Ашық сабақ 2 сынып математика “Шамалардың мәндерін қосужәне азайту”

Тақырып бойынша 18 материал табылды

Ашық сабақ 2 сынып математика “Шамалардың мәндерін қосужәне азайту”

Материал туралы қысқаша түсінік
2 сынып математика пәнінен ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Атырау қаласы

Жұмыскер кенті

«Жалпы білім беретін Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектебі» КММ

бастауыш сынып мұғалімі

Кенжебаева Замзан Бактыгалиевна


Пәні

Математика

Бөлім

2В ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕР

Педагогтің аты-жөні

Кенжебаева З.Б

Күні:

03.12.2025ж

Сынып:2 Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шамалардың мәндерін қосужәне азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.3.4. Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), уақыт (сағ,тәул, ай, жыл) бірліктерін олардың бір-біріне қатынастары негізінде түрлендіру.

2.1.3.3. Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), ыдыс көлемі(л), уақыт (сағ, тәул, ай, жыл) бірліктерінің мәндерін салыстырып,шама мәндеріне қосу/алу амалдарын қолдану.

Сабақтың мақсаты


Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), уақыт (сағ,тәул, ай, жыл) бірліктерін олардың бір-бірінеқатынастары негізінде түрлендіреді

Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), ыдыс көлемі(л), уақыт (сағ, тәул, ай, жыл) бірліктерінің мәндерін салыстырып,шама мәндеріне қосу/алу амалдарын қолданады

Құндылық

Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы

Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады»

Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті

қалыптастыру

Сабақтың барысы

Сабақ

тың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

5 мин


I.Ұйымдастыру.

Жылы сөз айтыңыз

Сен кереметсің

Шапалақтаңыз

Қол бұлғаңыз

Сәттілік

Көзіңізді қысыңыз

Күлімсіреңіз

Басыңызды иіңіз

Қошеметтеңіз

«Судағы фокус » әдісі арқылы топ атауларын алу

Масса. Уақыт.Ұзындық

«АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін

Ай құндылығы: Бірлік және ынтымақ айы

Апталық дәйек сөз: «Бірлігі күшті ел озады»

Құндылық: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті

Қалыптастыру

«Көршіңді тексер» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру

Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Кері байланыс:

«Оқушымен диалог».




Презен

тация, бағалау, үлестір

ме парақтароқулық,

Сабақтың ортасы

10 мин



Оқу мақсатын таныстырамын.

ЖИ арқылы жаңа сабақты түсіндіру

Білу,түсіну,қолдану

«Ұжымдық» әдісі

Нұсқау:.Берілген қосынды мен айырманың мәндерін есептеу үшін «Өрнектердегі амалдар реті» ережесін қолданады.

Амалдарды орындайды.

5 сағ – (87 мин – 27 мин) = 300 мин. – 60 мин. =240 мин

9 ц – (72 кг + 28 кг) = 900 кг – 100 кг = 800 кг

2 тәул. + (35 сағ 11 сағ) = 48 сағ. + 24 сағ. = 92 сағ.

3 м – (37 см + 63 см) = 300 см – 100 см = 200 см

50 л – (9 л – 7 л) = 50 л 2 л = 48 л

400 кг + (8 ц 300 кг) = 400 кг + 500 кг = 900 кг

«Ми» бағалау арқылы






Шамалардың өлшем бірліктерін түрлендіру және олардың мәндеріне амалдар қолданады


Бағалау критерий: Ұзындық (см, дм, м), салмақ (кг, ц), ыдыс көлемі(л), уақыт (сағ, тәул, ай, жыл) бірліктерінің мәндерін салыстырып,шама мәндеріне қосу/алу амалдарын қолданады

Дескриптор: шама бірлігін дұрыс түрлендіреді1б

амалдарды орындайды 1б


Оқулық

Слайд

10 мин

Топтық жұмыс

«Фишбоун» (Балық қаңқасы) әдісі арқылы тапсырмаларҚұрама есепті шығару

Әкелінді- 33 л
Берілді- 20 л және 10 л
Қалғаны: ? л

Шешуі:
1) 20 + 10 = 30 л (берілді)
2) 33 - 30 = 3 л (қалды)

Жауабы: асханада 3 литр сүт қалды.

3

Болды- 32 сағ
Жүрді- 1 тәу 5 сағ
Ұшты -?
Қалған уақыт: ?

Шешуі:
1) 24 + 5 = 29 сағ
2) 32 - 29 = 3 сағ

Жауабы: Жолаушы 3 сағат ұшты

4

Оқу жылында – 5 а
Жазғы демалыс – ? а (8 а артық)

Шешуі:
1) 5 + 3 = 8 \

2) 5 + 13 = 18

Өрнек 5+(5+8)=18 а

Жауабы: Барлығы 18 апта демалыс бар.

ЖИ Қосымша ақпарат

Қазақтың байырғы есептері


Топтасып жұмыс жасайды



Дескриптор:

Есептің шартын дұрыс түсінеді1б

белгілі және белгісізді анықтайды1б

2 амал қажет екенін көрсетеді 1б жауабын дұрыс жазады 1б



















Жи арқылы



Парақшалар

3 мин

«Кім жылдам» (ворд волл)

Ұзындықтың өлшем бірлігін тап


Жарайсыңдар


10 мин

Жұптық жұмыс


Жұптық жұмыс жасайды

Дескриптор: шамаларды түрлендіреді1б

амалдарды орындайды 1б


Парақшалар

5 мин




Кесте бойынша теңдеу құру


Теңдеуді құрып,мәнін табады



Дескриптор:

кесте бойынша теңдеу құрады1б

теңдеулерді шешеді 1б



Парақ

шалар

Сабақтың соңы.

2 минут

Кері байланыс: «Сұрақ-жауап» әдісі

-Бүгінгі сабақты еске түсірейік.

-Бүгін сабақта не өттік?

-Қандай тапсырмалар жасадық?

Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия: «Бағдаршам»


Жауап береді, кері байланыс береді


Бағдаршам

Кері байла

ныс




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі