Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
3-бөлім. Мәдени мұра. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сузакаева С.Д. |
|
Күні: |
07.12.2021ж |
|
Сыныбы: 4 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы-ұлы ақын. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
4.3.1.1 мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу 4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтінді түсініп оқып қажетті ақпаратты табады; . Сөздерге қосымшалар жалғап, үндестік заңын сақтайды.. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық ты ояту 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2 Психологиялық ахуал «Жақсылық тамшысы» |
Мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады; «Жақсылық тамшысы» ойыны арқылы жағымды ахуал туғызу «Сен ..... бол» |
Қолпаштау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Ой қозғау » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1.Жылдың ең ыстық мезгілі(жаз) 2.Тақтаға ол затпен жазамыз(бор) 3.Ең жақын, мейірімді жан(ана) 4.Ол түнде аспанда шығады, жарық береді(ай) 5.Ата-анамның күнде баратын жері(жұмыс) 6.Мойынға тағатын әшекей бұйым(алқа) 7.Күзден кейінгі жыл мезгілі(қыс) 8.Қыста не жауады(қар) 9.Балалар қардан жасайды(аққала) 10.365 күн(жыл) 11.Оған қарағанда өзіңді көресің(айна) Демек, балалар, біздің сабағымыз қандай тақырыпта болмақ? -Олай болса, сабағымыздың оқу мақсаттарымен танысып алайық. Мәтінді түсініп оқып және қажетті ақпаратты табасыз Сөздерге қосымшалар жалғап үндестік заңын сақтайсыз. «Болжау» әдісі Кіріспе сөз. Абай ата қандай адам болған деп ойлайсыңдар Жақсы балалар енді ұлы Абай туралы презентация көрейік |
Оқушылар сұрақтарға жауап жазады. Сөзжұмбақтың шешімін табады.
|
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
«Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау
Формативті бағалау: -Өте жақсы -Жақсы -Орташа
|
Оқу құралдары
Слайд
Сөзжұмбақ
кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
|
Жаңа сөздер Құжат-документ Қолжазба-рукопись Мақтаныш-гордость Ұлы-великии Ақын-поэт Жазушы-писатель
1-тапсырма Абай- ұлы ақын,дана, ойшыл, аудармашы,сазгер, композитор. Абайдың шын аты-Ибрагим. Абайдың әжесі –Зере.Абайды осы Зере деген әжесі тәрбиелеген.Әжесі Ибрагимді еркелетіп "Абай" деп атап кеткен. Абайдың анасы Ұлжан- ақылды, мейірімді кісі болған. Ол қазақ халқының мақтанышы.Абай атаның қолжазбалары,құжаттары мұражайда сақталған. Абай атамыз адамгершілік ,достық,мейірімділік , білім,табиғат туралы көп жазған. Абай атаның өмірін Мухтар Әуезов зерттеп кітап жазған «Абай жолы»
Топтық жұмыс 1 топ «Интервью» әдісі бойынша диолог құрастыру 2-топ «Дара диограмма » әдісі бойынша кластер құрастырады 3 топ жаңа сөздермен сөйлем құрастыру. Тапсырманы орындатады. Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді. Нұсқау береді. Серігіту сәт «Попс» әдісі бойынша Топтық жұмыс 1 топ «Ғылым таппай мақтанба» 2-топ: « Ақ киімді денелі ақ сақалды» 3-топ: «Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,» |
Жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем құрастырады;
Әр топ өз тапсырмаларын орындайды
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар Бөлім:
3-бөлім. Мәдени мұра. Педагогтің
аты-жөні: Сузакаева
С.Д. Күні: 07.12.2021ж Сыныбы: 4
«Д» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Абай Құнанбайұлы-ұлы
ақын. Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты:
4.3.1.1 мәтінді
іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып
оқу 4.4.5.2 сөзге қосымшалар
жалғау кезінде үндестік заңын
сақтау Сабақтың
мақсаты:
Мәтінді түсініп оқып
қажетті ақпаратты табады; . Сөздерге қосымшалар жалғап,
үндестік заңын сақтайды.. Сабақтың
барысы: Сабақ кезеңі/
Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылық ты
ояту 5
мин.
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу,
түгендеу. Сынып реттілігін
қадағалау.
2 Психологиялық
ахуал «Жақсылық
тамшысы»
Мұғаліммен амандасады,
сабаққа дайындалады;
«Жақсылық тамшысы»
ойыны арқылы жағымды ахуал
туғызу «Сен .....
бол»
Қолпаштау
Жаңа сабаққа
кіріспе
«Ой қозғау
» әдісі арқылы өткен
тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау.
1.Жылдың ең ыстық
мезгілі(жаз)
2.Тақтаға ол затпен
жазамыз(бор)
3.Ең жақын, мейірімді
жан(ана)
4.Ол түнде аспанда шығады, жарық
береді(ай)
5.Ата-анамның күнде баратын
жері(жұмыс)
6.Мойынға тағатын әшекей
бұйым(алқа)
7.Күзден кейінгі жыл
мезгілі(қыс)
8.Қыста не жауады(қар)
9.Балалар қардан
жасайды(аққала)
10.365 күн(жыл)
11.Оған қарағанда өзіңді көресің(айна) Демек, балалар,
біздің сабағымыз қандай тақырыпта
болмақ?
-Олай болса, сабағымыздың оқу мақсаттарымен танысып
алайық.
Мәтінді түсініп оқып және қажетті ақпаратты
табасыз
Сөздерге
қосымшалар жалғап үндестік заңын сақтайсыз. «Болжау» әдісі
Кіріспе сөз.
Абай ата қандай адам болған деп
ойлайсыңдар Жақсы балалар енді ұлы
Абай туралы презентация көрейік
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Оқушылар сұрақтарға
жауап жазады. Сөзжұмбақтың шешімін
табады.
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
«Бағдаршам» әдісі
бойынша бағалау
Формативті бағалау:
-Өте жақсы
-Жақсы
-Орташа
Оқу
құралдары
Слайд
Сөзжұмбақ
кесте
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
мин.
Жаңа
сөздер
Құжат-документ
Қолжазба-рукопись
Мақтаныш-гордость
Ұлы-великии
Ақын-поэт
Жазушы-писатель
1-тапсырма
Абай- ұлы
ақын,дана,
ойшыл, аудармашы,сазгер, композитор. Абайдың шын аты-Ибрагим.
Абайдың әжесі –Зере.Абайды осы Зере деген әжесі тәрбиелеген.Әжесі
Ибрагимді еркелетіп "Абай" деп атап кеткен. Абайдың анасы Ұлжан-
ақылды, мейірімді кісі болған. Ол қазақ халқының мақтанышы.Абай
атаның қолжазбалары,құжаттары мұражайда
сақталған.
Абай атамыз адамгершілік ,достық,мейірімділік
, білім,табиғат туралы көп
жазған.
Абай
атаның өмірін Мухтар Әуезов зерттеп кітап жазған
«Абай жолы»
Топтық
жұмыс
1 топ «Интервью» әдісі
бойынша диолог
құрастыру
2-топ «Дара диограмма »
әдісі бойынша кластер
құрастырады
3 топ жаңа сөздермен сөйлем
құрастыру.
Тапсырманы орындатады. Қарқыны
баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам
оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді. Нұсқау
береді.
Серігіту
сәт
«Попс» әдісі
бойынша
Топтық
жұмыс
1
топ
«Ғылым таппай
мақтанба»
2-топ: « Ақ киімді денелі ақ
сақалды»
3-топ: «Сұр бұлт түсі суық
қаптайды аспан,»
Жаңа сөздермен сөз
тіркесін, сөйлем
құрастырады;
Әр топ өз
тапсырмаларын орындайды
|






