1 топ
Оқып, бір-біріңе түсіндіріңдер

Дескриптор:
Оқып, бір-біріне түсіндіреді..1балл
2 топ
Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелеңдер
Наурыздың 22-сінде күн мен түн теңеледі

Дескриптор:
Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе
сурет арқылы бейнелейді.1балл
3 топ
Оқушының жазғанына қара. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқы.

Дескриптор:
Оқушының жазғанына қарап, көп нүктенің орнына
тиісті сөзді қойып оқиды.1балл
4 топ
Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайды?

Дескриптор:
Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайтынын айтады.1балл
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 62-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұржанова А 87016094001 |
||||||||||
|
Күні: |
4.02.2026 ж |
||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№62 Қош келдің, Наурыз! |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Құндылық: Әртүрлі объектілердің жекелеген белгілерін салыстыра білу, талдау, объектілерді ортақ белгілері бойынша біріктіру |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық ахуал Сақтайық, қане, тыныштық, Бүгінгі сабақ тым қызық. «Ойлан, ойлан және ойлан» Есесіне бар сыйлық. Ол не сыйлық? «Сабақты жақсы тыңдап, Санамызға білім құю» Мақсатымызға жетеміз! Үй тапсырмасын сұрау. Мәтінді түсініп оқу. Сұраққа 1-2 сөйлеммен жауап жаз. "Отамалы" деген -не? Өткен сабақты пысықтау. Серпілген сауал әдісі. 1. "Пақыр" сөзін қалай түсінесің? 2. Күн райын болжауды адам қалай, қайдан үйренуі мүмкін? 3. Оқиғаның басталуына не себеп болды? 4. Жолаушылар әңгіме қылған күн райының сипаты қандай еді? 5.Отамалы дегеніміз не? 6. Қалай ойлайсың, Отамалы күн райының бұзыларын қалай білді? «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Құндылық: Әртүрлі объектілердің жекелеген белгілерін салыстыра білу, талдау, объектілерді ортақ белгілері бойынша біріктіру. |
Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ.Бағалау «Білім шырағы»
|
Акт тақта, слайд, үлестірмелі парақтар. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану "Наурыз -думан" әнін (әнін жазған -Т.Сарыбаев, сөзін жазған -М.Мақатаев) тыңдап, өз ойыңмен бөліс. Тыңдаған ән сөзінде наурыз мерекесі қалай сипатталған? Ішер ағымыз мол болсын, әрқашанда жолымыз болсын, төрт түлігіміздің берер ағы көп болсын, берекелі ел болайық деген мағынада айтылған.
|
"Наурыз -думан" әнін (әнін жазған -Т.Сарыбаев, сөзін жазған -М.Мақатаев) тыңдап, өз ойыңмен бөліседі. |
Дескриптор: . "Наурыз -думан" әнін (әнін жазған -Т.Сарыбаев, сөзін жазған -М.Мақатаев) тыңдап, өз ойыңмен бөліседі. 1балл |
суреттер |
|||||||
|
10 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану ЖИ «Түртіп алу» әдісімен оқиды. Нұсқау Түсініп оқы. «Наурыз» өлеңін оқиды
Айнала табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімелеңдер. Табиғаттың оянуы жаңа жыл басы -Наурызбен байланысты. Наурыз айында барлық тіршілік иесі оянады. Жер жүзі жасыл желекке оранады. Күн жылынып, құстар келеді. Малдар төлдеп, егіншілер егін егеді. Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылған? Өлеңдегі табиғат өзгерістері - адамдар қуанып, қыс шығып, көктем келді. Күн жылынып, малдар төлдейді. Барлық адамдар тіршілік етуде. Осы маусымда адам не істейді? Осы маусымда адам егін егеді. Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жаз. Жыл құсы- көктем мезгілінің келуі. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Өлеңді оқиды Саралау тапсырмасы 1.Берілгендерді Наурыз мерекесіне қатысты және қатысы жоқ деп бөл.
Сөздер:
2.Сұраққа жауап бер: – Неліктен Наурыз «жаңару мерекесі» деп аталады? 3. Берілген нысандарды ортақ белгілеріне қарай біріктір
Нысандар:
|
Өлеңді түсініп оқиды. Айнала табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімелейді. Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылғанын әңгімелейді.
|
Бағалау критерийі Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды. 1балл Айнала табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімелейді. 1балл Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылғанын әңгімелейді. 1балл Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жазады.1балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
оқулық
|
|||||||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Топтық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Фантазерлар»әдісі 1 топ Оқып, бір-біріңе түсіндіріңдер.
2 топ Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелеңдер. Наурыздың 22-сінде күн мен түн теңеледі 3 топ Оқушының жазғанына қара. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқы.
Міне, көптен күткен көктем де келіпті. Ауылдың малы төлдеп жатыр. Төрт түлік төлдеп, адамдардың аузы аққа тиді. Құдық басынан кісінеген құлынның даусы естіледі. 4 топ Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайды? Наурыздағы табиғат маған өте сұлулығымен ұнайды. Жер жүзі жұпар иісі аңқыған гүлдерге толады. Жеңіл киінеді. Адамдардың барлығы қуанышты болады. Малдар төлдеп, ақ мол болады. Құстар сайрайды. Егіншілер жер жыртып, егін егеді. Жаңбыр жауады. Ауа тазарады.
|
Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жазады. Оқып, бір-біріне түсіндіреді. Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелейді. Оқушының жазғанына қарап, көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқиды. Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайтынын айтады. |
Дескриптор: Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жазады.1балл
Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелейді. 1балл Оқушының жазғанына қарап, көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқиды.1балл Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайтынын айтады.1балл |
плакаттар |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Белгі бер»
Үй тапсырмасы . Өлеңді түсініп оқы. Өлең шумақтарының мазмұны бойынша сурет сал. Өлеңді жаттап ал. |
Жинаған балдарының санына қарай қолмен тақтадағы нұсқаулық бойынша белгі береді. |
ҚБ қойылады. |
|
|||||||
Менің ақымды жемеңіз!!!!
Сатып алып, өз еңбек ақыңызды адалымен алыңыз!Әркімнің еңбегінің төлемін төлеп қолдану керек!!!!
Тегін таратуға болмайды !!!! Алла ұлық бүгінгі күнді ғана ойламаңыз!!!!! 87016094001 Aldina.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ 4 сынып "Наурыз мерекесі"
1 топ
Оқып, бір-біріңе түсіндіріңдер

