Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
№80 жалпы білім беретін мектебі КММ
«Бекітемін»
Мектеп директоры м.у.а:
__________Б.Бекей
Ашық сабақ
Тақырыбы: Презентация слайдының макеті
Пәні: Цифрлық сауаттылық.
Пән мұғалімі: Канаева Фариза Сарсенкызы
Сынып: 4 « Б »
2026 жылы
Тексерілді: ДОІЖО
ӘБЖ: Канаева Ф.
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||
|
Бөлім |
Презентациялар |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Канаева Фариза Сарсенкызы |
|
|
Күні: |
06.02.2026ж |
|
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Презентация слайдының макеті. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау; 4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі); 4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру); |
|
|
Сабақтың мақсаты:
|
Слайд үшін макет таңдайды; Ақпаратты іздейді; Ақпаратты іздеуде браузер параметрлерін қолданады; |
|
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық айы. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут) 2 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгендеу. 3. Оқушыларды топқа бөлу. «Флешка» әдісі арқылы І-топ: Робот ІІ-топ: Scratch 4. Өткен білімді пысықтау. Бос орынды толтырыңдар https://learningapps.org/17409760
Оқушыларға «Мен дайынмын» таяқшаларын тарқатып беремін. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. «Флешка» әдісі арқылы топқа бөлінеді
Бос орындарға дұрыс жауабын тауып сөйлемді толықтырады. Дайын оқушы «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: Презентация анықтамасын айта алады. Презентацияны жасауға қажетті программаны айта алады. Жоғалған ақпаратты іздеп анықтай алады Жалпы: 2балл |
SMART тақта
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (31 минут) 7 минут
18 минут
6 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Презентацияға слайд құру үшін Басты (Главная) Слайд құру (Создать слайд) командасын орындаймыз. Слайд құру барысында өзімізге ұнаған макетті таңдай аламыз. Жолақтың Дизайн бөлімі слайдты безендіру үшін пайдаланылады. Егер таңдаған слайдтың түсі ұнамаса Дизайн --------- түстер-------тақырыптың жаңа түстерін құру командасын орындап пайда болған сұхбат терезесіне өзімізге ұнаған түсті қойып сақтай аламыз. Презентация құрғанда безендіру шаблондарын қолдану үшін мына командалар орындалады. Файл------- құру (создать)-----презентация құру( создать презентацию) терезесінде безендіру шаблондарын (шаблоны оформление ) ашып, ОК батырмасын басу керек. Дизайн мәзірін қолданып, слайд беттерінің параметрлерін өзгертуге болады. Слайд мөлшері батырмасының көмегімен слайд бағытын (ориентация слайда) ауыстыра аламыз . Кітап түрінде (книжная) немесе албомь түрінде (альбомная) бағытына ауыстыра аламыз.
Практикалық жұмыс Тапсырма №1. «Кім жылдам» әдісі арқылы беріледі. Жұптық жұмыс. «Жануарлар дүниесінің алуан түрлілігі» тақырыбында 3-4 слайдтан презентация жаса. Презентацияны интернеттен алынған суреттермен толықтырыңыз. Файлға тиісті атау бер және сақта.
Топтық жұмыс Тапсырма №2. Ноутбук әдісі Сабаққа қатысты код арқылы берілген түйін сөздерді анықтау.
|
Мұғалімді тыңдайды. Бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазып алады. Қажетті анықтамаларды дәптерлеріне жазады. Сабақты мұқият тыңдайды.
Бағдарламаны іске қосады. Қажетті макетті және дизайнды таңдап алады.
3-4 слайдтан тұратын презентация құрастырады. Суреттерді браузер көмегімен жүктеп алады.
Түйін сөздерді кестеден тауып, бірлесе отырып топпен тапсырманы орындайды.
|
ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: -Бағдарламаны іске қосу жолын біледі -Интернеттен қажетті ақпараттарды браузер арқылы іздейді. -MSPowerPoint бағдарламасын іске қоса алады - Берілген тақырып бойынша слайд жасайды. Жалпы балл: 4балл ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: -Тақырыпқа сәйкес сөздерді анықтайды; Жалпы: 2балл |
SMART тақта
Дәптер
компьютер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7 минут) 5 минут 2 минут |
Бекіту тапсырмасы: wordwall платформасы арқылы жүзеге асырылады Тапсырма №3. Терминдерді анықта https://wordwall.net/play/58953/078/734
Үйге тапсырма: «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбында 93 бетте берілген презентацияларды жасап, бір-бірімен салыстыру Дәптерге суретін салу. Қандай безендірулер жасалғанын салыстыру.
