Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
18.09.2017жыл
Тақырып: Білім - ақиқат бастауы
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер:Шыншылдық,қарапайымдылық,мәдениеттілік,әдептілік, адамгершілік.
Мұғалiм: Басмагамбетова Г.К
Класс 3 «Ә»Оқушылар саны 24
|
Сабақ мақсаты: Оқушыларға білім алу ақиқат құндылығынан туындайтыны туралы түсініктерін кеңейту. Міндеттері:
|
Ресурстар:оқулық, дәптер (аудио,видио жазбалар) |
|
Сабақбарысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi: Сәлемдесу. Оқу құралдарына назар аудару. 5 Т Талап Тазалық Тәртіп Тыныштық Татулық 2.Тыныштық сәтi. «Теңізге саяхат»(5 мин) (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет.
Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырма: 15 – бет, «Білім мен байлық» әңгімесін оқып келу. «Білім мен байлық» Білім мен байлықтың қайсысын таңдарын білмей жол айрығында жасөспірім бір ғұламаға келіп ақыл сұраған екен. Сонда ғұлама білімнің артықтығын әр түрлі дәлелмен дәлелдепті. Білім – даналардан қалған мирас, білім сені бағады, ал байлықты сен бағасың. Білім досыңды көбейтеді, ал байлық дұшпаныңды арттырады. Білім іздеген сайын көбейе, молая береді, жұмсағанмен азаймайды, ал байлық жұмсасаң азаяды, кемиді, жойылады. Білімің көп болса, ел сені құрмет тұтады, ал байлығың мол болса қызғанады. Білімге есеп-қисап жүргізбейсің, ал байлығыңды күнде есептеп отыруың қажет. Білім қаншама көп болғанымен іріп-шірімейді, бүлінбейді, ал байлық бір жұттық, өледі, жоғалады. Білім жан дүниеңді байытады, ал байлық қиялыңды, көзқарасыңды шектейді, тура жолдан тайдырады. Білімді адам мәдениетті, әдепті, адамгершілікті болады, ал байлығы мол адам мақтанады, әркімге астамшылық көрсетеді. Таразының қай басы ауыр тартқанын өздерің бағамдай жатарсыңдар...
мәдениетті,әдепті, еңбексүйгіш деп айтамыз?
|
Сабақ барысын талқылау: |
|
1.Дәйексөз. «Өнер, білім – бәрі де оқуменен табылған». Ы.Алтынсарин
Дәйексөз оқушылармен талданып, мәні түсіндіріледі. Дәптерге жазып, 2 рет ұлдарға айтқызу, 2 рет қыздарға айтқызу. Сергіту сәті Күлші күлші досым, Күлші күлші досым. Бүгін күн міне, Сәттілікке толсын. «4»-тік «5»-тік бағалар, Күнделікте болсын. |
|
|
«Байлық пен Кедейлік» ( аңыз әңгіме) Күндердің бір күнінде Байлық пен Кедейлік “Кім сұлу?” деп сөз таластырыпты. Алайда бір ымыраға келе алмаған соң, жаяулатып келе жатқан ер азаматқа: -Cіздің сұрағымызға сен жауап бере алатын сияқтысың. Айтшы, екеуміздің қайсымыз әдеміміз, сұлумыз? – деп сұрапты. “Қап, қалай жауап берсем екен?” – деп жаяу жүргіншінің басы қатады: “Кедейлікті сұлу десем, Байлық ренжіп, менен кетіп қалар. Байлық сұлу десем, Кедейлік маған ызланып, бас сала төнуі мүмкін. Қайтсем екен?” Ары ойланып, бері ойланып: “Бірден бұл сауалға жауап беру қиын екен. Сендер ары-бері жүріп көріңдер, мен қарап көрейін”, – дейді. Байлық пен Кедейлік ары да өтеді, бері де өтеді. Бар сұлулығын көрсетуге тырысып бағады. - Иә? Қайсымыз сұлу екенбіз ә? – дейді екеуі жарыса. Ер адам жымиып: - Сен, Кедейлік, кетіп бара жатқанда, яғни артыңнан қарағанда сондай сұлу әрі тартымды көрінесің. Ал, сен, Байлық, керісінше жүзіңмен бері қарап, адамға қарай жүргенде сұлулана түсесің, – деген екен.
|
|
|
3.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс. Тапсырма. «Мақал – мәтелдердегі көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мақал – мәтелдерді жалғастырып айтыңдар» деген тапсырма беріледі. Оқу білім..., Білім өмір.... Оқу .... құдық қазғандай. Білімдіге дүние .... Оқымасаң ... жоқ. Білекті ... жығар, Білімді ... жығар. Керекті сөздер: бұлағы, бірді, инемен, шырағы, жарық, мыңды, білім.
|
|
|
4.Топпен ән айту. «Өміріңе немқұрайлы қарама»
|
|
|
5.Үй тапсырмасы. Дәптердегі 3 – сабақ, 19 – бет оқу.
|
|
|
6.Соңғы тыныштық сәтi. (Тыныштық... бар жерде, тыныштық... бүкiл әлемде)
- Барлық айтылған жақсы ойларды жүрегіміздің түкпіріне апарып орналастырайық. - Енді көздеріңді аша ғойыңдар. Сабақ аяқталды. Бүгінгі күндерің қуаныш әкелсін!
|
|
Сергіту сәті
Күлші күлші досым,
Күлші күлші досым.
Бүгін күн міне,
Сәттілікке толсын.
«4»-тік «5»-тік бағалар,
Күнделікте болсын.
Білім мен байлықтың қайсысы артық?

1. Білімартық, өйткені, ол – пайғамбарларданқалғанмирас, байлық–бақылдарданқалғанмұра.
2. Білімартық, білімдініңжанындаадалдостаркөпболады, ал бай адамныңқасындаамалдостаркөпболады.
3. Білімартық, олдосыңдыкөбейтеді, байлықдұшпаныңдыарттырады.
4. Білімартық, оны қаншажұмсағанменазаймайды. Байлықтыжұмсайберсең, біркүнітүгесіледі.
5. Білімартық, оны ұры-қарыдансақтаудыңкерегіжоқ, ал жиғандүниеңді сырт көздерденқорғаштауменөтесің.
6. Біліміңкөпболса ел сағанқызығады, байлығыңкөпболса ел сеніқызғанады, білімніңартықболатынысол.
7. Білімартық, біліміңкөпболғанменесеп-қисапжүргізбейсің, байлығыңаұдайыесепжүргізіптұруыңкерек.
8. Білімқаншакөпболса да іріп-шіріпкетпейді, дүние-мал болсабүлінеді, сондықтан да білімартық.
9. Білімартық, олкісілігің мен кішілігіңдіарттырады. Байлықболсасараңдық пен қомағайлығыңдыарттырады.
10. Шынайыбілімдіадаморныменсөйлейді, ізеттілігі де артады. Байлығы мол адамоғанмастаныпмақтанады, астамшылықкөрсетеді, сондықтанбілімартық, дегенекен.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 3класс Білім -ақиқат бастауы
Ашық сабақ 3класс Білім -ақиқат бастауы
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
18.09.2017жыл
Тақырып: Білім - ақиқат бастауы
Құндылық: Ақиқат
Қасиеттер:Шыншылдық,қарапайымдылық,мәдениеттілік,әдептілік, адамгершілік.
Мұғалiм: Басмагамбетова Г.К
Класс 3 «Ә»Оқушылар саны 24
|
Сабақ мақсаты: Оқушыларға білім алу ақиқат құндылығынан туындайтыны туралы түсініктерін кеңейту. Міндеттері:
|
Ресурстар:оқулық, дәптер (аудио,видио жазбалар) |
|
Сабақбарысы: 1.Ұйымдастыру кезеңi: Сәлемдесу. Оқу құралдарына назар аудару. 5 Т Талап Тазалық Тәртіп Тыныштық Татулық 2.Тыныштық сәтi. «Теңізге саяхат»(5 мин) (Оқушылардан шеңбер құрып отыруды, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз). Мұғалім: Көзіңізді жұмыңыз және бірнеше рет терең тыныстаңыз; денеңізді босатыңыз. Бірнеше секундтан соң теңіз түбіне саяхат жасаймыз. Теңіз жағасымен келе жатқаныңызды елестетіңіз. Толқындардың жеңіл шалпылына, шағалалардың шуылына құлақ түріңіз. Жалаң аяқтарыңызбен құмды сезініңіз. Шалғайдан қара нүкте көріп тұрсыз: ол жақындаған кезде дельфин екенін түсіндіңіз. Ол сізді теңіз түбіне алып кету үшін келді. Ол өте әдепті жәндік, сізді шыдамдылықпен күтіп тұр. Жайлап оның арқасына отырыңыз, мықтап ұстап, жолға шығыңыз. Дельфиннің арқасында жайланып отырып, өзіңді қауіпсіз сезіну, су астында жүзу қандай керемет. Жан-жағыңызға қараңыз: мұнда кемпірқосақ тәрізді арлы-берлі жарқырай қалқыған әсем балықтар қаншама. Теңіз түбіне бойлаған сайын айнала қалайша өзгереді, суда тербелген қаншама ғажайып балдырлар. Қараңызшы, қандай орасан зор балықтар, ал енді анау жаққа көз тастаңыз... бұл орасан зор сегізаяқ. Су асты неткен қызықты әрі ғажап әлем. Сіз бір нәрсені байқадыңыз ба? Мұнда неткен тұңғиық, толық тыныштық. Осы тыныштық күйде болыңыз.(Мұғалім бірнеше секунд үнсіз қалады). Ал қазір жоғарыға, өз әлемімізге кері қайтуға дайындалыңыз. Айналаға жіті қараңыз. Ғажап түстерге тағы бір рет қараңыз және тыныштыққа құлақ түріңіз. Осындай тыныштық сізге самалдай әсер береді. Енді дельфин кері қарай жолға шықты. Сіз су бетіне шықтыңыз, жағаға жақындадыңыз. Дельфиннің арқасынан түсіңіз, оны сипалаңыз және осындай ғажап саяхатқа апарғаны үшін ризашылық білдіріңіз. Сыныпқа оралыңыз және өз орныңызға келіңіз. Бірнеше секундтан соң көзіңізді ашыңыз, осы түйсінген тыныштықты өз бойыңызда сақтауға тырысыңыз. Рахмет.
Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырма: 15 – бет, «Білім мен байлық» әңгімесін оқып келу. «Білім мен байлық» Білім мен байлықтың қайсысын таңдарын білмей жол айрығында жасөспірім бір ғұламаға келіп ақыл сұраған екен. Сонда ғұлама білімнің артықтығын әр түрлі дәлелмен дәлелдепті. Білім – даналардан қалған мирас, білім сені бағады, ал байлықты сен бағасың. Білім досыңды көбейтеді, ал байлық дұшпаныңды арттырады. Білім іздеген сайын көбейе, молая береді, жұмсағанмен азаймайды, ал байлық жұмсасаң азаяды, кемиді, жойылады. Білімің көп болса, ел сені құрмет тұтады, ал байлығың мол болса қызғанады. Білімге есеп-қисап жүргізбейсің, ал байлығыңды күнде есептеп отыруың қажет. Білім қаншама көп болғанымен іріп-шірімейді, бүлінбейді, ал байлық бір жұттық, өледі, жоғалады. Білім жан дүниеңді байытады, ал байлық қиялыңды, көзқарасыңды шектейді, тура жолдан тайдырады. Білімді адам мәдениетті, әдепті, адамгершілікті болады, ал байлығы мол адам мақтанады, әркімге астамшылық көрсетеді. Таразының қай басы ауыр тартқанын өздерің бағамдай жатарсыңдар...
мәдениетті,әдепті, еңбексүйгіш деп айтамыз?
|
Сабақ барысын талқылау: |
|
1.Дәйексөз. «Өнер, білім – бәрі де оқуменен табылған». Ы.Алтынсарин
Дәйексөз оқушылармен талданып, мәні түсіндіріледі. Дәптерге жазып, 2 рет ұлдарға айтқызу, 2 рет қыздарға айтқызу. Сергіту сәті Күлші күлші досым, Күлші күлші досым. Бүгін күн міне, Сәттілікке толсын. «4»-тік «5»-тік бағалар, Күнделікте болсын. |
|
|
«Байлық пен Кедейлік» ( аңыз әңгіме) Күндердің бір күнінде Байлық пен Кедейлік “Кім сұлу?” деп сөз таластырыпты. Алайда бір ымыраға келе алмаған соң, жаяулатып келе жатқан ер азаматқа: -Cіздің сұрағымызға сен жауап бере алатын сияқтысың. Айтшы, екеуміздің қайсымыз әдеміміз, сұлумыз? – деп сұрапты. “Қап, қалай жауап берсем екен?” – деп жаяу жүргіншінің басы қатады: “Кедейлікті сұлу десем, Байлық ренжіп, менен кетіп қалар. Байлық сұлу десем, Кедейлік маған ызланып, бас сала төнуі мүмкін. Қайтсем екен?” Ары ойланып, бері ойланып: “Бірден бұл сауалға жауап беру қиын екен. Сендер ары-бері жүріп көріңдер, мен қарап көрейін”, – дейді. Байлық пен Кедейлік ары да өтеді, бері де өтеді. Бар сұлулығын көрсетуге тырысып бағады. - Иә? Қайсымыз сұлу екенбіз ә? – дейді екеуі жарыса. Ер адам жымиып: - Сен, Кедейлік, кетіп бара жатқанда, яғни артыңнан қарағанда сондай сұлу әрі тартымды көрінесің. Ал, сен, Байлық, керісінше жүзіңмен бері қарап, адамға қарай жүргенде сұлулана түсесің, – деген екен.
|
|
|
3.Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс. Тапсырма. «Мақал – мәтелдердегі көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мақал – мәтелдерді жалғастырып айтыңдар» деген тапсырма беріледі. Оқу білім..., Білім өмір.... Оқу .... құдық қазғандай. Білімдіге дүние .... Оқымасаң ... жоқ. Білекті ... жығар, Білімді ... жығар. Керекті сөздер: бұлағы, бірді, инемен, шырағы, жарық, мыңды, білім.
|
|
|
4.Топпен ән айту. «Өміріңе немқұрайлы қарама»
|
|
|
5.Үй тапсырмасы. Дәптердегі 3 – сабақ, 19 – бет оқу.
|
|
|
6.Соңғы тыныштық сәтi. (Тыныштық... бар жерде, тыныштық... бүкiл әлемде)
- Барлық айтылған жақсы ойларды жүрегіміздің түкпіріне апарып орналастырайық. - Енді көздеріңді аша ғойыңдар. Сабақ аяқталды. Бүгінгі күндерің қуаныш әкелсін!
|
|
Сергіту сәті
Күлші күлші досым,
Күлші күлші досым.
Бүгін күн міне,
Сәттілікке толсын.
«4»-тік «5»-тік бағалар,
Күнделікте болсын.
Білім мен байлықтың қайсысы артық?

1. Білімартық, өйткені, ол – пайғамбарларданқалғанмирас, байлық–бақылдарданқалғанмұра.
2. Білімартық, білімдініңжанындаадалдостаркөпболады, ал бай адамныңқасындаамалдостаркөпболады.
3. Білімартық, олдосыңдыкөбейтеді, байлықдұшпаныңдыарттырады.
4. Білімартық, оны қаншажұмсағанменазаймайды. Байлықтыжұмсайберсең, біркүнітүгесіледі.
5. Білімартық, оны ұры-қарыдансақтаудыңкерегіжоқ, ал жиғандүниеңді сырт көздерденқорғаштауменөтесің.
6. Біліміңкөпболса ел сағанқызығады, байлығыңкөпболса ел сеніқызғанады, білімніңартықболатынысол.
7. Білімартық, біліміңкөпболғанменесеп-қисапжүргізбейсің, байлығыңаұдайыесепжүргізіптұруыңкерек.
8. Білімқаншакөпболса да іріп-шіріпкетпейді, дүние-мал болсабүлінеді, сондықтан да білімартық.
9. Білімартық, олкісілігің мен кішілігіңдіарттырады. Байлықболсасараңдық пен қомағайлығыңдыарттырады.
10. Шынайыбілімдіадаморныменсөйлейді, ізеттілігі де артады. Байлығы мол адамоғанмастаныпмақтанады, астамшылықкөрсетеді, сондықтанбілімартық, дегенекен.
шағым қалдыра аласыз













