне қарай сөмкелерінің салмағын шығарады
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: Дескриптор: -зерттеу жүргізеді; -қорытынды шығарады; -дене сымбаты сөзінің анықтамасын шығарады; ҚБ: 2 балл Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -тәжірибеге қатысады; ҚБ:2 балл Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет» «Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: -Сұрақтар құрастырады; -сұрақтарға жауап дайындайды; ҚБ:2 балл Дескриптор: -Тәжірибеге қатысады; -қорытынды жасайды ҚБ:2 балл Дескриптор: -дене сымбатына зиянды әрекеттерді топтасырады -Дұрыс тамақтану пирамидасын құрады; -Күн тәртібін орналастырады: -Дене жаттығуларын топтпастырады; ҚБ:2балл |
Оқулық Суреттер Слайд
Қима қағаздар
Суреттер, плакаттар
|
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Жинаған фишкаларын санап, ұпай санын шығарады Рефлексия ТикТок әдісі |
Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды |
10-9 ұпай «5» 8-ұпай «4» 7-6 ұпай «3» Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
Бекітемін
Мектеп - лицейінің директоры
Ашық сабақ
Пәні: Қазақ тілі
Тақырыбы: Ч,щ дыбыстары
Күні: 17.10.2023
Сынып: 3 «А»
Пән мұғалімі: Рахманова А.А
Кабинет №35
|
Бөлім |
«Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» бөлімі |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жақсы мен жаманды білемін 27- сабақ «Ч,щ дыбыстары» ( Қазақ тілі 1 -бөлім. Оқулық 56 - 60 бет Алматы «Атамұра» баспасы, 2018ж. |
|
|
Күні: Сынып: |
17.10.2023 3 «А» |
|
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру; 3.4.1.3* ч, щ әріптері бар сөздердің емлесін білу. 3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; 3.3.3.1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтін бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап береді; Ч,щ әріптерінің емлесін біледі; Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды; Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жоспар құрады; |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану |
|
Сабақтың барысы
шағым қалдыра аласыз
















