|
Пәні: музыка |
Мектеп: |
|
|||||
|
Бөлімі: |
Қазақ халқының музыкалық мұрасы |
|
|||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|
|||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
№2.Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халық әнінің әуенділігі Асқақ ән |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.3 – қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау 5.1.2.1 – дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыка-ның жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау; |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды; – дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтайды; -«Айтбай» әнінің тарихын, қазақ халқының дәстүрлі әншілік мектептерінің атауларын біледі |
|
|||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша,қоғамдағы бір лікке ,оқушылар арасындағы достық,силастық ,қарым-қатынасты сақтай білуге тәрбиелеу.Отбасы құндылықтарын бағалауға баулу. |
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
|
Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз «Миға шабуыл» әдісі 1-тапсырма. Тыңдалым. Бейнеролик Сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашамыз. Балалар дәстүрлі ән үлгілері ғұрыптық әндер, халық әндері,кәсіби халық компазиторлары шығармалары болып баға жетпес құндылықты құрайды.Бүгін біз Біржан Салдың «Айтбай» әнімен танысамыз. Балалар қазақ халқының әншілік дәстүрлі өнерінің төрт мектеп бар. Арқа әншілік дәстүрі,Сыр өңірі әншілері,Жетісу әншілері,Батыс Қазақстан әншілік дәстүрі.Біржан Салдың «Айтбай» әнімен танысамыз.Бейнежазбаға назар аударыңдар. 2-тапсырма: Ән тыңдау. «Айтбай» әні «Айтбай» әнін талдаймыз. Олардың стильін,жанрын ажыратады. Сұрақтарға жауап береміз. 1.Әншінің орындаушылық шеберлігін бағала,яғни ән орындау мәнері, аспапта орындауы саған ұнадыма? 2.Әннің мазмұнын қалай түсіндің?Ән не жайлы? 3-тапсырма. Тыңдау «Көкшетау» әнін тыңдап, мына сұрақтарға жауап бер. 1.Әннің мәтіні не жайлы? 2.Қандай көркемдеуші сөздер кездеседі? Қорыту.«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша,қоғамдағы бір лікке ,оқушылар арасындағы достық,силастық ,қарым-қатынасты сақтай білу туралы не білесің? Рефлексия Мен не білдім? Мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Бәрі бірге Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Әнді тыңдап,дәптерге көшіріп жазып,сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. |
Мақтау мадақтау сөздер
Дескриптор:-бейне ролик көреді; -сұраққа жауап береді. Жарайсың! Керемет! Дескриптор:-Әнді тыңдайды,стильін ажыратады қатесіз бірге үйренеді, сұраққа жауап беріп,өз ойларын айтады; Жарайсың! Керемет! Дескриптор: -Сұрақтарға мұқият жауап береді. Жарайсың! Керемет! |
Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Рефлексия |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз «Миға шабуыл» әдісі 1-тапсырма.Ақпарат ізде.Тыңдалым. Бейнеролик. Сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашамыз. Кенен Әзірбаев 1884-1976 жылдары аралығын да өмір сүрген. Әнші, композитор, Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері.11 жасында қолына домбыра алып, ән шырқаған. «Көкшолақ», «Бозторғай», «Базар назар» әндері халық арасында кеңінен таралған. 2-тапсырма: Ән тыңдау. «Көкшолақ» әнін тыңдау және талдау. Олардың стильін,жанрын ажыратады. Сұрақтарға жауап береміз. 1.Әншінің орындаушылық шеберлігін бағала,яғни ән орындау мәнері, аспапта орындауы саған ұнадыма? 2.Әннің мазмұнын қалай түсіндің? Ән не жайлы жазылған,өз ойыңды айт? 3.Әннің мәтіні не жайлы? 4.Қандай көркемдеуші сөздер кездеседі? 3-тапсырма. Өздік жұмыс. «Көкшолақ» әнінің қайырмасын түрлендіріп орында. Қорыту: «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы. «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша,қоғамдағы бірлікке ,оқушылар арасындағы достық,силастық ,қарым-қатынасты сақтау туралы не айтуға болады? Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Бәрі бірге Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Тыңдайды, Талдайды Сұрақтарға жауап береді. Түрлендіріп айтады. Өз ойларын айтады. Стикерге жазады іледі. |
Мақтау мадақтау сөздер Дескриптор: Бейне ролик көреді,ақынның өмірімен танысады, ән тыңдап,сұрақ қа жауап береді. Тамаша Дескриптор: Әнді тыңдай ды және тал дайды, сұрақ тарға жауап береді,мақамын бұзбай үйренеді. Дескриптор: Түрлендіріп орындайды. Тамаша! Керемет! Жарайсың! |
Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Рефлек сия тақ тайшасы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5 сынып музыка
Ашық сабақ 5 сынып музыка
|
Пәні: музыка |
Мектеп: |
|
|||||
|
Бөлімі: |
Қазақ халқының музыкалық мұрасы |
|
|||||
|
Педагогтің аты жөні: |
|
|
|||||
|
Күні: |
|
|
|||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
№2.Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ халық әнінің әуенділігі Асқақ ән |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.3 – қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау 5.1.2.1 – дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыка-ның жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау; |
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды; – дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтайды; -«Айтбай» әнінің тарихын, қазақ халқының дәстүрлі әншілік мектептерінің атауларын біледі |
|
|||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша,қоғамдағы бір лікке ,оқушылар арасындағы достық,силастық ,қарым-қатынасты сақтай білуге тәрбиелеу.Отбасы құндылықтарын бағалауға баулу. |
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы
|
Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз «Миға шабуыл» әдісі 1-тапсырма. Тыңдалым. Бейнеролик Сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашамыз. Балалар дәстүрлі ән үлгілері ғұрыптық әндер, халық әндері,кәсіби халық компазиторлары шығармалары болып баға жетпес құндылықты құрайды.Бүгін біз Біржан Салдың «Айтбай» әнімен танысамыз. Балалар қазақ халқының әншілік дәстүрлі өнерінің төрт мектеп бар. Арқа әншілік дәстүрі,Сыр өңірі әншілері,Жетісу әншілері,Батыс Қазақстан әншілік дәстүрі.Біржан Салдың «Айтбай» әнімен танысамыз.Бейнежазбаға назар аударыңдар. 2-тапсырма: Ән тыңдау. «Айтбай» әні «Айтбай» әнін талдаймыз. Олардың стильін,жанрын ажыратады. Сұрақтарға жауап береміз. 1.Әншінің орындаушылық шеберлігін бағала,яғни ән орындау мәнері, аспапта орындауы саған ұнадыма? 2.Әннің мазмұнын қалай түсіндің?Ән не жайлы? 3-тапсырма. Тыңдау «Көкшетау» әнін тыңдап, мына сұрақтарға жауап бер. 1.Әннің мәтіні не жайлы? 2.Қандай көркемдеуші сөздер кездеседі? Қорыту.«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша,қоғамдағы бір лікке ,оқушылар арасындағы достық,силастық ,қарым-қатынасты сақтай білу туралы не білесің? Рефлексия Мен не білдім? Мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Бәрі бірге Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Әнді тыңдап,дәптерге көшіріп жазып,сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын айтады. |
Мақтау мадақтау сөздер
Дескриптор:-бейне ролик көреді; -сұраққа жауап береді. Жарайсың! Керемет! Дескриптор:-Әнді тыңдайды,стильін ажыратады қатесіз бірге үйренеді, сұраққа жауап беріп,өз ойларын айтады; Жарайсың! Керемет! Дескриптор: -Сұрақтарға мұқият жауап береді. Жарайсың! Керемет! |
Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Рефлексия |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз «Миға шабуыл» әдісі 1-тапсырма.Ақпарат ізде.Тыңдалым. Бейнеролик. Сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашамыз. Кенен Әзірбаев 1884-1976 жылдары аралығын да өмір сүрген. Әнші, композитор, Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері.11 жасында қолына домбыра алып, ән шырқаған. «Көкшолақ», «Бозторғай», «Базар назар» әндері халық арасында кеңінен таралған. 2-тапсырма: Ән тыңдау. «Көкшолақ» әнін тыңдау және талдау. Олардың стильін,жанрын ажыратады. Сұрақтарға жауап береміз. 1.Әншінің орындаушылық шеберлігін бағала,яғни ән орындау мәнері, аспапта орындауы саған ұнадыма? 2.Әннің мазмұнын қалай түсіндің? Ән не жайлы жазылған,өз ойыңды айт? 3.Әннің мәтіні не жайлы? 4.Қандай көркемдеуші сөздер кездеседі? 3-тапсырма. Өздік жұмыс. «Көкшолақ» әнінің қайырмасын түрлендіріп орында. Қорыту: «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы. «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы бойынша,қоғамдағы бірлікке ,оқушылар арасындағы достық,силастық ,қарым-қатынасты сақтау туралы не айтуға болады? Рефлексия: -Мен не білдім? - Бүгін мен не үйрендім? -Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? -Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым |
Бәрі бірге Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Тыңдайды, Талдайды Сұрақтарға жауап береді. Түрлендіріп айтады. Өз ойларын айтады. Стикерге жазады іледі. |
Мақтау мадақтау сөздер Дескриптор: Бейне ролик көреді,ақынның өмірімен танысады, ән тыңдап,сұрақ қа жауап береді. Тамаша Дескриптор: Әнді тыңдай ды және тал дайды, сұрақ тарға жауап береді,мақамын бұзбай үйренеді. Дескриптор: Түрлендіріп орындайды. Тамаша! Керемет! Жарайсың! |
Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Оқулық Аудио жазба слайд Рефлек сия тақ тайшасы |
шағым қалдыра аласыз













