Ақтөбе қаласындағы №51 гимназияның
бастауыш сынып мұғалімі
Медеуова Улболсын Доскайровна
Дүниетану 4-сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бөлім:
Ү бөлім: Табиғат құбылыстары
Педагогтің Т.А.Ә. (болған
жағдайда)
Медеуова Улболсын Доскайровна
Күні:
Сынып: 4 «Г»
Сабақтың тақырыбы:
Жасанды ортадағы қауіп-қатер
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
4.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіпқатерлерді анықтау және оларға баға беру
Сабақтың мақсаты
-үй жағдайында болатын қауіп-қатер туралы біледі.
-от, су, газды қолданудың түрлі сақтық ережелерін үйренеді
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі/уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Сабақтың басы
Балалармен амандасу.Дүниетану сабағын
бастаймыз.
Сәлемдесу.
Ой қозғау
5мин.
-Есіңе түсір!
-Балалар, жанды және жансыз
табиғатқа мысалдар
келтірейікші.
-Қалай ойлайсыңдар,
адамның жасанды ортасына
нелер жатады?
-Ендеше балалар, бүгінгі
сабағымыздың тақырыбымен,
мақсатымен таныс болайық .
Тақырып: Жасанды
ортадағы қауіп-қатер
Мақсаты:
- түрлі дереккөздер негізінде
жасанды ортадағы қауіпқатерлерді анықтау және
оларға баға беру
-Бүгін сен:
-Үй жағдайында болатын
қауіп-қатер туралы білетін
Бағалау
Ресурстар
Дүниетану
Алматы
«Атамұра»2019
-Жансыз табиғат...(ай,жұлдыз,тас,су,ауа,та
у т.б.)
Жанды табиғат- ...(гүл,
шөп, ағаш, аю, қоян,
тасбақа, балық)
Жанды табиғат жансыз
табиғатсыз ... (тіршілік
ете алмайды)
Басбармақ
-Адам қолымен жасалған
дүниелер-жасанды орта .
Үш
шапалақ
боласың
-От, су, газды қолданудың
түрлі сақтық ережелерін
үйренесің.
Сабақтың
ортасы
30мин.
Адамның тіршілік ортасы 2-ге
бөлінеді
Видеотүсіндіру
Табиғи және жасанды
Тыңдалым
Табиғи дегеніміз айналамыздағы қоршап жатқан
тау,су,өзен,теңіз,ну орман,шөл
дала.
Жасанды дегеніміз- адам өз
қолымен жасаған дүниелер яғни
үй, машина, киімкешек,ойыншық т.б. Біз жасанды
ортада өмір сүреміз. Бұл-адам
қолымен жасалған жасанды
дүниелер.Адам баласының өз
қажеті үшін жасаған дүниенің
бәрі жасанды ортаға жатады.
Саралау тапсырмасы (т)
Сәйкес қызмет телефон
Дескриптор:
номерлерін белгіле :
- 101,104,102
Өрт болса, газдың исі таралса,
номерлерін жазу
көлік апатына ұшыраса
Сұрақтар мен
тапсырмалар
Суретпен жұмыс:
80-бет оқулық Тұрмыс
құралдарының адамға тигізер
пайдасы мен қаупін айту
Сақтық ережелерін ескерту,
түсіндіру
Топқа бөліну
https://online
mektep.org/b
ackoffice/ktp
/132904/4bb
06694-717b401c-9c7481e7ae2d1de
7
Үш
шапалақ
Дескриптор:
-суреттерге қарап, тұрмыс
құралдарының пайдасы
мен қауіптілігін айтып
береді;
101,104,112 сандары
арқылы топқа бөліну
Дескриптор:
-өрт кезіндегі қауіпсіздік
Топтық жұмыс
ережелерін постерге
1-топ Өрт кезіндегі
жазып шығады
қауіпсіздік ережелерін жаз
-қорғайды
2-топ Бөлмеге газ таралғанда Дескриптор:
- Суреттер
не істеу керек ?
жиынтығын қарап,
Берілген суреттерді ретімен
газ таралғанда не
қойып, жапсырмалау .
істеу керегін алады
3-топ «Иә-жоқ» әдісі
- Ретімен
жапсырмалайды
Бірнеше сөйлемдер
Дескриптор:
араластырылып беріледі,
-сөйлемдер жиынтығын
оқушылар иә, жоқ тұсына қою іштей оқиды
- иә, жоқ парағына
Парақтар
Оқулық
постер
орналастырады
Сабақтың соңы
10мин.
«Мұғалім қатесі»
-Мұғалім сөйлемдер оқиды
.
Дескриптор:
- оқушылар сөйлемнен
қатесін табады (зейінін
шоғырландыру)
-адамның өз қолымен
жасаған дүниесі табиғи орта
деп аталады.
-өрт шыққанда 102-ге
хабарлас
Парақша
Бағалау
парағы
2-балл«Есіңе
түсір»
тапсырмас
ына жауап
берсе
2баллсабақ
тақырыбы
мен
мақсатын
ашуда
жауап
берсе;
2-баллтоптық
жүмысқа
араласса;
2-баллжағдаятты
таллдауда
жауап
берсе;
2-балл«Мұғалім
қатесі»тапс
ырма-сын
дәптерге
орындаса;
Үйге тапсырма
83-бет Жағдаятты талдау
күнделік
Күнделікке жазу