Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
К.Қасымұлы атындағы №82 жалпы орта білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар Ата ақылы
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
23.10.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№22 сабақ. Ата ақылы А.Байтұрсынұлы «Ата насихаты» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.2 – шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу; 2.2.3.1 – мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен қажетті ақпаратты табады Мәтіннің негізгі ойын анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: |
Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» Сабақ құндылығы: отбасының құндылығын түсіну Апта дәйексөзі:«Отанға деген сүйіспеншілік отбасынан басталады.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 28 минут
Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 2минут Кері байланыс 3 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Көңіл күй тақтасы» Оқушылар өз көңіл-күйіне сай смайликтерді таңдайды және артында көрсетілген суретке қарап топқа бөлінеді.Атаның өсиеті,әженің ақылы,әкенің тәрбиесі мақсатында топқа бірігеді.
«Ата сөзі — ақылдың көзі»
«Әже — отбасының алтын діңгегі»
«Әке — ұлға үлгі, қызға қамқор»
Топтың атаулары: «Ақыл» тобы «Өсиет» тобы «Тәрбие» тобы Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Әжем туралы әңгіме» өлеңін мәнерлеп жатқа айту. Тақырыпты ашу «Ой шақыру» әдісі оқушыларға сурет бойынша бірнеше сұрақтар қою
Бұл суретте кімдер бейнеленген? Ата немересіне не айтып отырған сияқты?Сендер аталарыңнан қандай ақыл естіп едіңдер? Жаңа тақырып Ата ақылы 1-тапсырма.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы талдау. Үш топқа нақыл сөзберіледі. Оқып,қалай түсінетінін айтады. Нақыл сөздерді жаттап ал.Қалай түсінетініңді айт. Аталар сөзі- ақылдың көзі Әке ақылы- бұлақ Әже сөзі — береке кілті Атормен танысу (мұғалім түсіндірмесі) Ахмет Байтұрсынұлы
2-тапсырма «D-ID studio» арқылы Ахмет Байтұрсынұлы «Ата насихаты» мәтінін оқиды. Түсіну деңгейі (жай сұрақтар):
Сергіту сәті 3-тапсырма Постер қорғау топтық жұмыс 1-топ: «Насихат» сөзіне мағынасы жуық сөздерді белгілеп бояңдар. 2-топ: «Насихат» сөзіне мағынасы сай келмейтін сөздерді белгілеп бояңдар. 3-топ: Насихат» сөзіне дыбыстық талдау жасау.(әріптерді бояйды) 4-тапсырма «Суреттер сөйлесін» әдісі Үш топқа суреттер беріледі 1-топ: Суретке қарап мәтінге сәйкес келетін жерін әңгімелеу. 2-топ: Суретке қарап сөйлем құрау. 3-топ: Бата айту 6-тапсырма «Микрофон» әдісі жеке жұмыс «Ата ақылы» Үй тапсырмасы 5-тапсырма Мәтіндегі оқиға қандай нақыл сөзге құрылған. Тауып айтып беру. wordwall платформасы арқылы сабақты қорытындылау тапсырмасын орындау
|
Сабаққа дайындық. Көңіл күйлеріне қарай смайликтер таңдап топқа бөлінеді. Үй тпсырмасын сұрау Суретке қарап өз ойларын айтады Нақыл сөздерді оқиды, қалай түсінетіндерін айтады Автормен танысады Мәтінді түсініп тыңдап,
негізгі ойды анықтайды. Жаттығу жасайды Топтық жұмыс постер қорғайды 1.Суретке қарап мәтінге сәйкес бөлігін әңгімелейді 2.Суретке қарап сөйлем құрайды 3.Суретке қарап бата айтады Микрофон алған оқушылар сұрақтарға жауап береді Мәтіндегі оқиға қандай нақыл сөзге құрылғанын тауып айтады. Үй тапсырмасын алады Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды Сабақты түсінген, түсінбегеніне қарай кері байланыс береді. |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
Дескриптор: «Әжем туралы әңгіме» өлеңін мәнерлеп жатқа айтады-1б Дескриптор: Нақыл сөздерді оқиды-1б Сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б
Дескриптор: Мәтін мазмұнын түсінеді, негізгі ойды айта алады-1б
Дескриптор: Насихат сөзіне мағынасы жуық сөздерді белгілейді-1б Дескриптор: 1.Сурет мазмұнын мәтінмен
байланыстырады; 2.Сурет бойынша 2–3 дұрыс сөйлем
құрайды; 3.Мазмұнға сай бата түрін
таңдайды; Дескриптор: Аталар ақылын тыңдай алады-1б Кесте бойынша жауап береді-1б Керемет!
