Ашық сабақ. 2 сынып.Жай есептерді құрама есепке айналдыру

Тақырып бойынша 13 материал табылды

Ашық сабақ. 2 сынып.Жай есептерді құрама есепке айналдыру

Материал туралы қысқаша түсінік
Қызықты материал болса
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымы


Пәні:

Математика

Бөлім

Екі таңбалы сандар

Күні


Сынып

2 сынып

Мұғалімнің аты-жөні


Сабақтың тақырыбы

44 Құрама есеп

Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.5.1.1.** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқашажазба түрінде модельдеу.

2.5.1.7.** Екі амалмен шешілетін есептерді модельдеужәнешығару

Сабақтың мақсаты

Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқашажазба түрінде модельдейді

Екі амалмен шешілетін есептерді модельдейді және шығарады

Құндылықтар

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі

туралы алғашқы көзқарастың болуы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері / уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

Ұйымдасты

ру кезеңі

5 мин
















Сабақ

тың ортасы

Жаңа сабақ

25-30 мин





















Сабақ

тың соңы

Бекіту кезеңі

10 мин

Үй тапсырмасы

Кері байланыс

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді еске түсіру.

Сабаққа кіріспе

Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

ФС-тапсырма.ҰЖ.Жаңа тақырып

1-тапсырма.Есепті шығар

Сыныпта 13 қыз және 18 ұл бар. Сыныпта барлығы неше оқушы бар?

Ш: 13 + 18 = 31

Ж: барлығы 31 оқушы бар

2. Сыныпта 31 оқушы болды. Үзіліс кезінде 9 оқушы сыныптан шығып кетті. Сыныпта неше оқушы қалды?

Ш: 31 – 9 = 22

Ж: 22 оқушы қалды

3. 1 және 2-тапсырмалардағы есептердің мәтінін салыстыр.Осы екі есептің мазмұнынан мынадай бір есеп құрастыруға бола ма?

Сыныпта 13 қыз және 18 ұл болды. Үзіліс кезінде 9 оқушы сыныптан шығып кетті. Сыныпта неше оқушы қалды?

Бұл – құрама есеп

Ш : 13 + 18 = 31 31 – 9 = 22

Жауабы: сыныпта 22 оқушы қалды.


ЕБҚ бірнешеуін есептейді,

Тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі

Сергіту сәті



ТЖ.№4.Есепті шығар

Бөлме гүлі-5

Дәлізге-3

Әкелінді-4

Неше гүл болды?

Ш: (15 – 3) + 4 = 16.

Ж: 16 гүл болды

ЖЖ.№5. Өрнектер бойынша есептер құрастыр және оларды шығар

100 – (26 +17 ) = 57 (300 + 200) + 100=600

6.Есепті шығар

Ш: (35 + 18) – 27 = 26

Ж: 26 бәліш қалды

8.Ребусты шеш

Түзу

ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі



Үйге тапсырма 7-есеп

Сәлемдесіп,

бір-біріне сәттілік тілейді








Өткен білімді еске түсіреді



Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.







Тапсырманы орындайды






Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды






Жұпта жұмыс жасайды




Есепті шығарады



Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс

жасайды

Мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері.


Қб-10б




Дескриптор:


қосындыны табуға берілген есептің шығарады-1б

қалдықты табуға берілген есептің шығарады-1б

Екі жай есепті салыстырады, қорытынды жасайды-2б






Дескриптор

құрама есепті шығарады-2б

Өрнектер бойынша есептер құрастырады және оларды шығарады-2б

құрама есептің шешуін өрнек түрінде шешеді-1б

Ребусты шешеді-1б




Қб-10б


Кері байланыс

.смайлик








Математика оқулығы.







Математика оқулығы.







суреттер













Оқулы

суретте



оқулық

тақта





Кері байланыс парақшалары













Білім беру ұйымы


Пәні:

Математика

Бөлім

Екі таңбалы сандар

Күні


Сынып

2 сынып

Мұғалімнің аты-жөні


Сабақтың тақырыбы

45 Жай есептерді құрама есепке айналдыру

Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.5.1.1.** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқашажазба түрінде модельдеу.

2.5.1.8.**Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу.

