Пән
|
Қазақ
тілі
|
Педагогтің
аты-жөні
|
Хамзина
А.Ж.
|
Күні:
|
31.01.2024ж
|
Сынып:3В
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
№78 Зат есімнің тәуелденуі
47-51 жаттығулар.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша
пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап
беру
3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын
білу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Мәтін мазмұны бойынша
пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап
береді
Тәуелдік жалғауларының
қолданысын біледі
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ұлттық мүдде. Мемлекеттік
рәміздерді қадірлейді
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезең,
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 5
мин
|
Психологиялық
ахуал
Жаңылтпаш айтамыз,жаңылмай
айтамыз!
-Бірінші менен кейін
қайталаймыз,екінші рет менімен бірге оқимыз,үшінші рет өз
беттеріңмен максималды жылдамдықпен
оқисыңдар.
Менің үш
кіші ішігім
күшті,
Сенің үш кіші ішігің
күшті,
Оның неше кіші ішігі
күшті?!
-Балалар,жаңылтпаштағы
менің,сенің,оның
деген сөздер қандай
сөздер?
-Сонымен,біз қандай
тақырып өтіп
жатырмыз?
-Ондай болса,сабағымызды
одан әрі
жалғастырамыз.
-Тақырып: Зат есімнің
тәуелденуі
-Сабағымыздың
мақсаты:
Мәтін мазмұны бойынша
пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырамыз және жауап
береміз.
Тәуелдік жалғауларының
қолданысын үйренеміз.
-Сабағымызды
қайталаудан бастайық.
|
.Тәуелдік жалғаудың
жақтары.
-Зат есімнің
тәуелденуі
Қыс
мезгілі.
-Қар жауады,күн
суытады.
Сұрақтарға жауап беріп ,өткен
тақырыпты еске түсіреді.
|
Бағалау
шкаласы
|
слайд
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
|
ФС 47 –тапсырма
Жұптық
жұмыс.
«Сен маған,мен
саған» әдісімен тапсырманы
орындайды.
ОДД:білу,түсіну,қолдану
Нұсқау:
- Балалар,қолдарыңдағы қаршаларға
қараңдаршы,ол қандай,неге
ұқсайды?
-Бұл оюды кім жасады деп
ойлайсыңдар?
-Дұрыс айтасыңдар, бұл
табиғаттың ерекшелігі.Мұндай оюларды қыста тағы қай жерлерде
байқадыңдар? -Айналаға қарасақ табиғаттың
өнері шексіз. Адамдар да осы табиғаттан осындай өнерлерді
үйренеді.Адамдар осындай оюлар жасай ала
ма?
--Ия,дұрыс айтасыңдар, әр
ұлттың,әр мемлекеттің символына айналған өзіндік ою-өрнектері
болады. Бүгін біз қазақтың ою-өрнектері туралы айтататын боламыз
Мәтінді «Күбірлеп оқу» әдісімен жарты дауыспен күбірлеп оқып
шығайық.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі
төмен) балаға тапсырма
-Өрнек сөзін жекеше, көпше түрде
тәуелдеп жаз
жақ
|
жекеше
|
көпше
|
І
жақ
|
өрнегім
|
өрнектерім
|
ІІжақ
|
өрнегің
|
өрнектерің
|
ІІІжақ
|
өрнегі
|
өрнектері
|
|
Мәтінді
күбірлеп,түсініп оқиды.
Жұмыс парақтардағы
тапрсырмаларды жұптасып орындайды.
|
Бағалау
критерйиі
Мәтін мазмұны бойынша
пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап
береді
Дескриптор:
-
Мәтін
мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады
және жауап береді 2 балл
Тәуелдік
жалғауларының қолданысын біледі 2 балл
|
Оқулық
|
2
мин
|
Сергіту сәті
|
Балалар
орындайды
|
Жарайсыңдар!
|
|
10
мин
|
ҚБ 48–
тапсырма
Жұптық жұмыс
ОДД:білу,түсіну,қолдану
«Түсінемін,білемін!»
әдісі
Нұсқау Жоғарыдағы
мәтін бөліктерінің атауын
толықтырыңдар.
1. Қазақ ою-өрнегінің
түрлері
2.
...
3.
...
-Осы жоспар бойынша мәтіннің
мазмұнын айтып көріңдер.
-Жоғарыда оқыған, мазмұнын
айтқан мәтініңнің жанрын
анықтаңдар.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі
төмен) балаға тапсырма Көшіріп жазады
|
Мәтін бөліктерінің
атауын толықтырады
-Жоспар бойынша мәтіннің
мазмұнын айтады
-Мазмұнын айтқан мәтіннің
жанрын анықтайды
|
Дескриптор:
Мәтін бөліктерінің
атауын толықтырады
-1балл.
-Жоспар бойынша мәтіннің
мазмұнын айтады-1балл.
-Мазмұнын айтқан мәтіннің
жанрын анықтайды-1балл
.
|
|
10
мин
|
ҚБ 49–
тапсырма
Жұптық жұмыс
ОДД:білу,түсіну,қолдану
«Сызбамен жұмыс»
әдісі
-Жұмбақты оқып, шешуін тап.
(қораз)
- Тәуелденген сөздерді тауып,
оларды үш жақта, жекеше және көпше түрде
айт.
Ж: Тарағым, орағым,
сақалым.
жақ
|
жекеше
|
көпше
|
І
жақ
|
Тарағым, орағым,
сақалым
|
Тарақтарым, орақтарым,
сақалдарым
|
ІІжақ
|
Тарағың, орағың,
сақалың
|
Тарақтарың, орақтарың,
сақалдарың
|
ІІІжақ
|
Тарағы, орағы,
сақалы
|
Тарақтары, орақтары,
сақалдары
|
|
Тәуелденген сөздерді
табады
Тәуелденген сөздерді үш жақта,
жекеше және көпше түрде айтады
|
Дескриптор:
- Тәуелденген сөздерді
табады-1балл.
Тәуелденген сөздерді үш жақта,
жекеше және көпше түрде
айтады-1балл.
|
|
5
мин
|
ҚБ 50–
тапсырма
Жұптық жұмыс
Тоқыма торға зер салып қара.
Шебер тоқыма торды тоқыған кезде әртүрлі ағаштарды пайдаланған
екен. Тиісті әріптерді қойсаң, ол қолданған ағаш түрлерін
оқисың.
-Шыққан ағаш түрлерін тәуелдеп
жаз.
Ж: Шырша, қайың,
терек.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға
тапсырма - Кез
келген зат есімді алып тәуелдеп жазады
|
Ағаш түрлерін тәуелдеп
жазады
|
Дескриптор:Ағаш түрлерін тәуелдеп
жазады-1балл.
|
|
Қорытынды
3 мин
|
Рефлексия:
«Хабарламалар»
Оқу
тапсырмасы: 51
жаттығу
|
Кері байланыс
жасайды.
Оқу тапсырмасын жазып
алады
|
ҚБ
қойылады.
|
|