Жарайсыңдар
|
Суреттер
Оқулық слайд Таратпа парақшалар
оқулық «D-ID studio» ЖИ оқулық Плакат,түрлі түсті маркер Суреттер слайд плакат,маркер Микрофон Wordwall ЖИ
|
||
«Насихат» сөзіне мағынасы жуық (синоним) сөздер:
-
Өсиет – ақыл айту, бағыт-бағдар беру.
-
Ақыл – жөн сілтеу, кеңес беру.
-
Үгіт – жақсылыққа, дұрыс іске шақыру.
-
Тәрбие – дұрыс мінезге, жақсы іске баулу.
-
Кеңес – пайдалы ой, ұсыныс айту.
-
Сабақ – өмірден алынған тәлім, ғибрат.
-
Ғибрат – үлгі, өнеге, тәлім.
-
Өнеге – жақсы іс арқылы үйрету, үлгі көрсету.
? Мысалы:
-
Атаның насихаты — баласына айтқан өсиет, ақыл, өнеге.
-
Мәтінді талдау. 3- ші тапсырма
-
-Әкесі балаларына не айтыпты?
-
-Балалар әкесін тыңдапты ма?
-
- Әкесі не әкеліпті?
-
-Әкесі балаларына қандай ақыл айтты? / тауып, оқып беріңдер/
-
-Балалар, сендерде апаларымен, ағаларымен тату болыңдар.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 2 сынып Әдебиеттік оқу
Ашық сабақ 2 сынып Әдебиеттік оқу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
К.Қасымұлы атындағы №82 жалпы орта білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді жоспар Ата ақылы
|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
23.10.2025ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№22 сабақ. Ата ақылы А.Байтұрсынұлы «Ата насихаты» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.2 – шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу; 2.2.3.1 – мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннен қажетті ақпаратты табады Мәтіннің негізгі ойын анықтайды |
|||||
|
Құндылықтар: |
Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» Сабақ құндылығы: отбасының құндылығын түсіну Апта дәйексөзі:«Отанға деген сүйіспеншілік отбасынан басталады.» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 28 минут
Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 2минут Кері байланыс 3 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Көңіл күй тақтасы» Оқушылар өз көңіл-күйіне сай смайликтерді таңдайды және артында көрсетілген суретке қарап топқа бөлінеді.Атаның өсиеті,әженің ақылы,әкенің тәрбиесі мақсатында топқа бірігеді.
«Ата сөзі — ақылдың көзі»
«Әже — отбасының алтын діңгегі»
«Әке — ұлға үлгі, қызға қамқор»
Топтың атаулары: «Ақыл» тобы «Өсиет» тобы «Тәрбие» тобы Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы «Әжем туралы әңгіме» өлеңін мәнерлеп жатқа айту. Тақырыпты ашу «Ой шақыру» әдісі оқушыларға сурет бойынша бірнеше сұрақтар қою
Бұл суретте кімдер бейнеленген? Ата немересіне не айтып отырған сияқты?Сендер аталарыңнан қандай ақыл естіп едіңдер? Жаңа тақырып Ата ақылы 1-тапсырма.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы талдау. Үш топқа нақыл сөзберіледі. Оқып,қалай түсінетінін айтады. Нақыл сөздерді жаттап ал.Қалай түсінетініңді айт. Аталар сөзі- ақылдың көзі Әке ақылы- бұлақ Әже сөзі — береке кілті Атормен танысу (мұғалім түсіндірмесі) Ахмет Байтұрсынұлы
2-тапсырма «D-ID studio» арқылы Ахмет Байтұрсынұлы «Ата насихаты» мәтінін оқиды. Түсіну деңгейі (жай сұрақтар):
Сергіту сәті 3-тапсырма Постер қорғау топтық жұмыс 1-топ: «Насихат» сөзіне мағынасы жуық сөздерді белгілеп бояңдар. 2-топ: «Насихат» сөзіне мағынасы сай келмейтін сөздерді белгілеп бояңдар. 3-топ: Насихат» сөзіне дыбыстық талдау жасау.(әріптерді бояйды) 4-тапсырма «Суреттер сөйлесін» әдісі Үш топқа суреттер беріледі 1-топ: Суретке қарап мәтінге сәйкес келетін жерін әңгімелеу. 2-топ: Суретке қарап сөйлем құрау. 3-топ: Бата айту 6-тапсырма «Микрофон» әдісі жеке жұмыс «Ата ақылы» Үй тапсырмасы 5-тапсырма Мәтіндегі оқиға қандай нақыл сөзге құрылған. Тауып айтып беру. wordwall платформасы арқылы сабақты қорытындылау тапсырмасын орындау
|
Сабаққа дайындық. Көңіл күйлеріне қарай смайликтер таңдап топқа бөлінеді. Үй тпсырмасын сұрау Суретке қарап өз ойларын айтады Нақыл сөздерді оқиды, қалай түсінетіндерін айтады Автормен танысады Мәтінді түсініп тыңдап,
негізгі ойды анықтайды. Жаттығу жасайды Топтық жұмыс постер қорғайды 1.Суретке қарап мәтінге сәйкес бөлігін әңгімелейді 2.Суретке қарап сөйлем құрайды 3.Суретке қарап бата айтады Микрофон алған оқушылар сұрақтарға жауап береді Мәтіндегі оқиға қандай нақыл сөзге құрылғанын тауып айтады. Үй тапсырмасын алады Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды Сабақты түсінген, түсінбегеніне қарай кері байланыс береді. |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
Дескриптор: «Әжем туралы әңгіме» өлеңін мәнерлеп жатқа айтады-1б Дескриптор: Нақыл сөздерді оқиды-1б Сөздердің мағынасын түсіндіреді-1б
Дескриптор: Мәтін мазмұнын түсінеді, негізгі ойды айта алады-1б
Дескриптор: Насихат сөзіне мағынасы жуық сөздерді белгілейді-1б Дескриптор: 1.Сурет мазмұнын мәтінмен
байланыстырады; 2.Сурет бойынша 2–3 дұрыс сөйлем
құрайды; 3.Мазмұнға сай бата түрін
таңдайды; Дескриптор: Аталар ақылын тыңдай алады-1б Кесте бойынша жауап береді-1б Керемет!
Жарайсыңдар
|
Суреттер
Оқулық слайд Таратпа парақшалар
оқулық «D-ID studio» ЖИ оқулық Плакат,түрлі түсті маркер Суреттер слайд плакат,маркер Микрофон Wordwall ЖИ
|
||
«Насихат» сөзіне мағынасы жуық (синоним) сөздер:
-
Өсиет – ақыл айту, бағыт-бағдар беру.
-
Ақыл – жөн сілтеу, кеңес беру.
-
Үгіт – жақсылыққа, дұрыс іске шақыру.
-
Тәрбие – дұрыс мінезге, жақсы іске баулу.
-
Кеңес – пайдалы ой, ұсыныс айту.
-
Сабақ – өмірден алынған тәлім, ғибрат.
-
Ғибрат – үлгі, өнеге, тәлім.
-
Өнеге – жақсы іс арқылы үйрету, үлгі көрсету.
? Мысалы:
-
Атаның насихаты — баласына айтқан өсиет, ақыл, өнеге.
-
Мәтінді талдау. 3- ші тапсырма
-
-Әкесі балаларына не айтыпты?
-
-Балалар әкесін тыңдапты ма?
-
- Әкесі не әкеліпті?
-
-Әкесі балаларына қандай ақыл айтты? / тауып, оқып беріңдер/
-
-Балалар, сендерде апаларымен, ағаларымен тату болыңдар.

шағым қалдыра аласыз



















