Сабақтың
тақырыбы:
БАЛА
ҚИЯЛЫ
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Кирабаева А.К.
Күні:
25.01.2018ж
|
СЫНЫП: 5
«А»
|
Қатысқан оқушылар саны:
18
|
Қатыспаған оқушылар саны:
0
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
5.Т/А3.Тыңдалған
мәтіннің мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты
анықтау
5.Ж1.Берілген
мәтінге сәйкес кіріспе,негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын
қарапайым жоспар құру.
5 ӘТН4.2.Зат
есімдердің мағыналық түрлерін мән мәтін аясында жалғаулар арқылы
түрлендіріп қолдану.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Қиялдың адам арманын
шарықтататын құбылыс екенін түсінеді,зат есімнің мағыналық түрлерін
меңгереді,белгілі тақырып бойынша қиялдай
алады.
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа білімді
меңгерту
|
Қажетті
құрал-жабдықтар:
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған түрлі-түсті конфеттер, интерактивті
тақта,тақырыпқа қатысты слайдтар,үнтаспа, топтық
тапсырмалар.
|
Оқыту
әдістері:
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, «Шаттық шеңбері»тренингі, «Берілген
атаулар»әдісі, «Ой қозғау»,
постер
|
Пәнаралық
байланыс
|
Әдебиет
|
Дереккөздері
|
Әдістемелік құрал,
дидактикалық материалдар
|
Сабақ барысындағы
мұғалім мен оқушының
іс-әрекеті:
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Оқушыларға
психологиялық ахуал туғызу
Өткен сабақты
тексеру
І.Қызығушылықты
ояту
|
«Шаттық
шеңберін
»құрғызамын.Ынтымақтастық
атмосферасын орнату үшін оқушыларға:Балалар, сендер қарым-қатынас
барысында бір-біріңе қандай жақсы сөздер
айтасыңдар?
Бағалау
парақшасымен таныстыру
Топтарға
бөлу.
Себетпен конфет
әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің
түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп
отырады.
1-топ Көк кәмпиттер «Қиял
тобы»
2-топ Сары кәмпиттер «Арман
тобы»
3-топ Қызыл кәмпиттер
«Шындық тобы»
«Алдын-ала
берілген атаулар»тәсілін пайдаланып,бірнеше
сөздер жазу. Олардың мағынасын, өзара байланысын
сұрау.
Қиял, арман, шындық,
қиял-ғажайып ертегілер, қиялдың
ерекшелігі
«Ой
қозғау»
Сендер қиялдай аласыңдар
ма?
Қандай тақырыпта
қиялдайсыңдар? (постер
қорғау)
|
Оқушылар бір-біріне
жақсы тілектер айтады.Қайырлы күн,досым!Әр күнің сәттілікке
толсын!
Оқушылар берілген
сөздердің мағынасын ашады.
Оқушылар өз ойларын
постер арқылы жеткізеді.
Жаңа сабақтың
тақырыбын ашады
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу.Түсіну.
А)Оқулықтағы 1-тапсырманы
орындату
1.Әлемге танымал қандай
суретшілерді білесің?
2.Қазақ суретшілерінен
кімдерді білесің?
3.Олардың қандай картиналарын
көрдің?
4.Қай өнер адамына қиял ерекше
әсер етеді деп ойлайсың?
Неге?
Ә)
3-тапсырма
Мына суретшілердің қайсысы
таныс.Олар туралы,олардың шығармашылығы жайлы не
білесің?
Б) Жазылым.
2-тапсырма.Берілген сөздердің мағынасына
жуық келетін синоним сөздерді анықта.Дара және күрделі зат
есімдерді тап.
Соғыс алапаты,
қария,із, ынтықтық, ата буын, мұғалім, балалық
шақ.
В) Тыңдалым.
4-тапсырма
Г) Айтылым.
5-тапсырма
|
Айтылым.Қойылған
сұрақтарға жауап береді
Жазылым.Синоним
сөздерді анықтайды,жазады.
Тыңдалым.Мәтінді
зейін қойып тыңдайды.
Ақпараттың дұрыстығын
тексереді. Қатесі болса, ойларын
дәлелдейді
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Қыдырып
қайтайық!»
би
билеу
|
Оқушылар би билеп сергіп
қалады.
.
|
Тілдік
бағдар
|
Деректі,дерексіз зат
есімдер туралы мағлұмат
беру.
|
Деректі,дерексіз зат есімдерді
меңгереді.
|
Қорытынды
|
Жазылым. «Сөз-Бәйге!»
7-тапсырма
|
Мәтін құрайды.
Жұмбақтар,
тақпақтар тауып
жазады.
|
Бағалау
5
минут
Үйге
тапсырма.
Ой
таразы
|
Топ басшылары алдын-ала
берілген бағалау парақшасын
толтырады.
Жазылым.6-тапсырма
«Кері байланыс»әдісінің
негізінде парақшалар
таратамын
|
Бағалау парақшасы
арқылы өздерін бағалайды.
Суретші баланың
қиялы туралы мәтін құрап
жазады.
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін парақшаға
көрсетеді.
|