Сабақтың мақсаты

Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқашажазба түрінде модельдейді

Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдейді

Құндылықтар

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі

туралы алғашқы көзқарастың болуы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері / уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

Ұйымдасты

ру кезеңі

5 мин
















Сабақ

тың ортасы

Жаңа сабақ

25-30 мин





















Сабақ

тың соңы

Бекіту кезеңі

10 мин

Үй тапсырмасы

Кері байланыс

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді еске түсіру.

Сабаққа кіріспе

Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

ФС-тапсырма.ҰЖ.Жаңа тақырып

1-тапсырма. Жай есепті сызба түрінде модельде және шығар.

БShape1 ірінші қабатында-20б

Екіншісінде-7 кем б- ?

Ш: 20-7=13

Ж: 13сынып бөлмесі бар

2. Екі амалмен шығатындай етіп, 1-тапсырмадағы жай есептің сұрағын өзгертуге болады.Есептің жауабын тұжырымда және жаз

Бірінші қабатында-20б

Екіншісінде-7 кем б

Барлығы-?

Шешуі: 20 – 7 = 13 – екінші қабаттағы сынып бөлмесінің саны.

20 + 13 = 33 – барлық сынып бөлмесінің саны.

Жауабы: Екі қабатта 33 сынып бөлмесі бар.

(20 – 7) + 20 = 33.

3.Есепті шығар

Принтер саны

Компьютер саны

Барлық құрылғ

саны

?

?, 5-еуі артық

?


26 + 5 = 31– сатып алынған компьютер саны.

26 + 31 = 57 – техникалық құрылғы саны. Жауабы: Барлығы 57 техникалық құрылғы сатып алынды.

Есептің шешуін өрнек түрінде жазу.

Ш : 26 + (26 + 5) = 57

Жауабы: Барлығы 57 техникалық құрылғы сатып алынды.



ЕБҚ бірнешеуін есептейді,

Тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі

Сергіту сәті



ЖЖ.№4.

Ш: 35 + (35 – 16) = 35 + 19 = 54

Ж: Барлығы 54 ағаш өсіп тұр.

5а. Өрнектерді түрліше оқып, мәндерін тап

( 54 – 27) + 12 =39 37+(26-14) =49 62-(34+18) =10

ә) Амалдардың орындалу реті бойынша өрнектер құр.Олардың мәнін тап

19 + (92 – 22) = 89

(36 + 15) – 14 = 37

ТЖ.№6.Амалдарды орында

1 м – 3 дм 5 см = 100 см – 35 см = 65 см = 6 дм 5 см.

73кг+27кг=100кг=10ц

62ц-(36ц-23ц) =49ц

ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі


Үйге тапсырма 7-есеп

Сәлемдесіп,

бір-біріне сәттілік тілейді








Өткен білімді еске түсіреді



Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.







Тапсырманы орындайды






Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды






Жұпта жұмыс жасайды




Есепті шығарады



Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс

жасайды

Мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері.

Қб-10б















Дескриптор:

Жай есепті сызба түрінде модельдейді және шығарады-1б.

Есептің жауабын тұжырымдайды және жазады-2б

Құрама есепті амалдар бойынша түсіндірулерімен, амалдар бойынша сұрақтарымен, өрнектермен жазады-2б



Дескриптор

  1. есептің шешуін өрнек түрінде жазады-1б

берілген өрнектерді оқиды, мәнін есептейді-1б

Амалдардың орындалу реті бойынша өрнектер құрады,олардың мәнін табады-2б

амалдарды орындайды-1б

Қб-10б


Кері байланыс

.смайлик








Математика оқулығы.







Математика оқулығы.







суреттер













Оқулы

суретте



оқулық

тақта





Кері байланыс парақшалары





Принтер саны

Компьютер саны

Барлық құрылғ

саны

ы

26

?, 5-еуі артық

?




















































Білім беру ұйымы


Пәні:

Математика

Бөлім

Екі таңбалы сандар

Күні


Сынып

2 сынып

Мұғалімнің аты-жөні


Сабақтың тақырыбы

46 Жай есептерді құрама есепке айналдыру

Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.5.1.7.Екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу

және шығару.

