Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ә.Мүсілімов атындағы №101 мектеп лицей |
||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
5.2 В Сақтар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мустафаева Ғ |
||||
|
Күні: |
11.12.2024ж. |
||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алтын адам» археологиялық олжасы (1-сабақ). Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы 2 минут 2 минут 4 минут
1 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Мұғалімнің сәлемдесуі Оқушылардың назарын сабаққа аудару Оқушыларлы топқа бөлу: Тарихи нақыл сөздердің түрлеріне қарай топқа бөлінеді. «Сөздің ең ұлысы - тарих» - «Шілікті», «Тарихта жақсы не жаман деген түсініктер болмайды, жақсысы да, жаманы да тарихта қалады» - «Берел», «Тарихты білмей болашақты бағдарлау мүмкін емес» - «Бесшатыр».
Үй тапсырмасына арналған тапсырма https://learningapps.org/watch?v=pn02pio3c23
Өткен сабақты қорытындылау, жаңа сабаққа бастама
Жаңа сабақты ашу мақсатында бейнекөрініс көрсетіледі. Мұғалімнің жаңа тақырыпта арнаған түсіндірме жұмыстары жүреді. Бейнекөрініс көрсетіледі |
Сәлемдесу Тарихи нақыл сөздерді таңдау арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы үйге берілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Жаңа сабаққа сілтеме жасап, жаңа сабақпен танысады, мақсатын Қояды
Мұғалімнен жаңа тақырып бойынша жаңа ақпарат алады |
Оқушыларды қызыл қоржынға алтын монета жинау арқылы бағалаймын. Алтын монетаны әр тапсырма сайын тапсырманы орындау қабілетіне қарай жинайды. Сабақ соңында кімде көп монета болады сол оқушыларға монета санына қарай ұпайға айналдырып бағалаймын. Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін |
Тарихи нақыл сөздер жазылған парақшалар. Ұялы телефон Слайд беті, бейнекөрініс |
|
|
12 минут Жаңа білім
3 минут
8 минут
|
Топтық жұмыс. Кіші зерттеу әдісі
«Шілікті » тобы – Карта бойынша табылған Алтын адамның орын көрсетеді. «Берел» - Қазақстандағы Алтын адамдарды тапқан ғалымдарды сәйкестендіру. «Бесшатыр» тобы – Есік обасынан табылған «Алтын адамды» сипатта. Дескриптор: Алтын адамның табылған аумағын анықтай алады; Есік обасынан табылған алтын адамды сипаттай алады; Қазақстан аумағындағы алтын адамды тапқан археолог галымдарды біледі.
Жеке жұмыс / дәптермен жұмыс Сөздерді құрастыру арқылы талапқа сай сөйлемді табыңдар, түсіндір.
(1969 жылы К.А.Акышевтың жетекшілігімен археологтар Есік обасынан «Алтын адамды» тапты.) 2.анықтады, ханзада екендігін, ғалымдар, жерленген, адам, 17-18 жастағы . (Ғалымдан жерленген адам 17-18 жастағы ханзада екендігін анықтады) 3. әшекейлеу, деп аталады, «аң стилі», бейнелеу, өнері, мен безендіруде, аңдарды. (Әшекейлеу мен безендіруде аңдарды бейнелеу өнері «аң стилі» деп аталады) Дискриптор «Алтын адам» кім, ол қандай жәдігер екендігіне пікірін білдіре алады. Жұптасу ойыны 1.Елімізде тұңғыш «Алтын адам» археологиялық ескерткіш қай жерден табылды? Алматы облысы, Есік қорғанынан табылды 2.Есік обасынан «Алтын адамды» нешінші жылы тапты? 1969 жыл 3. Ғалымдар жерленген адамның кім болғанын және неше жаста екендігін анықтады?17-18 жастағы ханзада екендігін анықтады 4. Обадан қанша мыңнан астам әшекей бұйымдар табылды? Есік обасынан 4 мыңнан астам әшекей бұйымдар табылды 5.Есік обасындағы «Алтын адамның» қасынан қандай заттар табылды? Күміс тостақан мен қыш ыдыстар, қола айна, қызылбояуы бар сөмке 6.Алтын адамның жанынан табылған қандай заттар алтынмен безендірілген? Ұзын семсері, қанжар – ақинақтар алтынмен безендірілген. 7.Есік обасынан табылған «Алтын адамды» тапқан археолог кім? Кемел Ақышев 8. «Алтын адамның» киімдерін сақтар қандай стильде жасаған? Әшекейлеу мен безендіруде аңдарды бейнелеп «аң стилінде» жасаған 9.Есік обасынан табылған «Алтын адам» қау дәуірге жатады? Ерте темір дәуіріне жатады 10.Есік обасының биіктігі қанша метр? 6 метр 11. «Алтын адам» ескерткіші сақтар өмірі туралы қандай ақпарат береді? Сақ өнері, мәдениеті, жерлеу ғұрпы мен дүниетанымы туралы көптеген ақпарат береді 12.Сақтар туралы өз деректерінде «жерлерінде мен мыс көп» деп жазған грек тарихшысы кім? Грек тарихшысы Герадот 13. Сақтар туралы тарихи мәліметтер кімдердің деректерінде кездеседі? Грек – рим авторлары мен парсы жазбаларында кездеседі Дескриптор: Алтын адамды сипаттай алады; Сақ тайпалары туралы ақпарат біледі; Алтын адамды таратушы дрек көздерін біледі |
Оқушылар топтаса отырып тапсырманы орындайды. Карта бойынша Алтын адамның табылған аумағын табыды, Есік обасынан табылған Алтын адамды сипаттайды; Қазақстан аумағында Алтын адамды тапқан археолог ғалымдар туралы ақпарат береді. Оқушылар адасқан сөздер арқылы дұрыс сөйлемдідәптерлеріне жазады. Дұрыс жауабын тақтадан қарап тексереді. Оқушылар сұрақтар мен жауаптары жазылған парақшаларды таңдап алып, екі қатарға қарама қарсы тұрады, бірінші сұрақ алған оқушы сұрақ оқиды, сол сұраққа сәйкес жауабы бар оқушыны анықтап жұптасады. Осылайша жұптасу ойынын ойнайды. |
Тапсырманы орындауына қарай 200 монета беремін
|
Карта, А3 парақ, түрлі түсті қаламдар Дәртер, қалам Сұрақтар және жауаптар жазылған парақшылар |
|
|
Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін |
|||||
|
Бекіту 4 минут
3минут |
Сабақты қорытындылау. Бекітуге арналған жеке жұмыс. https://learningapps.org/watch?v=pby8bihvt23 платформасында Алтын адам табылған аймақтарды Қазақстан картасынан көрсетеді. Дескриптор: Алтын адамның пайда болу тарихын біледі «Таңғажйып деректер» Сабақта мен үшін маңызды болған 1 ақпарат (сөйлем). |
Оқушылар learningapps.org платформасында дайындалған тапсырма бойынша Алтын адам табылған жерлерді анықтап көрсетеді. Бір айналып сұқбат арқылы сабақтан алған әсерлерін жазып тақтаға жабыстырады. |
Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін.
Сабақ бойынша жинаған монетаны ұпайға айналдырып оқушыларды бағалаймын. |
Ұялы телефон
Стикерлер |
|
|
Үйге тапсырма 1 минут |
«Алтын адам» - сақ патшасы» тақырыбына эссе жазу |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып
Ашық сабақ 5 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ә.Мүсілімов атындағы №101 мектеп лицей |
||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
5.2 В Сақтар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мустафаева Ғ |
||||
|
Күні: |
11.12.2024ж. |
||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алтын адам» археологиялық олжасы (1-сабақ). Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарының негізіндегі мәліметтермен танысу, маңыздылығын түсіну. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы 2 минут 2 минут 4 минут
1 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Мұғалімнің сәлемдесуі Оқушылардың назарын сабаққа аудару Оқушыларлы топқа бөлу: Тарихи нақыл сөздердің түрлеріне қарай топқа бөлінеді. «Сөздің ең ұлысы - тарих» - «Шілікті», «Тарихта жақсы не жаман деген түсініктер болмайды, жақсысы да, жаманы да тарихта қалады» - «Берел», «Тарихты білмей болашақты бағдарлау мүмкін емес» - «Бесшатыр».
Үй тапсырмасына арналған тапсырма https://learningapps.org/watch?v=pn02pio3c23
Өткен сабақты қорытындылау, жаңа сабаққа бастама
Жаңа сабақты ашу мақсатында бейнекөрініс көрсетіледі. Мұғалімнің жаңа тақырыпта арнаған түсіндірме жұмыстары жүреді. Бейнекөрініс көрсетіледі |
Сәлемдесу Тарихи нақыл сөздерді таңдау арқылы топқа бөлінеді
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы үйге берілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Жаңа сабаққа сілтеме жасап, жаңа сабақпен танысады, мақсатын Қояды
Мұғалімнен жаңа тақырып бойынша жаңа ақпарат алады |
Оқушыларды қызыл қоржынға алтын монета жинау арқылы бағалаймын. Алтын монетаны әр тапсырма сайын тапсырманы орындау қабілетіне қарай жинайды. Сабақ соңында кімде көп монета болады сол оқушыларға монета санына қарай ұпайға айналдырып бағалаймын. Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін |
Тарихи нақыл сөздер жазылған парақшалар. Ұялы телефон Слайд беті, бейнекөрініс |
|
|
12 минут Жаңа білім
3 минут
8 минут
|
Топтық жұмыс. Кіші зерттеу әдісі
«Шілікті » тобы – Карта бойынша табылған Алтын адамның орын көрсетеді. «Берел» - Қазақстандағы Алтын адамдарды тапқан ғалымдарды сәйкестендіру. «Бесшатыр» тобы – Есік обасынан табылған «Алтын адамды» сипатта. Дескриптор: Алтын адамның табылған аумағын анықтай алады; Есік обасынан табылған алтын адамды сипаттай алады; Қазақстан аумағындағы алтын адамды тапқан археолог галымдарды біледі.
