|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Кусепова А |
|
|
Күні: |
22.04.24ж |
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты. Зерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының «қайта жаңғыруы» деп атайды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы даму үдерісін, біртұтас қазақ мемлекеті болып дамығандығына қандай ішкі және сыртқы факторлар әсер еткендігін түсінеді. |
|
|
Құндылықтар |
Сыни және креативті |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Ой шақыру:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
|
Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут 7 минут |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма. Қазақ хандығының сыртқы саясаты жөніндегі ақпартты қолданып Хақназар хан тұсында Қазақ хандығының Моғолстанмен, Ноғай Ордасымен, Өзбек және Ресей мемлекеттерімен сыртқы байланыстарының негізгі нәтижелері қандай? Қазақ хандығының бұл
мемлекеттермен қарым-қатынастарындағы сәтті және сәтсіз тұстарын
анықтаңыздар. ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. 2-тапсырма. Берілген мәтін оқушылар Хақназар хан кезіндегі сыртқы саяси факторларды табады. «Маңызды дерек» Хақназар ханның Қазақ хандығын нығайтуда қай елмен қарым-қатынасы маңыздырақ болды? «Хат» жазам әдісі - Хақназар атынан сол кезеңдегі саяси оқиғаларды сипаттайтын «Қазақ хандығын нығайту үшін, Елім үшін мен не істей алдым?» тақырыбында 30-60 сөзден тұратын хат жазады;
Оқушылардың жауаптарында төмендегі мәселелер қамтылуы қажет: Менің........ханға қарағанада...ерекшелігім.. Келесі себептер/ факторлар қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді. Ең басты өзгерістерім............... / жетістіктерім........... болды… Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… Нәтежем.......... Қорытындылай... ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. |
Дискрипторлар: Мәтән бойынша жұмыс жасайды Мәтіндегі негізгі идеяны анықтайды;
Критерий: Аз дегенде 5 сыртқы саяси факторын таба алады. Маңыздылығына сәйкес орналастыра алады. Орналастыру себептерін түсіндіре алады Критерийлері: Маңыздылығының 3себебін анықтап, аргументтер келтіре отырып дәлелдейді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010., 373-384 бб. Материалы по истории Казахских ханств XV – XVIII веков (извлечения из персидских и тюркских сочинений). – Алма-Ата: Наука, 1969. Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 3 seriya. Бейнематериал. http://www.youtube.com/watch?v=Jkuzz_U8D-E |
|
Сабақтың аяғы 5 минут 2 минут |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект |
|
Үй тапсырмасы |
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығы туралы ақпаратты оқи отыра Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының аумағын, Хақназар хан қайтарып алған және қосып алған жерлерді картаға салады |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 6- сынып
Ашық сабақ 6- сынып
|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Кусепова А |
|
|
Күні: |
22.04.24ж |
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты. Зерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының «қайта жаңғыруы» деп атайды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы даму үдерісін, біртұтас қазақ мемлекеті болып дамығандығына қандай ішкі және сыртқы факторлар әсер еткендігін түсінеді. |
|
|
Құндылықтар |
Сыни және креативті |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Ой шақыру:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
|
Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут 7 минут |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма. Қазақ хандығының сыртқы саясаты жөніндегі ақпартты қолданып Хақназар хан тұсында Қазақ хандығының Моғолстанмен, Ноғай Ордасымен, Өзбек және Ресей мемлекеттерімен сыртқы байланыстарының негізгі нәтижелері қандай? Қазақ хандығының бұл
мемлекеттермен қарым-қатынастарындағы сәтті және сәтсіз тұстарын
анықтаңыздар. ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. 2-тапсырма. Берілген мәтін оқушылар Хақназар хан кезіндегі сыртқы саяси факторларды табады. «Маңызды дерек» Хақназар ханның Қазақ хандығын нығайтуда қай елмен қарым-қатынасы маңыздырақ болды? «Хат» жазам әдісі - Хақназар атынан сол кезеңдегі саяси оқиғаларды сипаттайтын «Қазақ хандығын нығайту үшін, Елім үшін мен не істей алдым?» тақырыбында 30-60 сөзден тұратын хат жазады;
Оқушылардың жауаптарында төмендегі мәселелер қамтылуы қажет: Менің........ханға қарағанада...ерекшелігім.. Келесі себептер/ факторлар қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді. Ең басты өзгерістерім............... / жетістіктерім........... болды… Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… Нәтежем.......... Қорытындылай... ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. |
Дискрипторлар: Мәтән бойынша жұмыс жасайды Мәтіндегі негізгі идеяны анықтайды;
Критерий: Аз дегенде 5 сыртқы саяси факторын таба алады. Маңыздылығына сәйкес орналастыра алады. Орналастыру себептерін түсіндіре алады Критерийлері: Маңыздылығының 3себебін анықтап, аргументтер келтіре отырып дәлелдейді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010., 373-384 бб. Материалы по истории Казахских ханств XV – XVIII веков (извлечения из персидских и тюркских сочинений). – Алма-Ата: Наука, 1969. Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 3 seriya. Бейнематериал. http://www.youtube.com/watch?v=Jkuzz_U8D-E |
|
Сабақтың аяғы 5 минут 2 минут |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект |
|
Үй тапсырмасы |
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығы туралы ақпаратты оқи отыра Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының аумағын, Хақназар хан қайтарып алған және қосып алған жерлерді картаға салады |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














