Бөлім:
|
6.4А Экология және тұрақты даму
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 5
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тірі ағзалардың
алуантүрлілігі
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу
мақсаты
|
5.6.2.1– ағзаларды тірі
табиғат дүниелеріне жіктеу
|
Сабақтың мақсаты:
|
Тірі
ағзалардың табиғатта алуантүрлілігін сипаттау
Тірі
ағзаларды жанды табиғат патшалығы бойынша жіктеу
|
Құндылаққа баулу
|
Мәңгілік
ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және
сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас
жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы
оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық
жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5мин
|
І.Ұйымдастыру кезеңі:
а)
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
үшін «Жеті рухани қазық»
әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық
рухтар ұсыну
«Шанырак» әдісі
арқылы топтарды бөлу жүзеге асады
|
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру
үшін жақсы рухты сөздер айтады;
Оқушыларға сәйкес келген эмблемамен топтасады
1-топ
Жануарлар
2-топ
Өсімдіктер
3-топ Адамдар
|
Қошемет сөздермен ынталандыру.
Жарайсыңдар!
Сәттілік!
Бүгінгі сабақта тек 10балл
Өзін өзі
бағалау домбыра әдісі қолданады
|
|
|
Алдыңғы білім. «Жеті қазына
» әдісі
Табиғи және жасанды табиғат
тақырыбына тест тапсырмасын 7 ұяшықта ұсыну
|
Оқушылар ұяшықтарды таңдай
отырып тапсырманы орындайды
|
Дескриптор:
Бағалау: домбыра
әдісі
|
https://wordwall.net/ru/resource/71309491
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабаққа кіріспе
10-15мин
|
Миға шабуыл
Барлық тірі организмге тән қандай ортақ белгілер
бар?
Қандай организм түрлерін білесің?
Бейнекөрсетілім
ұсынады
Мұғалім түсіндірме
жүргізеді
1-тапсырма
Теорияны
бекіту тапсырмасын ұсынады
|
Оқушылар суретті сөйлетеді, ой
бөліседі, өз білгенін айтады;
Сұрақтарға болжамды жауаптар
айтады
Бейнеден көргенін жауаптарымен
негіздейді
|
Бағалау
криетрийі:
-берілген суретті жаңа тақырыппен
байланыстыра отырып сұрақтарға жауап береді
Жарайсыздар!
Алғырсыздар!
Дұрыс
жауап!
Мұғалім
қошеметі
Дескриптор:
Тірі ағзалардың патшалықтарын
ажыратады
-2балл
Бағалау: домбыра
әдісі
|
презентация
бейнекөрсетім
тапсырмалары
https://learningapps.org/view25220370
|
Жеке жұмыс
|
«Ғалымдар не дейді» тәсілі
1 . Алғашқы жіктеуді
жұмыстарымен кім айналысқан?
2.
Ғалымдар барлық организмді қандай патшалықтарға
біріктірді?
|
Оқушылар
оқулықта берілген Ғалымдардың еңбектерін сипаттап
жазады.
|
Дескриптор:
Бағалау: домбыра
әдісі
|
|
Топтық жұмыс
15-30мин
|
«Ойлан, топтас, талда»
әдісі
Оқулықтан мәтінді
талдайды
1-топ оқушылары Өсімдіктер
патшалығын түсіндіру
2-топ оқушылары Жануарлар
патшалығын талдау
3-топ оқушылары Бактериалар
мен саңырауқұлақтарды ажырату
|
Оқушылар берілген тапсырманы оқулықтағы мәтінді қолдана
отырып суреттермен байланыстыра отырып талдайды
Бәрі
Өзі
Таңдау бойынша жұмыстарын қорғайды
|
Бағалау критерийі:
-
Өсімдіктердің табиғатта таралуын, түрлерін
сипаттау
-
-Жануарлардың өмір сүру ерекшлілктерін сипаттау
-
Бактериялар мен саңырауқұлақтарды ғылымилығын
ажырату
Топтар бірін бірі
бағалауы
|
|
Сабақтың ортасы
Жұптық жұмыс
30-35мин
|
«Көршіңмен ойлас »
тапсырмасы
1-жұп тапсырмалары Өсімдік түрлерін
ажыратыңыздар
2-жұп тапсырмалары
Тірі ағзаларды патшалықтарға
ажыратады
3-жұп тапсырмалары
Саңырауқұлақтардың түрлерін
анықта
|
Оқушылар топта жұптаса отырып берілген
тапсырмаларды кестеге орындайды
|
Дескриптор:
-сәйкестігін
табады-
Әрбір жұпқа дұрыс жауаптары үшін
2балл
Бағалау: домбыра
әдісі
|
1-жұпқа
https://wordwall.net/ru/resource/71368323
2-жұпқа
https://learningapps.org/view16232401
3-жұп
https://wordwall.net/ru/resource/71369340
|
Сабақтың ортасы
40-43мин
|
«Венн диаграммасы »
әдісі
1. Организмдерді не үшін жіктейді?
|
Оқушылар
«Жанды табиғат патшалығы. Патшалыққа тән
сипаттамалар» тақырыбына Венн диаграммасын толтырады.
|
Дескриптор:
-тірі ағзаларды ортақ қасиеттерін
жазады-1балл
-тірі ағзаларды 4 патшалыққа
жіктейді-1балл
-тірі ағзалардың айырмашылықтарны
жазады-1балл
Бағалау: домбыра
әдісі
|
|
Сабақтың соңы
Кері
байланыс
43-45мин
|
Кері байланыс «Білім қоржыны»
әдісі
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға
салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы: Ғаламторды пайдаланып, бактерияның неліктен «дәрі-дәрмек
жасаушы», «аспаз», «диқанға көмекші» бола алатынын
анықта
|
Оқушылар берілген
асықтарға
Сабаққа
түсінуін
Қызықты өткендігін
жазады
Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға
салады
|
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған
балдарын есептеп бағалайды
1-5балл-3
5-7балл-4
8-10балл-5
|
|