Материалдар / Ашық сабақ 5-сынып "Аспан денелері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 5-сынып "Аспан денелері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы "Аспан денелері" 5-сынып қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспары. Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қазан 2018
7258
91 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9-бөлім. «Аспан әлемінің құпиясы»

Пән: қазақ тілі

Мектеп: «Подгорное орта мектебі» КММ

Сабақтың тақырыбы: «Аспан денелері» 2-сабақ

Күні: 21.02

Мұғалім: Аренова М.Ж.

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

5.Т3. Күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.

5.Ж3.Жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу.

5.ТБ2. Лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтін мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырып бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Аспан денелері туралы қосымша ақпарат бере алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Жазба жұмысында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолдана алады.

Бағалау критерийі

Тақырыпқа сәйкес сөз бен сөз тіркестерін мағынасына қарай ажыратады.

Мәтін құрастыруда берілген бейнелеу құралдарын дұрыс қолданады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Аспан әлемі, серік, аспан денелері, күн, жұлдыз, құпия

Диалог құруға/шығарма жазуға пайдалы тіркестер:

Құс жолы, көлденең жатқан, аспан денелері

Талқылауға арналған сұрақтар:

Басқа планеталарда тіршілік бар ма?

Құндылыққа баулу

Табиғатты аялауға, қорғауға тәрбиелеу, сыйластық пен әдептілікке баулу.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Тақырып бойынша алынған білім:

Құс жолы, көлденең жатқан, аспан денелері


Жоспар

Жоспарлан

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар


Басталуы


2 мин









3 мин




3 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі

А) Оқушылармен амандасамын.

Ә) Кезекші есебін тыңдаймын.

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Атомдар мен молекулалар» ойынын өткіземін. Әр қатысушы- жеке атомдар .Жүргізушінің айтуы бойынша атомдар қозғалысқа түседі , бір-бірімен жеңіл қақтығысқа түседі . Жүргізуші қанша атомның қосындысынан молекула құралатынын айтады, сол кезде сол санға сай бірігіп тұра қалу керек . Бір-біріне жылы лебіз білдіреді, сәттілік тілейді.

Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ-жауап әдісі арқылы.

1..Алуа не туралы көп оқиды?

2.Ол нені ұнатады?

3.Алуа нені бақылайды?

4.Зере Алуаға қандай сұрақ қойды?

5.Алуа не деп жауап берді?

6. Жұлдыз неден тұрады екен?

7.Қандай аспан денесін білесіңдер?

8.Күн неге үлкен болып көрінеді?

9.Біздің галактика қандай?

10.Біз түнде аспаннан қанша жұлдызды көреміз?

11.Біздің галактикада көзге көрінбейтін қанша жұлдыз бар?

12.Алуа болашақта кім болғысы келеді?

Дескриптор Білім алушы

- берілген сұрақтарды тыңдап, мағынасын түсінеді;

- сұрақтарға жауап береді;

Қызығушылықты ояту.

1-тапсырма .Ребус шешу. Балалар өткен тақырып бойынша ребус шешеді.


Аспан денелері

Дескриптор Білім алушы

- берілген тақырып бойынша топтасып жұмыс істейді;

- шешкен ребусты, өз сөздерімен түсіндіреді;





Баяу әуен қою









Аудиожазба

Ортасы



3мин













3 мин
















4 мин


































2 мин





5 мин









5 мин







5 мин







  • Бұл не, балалар?

  • Ай мен жұлдыз.

  • Олар қайда орналасқан?

  • Аспанда.

  • Дұрыс (басты изеймін). Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Аспан денелері» қайталау сабақ.

Оқушыларды қайталау сабағы басталуымен және сабақтың мақсаттарымен таныстырамын.

Тыңдалым

Бірлескен оқылым

Жаңа сөздерді қайталау.

2-тапсырма.Сөздік жұмысы. «Оқы, ойлан, тап»

Аспан әлемі, сынып, мектеп, жұлдыз, доп, сызғыш, құпия, қозғалыс, алма, бақылау, ағаш, аспан денелері, үй, орман, шексіз, теледидар, көлденең жатқан, шашырап төгілген, жануарлар, ақшыл жолақ.

Небесная ширь-

Звезда-

Тайна,секрет-

Движения-

Наблюдать-

Небесные тела-

Безграничный-

Белая полоса-

Дескриптор Білім алушы

- жаңа сөздерді тауып, мағынасын түсінеді;

- жаңа сөздермен сөйлем құрастырады;


3-тапсырма.Бейнебаян көру.

Планета дегенде әуелі әлеміміз және күннің айналасында орналасқан қалған сегіз ғаламшар ойымызға келеді.

«Күн Жүйесі» деп аталатын тоғыз планетаның Күннен алшақтығы бойынша реті мынандай: Меркурий, Шолпан, Жер, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун және Плутон. Күнге ең жақын болған Меркурий, Шолпан, Жер планеталары «Ішкі планеталар», ал Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон планеталары «Сыртқы планеталар» деп аталады. Марс пен Юпитердің арасында «Астероид» деп аталатын кішкене планеталар да бар. Меркурий, Шолпан және Плутон планеталарынан басқа бүкіл планеталардың бір немесе бірнеше серіктері бар.

Планеталардың пайда болуы жөнінде көптеген болжамдар мен теориялар айтылған. 1944 жылға дейін планеталардың күннің жарылысы нәтижесінде күннен бөлініп шыққан деген пікір басым еді. Кейін неміс астрономы Кеплер планеталардың пайда болуы жөнінде жаңа теория ұсынған.

Қазіргі таңда планеталарды зерттеу жұмыстары барынша дамыған. Келешекте адам баласының Шолпан, Марс планеталарына барып, базалар құруы жоспарлануда.

Дескриптор Білім алушы

- бейнебаянды көріп, түсінгендерін айтады ;

- бейнебаяндағы сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді;



Сергіту сәті

Бейнеролик көрсету арқылы, оқушылармен жаттығу.


Жазылым. Ия-жоқ әдісі.

4-тапсырма. Мәтіннен сын есімдерді тауып жаз.

Аспан әлемі өте әдемі. Галактикада біздің көзімізге көрінбейтін ұсақ жұлдыздар аз. Галактика шексіз. Біздің ғаламшарда он планета бар.Ең кіші планета- Плутон.

Дескриптор Білім алушы

- сөйлемдердің дұрыс-бұрыстығын анықтайды ;

- сын есімдерді тауып, сұрақ қояды;


Сыныпты « Жұлдыздар мен айлар» 2 топқа бөлемін.

5-тапсырма. Жоба қорғау.

1-топ.Күндізгі аспан

2-топ. Түнгі аспан

Дескриптор Білім алушы

- берілген тақырып бойынша топтасып жұмыс істейді;

- жасаған жобаларын, өз сөздерімен түсіндіреді.


6-тапсырма. «Сұрақтары бар қорап» әдісі бойынша қораптағы мәтінге байланысты сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жазады.


  1. Жердің диаметрі қанша?

  2. Күннің диаметрі қанша?

  3. Біздің галактикада неше планета бар?

  4. Біздің галактика қалай аталады?

  5. Жердің серігі не?

  6. Неге күн үлкен болып көрінеді?

  7. Галактика қандай?


Дескриптор Білім алушы

  • Сұрақтарды оқып, түсінеді;

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Күн мен жердің пішіні мен көлемін, түрін сипаттайды;


Ай мен жұлдыз суреті














Аудиожазба



















Бейнебаян


































Бейнебаян














Әр топқа А4 қағазы беріледі.









Сұрақтар бар қорапша





Соңы


5 мин

Кері байланыс. «Үйренгеніміз жөнінде ойланайық»

Рефлексия.«Өз миыңды суретте» әдісі арқылы мидың ішін бүгінгі сабақта алған ақпараттарымен толықтырады.

Үй жұмысы: Қазақстанның тұңғыш ғарышкері туралы ақпарат жазып келу.


Мидың суреті
























































Ашық сабақ

5-сынып

Пән: қазақ тілі

Тақырыбы: «Аспан денелері»

Picture 2



Өткізген: Аренова М.Ж.









2018 жыл









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!