2.5.1.8.Құрама есептердің шешуін санды өрнектер

және жекелеген амалдар түрінде модельдеу.

Сабақтың мақсаты

.Екі амалмен шешілетін есептерді модельдейді және шығарады.

Құрама есептердің шешуін санды өрнектержәне жекелеген амалдар түрінде модельдейді.

Құндылықтар

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі

туралы алғашқы көзқарастың болуы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері / уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

Ұйымдасты

ру кезеңі

5 мин
















Сабақ

тың ортасы

Жаңа сабақ

25-30 мин





















Сабақ

тың соңы

Бекіту кезеңі

10 мин

Үй тапсырмасы

Кері байланыс

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді еске түсіру.

Сабаққа кіріспе

Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

ФС-тапсырма.ҰЖ.Жаңа тақырып

«Біліміңді қолдан» әдісі

1-тапсырма.Жәй есептерді салыстыр және шығар

Ұл-17

Қыз-18

Барлығы-?бала ойнап жүр

Ш: 17+18 =35

Ж: 35 бала ойнап жүр


Ш: 35 – 19 = 16

Ж:16 бала қалды

2. 1-тапсырмадағы екі жай есептен құрама есеп құрастыр.Оны түсіндіре отырып шығар

Аулада 17 ұл және 18 қыз ойнап жүр. Олардың 19-ы үйлеріне кетті. Аулада неше бала қалды?

Ш: (17 + 18) – 19 = 16

Ж: 16 бала қалды


ТЖ.№3.Есептерді салыстыр.Осы есептерден құрама есеп құрастыр және шығар

Ою-34

Гүл-42

Барлығы неше сурет бояды-?

Ш: 34 + 42 = 76 – боялған сурет саны.

Ж: 76суре бояды


Ш: 76 – 55 = 21 – қалған сурет саны.

Жауабы: 21 сурет қалды.


ЕБҚ бірнешеуін есептейді,

Тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі

Сергіту сәті



ЖЖ.№4.Есепті шығар

А)42+15 қосындысының мәні 39-12 айырмасының мәнінен қанша артық?(30)

42+15= 57 39-12=27

Ә)61-29 айырмасының мәні 66+15 қосындысының мәнінен қанша кем?(49)

5.Жасырын сандарды тап

32+24-15 =41 56+ 8 +11=75

91-(13+21) =57 26-13- 9 =4


7.а) басынан санағанда-4ші жұп

Соңынан -10жұп

Сыныпта неше оқушы бар?

26оқушы

Ә)өткен күн,кеше,бүгін,ертең,арғы күні


ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі



Үйге тапсырма 6-есеп

Сәлемдесіп,

бір-біріне сәттілік тілейді








Өткен білімді еске түсіреді



Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.







Тапсырманы орындайды






Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды






Жұпта жұмыс жасайды




Есепті шығарады



Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс

жасайды

Мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері.

Қб-10б





Дескриптор:

Жәй есептерді салыстырады және шығарады-2б

екі жай есептен құрама есеп құрастырады,оны түсіндіре отырып шығарады-2б

Есептерді салыстырады, есептерден құрама есеп құрастырады және шығарады-2б











Дескриптор

қосынды мен айырманың мәндерін табады, оларды салыстырады.-1б

Қосындының мәні айырманың мәнінен қанша артық екенін табады-1б

айырманың мәні қосындының мәнінен қанша кем екенін біледі-1б

Жасырын сандарды табады-1б



Қб-10б


Кері байланыс

.смайлик








Математика оқулығы.







Математика оқулығы.







суреттер













Оқулы

суретте



оқулық

тақта





Кері байланыс парақшалары













Білім беру ұйымы


Пәні:

Математика

Бөлім

Екі таңбалы сандар

Күні


Сынып

2 сынып

Мұғалімнің аты-жөні


Сабақтың тақырыбы

47 Құрама есептерді шығару

Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.5.1.1. Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқаша жазба түрінде модельдеу.

2.5.1.8.Құрама есептердің шешуін санды өрнектер

және жекелеген амалдар түрінде модельдеу.

Сабақтың мақсаты

Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба,қысқаша жазба түрінде модельдейді

Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдейді

Құндылықтар

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі

туралы алғашқы көзқарастың болуы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері / уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

Ұйымдасты

ру кезеңі

5 мин
















Сабақ

тың ортасы

Жаңа сабақ

25-30 мин





















Сабақ

тың соңы

Бекіту кезеңі

10 мин

Үй тапсырмасы

Кері байланыс

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Үй тапсырмасын сұрау

Өткенді еске түсіру.

Сабаққа кіріспе

Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру

ФС-тапсырма.ҰЖ.Жаңа тақырып

1-тапсырма.Есепті шығар

Бурабайға – 12 бала.

Жасыбайға – 13 бала.

Ересек адам – 2

Барлығы – ?

Ш:12 + 13 + 2 = 27

Ж:27 адам

ТЖ.№2.Есепті шығар

«Оқжетпес» ш. – 50 адам

«Алтынай» ш. -40 адам

Үйіне кетті – 30 адам

Қалды – ? адам

Шешуі:

(50 + 40) – 30 = 60 немесе

(50 – 30) + 40 = 60 немесе

(40 – 30) + 50 = 60

Жауабы: шипажайларда 60 адам қалды.


ТЖ.№3.Есепті шығар

Ш: 1) 26 + 28 =54 (м) (Алакөл к.)

2) 54 – 46 = 8 (м) (Теңіз к.)

Ж: Теңіз көлінің ең тері жері 8 метр.

ЕБҚ бірнешеуін есептейді,

Тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі

Сергіту сәті


«Біліміңді қолдан» әдісі

ЖЖ.№4.Есепті шығар

Шешудің 1-нұсқасы:

    1. 25 + 13 = 38 (раушан, райхан) 2) 47 – 38 = 9 (қалампыр)

Ж: гүлзарда 9 қалампыр гүлі өсіп тұр. Шешудің 2- нұсқасы:

1) 47 – 13 = 34 (раушан, қалампыр) 2) 34 – 25 = 9 (қалампыр)

Ж: гүлзарда 9 қалампыр гүлі өсіп тұр. Шешудің 3-нұсқасы:

1) 47 – 25 = 22 (райхан, қалампыр) 2) 22 – 13 = 9 (қалампыр)

Ж: гүлзарда 9 қалампыр гүлі өсіп тұр.

Есептің шешуін өрнек түрінде жазуға болады:

47 – (25 +13 ) = 9 немесе

(47 – 13) – 25 = 9 немесе

(47 – 25 ) – 13 = 9

Ж: гүлзарда 9 қалампыр гүлі өсіп тұр.

5.Салыстыр

56-17 < 27+14 80+46 >72-39

100-72 < 15+19 16+35 < 26+27


6.Теңдеулерді шеш

С-27=63

с=63+27

с=90

90-27=63

63=63

8.Суретте неше үшбұрыш,неше төртбұрыш көріп тұрсың?

Барлық үшбұрыш саны: 6 + 4 + 2 = 12



ЕБҚ тапсырманы орындауда қолдау көрсетіледі

Үйге тапсырма 7-есеп

Сәлемдесіп,

бір-біріне сәттілік тілейді








Өткен білімді еске түсіреді



Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.







Тапсырманы орындайды






Жаттығу жасайды






Тапсырманы орындайды






Жұпта жұмыс жасайды




Есепті шығарады



Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс

жасайды

Мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері.


Қб-10б





Дескриптор:

Құрама есепті екі жай есепке айналдырып, тексереді-2б

Мәтінді түсініп оқиды, есептің шешуін өз қалауымен өрнектермен шығарады-2б

құрама есептің шешуін

жекелеген амалдар түрінде модельдейді-1б



Дескриптор

Екі амалмен шығатын есептің шешуін өрнектермен жазады-1б

өрнектерді салыстырады-1б

теңдеулерді оқиды, шешуін табады, тексеру жасайды-1б

геометриялық фигураны зерттеп,

неше үшбұрыш, неше төртбұрыш бар екенін ажыратад-2б


Қб-10б


Кері байланыс

.смайлик








Математика оқулығы.







Математика оқулығы.







суреттер













Оқулы

суретте



оқулық

тақта





Кері байланыс парақшалары

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.11.2025
103
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі