Ашық сабақ 3 сынып "Күй атасы"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ 3 сынып "Күй атасы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Жоғары дейгейде өткен ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп:

24 ЖББМ

Бөлім

Атақты тұлғалар

Пән:

Әдебиеттік оқу

Мұғалімнің аты-жөні

Қуаныш Гүлзада Бекмұрзақызы

Күні:

26.02.2025 ж

Сынып: 3 «В»

Қатысушылар саны:25

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Күй атасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары.

3.1.4.2 Cөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану.


Сабақтың мақсаты.

Мәтін арқылы сөйлеу мәдиниетін дамыту.Автор туралы тың ақпараттарды меңгеріп оның шығармашылығымен танысады.




      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін – өзі тексеру


2 мин





















5 мин

Шаттық шеңбер:

Үлкенгеде сіз

Кішігеде сіз

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз

«Күннің көзін аш» Казір қандай сабақ? Әдебиеттік оқу сабағы бізді неге баулиды? ⁠Біздің бойымызда қандай жақсы қасиеттер бар? ⁠Әдепті бала қандай болады? Біз бәріміз қандаймыз?

Оқушылар «Ұлттық құндылық» ұлттық суреттер арқылы 3-топқа біріктіру.

1-топ: «Домбыра» 2-топ: «Қобыз»

3-топ: «Жетіген»

Үй тапсырмасын тексеру

«Бала Абай»мәтініндегі берілген ақпараттар туралы сөзжұмбақты шешеді













Оқушылар топқа бөлініп отырады.

















«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру














Дескриптор:Сөзжұмбақты шешеді

Қ.Б.:Домбырабағалау шкаласы. 1 балл

Слайдтар, суреттер, дидактикалық материалдар және т.б.




Жаңа білім

28 мин




























Миға шабуыл

«Асығың алшысынынан түссін» ойыны ақылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау.

Күй атасы


Ұжымдық жұмыс

Вордволл платформасы арқылы

1-тапсырма. «Күй өнері»тақырыбына суреттер бойынша 5 cөз ойластырыңдар. Мағыналарын түсіндіріңдер.


Күйші, күй, домбыра, шертпе күй, сазгер.


Топтық жұмыс

2-тапсырма. «Түсініп оқы» айдары

«Құрманғазы» мәтінді оқыңдар. Мәтінді сурет арқылы әңгімелеңдер.



«Жылжымалы асық»

3-тапсырма. Мәтіннің авторы туралы деректерді түсініп ал.

Ахмет Жұбанов (1906-1968)Ақтөбе облысы темір ауданында дүниеге келген. Ол – композитор, қазақ музыкасын зерттеуші, көрнекті ғалым, дирижёр. Құрманғазыатындағы ұлттық аспаптар оркестрін құрған. «Абай» операсын жазған авторлардың бірі.


Сергіту сәті



Жұптық жұмыс. «Домбыра» ойыны

4-тапсырма.Мәтінге сүйеніп, екі ұғымныңарасындағы байланысты анықта.

Құрманғазы күй

Құрманғазы мен күй арасындағы байланысты мәтіндегі көп нүктенің орнына сөз қойып анықтаңдар.


Құрманғазы – қазақтың ұлы күйші-композиторы, оның шығармашылығы мен күйлері қазақ халқының музыкалық мәдениетінің бір бөлігі болып табылады. Құрманғазының күйлері терең мәнге ие, олар тек музыка ғана емес, сонымен қатар қазақ халқының тарихын, жан-дүниесін бейнелейтін туындылар.


Құрманғазы өзінің күйлері арқылы халықтың мұңын, қасіретін, ерлігін, азаттыққа деген ұмтылысын жеткізіп отырған. Оның күйлері түрлі өмірлік оқиғаларға, тарихи жағдайларға байланысты жазылған, әрі олар халықтың ұлттық рухын көтеретін шығармалар.


Құрманғазы күй өнерінің өкілінің бірі ретінде, өзінің күйлері арқылы қазақ күй өнерінің дамуына зор үлес қосқан. Осылайша, Құрманғазы мен күй арасындағы байланыс өте терең.


Жұптық жұмыс5-тапсырма. Берілген суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленген?Әңгімеле.




Топтық жұмыс. Күй атасы Құрманғазы туралы әңгімелеу.Топтың тапсырмалары 1-топ: Құрманғазының өмір жолы мен тарихи кезеңі.

2-топ: Құрманғазының күйлері.

Құрманғазының қандай күйлері бар?

3-топ: Құрманғазының қазақ музыка өнеріндегі орны.

Құрманғазының күйшілік мектебі және оның шәкірттері.Құрманғазының күй өнеріне қосқан үлесі.


Тақырыпты ашады.




Суреттер бойынша 5 cөз ойластырады. Мағыналарын түсіндіреді.




Тапсырмаларды орындайды. Топпен жұмыс жасайды және қорғайды.



Жылжымалы асықтағы мәліметтерді оқиды. Автор туралы мәліметке ие болады.





Сергіту сәтін жасайды.





Мұғалімнің нұсқаулығы бойынша тапсырманы орындайды.































Берілген суретте мәтіндегі қандай оқиға бейнеленген туралы әңгімеле.




Топпен жұмыс жасайды және қорғайды.



ҚБ. «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.


Дескриптор:

Суреттер бойынша cөз ойластырады. Мағыналарын түсіндіреді.1б

Қ.Б.:Домбыра бағалау шкаласы.



Дескриптор:Мәтінді оқиды.1б Cөйлеу барысында сурет қолданады.1б

Қ.Б.:Домбыра бағалау шкаласы.



Дескриптор:

Автор туралы мәліметті оқиды. 1б

Қ.Б.:Домбыра бағалау шкаласы.









Дескриптор: Құрманғазы мен күй арасындағы байланысты анықтайды.1б

Қ.Б.:Домбыра бағалау шкаласы.




























Дескриптор: Сурет бойынша әңгімелейді.1бҚ.Б.:Домбыра бағалау шкаласы.1 балл



Дескриптор: Күй атасы Құрманғазы туралы әңгімелейді. 2б

Қ.Б.:Домбыра бағалаушкаласы.






Дидактикалық материал.



https://wordwall.net/ru/resource/68373677















Слайдтар







































Дидактикалық материалдар.






Бекіту

2 мин



Рефлекция Бүгінгі сабақта не үйрендің? Қай тапсырмада қиналдың? Сабақ соңында бізге не айтқың келеді?

Бүгінгі сабақтағы өзініңәрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзініңжетістіктері менқиыншылығы туралы ойбөліседі.



Кері байланыс

3 мин

Кері байланыс:

байланыс: «Жанды бағдаршам» әдісі бойынша өтеді.


Үй тапсырмасы:

Оқу. Мазмұндау 57- 59 беттер.





Күнделікке жазады.

ҚБ қойылады.


«Жарайсың!»

«Тамаша!»

«Жақсы!»

«Талпын!»

Тамаша жұмыс жасадың!




























































«Күй өнері» тақырыбына 5 сөз және олардың мағыналары:



1. Күйші – күй орындайтын адам. Күйші – музыкалық аспаптарда, әсіресе домбыра мен қобызда күй тартатын, сол арқылы халықтың рухани мұрасын жеткізуші тұлға.



2. Күй – қазақ халқының дәстүрлі музыкалық шығармасы, әдетте аспапта орындалады. Күй халықтың өмірін, табиғатын, адам жанын бейнелейді және әрбір күйдің өзіндік мазмұны мен сипаты болады.



3. Домбыра – қазақтың ұлттық аспабы. Домбыра – екі ішекті, қағысты аспап, ол күй өнерін орындауда кеңінен пайдаланылады. Күйшілердің негізгі аспабы болып саналады.



4. Шертпе күй – қазақтың күй өнерінде қолданылатын күй орындау әдісінің бірі. Мұнда күйші домбыраны саусақтарымен шертеді, бұл әдіс арқылы өте нәзік, терең эмоционалды күйлер шығарылады.



5. Сазгер – күй немесе ән шығарушы адам. Сазгер өз шығармаларында халықтың рухани әлемін, дәстүрін, өмірін көрсете отырып, қазақ музыкасының дамуына үлес қосады.





Құрманғазы мен күй арасындағы байланыс:



Құрманғазы – қазақтың ұлы күйші-композиторы, оның шығармашылығы мен күйлері қазақ халқының музыкалық мәдениетінің бір бөлігі болып табылады. Құрманғазының күйлері терең мәнге ие, олар тек музыка ғана емес, сонымен қатар қазақ халқының тарихын, болмысын, жан-дүниесін бейнелейтін туындылар.



Құрманғазы өзінің күйлері арқылы халықтың мұңын, қасіретін, ерлігін, азаттыққа деген ұмтылысын жеткізіп отырған. Оның күйлері түрлі өмірлік оқиғаларға, тарихи жағдайларға байланысты жазылған, әрі олар халықтың ұлттық рухын көтеретін шығармалар.



Құрманғазы күй өнерінің өкілінің бірі ретінде, өзінің күйлері арқылы қазақ күй өнерінің дамуына зор үлес қосқан. Сонымен қатар, оның күйлері қазақ халқының рухани дүниесін бейнелейтін ерекше шығармашылық туындылар болып табылады.









1-топ

Құрманғазы Сағырбайұлы – қазақтың ұлы күйші-композиторы, күй өнерінің негізін қалаушылардың бірі. Ол 1806 жылы қазіргі Атырау облысы, Жылкелді ауданы, Құрманғазы ауылында дүниеге келген. Құрманғазының балалық шағы ерте жасынан-ақ қиындықпен өтіп, оның өнерге деген құштарлығын арттырған кезең болды. Әкесі Сағырбай – кедей шаруа болған, бірақ ол Құрманғазыға үлкен рухани қолдау көрсетіп, болашақ өнер жұлдызына қажетті жағдай жасап, халық өнерін қадірлеуге үйреткен.Құрманғазы жасынан күй тартуға ынталы болды, оның музыкаға деген қабілеті ерекше еді. Құрманғазы өмір бойы шығармашылықпен айналысып, халқына рухани азық беріп, күй өнерінде өзіндік қолтаңбасын қалдырды. Ол өз шығармашылығында халықтың ұлтжандылығын, ерлігін, батылдығын дәріптеді. Құрманғазының күйлері қазіргі таңда да қазақ мәдениетінің маңызды бөлігін құрайды.

2-топ

Құрманғазы Сағырбайұлының күйлері қазақ музыка мәдениетінде ерекше орын алады. Ол қазақтың ұлттық күйлерін дамытуда үлкен үлес қосқан және өзінің шығармашылығында халықтың жан дүниесін, ұлттық болмысын, ерлік пен батырлықты дәріптеді. Құрманғазының көптеген күйлері оның жеке өмірімен, тарихи оқиғалармен және халықтың ерлік дәстүрлерімен байланысты. Міне, Құрманғазының атақты күйлерінің бірі:



1. «Сарыарқа» – Бұл күй Құрманғазының ең танымал күйлерінің бірі. Ол қазақтың кең даласын, Сарыарқаның кең байтақ, жайлы табиғатын сипаттайды. Бұл күйде туған жерге деген сүйіспеншілік, халықтың еркіндігі мен бостандығы сезіледі.



2. «Адай» – Бұл күй қазақтың белгілі Адай руының батырларына арналып шығарылған. Күйдің әуенінде Адай батырларының ерлігі, қаһармандығы мен күрескерлігі бейнеленеді.



3. «Қайран шешем» – Бұл күй Құрманғазының анасына, яғни шешесіне арналған. Оның анасы қатал әрі қайратты әйел болған, ұлына өмірде қиындықтарға төзуді, қайсар болуды үйреткен. Күйде шешесіне деген құрмет пен мұң сезіледі.



4. «Балбырауын» – Бұл күй Құрманғазының сүйікті күйлерінің бірі. Күйдің әуенінде нәзік сезімдер мен терең ойлар өрнектеледі, бұл күйдің әуезі өте әсерлі және терең.













3-топ:







Құрманғазы Сағырбайұлының қазақ музыка өнеріндегі орны:



Құрманғазы – қазақтың ұлы күйші-композиторы және музыка өнерінің тарихындағы ерекше тұлға. Ол қазақ халқының музыкалық мәдениетінде күйшілік өнердің шебері, әрі жаңашылы болды. Құрманғазының күйлері өз дәуірінің шежіресі ретінде қазақ халқының өмірін, тарихын, салт-дәстүрін және рухани болмысын сақтап қалды. Оның шығармашылығы қазақ музыкалық өнерінің классикасына айналды. Құрманғазының күйлері қазақтың батырлық рухын, еркіндігін, әділеттілікті, тәуелсіздікті паш етеді. Күйші өз шығармаларында табиғаттың әсемдігін, халықтың қайсарлығын, өмірдің ауыртпалықтарын музыкалық тілмен бейнеледі.

Құрманғазының күйшілік мектебі және оның шәкірттері:Құрманғазының күйшілік мектебі қазақ музыкасындағы елеулі құбылыс болып табылады. Ол күй өнерін дамытуда тек шығармашылықпен ғана емес, сонымен қатар жаңа ұрпаққа күйшілік өнерді үйрету ісінде де үлкен еңбек сіңірді. Құрманғазы күй өнерін жас ұрпаққа үйретуге ерекше мән берді. Оның мектебінен көптеген талантты күйші-композиторлар шықты, әрі осы мектептің ықпалы қазақ музыкалық дәстүрінің дамуына үлкен әсерін тигізді. Құрманғазының шәкірттерінің бірі болып Дина Нұрпейісова, Сейтек, Кенен Әзірбаев сияқты ұлы күйшілер мен әншілер танымал болды.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.03.2025
128
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі