Алматы облысы, Іле ауданы, КазЦИК ауылы
«№42 орта мектебі»
мемлекеттік коммуналдық мекемесі

Тақырыбы: Үйсіндер туралы жазба деректер.
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Тарих пәні мұғалімі
Сәрсенбаева Ұлжан Ұланбекқызы
2023-2024 оқу жылы
|
Мектеп |
«№42 орта мектебі» мемлекеттік коммуналдық мекемесі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сәрсенбаева Ұлжан Ұланбекқызы |
|
Сынып |
5 «Е» |
|
Күні |
08.02.2022 ж |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Бөлім |
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үйсіндер туралы жазба деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? |
|
Оқу мақсаттары |
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; |
|
Сабақ мақсаттары |
Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру. |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Оқу ресурстары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 15 минут
|
Психологиялық ахуал Сәлемдесу.Оқушылардың киімдеріне, кабинет тазалығына назар аудару. Түгендеу. Оқушыларды ортаға шығарып шаттық шеңберін құру.Бір-біріне жылы лебіздерін айтады Жұлдызшалар арқылы топқа бөлінеді. Өткен тақырыпқа шолу жасау Үй тапсырмасын сұрау Wordwall платформасы арқылы білім айналмасы әдісі қолдану бойынша оқушылардан үй тапсырмасын Сұрақ- жауап арқылы сұрау.
|
Wordwall платформасы арқылы білім айналмасы әдісі қолдану бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. |
Жарайсың, өте керемет. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік
|
Оқулық Презентация Интерактивті тақта
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырыпты меңгерту Сабақтың ортасы 25 минут
|
Адасқан әріптер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын табу.
Бағалау парағын тарату Жаңа тақырыпты түсіндіру .Бейне сюжет арқылы көрсету . Түртіп алу Визуальды әдіс:АКТ-дан «Үйсіндер» туралы видеоролик көрсетіледі.https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU
Оқушыларды оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарымен таныстыру. Сабақ барысында Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсатқа жету 3 топқа постер тақырып беру 1.Үйсіндердің мемлекетінің құрылуы 2.Үйсіндердің 3-ке бөлінуі (оң қанат, орталық және сол қанат) 3.Үйсіндердің айналысқан кәсібі мен әлеуметтік өмірі Дескриптор: 1.Үйсін мемлекетінің қалай құрылғандығын біледі, топ болып жұмыс жасап қорғайды 2.Үйсіндер туралы жазба деректерді біледі, топ болып жұмыс жасап қорғайды. 3.Үйсіндердің айналысқан кәсібі мен әлеуметтік өмірін айтады, топ болып жұмыс жасап қорғайды. Үйсіндер. Жұптық жұмыс Сәйкестендіру кестесі , яғни 2 баладан жұп болып тапсырманы орындау. Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама беріңіз.
Дескриптор: 1.Үйсін қоғамындағы күнбидің рөлін түсіндіреді, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды. 2.Үйсін қоғамындағы бектар, ру басылары, ауқатты адамдардың рөлін сипаттайды, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды. 3.Үйсін қоғамындағы қарапайым бұқараның рөлін сипаттайды2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды. Тапсырманы аяқтағаннан кейін кері байланыс жасайды бір-бірінің тапсырмасын беріп тексереді. Жеке жұмыс. «Ақиқат пен жалған» әдісі арқылы оқушыларға кесте таратылады
Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы Қытай жазба деректерімен танысады, жеке жұмыс жасап, сынып ұжымымен талқылайды 2.Үйсіндердің мемлекеттік шекарасын анықтайды, қортындылайды.
Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсатқа жету бойынша қортындылау |
Жаңа тақырыпты оқушылар адасқан әріптерді табу арқылы табады.
бейне сюжет көру арқылы түсінгенін, қандай мәліметтермен таныс болғанын айттады, өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар топтық жұмыс арқылы тақырыпты ашу
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды
Оқушылар жеке жұмыс жасап, сынып ұжымымен талқылайды |
жауап» Өзін-өзі бағалау Жарайсың, өте керемет.
1-10 баллдық жүйе арқылы бағаланады
Топ басшысы қадағалап отырады. Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды
Жарайсың, өте керемет.
Кері байланыс арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды 1-3 балл
Жарайсың, өте керемет.
Кері байланыс арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды
4 балл
Жарайсың, өте керемет.
Тапсырма орындағанына байланысты
3 балл жүйе беріледді
Жарайсың, өте керемет.
|
Бейне сюжет
АКТ
Жаңа платформадағы әдіс-тәсілдер
Бағалау парағы
Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтар сәйкестендіру кестесі
Таратпа материал
ҚБ парағы
Ақиқат пен жалған» кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Үйсіндердің жазба деректері туралы тірек сызба құрастырып келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция |
Керуен арқылы кері байланыс
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді ДӘІЖО Н.Н.Сейсенбаева
Үйсіндер. Жұптық жұмыс
Сәйкестендіру кестесі , яғни 2 баладан жұп болып тапсырманы орындау.
Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама беріңіз.
|
Гуньмо (күньби) |
|
Малшылар, егіншілер және қолөнершілер. Құлдар да болған. Олар негізінен соғыс тұтқындарынан тұрған. Олардың еңбегі көбінесе үй шаруашылығында пайдаланылды |
|
Бектер, ру басылары, ауқатты адамдар |
Ол өзіне қараған ел -жұртты балаларына бөліп беріп, мұрагерлік жолмен иеленді. Мемлекеттің ең жоғарғы билешісі |
|
|
Қарапайым Бұқара |
Әскербасылар мен шонжарлар. Сарай маңындағы лауазымды адамдардың алтын және мыс мөрлері болған. |
Дескриптор:
1.Үйсін қоғамындағы күнбидің рөлін түсіндіреді, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды.
2.Үйсін қоғамындағы бектар, ру басылары, ауқатты адамдардың рөлін сипаттайды, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды.
3.Үйсін қоғамындағы қарапайым бұқараның рөлін сипаттайды2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды.
Тапсырманы аяқтағаннан кейін кері байланыс жасайды бір-бірінің тапсырмасын беріп тексереді.




Үйсіндердің 3-ке бөлінуі
(оң қанат, орталық және сол қанат)


Е І Н Ү С Й Д Р А Л Ы Т У Р Ж Б А А З Е К Д Е Р Т Е Р
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып №42 орта мектеп
Ашық сабақ 5 сынып №42 орта мектеп
Алматы облысы, Іле ауданы, КазЦИК ауылы
«№42 орта мектебі»
мемлекеттік коммуналдық мекемесі

Тақырыбы: Үйсіндер туралы жазба деректер.
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?

Тарих пәні мұғалімі
Сәрсенбаева Ұлжан Ұланбекқызы
2023-2024 оқу жылы
|
Мектеп |
«№42 орта мектебі» мемлекеттік коммуналдық мекемесі |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сәрсенбаева Ұлжан Ұланбекқызы |
|
Сынып |
5 «Е» |
|
Күні |
08.02.2022 ж |
|
Қатысушылар саны: |
|
|
Қатыспағандар саны: |
|
|
Бөлім |
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үйсіндер туралы жазба деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? |
|
Оқу мақсаттары |
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; |
|
Сабақ мақсаттары |
Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру. |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Оқу ресурстары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 15 минут
|
Психологиялық ахуал Сәлемдесу.Оқушылардың киімдеріне, кабинет тазалығына назар аудару. Түгендеу. Оқушыларды ортаға шығарып шаттық шеңберін құру.Бір-біріне жылы лебіздерін айтады Жұлдызшалар арқылы топқа бөлінеді. Өткен тақырыпқа шолу жасау Үй тапсырмасын сұрау Wordwall платформасы арқылы білім айналмасы әдісі қолдану бойынша оқушылардан үй тапсырмасын Сұрақ- жауап арқылы сұрау.
|
Wordwall платформасы арқылы білім айналмасы әдісі қолдану бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. |
Жарайсың, өте керемет. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік
|
Оқулық Презентация Интерактивті тақта
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырыпты меңгерту Сабақтың ортасы 25 минут
|
Адасқан әріптер арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын табу.
Бағалау парағын тарату Жаңа тақырыпты түсіндіру .Бейне сюжет арқылы көрсету . Түртіп алу Визуальды әдіс:АКТ-дан «Үйсіндер» туралы видеоролик көрсетіледі.https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU
Оқушыларды оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарымен таныстыру. Сабақ барысында Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсатқа жету 3 топқа постер тақырып беру 1.Үйсіндердің мемлекетінің құрылуы 2.Үйсіндердің 3-ке бөлінуі (оң қанат, орталық және сол қанат) 3.Үйсіндердің айналысқан кәсібі мен әлеуметтік өмірі Дескриптор: 1.Үйсін мемлекетінің қалай құрылғандығын біледі, топ болып жұмыс жасап қорғайды 2.Үйсіндер туралы жазба деректерді біледі, топ болып жұмыс жасап қорғайды. 3.Үйсіндердің айналысқан кәсібі мен әлеуметтік өмірін айтады, топ болып жұмыс жасап қорғайды. Үйсіндер. Жұптық жұмыс Сәйкестендіру кестесі , яғни 2 баладан жұп болып тапсырманы орындау. Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама беріңіз.
Дескриптор: 1.Үйсін қоғамындағы күнбидің рөлін түсіндіреді, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды. 2.Үйсін қоғамындағы бектар, ру басылары, ауқатты адамдардың рөлін сипаттайды, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды. 3.Үйсін қоғамындағы қарапайым бұқараның рөлін сипаттайды2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды. Тапсырманы аяқтағаннан кейін кері байланыс жасайды бір-бірінің тапсырмасын беріп тексереді. Жеке жұмыс. «Ақиқат пен жалған» әдісі арқылы оқушыларға кесте таратылады
Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы Қытай жазба деректерімен танысады, жеке жұмыс жасап, сынып ұжымымен талқылайды 2.Үйсіндердің мемлекеттік шекарасын анықтайды, қортындылайды.
Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсатқа жету бойынша қортындылау |
Жаңа тақырыпты оқушылар адасқан әріптерді табу арқылы табады.
бейне сюжет көру арқылы түсінгенін, қандай мәліметтермен таныс болғанын айттады, өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар топтық жұмыс арқылы тақырыпты ашу
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды
Оқушылар жеке жұмыс жасап, сынып ұжымымен талқылайды |
жауап» Өзін-өзі бағалау Жарайсың, өте керемет.
1-10 баллдық жүйе арқылы бағаланады
Топ басшысы қадағалап отырады. Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды
Жарайсың, өте керемет.
Кері байланыс арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды 1-3 балл
Жарайсың, өте керемет.
Кері байланыс арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды
4 балл
Жарайсың, өте керемет.
Тапсырма орындағанына байланысты
3 балл жүйе беріледді
Жарайсың, өте керемет.
|
Бейне сюжет
АКТ
Жаңа платформадағы әдіс-тәсілдер
Бағалау парағы
Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтар сәйкестендіру кестесі
Таратпа материал
ҚБ парағы
Ақиқат пен жалған» кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Үйсіндердің жазба деректері туралы тірек сызба құрастырып келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция |
Керуен арқылы кері байланыс
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді ДӘІЖО Н.Н.Сейсенбаева
Үйсіндер. Жұптық жұмыс
Сәйкестендіру кестесі , яғни 2 баладан жұп болып тапсырманы орындау.
Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама беріңіз.
|
Гуньмо (күньби) |
|
Малшылар, егіншілер және қолөнершілер. Құлдар да болған. Олар негізінен соғыс тұтқындарынан тұрған. Олардың еңбегі көбінесе үй шаруашылығында пайдаланылды |
|
Бектер, ру басылары, ауқатты адамдар |
Ол өзіне қараған ел -жұртты балаларына бөліп беріп, мұрагерлік жолмен иеленді. Мемлекеттің ең жоғарғы билешісі |
|
|
Қарапайым Бұқара |
Әскербасылар мен шонжарлар. Сарай маңындағы лауазымды адамдардың алтын және мыс мөрлері болған. |
Дескриптор:
1.Үйсін қоғамындағы күнбидің рөлін түсіндіреді, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды.
2.Үйсін қоғамындағы бектар, ру басылары, ауқатты адамдардың рөлін сипаттайды, 2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды.
3.Үйсін қоғамындағы қарапайым бұқараның рөлін сипаттайды2 оқушы жұп болып жұмыс жасайды.
Тапсырманы аяқтағаннан кейін кері байланыс жасайды бір-бірінің тапсырмасын беріп тексереді.




Үйсіндердің 3-ке бөлінуі
(оң қанат, орталық және сол қанат)


Е І Н Ү С Й Д Р А Л Ы Т У Р Ж Б А А З Е К Д Е Р Т Е Р
шағым қалдыра аласыз




алшылар, егіншілер және қолөнершілер. Құлдар да болған. Олар
негізінен соғыс тұтқындарынан тұрған. Олардың еңбегі көбінесе үй
шаруашылығында пайдаланылды
скербасылар мен шонжарлар. Сарай маңындағы лауазымды адамдардың
алтын және мыс мөрлері болған.















