|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
2.11.2022ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дауылпаз – бабалар мұрасы 43-сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру/болжау 4.5.1.3 өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Болып кеткен оқиға туралы айта алады немесе жаза алу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту |
Ұйымдaстыру кезеңi Сәлемдесу (оқушылардың назарын сабаққа аудару. С. Психологиялық ахуал «Шаттық шеңбері» тренингiн ұйымдaстыру Арайлап таң атты, Алтын сәуле таратты. Жарқырайды күніміз, Жарқырайды даламыз. Қайырлы күн, балалар! Мақсаты: оқушылардың бойында еркiндік пaйда бoлып, көңiл-күйлерi көтерiледі. С. Алдыңғы сабақ бойынша кері байланыс. «Микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімге қатысты сұрақтар қойылады. Мұғалім «Қара жәшік» әдісі арқылы слайдпен тақырыпқа қатысты қара жәшік көрсетіледі. Не көріп тұрсыңдар? Мынау жәшіктің ішінде не бар деп ойлайсыңдар? Ұрып ойналатын музыкалық аспап түрі. Жаугершілік кезінде дабыл қағып,белгі беру үшін қолданған. Ол ағаштан жасалады.Беті терімен қапталады.Қазіргі кезде ол музыкалық аспап болып саналады. Өзойлрынды айтыңдар деген сұрақтар қою арқылы тақырыпқа қызығушылықтарын оятып алады. Сабақтың тақырыбы,мақсаты айтылады. «Жаңа сөз үйрен» айдары оқушыларды сабаққа қатысты жаңа сөздерді меңгерту мақсатында жүргізіледі. Оқушыларға бірнеше жаңа сөздерге қатысты суреттер көрсетіледі.
ЖЖ. Оқулықта ұсынылған «Кел сөйлесейік!» айдарымен берілген тапсырма оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға арналған. Мұғалім оқушылар назарын оқулықтағы суретке аударады. Оқушылардың өзара сұхбаттасуына жағдай туғызу.
1. Әсет неден қорқып тұр деп ойлайсың? 2. Айқайлап тұрған адам кім? 3. Балалар қандай хабар естіді? 4.Жақсы хабар ма әлде жаман хабар ма?
«Тыңдайық» айдарында ұсынылған тапсырмада оқушылар қазақ халқының ұлттық аспаптары туралы,оның ішінде дауылпаз туралы мәтінді оқиды. Оқушылардың назарларын оқылым мәтініне аударады. Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Қолды белге қоямыз. Бұрыламыз оңға бір, Бұрыламыз солға бір. Бір отырып, бір тұрып, Бір отырып, бір тұрып. Біз тынығып аламыз ТЖ «Тыңдап және жауап берейік» айдары. 1 қатар “Мәтінмен жұмыс” Сұрақтарға жауап береді 1.Дауылпазды ата- бабамыз қайда қолданған? 2.Бақсылар дауылпазды не үшін қолданған? 3.Бүгінгі күні дауылпаз қандай аспап? 4.Бұрынғы заманда не болмаған? 5.Жаршы халықты өзіне қарату үшін не соғады? 2 қатар “Дұрыс, бұрыс“ Кестемен жұмыс жасайды
3 қатар “Бұл кім? Бұл не?” А) Қолмен, таяқпен соғатын музыкалық аспап –____________ Ә) Балалар, немерелер –_______________ Б) Жаңалық хабарлайтын адам – ______________________ В) Адамдарды өлеңмен, дауылпазбен емдейтін адам – ________ Г) Ол жорыққа шығады - _______________________________ Ғ) Ол дыбысты қатты шығарады - _________________________
ЖЖ Кеспе қағаздармен жұмыс
*Аталарымыз болыпты ақылды. *Дауылпаз аспап болыпты маңызды. *Өз берген әскеріне белгі. *Дауылпазды, білуімше қолданған ата-бабамыз соғыста.
Жеке жұмыс Дауылпаз сөзін септеу
Сөздерді суреттермен сәйкестендіреді
Үй тапсырмасы
108-бет 2-тапсырма Мәтінді оқу
|
(Оқушылар шеңберге тұрып, хормен айтады).
Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Алдымен микрофонды мұғалім алып, өткен тақырыпқа қатысты бір сұрақ қояды. Жауап берген оқушы келесі оқушыға бір сұрақ қояды. Осылай ойын жалғасады.
Оқушылар өз ойларын ортаға салып жәшіктің ішінде не жасырынғанын табады.
«Суретті сөздік» арқылы оқушылар жаңа сөздерді меңгеріп сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады.
«Сен маған,мен саған» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қояды.
Оқушыларға мәтінді тыңдап болғаннан кейін іштей оқып шығуына,өз бетімен мәтіндегі сөздерді түсінуіне мүмкіндік беру керек.
Оқушылар орындарынана тұрын сергіту тақпағын барлығы бірге айтады,қимылмен көрсетеді.
Мәтінмен жұмыс жасап,берілген сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өздерінің мәтіннен түсінгендері бойынша ақпаратты «дұрыс» немесе бұрыс» деп жіктейтін болады.
Оқушылар жаңа сөздердмен жұмыс жасайды.
Оқушылар кеспе қағаздармен жұптық жұмыс жасайды,сөйлемді дұрыс құрап жазады.
Жеке жұмыс жасайды,сөзді септейді Уханов И
Рябенко М
Оқушылар күнделікке үй тапсырмасын жазыады.
|
Бағалау критерийі Өткенді қайталайды– 1 балл Сұрақтарға жауап береді– 2 балл
Ынталандыру: ауызша мадақтау
Дескриптор: Жаңа сөздерді түсінеді, аударады; Тірек сөздердің көмегімен сөйлемдер құрайды;
Дескриптор: суреттегі оқиғаны талқылайды; сұраққа жауап береді; Ынталандыру: ауызша мадақтау
Дескриптор: дауылпаз қандай аспап екенін түсінеді; мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; өз болжамымен салыстырады; Кері байланыс: оқушылардың жауаптарын тыңдау, ауызша тексеріп комментарий беру.
Бағалау критерийі Мәтінді түсініп оқиды – 1 балл Сұрақтарға дұрыс жауап жазады/береді – 5 балл
Бағалау критерийі Мәтінді түсініп оқиды – 1 балл Сөйлемдердің дұрыс,бұрыс екенін табады – 5 балл
Бағалау критерийі Жаңа сөздермен жұмыс жасайды– 1 балл Бос орынға керек сөздерді жазады – 5 балл
Бағалау критерийі Берілген сөзді септейді– 1 балл
Бағалау критерийі Сөздер мен суретті сәйкестендіреді– 1 балл
|
Шаттық шеңбері тренингi
Слайд №2
Слайд №3
Слайд №5
Слайд №6
Слайд №7
Слайд №8
Слайд №11
Слайд №13
Слайд №15
Слайд №18
Слайд №19
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
|
Слайд №20
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 4 сынып "Дауылпаз- бабалар мұрасы"
Ашық сабақ 4 сынып "Дауылпаз- бабалар мұрасы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
2.11.2022ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дауылпаз – бабалар мұрасы 43-сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/ кесте толтыру/кластер құрастыру/болжау 4.5.1.3 өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Болып кеткен оқиға туралы айта алады немесе жаза алу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту |
Ұйымдaстыру кезеңi Сәлемдесу (оқушылардың назарын сабаққа аудару. С. Психологиялық ахуал «Шаттық шеңбері» тренингiн ұйымдaстыру Арайлап таң атты, Алтын сәуле таратты. Жарқырайды күніміз, Жарқырайды даламыз. Қайырлы күн, балалар! Мақсаты: оқушылардың бойында еркiндік пaйда бoлып, көңiл-күйлерi көтерiледі. С. Алдыңғы сабақ бойынша кері байланыс. «Микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімге қатысты сұрақтар қойылады. Мұғалім «Қара жәшік» әдісі арқылы слайдпен тақырыпқа қатысты қара жәшік көрсетіледі. Не көріп тұрсыңдар? Мынау жәшіктің ішінде не бар деп ойлайсыңдар? Ұрып ойналатын музыкалық аспап түрі. Жаугершілік кезінде дабыл қағып,белгі беру үшін қолданған. Ол ағаштан жасалады.Беті терімен қапталады.Қазіргі кезде ол музыкалық аспап болып саналады. Өзойлрынды айтыңдар деген сұрақтар қою арқылы тақырыпқа қызығушылықтарын оятып алады. Сабақтың тақырыбы,мақсаты айтылады. «Жаңа сөз үйрен» айдары оқушыларды сабаққа қатысты жаңа сөздерді меңгерту мақсатында жүргізіледі. Оқушыларға бірнеше жаңа сөздерге қатысты суреттер көрсетіледі.
ЖЖ. Оқулықта ұсынылған «Кел сөйлесейік!» айдарымен берілген тапсырма оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға арналған. Мұғалім оқушылар назарын оқулықтағы суретке аударады. Оқушылардың өзара сұхбаттасуына жағдай туғызу.
1. Әсет неден қорқып тұр деп ойлайсың? 2. Айқайлап тұрған адам кім? 3. Балалар қандай хабар естіді? 4.Жақсы хабар ма әлде жаман хабар ма?
«Тыңдайық» айдарында ұсынылған тапсырмада оқушылар қазақ халқының ұлттық аспаптары туралы,оның ішінде дауылпаз туралы мәтінді оқиды. Оқушылардың назарларын оқылым мәтініне аударады. Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Қолды белге қоямыз. Бұрыламыз оңға бір, Бұрыламыз солға бір. Бір отырып, бір тұрып, Бір отырып, бір тұрып. Біз тынығып аламыз ТЖ «Тыңдап және жауап берейік» айдары. 1 қатар “Мәтінмен жұмыс” Сұрақтарға жауап береді 1.Дауылпазды ата- бабамыз қайда қолданған? 2.Бақсылар дауылпазды не үшін қолданған? 3.Бүгінгі күні дауылпаз қандай аспап? 4.Бұрынғы заманда не болмаған? 5.Жаршы халықты өзіне қарату үшін не соғады? 2 қатар “Дұрыс, бұрыс“ Кестемен жұмыс жасайды
3 қатар “Бұл кім? Бұл не?” А) Қолмен, таяқпен соғатын музыкалық аспап –____________ Ә) Балалар, немерелер –_______________ Б) Жаңалық хабарлайтын адам – ______________________ В) Адамдарды өлеңмен, дауылпазбен емдейтін адам – ________ Г) Ол жорыққа шығады - _______________________________ Ғ) Ол дыбысты қатты шығарады - _________________________
ЖЖ Кеспе қағаздармен жұмыс
*Аталарымыз болыпты ақылды. *Дауылпаз аспап болыпты маңызды. *Өз берген әскеріне белгі. *Дауылпазды, білуімше қолданған ата-бабамыз соғыста.
Жеке жұмыс Дауылпаз сөзін септеу
Сөздерді суреттермен сәйкестендіреді
Үй тапсырмасы
108-бет 2-тапсырма Мәтінді оқу
|
(Оқушылар шеңберге тұрып, хормен айтады).
Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Алдымен микрофонды мұғалім алып, өткен тақырыпқа қатысты бір сұрақ қояды. Жауап берген оқушы келесі оқушыға бір сұрақ қояды. Осылай ойын жалғасады.
Оқушылар өз ойларын ортаға салып жәшіктің ішінде не жасырынғанын табады.
«Суретті сөздік» арқылы оқушылар жаңа сөздерді меңгеріп сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастырады.
«Сен маған,мен саған» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қояды.
Оқушыларға мәтінді тыңдап болғаннан кейін іштей оқып шығуына,өз бетімен мәтіндегі сөздерді түсінуіне мүмкіндік беру керек.
Оқушылар орындарынана тұрын сергіту тақпағын барлығы бірге айтады,қимылмен көрсетеді.
Мәтінмен жұмыс жасап,берілген сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өздерінің мәтіннен түсінгендері бойынша ақпаратты «дұрыс» немесе бұрыс» деп жіктейтін болады.
Оқушылар жаңа сөздердмен жұмыс жасайды.
Оқушылар кеспе қағаздармен жұптық жұмыс жасайды,сөйлемді дұрыс құрап жазады.
Жеке жұмыс жасайды,сөзді септейді Уханов И
Рябенко М
Оқушылар күнделікке үй тапсырмасын жазыады.
|
Бағалау критерийі Өткенді қайталайды– 1 балл Сұрақтарға жауап береді– 2 балл
Ынталандыру: ауызша мадақтау
Дескриптор: Жаңа сөздерді түсінеді, аударады; Тірек сөздердің көмегімен сөйлемдер құрайды;
Дескриптор: суреттегі оқиғаны талқылайды; сұраққа жауап береді; Ынталандыру: ауызша мадақтау
Дескриптор: дауылпаз қандай аспап екенін түсінеді; мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; өз болжамымен салыстырады; Кері байланыс: оқушылардың жауаптарын тыңдау, ауызша тексеріп комментарий беру.
Бағалау критерийі Мәтінді түсініп оқиды – 1 балл Сұрақтарға дұрыс жауап жазады/береді – 5 балл
Бағалау критерийі Мәтінді түсініп оқиды – 1 балл Сөйлемдердің дұрыс,бұрыс екенін табады – 5 балл
Бағалау критерийі Жаңа сөздермен жұмыс жасайды– 1 балл Бос орынға керек сөздерді жазады – 5 балл
Бағалау критерийі Берілген сөзді септейді– 1 балл
Бағалау критерийі Сөздер мен суретті сәйкестендіреді– 1 балл
|
Шаттық шеңбері тренингi
Слайд №2
Слайд №3
Слайд №5
Слайд №6
Слайд №7
Слайд №8
Слайд №11
Слайд №13
Слайд №15
Слайд №18
Слайд №19
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
|
Слайд №20
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















