|
Білім беру ұйымының атауы |
«Малайсары орта мектеп» КММ |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су. |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ноғайбай Алтынай |
||||
|
Күні: |
24.04.2024жыл |
||||
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы |
Суды қалай тазалайды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.3.4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсыну; 3.3.3.5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсынады; Суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсынады; |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
I.Ұйымдастыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Амандасып алайық Мақсаты: Музыка әуенімен қимылдар жасау арқылы ұяшықтарды ашып шыққан суреттер арқылы амандасу
І.Қызығушылығын ояту Мақсаты:Балалар гүл күлтешелеріне жазылған сөздерді таңдау арқылы көңіл -күйлерін айту
|
Интерактивті тақтадан қимылдарға қарап қайталап, қимылдар жасайды
көңіл -күйлерін айтады |
Жарайсыңдар!
|
Интер тақта, слайд, интернет желісі
Слайд 4 |
|
|
|
ҰЖ: Топ атауы «Таңдау» әдісімен жүреді. Берілген принтер суреттерінен біреуін таңдап, топ атауын біледі. 1-топ «Зерттеушілер »тобы 2-топ «Алғырлар» тобы 3-топ «Тапқырлар » тобы
|
Принтерді таңдау арқылы топ атауларын біледі |
Жарайсың! |
Принтер-дің суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы Білу. 5 минут |
Топ ережесімен таныстыру МТ: Бағалау парақшасы «+1 тамшы » Әр оқушының аты жазылған ұяшықтары бар.Сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыға +1 тамшыдан ұяшықтарына салынады.Сабақ соңында өз ұяшығына көп +1 тамшы жинаған оқушылар бағаланады
1-тапсырма Өткен сабаққа шолу «Тамшы» әдісі
1)1 килограмм картопты өсіру үшін неше литр су жұмсалады? 2)Адамға өсімдік пен жануарларға қандай су қажет? 3)Суды қалай үнемдеп пайдалануға болады? 4)Судың ағынының күшінен не өңдіріледі? 5)Жер бетінде қандай сулар көп кездеседі? 6)Әр 100 литр ащы суға неше литр тұщы судан келеді? МТ : Жаңа сабақ «Суды қалай тазалайды?»
Таза су мен лас судың айырмашылығы неде?
Судың ішіндегі бактериялар болады.
2-тапсырма ҰЖ «Кім көп біледі?» Бұл су қоймаларынан су ішуге бола ма? Ауызсуды ішуге жарамсыз судан қалай ажыратуға болады?
Су қоймаларының ластану себептер
Зауыт, фабрикалардан шыққан сарқынды су Суды тұрмыстық қоқыстармен ластау
ФС.2-тапсырма ҰЖ «Ойлан және жауап бер» әдісі Оқушылар ата-аналарыңмен бірге табиғат аясына демалып немесе сапарға шыққандарын бар ма? Егер сіздердің алып шыққан суларыңыз тауысылып қалып, жанында тек көл мен өзен ғана болса не істер едіңіздер? - Көл мен өзеннің суларын ішуге болмайды Себебі бактериялар мен микробтар болды..
ФС. 3-тапсырма Зерттеп көрейік. Бұл зерттеуден судың тазарту жолын үйренеміз. Керекті құралдар: стакандар ,су , топырақ, қасық , сүзгі, дәке ,қайшы
Зертте Барлық топқа қажетті құралдар алдын-ала дайындалады. Бір мөлдір ыдысқа су құю. Ішіне ұсақ заттар салу. Суды осы заттардан қалай тазартуға болады деген сұрақ қою. Барлық топтар зерттеу жұмысының жоспарын жасайды. Жоспарды бүкіл сынып болып талдап, ең маңыздысын таңдау.
1. Су бетіндегі қоқыстарды
қасықпен алу.
3. Қоқыстары бар суды
кепсермен сүзу.
5. Не себепті құм әлі де судың
құрамында жүр? 6. Суды құмнан елеуіш арқылы тазарту. Саралау: диалог және қолдау Cергіту сәті Үш топтың түстеріне байланысты А4 кағазбен қимыл жасау ( Балалар ғалымдардың зерттеуі бойынша әлемде 4 пайыз адам көзін жұмып қағаздың дыбысын есту арқылы оның түсін анықтай алады екен . Қызықпа сендерге бұл дерек? .Қазір бұны тексеріп көрейік пе? Жасап көреміз бе ? Қолдарына түрлі –түсті қағазды ала қойыңыздар. 4-тапсырма ЖЖ «Жұптасып жаса» әдісі Саяхат кезінде суды қалай тазартуға болады?
Керекті құралдар: пластикалық бөтелке, стакандар ,су , құм, белсендірілген көмір, түрлі-түсті ұсақ ,ірі түрлі-түсті тастар , дәке ,қайшы
Саралау: Қарқын бойынша саралау Қарқыны төмен, қолдауды көп қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар арқылы көмектесемін ЕБҚ : Тапсырма судың пайдасын айтады. Тұщы су тез қатады. Мұзды еріткеннен кейін оны таза су ретнде қолдануға болады
|
Топ ережелерімен танысады 5-6 балл орташа 7-8 балл жақсы 9-10 балл өте жақсы Сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады Ойларымен бөліседі Судың тазарту тәсілдерін айтады
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
|
Бағалау парақшасымен таныстыру
Дескриптор: -сұрақтарға жауап бере алады 1балл Бағалау
Дескриптор: -таза су мен лас судың
айырмашылы-ғын біледі. Дескриптор: -ауыз суды ішуге жарамсыз судан ажыратуды біле алады. 1балл Бағалау +1 Тамшы Дескриптор: -су қоймала Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді 1 балл Бағалау +1тамшы Дескриптор: судың тазарту жолын үйренеді 1 балл Бағалау +1тамшы Дескриптор: судың тірі ағзаларда және өлі табиғатта кездесетінін түсінеді. судың негізгі табиғи көздерін салыстырады. табиғи су көздерімен танысады. 1 - Бағалау критерийі сұрақтарға жауап береді Дескриптор: саяхат кезінде суды тазартуға біледі 2 балл Бағалау +1тамшы |
Слайд 8-12
Слайд 13 стакандар ,су , топырақ, қасық , сүзгі, дәке ,қайшы
пластикалық бөтелке, стакандар ,су , құм, белсендірілген көмір, түрлі-түсті ұсақ ,ірі түрлі-түсті тастар , дәке ,қайшы
Суреттер
Слайд 17- 18 |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
IV.Сабақты қорытындылау
1.Сабақтың тақырыбы ата 2.Суды қалай тазалауға болды? 3.Суды тазалау үшін не қолданады? 4.Өзен мен көлдердің суларын ішуге болама? 5.Қандай тәжірибе жасадық?
Оқушылардың білімін бағалау Жинаған +1 тамшылары
бойынша бағалау Кері байланыс «Жеміс ағашы» әдісіЖаңа тақырып бойынша түсінгендерін білу мақсатында 3 түсті алмалар таңдату
|
Бағалау +1тамшы
1.Жасыл алма түсіндім
2.Сары алма сұрағым бар
3.Қызыл алма түсінбедім
Үйге тапсырмасын алады. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап бере
алады Бағалау +1тамшы
Мадақтау сөздерін айту
Кері байланыс жасайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 3 сынып Суды қалай тазартады
Ашық сабақ 3 сынып Суды қалай тазартады
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Малайсары орта мектеп» КММ |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су. |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ноғайбай Алтынай |
||||
|
Күні: |
24.04.2024жыл |
||||
|
Сынып: 3 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы |
Суды қалай тазалайды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.3.4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсыну; 3.3.3.5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсынады; Суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсынады; |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
I.Ұйымдастыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Амандасып алайық Мақсаты: Музыка әуенімен қимылдар жасау арқылы ұяшықтарды ашып шыққан суреттер арқылы амандасу
І.Қызығушылығын ояту Мақсаты:Балалар гүл күлтешелеріне жазылған сөздерді таңдау арқылы көңіл -күйлерін айту
|
Интерактивті тақтадан қимылдарға қарап қайталап, қимылдар жасайды
көңіл -күйлерін айтады |
Жарайсыңдар!
|
Интер тақта, слайд, интернет желісі
Слайд 4 |
|
|
|
ҰЖ: Топ атауы «Таңдау» әдісімен жүреді. Берілген принтер суреттерінен біреуін таңдап, топ атауын біледі. 1-топ «Зерттеушілер »тобы 2-топ «Алғырлар» тобы 3-топ «Тапқырлар » тобы
|
Принтерді таңдау арқылы топ атауларын біледі |
Жарайсың! |
Принтер-дің суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы Білу. 5 минут |
Топ ережесімен таныстыру МТ: Бағалау парақшасы «+1 тамшы » Әр оқушының аты жазылған ұяшықтары бар.Сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыға +1 тамшыдан ұяшықтарына салынады.Сабақ соңында өз ұяшығына көп +1 тамшы жинаған оқушылар бағаланады
1-тапсырма Өткен сабаққа шолу «Тамшы» әдісі
1)1 килограмм картопты өсіру үшін неше литр су жұмсалады? 2)Адамға өсімдік пен жануарларға қандай су қажет? 3)Суды қалай үнемдеп пайдалануға болады? 4)Судың ағынының күшінен не өңдіріледі? 5)Жер бетінде қандай сулар көп кездеседі? 6)Әр 100 литр ащы суға неше литр тұщы судан келеді? МТ : Жаңа сабақ «Суды қалай тазалайды?»
Таза су мен лас судың айырмашылығы неде?
Судың ішіндегі бактериялар болады.
2-тапсырма ҰЖ «Кім көп біледі?» Бұл су қоймаларынан су ішуге бола ма? Ауызсуды ішуге жарамсыз судан қалай ажыратуға болады?