Дескриптор:
Оқып, бір-біріне түсіндіреді..1балл
2 топ
Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелеңдер
Наурыздың 22-сінде күн мен түн теңеледі

Дескриптор:
Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе
сурет арқылы бейнелейді.1балл
3 топ
Оқушының жазғанына қара. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқы.

Дескриптор:
Оқушының жазғанына қарап, көп нүктенің орнына
тиісті сөзді қойып оқиды.1балл
4 топ
Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайды?

Дескриптор:
Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайтынын айтады.1балл
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 62-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||||||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұржанова А 87016094001 |
||||||||||
|
Күні: |
4.02.2026 ж |
||||||||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№62 Қош келдің, Наурыз! |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Құндылық: Әртүрлі объектілердің жекелеген белгілерін салыстыра білу, талдау, объектілерді ортақ белгілері бойынша біріктіру |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық ахуал Сақтайық, қане, тыныштық, Бүгінгі сабақ тым қызық. «Ойлан, ойлан және ойлан» Есесіне бар сыйлық. Ол не сыйлық? «Сабақты жақсы тыңдап, Санамызға білім құю» Мақсатымызға жетеміз! Үй тапсырмасын сұрау. Мәтінді түсініп оқу. Сұраққа 1-2 сөйлеммен жауап жаз. "Отамалы" деген -не? Өткен сабақты пысықтау. Серпілген сауал әдісі. 1. "Пақыр" сөзін қалай түсінесің? 2. Күн райын болжауды адам қалай, қайдан үйренуі мүмкін? 3. Оқиғаның басталуына не себеп болды? 4. Жолаушылар әңгіме қылған күн райының сипаты қандай еді? 5.Отамалы дегеніміз не? 6. Қалай ойлайсың, Отамалы күн райының бұзыларын қалай білді? «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Ай құндылығы: жасампаздық және жаңашылдық Апталық дәйек сөз: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Құндылық: Әртүрлі объектілердің жекелеген белгілерін салыстыра білу, талдау, объектілерді ортақ белгілері бойынша біріктіру. |
Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ.Бағалау «Білім шырағы»
|
Акт тақта, слайд, үлестірмелі парақтар. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану "Наурыз -думан" әнін (әнін жазған -Т.Сарыбаев, сөзін жазған -М.Мақатаев) тыңдап, өз ойыңмен бөліс. Тыңдаған ән сөзінде наурыз мерекесі қалай сипатталған? Ішер ағымыз мол болсын, әрқашанда жолымыз болсын, төрт түлігіміздің берер ағы көп болсын, берекелі ел болайық деген мағынада айтылған.
|
"Наурыз -думан" әнін (әнін жазған -Т.Сарыбаев, сөзін жазған -М.Мақатаев) тыңдап, өз ойыңмен бөліседі. |
Дескриптор: . "Наурыз -думан" әнін (әнін жазған -Т.Сарыбаев, сөзін жазған -М.Мақатаев) тыңдап, өз ойыңмен бөліседі. 1балл |
суреттер |
|||||||
|
10 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану ЖИ «Түртіп алу» әдісімен оқиды. Нұсқау Түсініп оқы. «Наурыз» өлеңін оқиды
Айнала табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімелеңдер. Табиғаттың оянуы жаңа жыл басы -Наурызбен байланысты. Наурыз айында барлық тіршілік иесі оянады. Жер жүзі жасыл желекке оранады. Күн жылынып, құстар келеді. Малдар төлдеп, егіншілер егін егеді. Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылған? Өлеңдегі табиғат өзгерістері - адамдар қуанып, қыс шығып, көктем келді. Күн жылынып, малдар төлдейді. Барлық адамдар тіршілік етуде. Осы маусымда адам не істейді? Осы маусымда адам егін егеді. Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жаз. Жыл құсы- көктем мезгілінің келуі. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Өлеңді оқиды Саралау тапсырмасы 1.Берілгендерді Наурыз мерекесіне қатысты және қатысы жоқ деп бөл.
Сөздер:
2.Сұраққа жауап бер: – Неліктен Наурыз «жаңару мерекесі» деп аталады? 3. Берілген нысандарды ортақ белгілеріне қарай біріктір
Нысандар:
|
Өлеңді түсініп оқиды. Айнала табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімелейді. Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылғанын әңгімелейді.
|
Бағалау критерийі Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды. 1балл Айнала табиғаттың оянуын жаңа жылмен байланыстырып әңгімелейді. 1балл Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылғанын әңгімелейді. 1балл Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жазады.1балл Саралау тапсырмасын орындайды 1 балл |
оқулық
|
|||||||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Топтық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Фантазерлар»әдісі 1 топ Оқып, бір-біріңе түсіндіріңдер.
2 топ Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелеңдер. Наурыздың 22-сінде күн мен түн теңеледі 3 топ Оқушының жазғанына қара. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқы.
Міне, көптен күткен көктем де келіпті. Ауылдың малы төлдеп жатыр. Төрт түлік төлдеп, адамдардың аузы аққа тиді. Құдық басынан кісінеген құлынның даусы естіледі. 4 топ Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайды? Наурыздағы табиғат маған өте сұлулығымен ұнайды. Жер жүзі жұпар иісі аңқыған гүлдерге толады. Жеңіл киінеді. Адамдардың барлығы қуанышты болады. Малдар төлдеп, ақ мол болады. Құстар сайрайды. Егіншілер жер жыртып, егін егеді. Жаңбыр жауады. Ауа тазарады.
|
Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жазады. Оқып, бір-біріне түсіндіреді. Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелейді. Оқушының жазғанына қарап, көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқиды. Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайтынын айтады. |
Дескриптор: Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсіндірмесін жазады.1балл
Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сызба немесе сурет арқылы бейнелейді. 1балл Оқушының жазғанына қарап, көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқиды.1балл Наурыздағы табиғат саған несімен ұнайтынын айтады.1балл |
плакаттар |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Белгі бер»
Үй тапсырмасы . Өлеңді түсініп оқы. Өлең шумақтарының мазмұны бойынша сурет сал. Өлеңді жаттап ал. |
Жинаған балдарының санына қарай қолмен тақтадағы нұсқаулық бойынша белгі береді. |
ҚБ қойылады. |
|
|||||||
Менің ақымды жемеңіз!!!!
Сатып алып, өз еңбек ақыңызды адалымен алыңыз!Әркімнің еңбегінің төлемін төлеп қолдану керек!!!!
Тегін таратуға болмайды !!!! Алла ұлық бүгінгі күнді ғана ойламаңыз!!!!! 87016094001 Aldina.
шағым қалдыра аласыз