Жеке жұмыс / дәптермен жұмыс Сөздерді құрастыру арқылы талапқа сай сөйлемді табыңдар, түсіндір.
(1969 жылы К.А.Акышевтың жетекшілігімен археологтар Есік обасынан «Алтын адамды» тапты.) 2.анықтады, ханзада екендігін, ғалымдар, жерленген, адам, 17-18 жастағы . (Ғалымдан жерленген адам 17-18 жастағы ханзада екендігін анықтады) 3. әшекейлеу, деп аталады, «аң стилі», бейнелеу, өнері, мен безендіруде, аңдарды. (Әшекейлеу мен безендіруде аңдарды бейнелеу өнері «аң стилі» деп аталады) Дискриптор «Алтын адам» кім, ол қандай жәдігер екендігіне пікірін білдіре алады. Жұптасу ойыны 1.Елімізде тұңғыш «Алтын адам» археологиялық ескерткіш қай жерден табылды? Алматы облысы, Есік қорғанынан табылды 2.Есік обасынан «Алтын адамды» нешінші жылы тапты? 1969 жыл 3. Ғалымдар жерленген адамның кім болғанын және неше жаста екендігін анықтады?17-18 жастағы ханзада екендігін анықтады 4. Обадан қанша мыңнан астам әшекей бұйымдар табылды? Есік обасынан 4 мыңнан астам әшекей бұйымдар табылды 5.Есік обасындағы «Алтын адамның» қасынан қандай заттар табылды? Күміс тостақан мен қыш ыдыстар, қола айна, қызылбояуы бар сөмке 6.Алтын адамның жанынан табылған қандай заттар алтынмен безендірілген? Ұзын семсері, қанжар – ақинақтар алтынмен безендірілген. 7.Есік обасынан табылған «Алтын адамды» тапқан археолог кім? Кемел Ақышев 8. «Алтын адамның» киімдерін сақтар қандай стильде жасаған? Әшекейлеу мен безендіруде аңдарды бейнелеп «аң стилінде» жасаған 9.Есік обасынан табылған «Алтын адам» қау дәуірге жатады? Ерте темір дәуіріне жатады 10.Есік обасының биіктігі қанша метр? 6 метр 11. «Алтын адам» ескерткіші сақтар өмірі туралы қандай ақпарат береді? Сақ өнері, мәдениеті, жерлеу ғұрпы мен дүниетанымы туралы көптеген ақпарат береді 12.Сақтар туралы өз деректерінде «жерлерінде мен мыс көп» деп жазған грек тарихшысы кім? Грек тарихшысы Герадот 13. Сақтар туралы тарихи мәліметтер кімдердің деректерінде кездеседі? Грек – рим авторлары мен парсы жазбаларында кездеседі Дескриптор: Алтын адамды сипаттай алады; Сақ тайпалары туралы ақпарат біледі; Алтын адамды таратушы дрек көздерін біледі |
Оқушылар топтаса отырып тапсырманы орындайды. Карта бойынша Алтын адамның табылған аумағын табыды, Есік обасынан табылған Алтын адамды сипаттайды; Қазақстан аумағында Алтын адамды тапқан археолог ғалымдар туралы ақпарат береді. Оқушылар адасқан сөздер арқылы дұрыс сөйлемдідәптерлеріне жазады. Дұрыс жауабын тақтадан қарап тексереді. Оқушылар сұрақтар мен жауаптары жазылған парақшаларды таңдап алып, екі қатарға қарама қарсы тұрады, бірінші сұрақ алған оқушы сұрақ оқиды, сол сұраққа сәйкес жауабы бар оқушыны анықтап жұптасады. Осылайша жұптасу ойынын ойнайды. |
Тапсырманы орындауына қарай 200 монета беремін
|
Карта, А3 парақ, түрлі түсті қаламдар Дәртер, қалам Сұрақтар және жауаптар жазылған парақшылар |
|
|
Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін |
|||||
|
Бекіту 4 минут
3минут |
Сабақты қорытындылау. Бекітуге арналған жеке жұмыс. https://learningapps.org/watch?v=pby8bihvt23 платформасында Алтын адам табылған аймақтарды Қазақстан картасынан көрсетеді. Дескриптор: Алтын адамның пайда болу тарихын біледі «Таңғажйып деректер» Сабақта мен үшін маңызды болған 1 ақпарат (сөйлем). |
Оқушылар learningapps.org платформасында дайындалған тапсырма бойынша Алтын адам табылған жерлерді анықтап көрсетеді. Бір айналып сұқбат арқылы сабақтан алған әсерлерін жазып тақтаға жабыстырады. |
Тапсырманы орындауына қарай 200 немесе 100 монета беремін.
Сабақ бойынша жинаған монетаны ұпайға айналдырып оқушыларды бағалаймын. |
Ұялы телефон
Стикерлер |
|
|
Үйге тапсырма 1 минут |
«Алтын адам» - сақ патшасы» тақырыбына эссе жазу |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














