|
Сабақ: Жалбыз- емдік өсімдік |
Мектеп: «Ш.Уәлиханов атындағы Торғай орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Маликзадинова Райхан Маликзадиновна |
||||||||||||||||||||
|
Сынып : 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.05.Мәтін мазмұнын
түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар
құрастыру; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Жалбыздың емдік өсімдік екенін біледі, сұрақтарға жауап береді |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||
|
Мәтіннен нақты ақпаратты таба біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||
|
Жалбыздың адам өміріне қажеттілігін зерттеуге негіз болатын жоспар құра алады |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды, қарапайым жоспар құрады,қажетті ақпаратты таба алады, сөздердің мағынасын біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||||
|
Жалбыз, ем, дәрі, пайдалы, косметика, кондитер, ментол |
|||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||||||||||||||||||||
|
Емдік өсімдік, шипа, емдік қасиеті, жалбыздың пайдасы, |
|||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||
|
Жалбыз қандай өсімдік? Жалбыз қайда өседі? Жалбыздың қандай пайдасы бар? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті .......деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті жалбызды емдік өсімдік деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Тірек сөздерді қолдану арқылы өткен тақырыпқа шолу жасау |
||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
||||||||||||||||||
|
Басы |
Топқа бөлу: Суреттер арқылы 3 топқа бөлу./кондитерлік өнімдер мен гигиеналық заттар;, өсімдіктер; адам ағзлары/
Кері
байланыс: |
1-топ.Кондитерлік
өнімдермен гигиеналық заттардың суреті бойынша Оқушылар топтарындағы суреттерге қатысты өз ойларын айтады. |
суреттер |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын
сұрау: |
«Қос жазба» күнделігі әдісі арқылы «Үйсіз жануарларды қорғау» тақырыбы бойынша үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылар «Қос жазба» күнделігі әдісі арқылы «Үйсіз жануарларды қорғау» тақырыбы бойынша тақырыпқа қатысты негізгі сөздер мен түйіндерін айтады |
«Қос жазба» күнделігінің сызбасы |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ: Жеке жұмыс |
-«Адасқан әріптер » әдісі арқылы тақырыпты ашу
«Жалбыз –емдік
өсімдік» тақырыбындағы мәтін
оқылады.
«ПОПС»
формуласы арқылы тыңдаған
мәтіндеріндегі негізгі ақпараттарды
анықтайды |
-«Адасқан
әріптер » әдісі бойынша әріптерді орнына
қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. «ПОПС» формуласы арқылы оқыған мәтіндері бойынша негізгі ақпартты анықтап, өз ойларын жүйелі жеткізеді, пікірлерін ауызша айтып, бағалайды. |
Мәтін, «ПОПС» формуласы |
||||||||||||||||||
|
Ортасы Топтық жұмыс Бағалау |
«Блум түймедағы» әдісін
пайдалану: /әр топ өздеріне қатысты
мәліметке қарай дайындайды:
|
Оқушылар «Блум
түймедағы» әдісін пайдалану арқылы басқа
топқа:
Топтар бір-бірін дайын критерийлер бойынша бағалайды |
«Блум түймедағы», Критериалды бағалау
|
||||||||||||||||||
|
Соңы
Жұптық жұмыс |
Сергіту:
Графикалық
органайзер |
«Сөзді тап» әдісі – оқушы бір сөзді алады, сосын сөздің өзін атамастан, ол сөздің қандай сөз екенін ашатын басқа сөздерді немесе сол жасырылған сөздің сипаттамасын айтады. Топтағы қалған оқушылар неғұрлым жылдамырақ жасырылған сөзді табулары тиіс
Оқушылар графикалық органайзерді мәтін бойынша алған ақпараттары негізінде топқа бөлінген суреттерді пайдалану арқылы жұп болып орындап, толтырады. Суретті органайзерге орналастыра отырып алған мәліметтерін қорытындылайды
|
Сөздер салынған қорап, графикалық органайзер сызбасы |
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Жалбыздың емдік өсімдік екенін
дәлелдейтін жарнама жасап келу /сурет, сызба немесе жазба
түрінде/; |
Жалбыздың емдік өсімдік екенін дәлелдейтін жарнама жасап келу /сурет, сызба немесе жазба түрінде жасап келеді; оқушылар мүмкіндігіне қарай жоба жасайды |
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
«Рефлексиялық нысана»техникасы арқылы оқушылар сабаққа қатысты кері байланыс жасайды. |
«Рефлексиялық нысана» техникасы |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 5 сынып. Жалбыз-емдік өсімдік
Ашық сабақ. 5 сынып. Жалбыз-емдік өсімдік
|
Сабақ: Жалбыз- емдік өсімдік |
Мектеп: «Ш.Уәлиханов атындағы Торғай орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Маликзадинова Райхан Маликзадиновна |
||||||||||||||||||||
|
Сынып : 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.05.Мәтін мазмұнын
түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар
құрастыру; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Жалбыздың емдік өсімдік екенін біледі, сұрақтарға жауап береді |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||
|
Мәтіннен нақты ақпаратты таба біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||
|
Жалбыздың адам өміріне қажеттілігін зерттеуге негіз болатын жоспар құра алады |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||
|
Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды, қарапайым жоспар құрады,қажетті ақпаратты таба алады, сөздердің мағынасын біледі |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||||
|
Жалбыз, ем, дәрі, пайдалы, косметика, кондитер, ментол |
|||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||||||||||||||||||||
|
Емдік өсімдік, шипа, емдік қасиеті, жалбыздың пайдасы, |
|||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||
|
Жалбыз қандай өсімдік? Жалбыз қайда өседі? Жалбыздың қандай пайдасы бар? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті .......деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||
|
Не себепті жалбызды емдік өсімдік деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Тірек сөздерді қолдану арқылы өткен тақырыпқа шолу жасау |
||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
||||||||||||||||||
|
Басы |
Топқа бөлу: Суреттер арқылы 3 топқа бөлу./кондитерлік өнімдер мен гигиеналық заттар;, өсімдіктер; адам ағзлары/
Кері
байланыс: |
1-топ.Кондитерлік
өнімдермен гигиеналық заттардың суреті бойынша Оқушылар топтарындағы суреттерге қатысты өз ойларын айтады. |
суреттер |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын
сұрау: |
«Қос жазба» күнделігі әдісі арқылы «Үйсіз жануарларды қорғау» тақырыбы бойынша үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылар «Қос жазба» күнделігі әдісі арқылы «Үйсіз жануарларды қорғау» тақырыбы бойынша тақырыпқа қатысты негізгі сөздер мен түйіндерін айтады |
«Қос жазба» күнделігінің сызбасы |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ: Жеке жұмыс |
-«Адасқан әріптер » әдісі арқылы тақырыпты ашу
«Жалбыз –емдік
өсімдік» тақырыбындағы мәтін
оқылады.
«ПОПС»
формуласы арқылы тыңдаған
мәтіндеріндегі негізгі ақпараттарды
анықтайды |
-«Адасқан
әріптер » әдісі бойынша әріптерді орнына
қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. «ПОПС» формуласы арқылы оқыған мәтіндері бойынша негізгі ақпартты анықтап, өз ойларын жүйелі жеткізеді, пікірлерін ауызша айтып, бағалайды. |
Мәтін, «ПОПС» формуласы |
||||||||||||||||||
|
Ортасы Топтық жұмыс Бағалау |
«Блум түймедағы» әдісін
пайдалану: /әр топ өздеріне қатысты
мәліметке қарай дайындайды:
|
Оқушылар «Блум
түймедағы» әдісін пайдалану арқылы басқа
топқа:
Топтар бір-бірін дайын критерийлер бойынша бағалайды |
«Блум түймедағы», Критериалды бағалау
|
||||||||||||||||||
|
Соңы
Жұптық жұмыс |
Сергіту:
Графикалық
органайзер |
«Сөзді тап» әдісі – оқушы бір сөзді алады, сосын сөздің өзін атамастан, ол сөздің қандай сөз екенін ашатын басқа сөздерді немесе сол жасырылған сөздің сипаттамасын айтады. Топтағы қалған оқушылар неғұрлым жылдамырақ жасырылған сөзді табулары тиіс
Оқушылар графикалық органайзерді мәтін бойынша алған ақпараттары негізінде топқа бөлінген суреттерді пайдалану арқылы жұп болып орындап, толтырады. Суретті органайзерге орналастыра отырып алған мәліметтерін қорытындылайды
|
Сөздер салынған қорап, графикалық органайзер сызбасы |
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Жалбыздың емдік өсімдік екенін
дәлелдейтін жарнама жасап келу /сурет, сызба немесе жазба
түрінде/; |
Жалбыздың емдік өсімдік екенін дәлелдейтін жарнама жасап келу /сурет, сызба немесе жазба түрінде жасап келеді; оқушылар мүмкіндігіне қарай жоба жасайды |
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|
«Рефлексиялық нысана»техникасы арқылы оқушылар сабаққа қатысты кері байланыс жасайды. |
«Рефлексиялық нысана» техникасы |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