Бағалау: 10 баллдық жүйемен бағаланады
Рефлекция: «Бағдаршам» әдісі «classroomscreen» платформасы арқылы беріледі. Жасыл Маған бәрі түсінікті Сары -маған әлі де түсініксіз Қызыл - мен ештеңе түсінбедім Қорытынды. Бүгінгі сабақта оқушылар презентацияда макет құруды меңгерді. Сәйкесінше тапсырмалар орындады. |
Wordwall платформасы арқылы бекіту тапсырмасын тақтаға шығып орындайды. дайын оқушы «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын жазып алады Топ басшысы оқушылардың әрбір тапсырма бойынша жинаған ұпайларын бағалау парағына жазып топ мүшелерін бағалайды. Топ басшысы топтың жалпы балын шығарып баллдық жүйе бойынша есептейді. «Бағдаршам» әдісі арқылы рефлекция береді |
ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: Термин сөздерді ажырата алады. Дұрыс жауапты анықтай алады Жалпы 2балл
Дескриптор: «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбында презентация жасай алады. Жасалынған презентацияларды бір-бірінен ажыратып салыстыра алады.
«Бағдаршам» әдісі платформасы арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
SMART тақта
Бағалау парағы
|
||||||||||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1,2 тапсырма 4 балл 2бал |
Бекіту 2 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1,2 тапсырма 4 балл 2бал |
Бекіту 2 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 4 сынып. Цифрлық сауаттылық пәні. Тақырыбы Презентация слайдының макеті.
Ашық сабақ. 4 сынып. Цифрлық сауаттылық пәні. Тақырыбы Презентация слайдының макеті.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
№80 жалпы білім беретін мектебі КММ
«Бекітемін»
Мектеп директоры м.у.а:
__________Б.Бекей
Ашық сабақ
Тақырыбы: Презентация слайдының макеті
Пәні: Цифрлық сауаттылық.
Пән мұғалімі: Канаева Фариза Сарсенкызы
Сынып: 4 « Б »
2026 жылы
Тексерілді: ДОІЖО
ӘБЖ: Канаева Ф.
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||
|
Бөлім |
Презентациялар |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
Канаева Фариза Сарсенкызы |
|
|
Күні: |
06.02.2026ж |
|
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Презентация слайдының макеті. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау; 4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі); 4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру); |
|
|
Сабақтың мақсаты:
|
Слайд үшін макет таңдайды; Ақпаратты іздейді; Ақпаратты іздеуде браузер параметрлерін қолданады; |
|
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық айы. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут) 2 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгендеу. 3. Оқушыларды топқа бөлу. «Флешка» әдісі арқылы І-топ: Робот ІІ-топ: Scratch 4. Өткен білімді пысықтау. Бос орынды толтырыңдар https://learningapps.org/17409760
Оқушыларға «Мен дайынмын» таяқшаларын тарқатып беремін. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. «Флешка» әдісі арқылы топқа бөлінеді
Бос орындарға дұрыс жауабын тауып сөйлемді толықтырады. Дайын оқушы «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: Презентация анықтамасын айта алады. Презентацияны жасауға қажетті программаны айта алады. Жоғалған ақпаратты іздеп анықтай алады Жалпы: 2балл |
SMART тақта
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (31 минут) 7 минут
18 минут
6 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Презентацияға слайд құру үшін Басты (Главная) Слайд құру (Создать слайд) командасын орындаймыз. Слайд құру барысында өзімізге ұнаған макетті таңдай аламыз. Жолақтың Дизайн бөлімі слайдты безендіру үшін пайдаланылады. Егер таңдаған слайдтың түсі ұнамаса Дизайн --------- түстер-------тақырыптың жаңа түстерін құру командасын орындап пайда болған сұхбат терезесіне өзімізге ұнаған түсті қойып сақтай аламыз. Презентация құрғанда безендіру шаблондарын қолдану үшін мына командалар орындалады. Файл------- құру (создать)-----презентация құру( создать презентацию) терезесінде безендіру шаблондарын (шаблоны оформление ) ашып, ОК батырмасын басу керек. Дизайн мәзірін қолданып, слайд беттерінің параметрлерін өзгертуге болады. Слайд мөлшері батырмасының көмегімен слайд бағытын (ориентация слайда) ауыстыра аламыз . Кітап түрінде (книжная) немесе албомь түрінде (альбомная) бағытына ауыстыра аламыз.
Практикалық жұмыс Тапсырма №1. «Кім жылдам» әдісі арқылы беріледі. Жұптық жұмыс. «Жануарлар дүниесінің алуан түрлілігі» тақырыбында 3-4 слайдтан презентация жаса. Презентацияны интернеттен алынған суреттермен толықтырыңыз. Файлға тиісті атау бер және сақта.
Топтық жұмыс Тапсырма №2. Ноутбук әдісі Сабаққа қатысты код арқылы берілген түйін сөздерді анықтау.
|
Мұғалімді тыңдайды. Бүгінгі сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазып алады. Қажетті анықтамаларды дәптерлеріне жазады. Сабақты мұқият тыңдайды.
Бағдарламаны іске қосады. Қажетті макетті және дизайнды таңдап алады.
3-4 слайдтан тұратын презентация құрастырады. Суреттерді браузер көмегімен жүктеп алады.
Түйін сөздерді кестеден тауып, бірлесе отырып топпен тапсырманы орындайды.
|
ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: -Бағдарламаны іске қосу жолын біледі -Интернеттен қажетті ақпараттарды браузер арқылы іздейді. -MSPowerPoint бағдарламасын іске қоса алады - Берілген тақырып бойынша слайд жасайды. Жалпы балл: 4балл ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: -Тақырыпқа сәйкес сөздерді анықтайды; Жалпы: 2балл |
SMART тақта
Дәптер
компьютер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7 минут) 5 минут 2 минут |
Бекіту тапсырмасы: wordwall платформасы арқылы жүзеге асырылады Тапсырма №3. Терминдерді анықта https://wordwall.net/play/58953/078/734
Үйге тапсырма: «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбында 93 бетте берілген презентацияларды жасап, бір-бірімен салыстыру Дәптерге суретін салу. Қандай безендірулер жасалғанын салыстыру.
Бағалау: 10 баллдық жүйемен бағаланады
Рефлекция: «Бағдаршам» әдісі «classroomscreen» платформасы арқылы беріледі. Жасыл Маған бәрі түсінікті Сары -маған әлі де түсініксіз Қызыл - мен ештеңе түсінбедім Қорытынды. Бүгінгі сабақта оқушылар презентацияда макет құруды меңгерді. Сәйкесінше тапсырмалар орындады. |
Wordwall платформасы арқылы бекіту тапсырмасын тақтаға шығып орындайды. дайын оқушы «Мен дайынмын» таяқшасын қөтеру арқылы сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын жазып алады Топ басшысы оқушылардың әрбір тапсырма бойынша жинаған ұпайларын бағалау парағына жазып топ мүшелерін бағалайды. Топ басшысы топтың жалпы балын шығарып баллдық жүйе бойынша есептейді. «Бағдаршам» әдісі арқылы рефлекция береді |
ҚБ: «Көңілді күлегештер» арқылы беріледі Дескриптор: Термин сөздерді ажырата алады. Дұрыс жауапты анықтай алады Жалпы 2балл
Дескриптор: «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбында презентация жасай алады. Жасалынған презентацияларды бір-бірінен ажыратып салыстыра алады.
«Бағдаршам» әдісі платформасы арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
SMART тақта
Бағалау парағы
|
||||||||||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1,2 тапсырма 4 балл 2бал |
Бекіту 2 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||
Бағалау парағы
|
Топтың аты: |
|||||
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Өткен білімді қайталау 2 балл |
№1,2 тапсырма 4 балл 2бал |
Бекіту 2 балл |
Жалпы 10 балл |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
Жалпы топтың ұпайы: |
|
||||
шағым қалдыра аласыз






























