
Түркістан облысы, Түркістан қаласы,
Ә. Науаи атындағы № 13 мектеп-гимназияның
бастауыш сынып мұғалімі Баситова Раъно
|
Бўлим: |
Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
БАСИТОВА Р |
|
Куни: |
20.01.2025 йил |
|
Синфи: 4-Г |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Бир хил йўналишдаги қувиб етишга оид масалалар. Ҳаракат графиклари. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.2.1.8.Қувиб етиш йўналишига боғлиқ формулаларни еча олиш ва қўллаш. 4.4.2.2. Мантиқий ўйлаш қобилиятини оширишга аталган мисоллар ечиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
С: масаланинг мазмунини тушунади. |
|
|
В: Мантиқий топшириқларни еча олади |
|
|
А: Масалаларни ечишда йўналишга боғлиқ формулани қўллай олади ва еча олади . Ҳаракат графикларини тушунади. |
|
|
Қувиб етиш йўналишига боғлиқ формулаларни еча олади ва қўллайди. Мантиқий ўйлаш қобилиятини оширишга аталган мисоллар еча олади. |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-минут |
1.Саломлашиш 2.Ўкувчиларни гуруҳга бўлиш 3.«Қадам әдісі» ўйини ўрганилган мавзуларни эсга тушириш, ўқувчилар кайфиятини кўтариш мақсадида уюштирилади. - |
Саломлашади. Карра жадвалидан саволларга жавоб берадилар. |
Хар хил усулларда бахоланади. |
Карра жадвали |
|
Ўртаси минут |
1-топшириқ. «Яширинган сўз» усули янги мавзуга замин ясаш мақсадида олиб борилади. Ҳарф жавобларини берилган тартибда қўйиб сўзни ўқинг
. 30 200 500 600 800 9000 Т О Ш Қ И Н Т О Ш Қ И Н-сўзи ҳосил бўлади.Фавқулодда ҳодиса ҳақида қисқа суҳбат уюштириш. |
Дескриптор.Билим олувчи: 1.Бўлинмаларни қийматини топади 2.Жавобларни тартиб билан қўяди 3.Сўзни ўқийди.
|
Баҳолаш: смайликлар орқали биҳоланади. |
Китоб |
|
|
2-топшириқ. Берилган ҳаракатларга оид формулаларни топишади.
Vяқин=V1
-V2Vяқин=V1+V2
Vяқин=V1 +
V2
3- масала Мотациклчи орасидаги масофа -50км . Биринчиси -40
км /соат , иккинчиси 50 км/ соат тезлик билан
ҳаракатланди Неча
вақтдан сўнг иккинчи мотоциклчи биринчисини қувиб
етади. |
Дескриптор: 1.Икки жисмнинг ҳаракат чизмаларини таққослайди. 2.Формуласини топади. 3. Масала ечимини ечади. |
Баҳолаш: Смайликлар орқали баҳоланади. |
Китоб дарслик |
|
|
4-топшириқ . Масалага тенглама тузиб ечишади.
V1 –70км/соат V2 –50км/соат S=60км t= ? соат |
Дескриптор: 1.Масалани ўқийди 2.Схемасини чизади. 3.Формуласини аниклайди. 3.Ечимини топади. |
Юлдузчалар билан бахоланади. |
Китоб дарслик |
|
|
5- топшириқ Ҳаракат графикларига оид масала тузиш
|
Масала ечимини топадилар |
смайлик |
|
|
|
Дам олиш дақиқаси: «НЕЙРО» |
Геометрик фигураларни аниқлайди |
. |
А/4 фармат |
|
|
6-топшириқ. «Гул териш»усули орқали бажарилади.Масалани
ечинг.
Масала шартини тузадилар Ҳаммаси-900туп ҳар қаторга-35 донадан -630 туп атиргул ҳар қаторга-30 донадан лола ўтказди Ҳаммаси қанча қатор бўлди? |
Дескриптор.Билим олувчи: -Масалани ечади -Гуллар қаторини аниқлайди |
Баҳолаш: гуллар орқали баҳоланади |
Китоб |
|
|
«Ўйла изла топ» ўйини
Бўш ўтирма, бош қотир |
7-8- масаланинг ечимини топадилар |
смайликлар |
|
|
Якуни 5минут |
Уйга вазифа бериш:9-топшириқ.(б) тушунтирилади Қайта боғланиш:
Савол жавоб утказиш буйича дарсни якунлаш. |
Ўқувчилар ўз фикрларини айтадилар |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 4-сынып математика
Ашық сабақ 4-сынып математика

Түркістан облысы, Түркістан қаласы,
Ә. Науаи атындағы № 13 мектеп-гимназияның
бастауыш сынып мұғалімі Баситова Раъно
|
Бўлим: |
Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
БАСИТОВА Р |
|
Куни: |
20.01.2025 йил |
|
Синфи: 4-Г |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Бир хил йўналишдаги қувиб етишга оид масалалар. Ҳаракат графиклари. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.2.1.8.Қувиб етиш йўналишига боғлиқ формулаларни еча олиш ва қўллаш. 4.4.2.2. Мантиқий ўйлаш қобилиятини оширишга аталган мисоллар ечиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
С: масаланинг мазмунини тушунади. |
|
|
В: Мантиқий топшириқларни еча олади |
|
|
А: Масалаларни ечишда йўналишга боғлиқ формулани қўллай олади ва еча олади . Ҳаракат графикларини тушунади. |
|
|
Қувиб етиш йўналишига боғлиқ формулаларни еча олади ва қўллайди. Мантиқий ўйлаш қобилиятини оширишга аталган мисоллар еча олади. |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-минут |
1.Саломлашиш 2.Ўкувчиларни гуруҳга бўлиш 3.«Қадам әдісі» ўйини ўрганилган мавзуларни эсга тушириш, ўқувчилар кайфиятини кўтариш мақсадида уюштирилади. - |
Саломлашади. Карра жадвалидан саволларга жавоб берадилар. |
Хар хил усулларда бахоланади. |
Карра жадвали |
|
Ўртаси минут |
1-топшириқ. «Яширинган сўз» усули янги мавзуга замин ясаш мақсадида олиб борилади. Ҳарф жавобларини берилган тартибда қўйиб сўзни ўқинг
. 30 200 500 600 800 9000 Т О Ш Қ И Н Т О Ш Қ И Н-сўзи ҳосил бўлади.Фавқулодда ҳодиса ҳақида қисқа суҳбат уюштириш. |
Дескриптор.Билим олувчи: 1.Бўлинмаларни қийматини топади 2.Жавобларни тартиб билан қўяди 3.Сўзни ўқийди.
|
Баҳолаш: смайликлар орқали биҳоланади. |
Китоб |
|
|
2-топшириқ. Берилган ҳаракатларга оид формулаларни топишади.
Vяқин=V1
-V2Vяқин=V1+V2
Vяқин=V1 +
V2
3- масала Мотациклчи орасидаги масофа -50км . Биринчиси -40
км /соат , иккинчиси 50 км/ соат тезлик билан
ҳаракатланди Неча
вақтдан сўнг иккинчи мотоциклчи биринчисини қувиб
етади. |
Дескриптор: 1.Икки жисмнинг ҳаракат чизмаларини таққослайди. 2.Формуласини топади. 3. Масала ечимини ечади. |
Баҳолаш: Смайликлар орқали баҳоланади. |
Китоб дарслик |
|
|
4-топшириқ . Масалага тенглама тузиб ечишади.
V1 –70км/соат V2 –50км/соат S=60км t= ? соат |
Дескриптор: 1.Масалани ўқийди 2.Схемасини чизади. 3.Формуласини аниклайди. 3.Ечимини топади. |
Юлдузчалар билан бахоланади. |
Китоб дарслик |
|
|
5- топшириқ Ҳаракат графикларига оид масала тузиш
|
Масала ечимини топадилар |
смайлик |
|
|
|
Дам олиш дақиқаси: «НЕЙРО» |
Геометрик фигураларни аниқлайди |
. |
А/4 фармат |
|
|
6-топшириқ. «Гул териш»усули орқали бажарилади.Масалани
ечинг.
Масала шартини тузадилар Ҳаммаси-900туп ҳар қаторга-35 донадан -630 туп атиргул ҳар қаторга-30 донадан лола ўтказди Ҳаммаси қанча қатор бўлди? |
Дескриптор.Билим олувчи: -Масалани ечади -Гуллар қаторини аниқлайди |
Баҳолаш: гуллар орқали баҳоланади |
Китоб |
|
|
«Ўйла изла топ» ўйини
Бўш ўтирма, бош қотир |
7-8- масаланинг ечимини топадилар |
смайликлар |
|
|
Якуни 5минут |
Уйга вазифа бериш:9-топшириқ.(б) тушунтирилади Қайта боғланиш:
Савол жавоб утказиш буйича дарсни якунлаш. |
Ўқувчилар ўз фикрларини айтадилар |
|
|
шағым қалдыра аласыз






