Су қоймаларының ластану себептер
Зауыт, фабрикалардан шыққан сарқынды су Суды тұрмыстық қоқыстармен ластау
ФС.2-тапсырма ҰЖ «Ойлан және жауап бер» әдісі Оқушылар ата-аналарыңмен бірге табиғат аясына демалып немесе сапарға шыққандарын бар ма? Егер сіздердің алып шыққан суларыңыз тауысылып қалып, жанында тек көл мен өзен ғана болса не істер едіңіздер? - Көл мен өзеннің суларын ішуге болмайды Себебі бактериялар мен микробтар болды..
ФС. 3-тапсырма Зерттеп көрейік. Бұл зерттеуден судың тазарту жолын үйренеміз. Керекті құралдар: стакандар ,су , топырақ, қасық , сүзгі, дәке ,қайшы
Зертте Барлық топқа қажетті құралдар алдын-ала дайындалады. Бір мөлдір ыдысқа су құю. Ішіне ұсақ заттар салу. Суды осы заттардан қалай тазартуға болады деген сұрақ қою. Барлық топтар зерттеу жұмысының жоспарын жасайды. Жоспарды бүкіл сынып болып талдап, ең маңыздысын таңдау.
1. Су бетіндегі қоқыстарды
қасықпен алу.
3. Қоқыстары бар суды
кепсермен сүзу.
5. Не себепті құм әлі де судың
құрамында жүр? 6. Суды құмнан елеуіш арқылы тазарту. Саралау: диалог және қолдау Cергіту сәті Үш топтың түстеріне байланысты А4 кағазбен қимыл жасау ( Балалар ғалымдардың зерттеуі бойынша әлемде 4 пайыз адам көзін жұмып қағаздың дыбысын есту арқылы оның түсін анықтай алады екен . Қызықпа сендерге бұл дерек? .Қазір бұны тексеріп көрейік пе? Жасап көреміз бе ? Қолдарына түрлі –түсті қағазды ала қойыңыздар. 4-тапсырма ЖЖ «Жұптасып жаса» әдісі Саяхат кезінде суды қалай тазартуға болады?
Керекті құралдар: пластикалық бөтелке, стакандар ,су , құм, белсендірілген көмір, түрлі-түсті ұсақ ,ірі түрлі-түсті тастар , дәке ,қайшы
Саралау: Қарқын бойынша саралау Қарқыны төмен, қолдауды көп қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар арқылы көмектесемін ЕБҚ : Тапсырма судың пайдасын айтады. Тұщы су тез қатады. Мұзды еріткеннен кейін оны таза су ретнде қолдануға болады
|
Топ ережелерімен танысады 5-6 балл орташа 7-8 балл жақсы 9-10 балл өте жақсы Сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады Ойларымен бөліседі Судың тазарту тәсілдерін айтады
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.
|
Бағалау парақшасымен таныстыру
Дескриптор: -сұрақтарға жауап бере алады 1балл Бағалау
Дескриптор: -таза су мен лас судың
айырмашылы-ғын біледі. Дескриптор: -ауыз суды ішуге жарамсыз судан ажыратуды біле алады. 1балл Бағалау +1 Тамшы Дескриптор: -су қоймала Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді 1 балл Бағалау +1тамшы Дескриптор: судың тазарту жолын үйренеді 1 балл Бағалау +1тамшы Дескриптор: судың тірі ағзаларда және өлі табиғатта кездесетінін түсінеді. судың негізгі табиғи көздерін салыстырады. табиғи су көздерімен танысады. 1 - Бағалау критерийі сұрақтарға жауап береді Дескриптор: саяхат кезінде суды тазартуға біледі 2 балл Бағалау +1тамшы |
Слайд 8-12
Слайд 13 стакандар ,су , топырақ, қасық , сүзгі, дәке ,қайшы
пластикалық бөтелке, стакандар ,су , құм, белсендірілген көмір, түрлі-түсті ұсақ ,ірі түрлі-түсті тастар , дәке ,қайшы
Суреттер
Слайд 17- 18 |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
IV.Сабақты қорытындылау
1.Сабақтың тақырыбы ата 2.Суды қалай тазалауға болды? 3.Суды тазалау үшін не қолданады? 4.Өзен мен көлдердің суларын ішуге болама? 5.Қандай тәжірибе жасадық?
Оқушылардың білімін бағалау Жинаған +1 тамшылары
бойынша бағалау Кері байланыс «Жеміс ағашы» әдісіЖаңа тақырып бойынша түсінгендерін білу мақсатында 3 түсті алмалар таңдату
|
Бағалау +1тамшы
1.Жасыл алма түсіндім
2.Сары алма сұрағым бар
3.Қызыл алма түсінбедім
Үйге тапсырмасын алады. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап бере
алады Бағалау +1тамшы
Мадақтау сөздерін айту
Кері байланыс жасайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз


































