Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.5.1.4 |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
6.5.1.4. Мәтінді есептер шығару |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.5.1.4 рационал сандарға мәтінді есептерді пропорция көмегімен шешу, шамалары тура және кері пропорционалдылықпен байланысты есептерді ажырату және шығару. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: Ойлау дағдылары: |
Барлық оқушылар: порпорция құруда, шамалардың тура пропорциналдық қасиетін және кері пропорционалдылық қасиетін біледі Оқушылардың көпшілігі: мәтінді есепті шешуде пропорция көмегімен негізгі қасиеттерін қолданып, шешеді. Кейбір оқушылар: - Тапсырмаларда берілген мәтінді есепке пропорция құрып тура және кері пропорциналдылық екенін ажыратып, шығарып ,түсіндіріп бере алады |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу,түсіну |
пропорция көмегімен қандай шамалар тура пропорционалды, қандай шамалар кері пропорционалды болатынын түсінеді, табу әдісін біледі. |
||||||
|
қолдану |
Мәтінді есептерде пропорция құрып, шамалары тура және кері пропорционалды болатынын ажыратып шешімін табуда тиімді әдісін қолданады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-пропорция -координаталық түзу -рационал сандар -оң сандар -теріс сандар - қарама –қарсы сандар - шешімін табу қалай орындалады, қандай шамалар тура пропорционалды, қандай шамалар кері пропорционалды болатынын қалай табамыз? басқаша тәсілмен табуға бола ма? |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География. Ауа райын өлшегенде күн суытса нөлден кіші сан теріс сандар қолданылады. |
|||||||
|
Акт қолдану |
Слайдтар, интерактивті тақта |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; - еңбек және шығармашылық; берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; - өмір бойы білім алу; рационал сандар қолданысы арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
- координаталық түзу, натурал сандар, бүтін сандарды біледі. 5- сынып |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру сәті: төрт топқа бөлінеді, (рационал сандар жазылған парақтар арқылы) I – оң сандар II – теріс сандар ІІІ- бүтін сандар VI- қарама –қарсы сандар |
Парақтар. |
||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 25 минут |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Сәйкестендіру тесті (Өзін-өзі бағалау ) № 7,8 жаттығулар. №7. Тауықтар фермасы күніне 5640 жұмыртқа береді. Бұл жұмыртқалар қорапқа 20 данадан салынып сатылады. Бұл фермада 15 күнде қанша қорап сатылуға жіберіледі? а) 5620 б) 2115 с) 3645 д) 4230 е) 24000 Шешуі: 1-күнде 5640 жұмыртқа береді. 5640:20= 282 20 данадан-282 қорап жұмыртқа 1күнде береді 282*15= 4230 Осындай 15күнде 4230 қорап жұмыртқа береді. Жауабы: Д) 4230 №8. 204 метр матадан 51 көйлек тігілді. 132 метр матадан неше көйлек тігіледі? а) 32 б) 33 с) 34 д) 35 е) 36 Ш
204х=132*51 204х= 6732 X=6732:204 Х=33 Жауабы: 33 көйлек тігіледі. (Тура пропоционалды шама ) Тақырыпты ашу: «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» стратегиясы. Бағалау (Өзін-өзі бағалау,өзара бағалау) Өтілген тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтары . Топтар өтілген тақырыптар бойыша оң сандар тобы теріс сандар тобына және бүтін сандар тобы қарама-қарсы сандар тобына сұрақтар қояды. Топтарға тапсырма. № 9,10,11,12 тапсырмалар. (Ойлы болсаң озып көр)әдіс-тәсілі (Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау ) Мәтінді есепті шешіңдер: ( топтық жұмыс) шамалардың тура пропорциналдық және кері пропорционалдылық қасиеттерін қолданамыз: Шамалардың тура пропорционалдығының қасиеті: бір шаманы бірнеше есе арттырса (кемітсе), екінші шама сонша есе артады (кемиді) . Шамалардың кері пропорционалдығының қасиеті: бір шаманы бірнеше есе арттырса (кемітсе) , екінші шама сонша есе кемиді (артады). І, ІІІ- топқа. 9,11 –тапсырмалар. 9-тапсырма: 22 есепті шығару үшін
Даурен а)
1 Шешуі: 22
есеп----------- 16 есеп-------------- Х сағ 22х=
16* 22x= x= x x= Жауабы:
б 11-тапсырма. 15 құрлысшы үйді 42 күнде қаласа, 7 құрлысшы үйді неше айда қалайды? (30күн= 1 ай) а) 2,5 б) 3 с) 90 д) 19,6 Е) 2,25 Шешуі: 15 құрл------------ 42 күнде 7 құрл ---------------- Х X=
Жауабы: С) 90 күн (30күн= 1 ай), (90күн= 3ай) (Кері пропорционалды шама) ІІ, IV- топқа. 10, 12 тапсырмалар. №10-тапсырма: 6 күннің ішінде 24 адам құлпынай салынған учаскенің шөбін жұлды, онда 36 адам сол жұмысты неше күнде орындайтынын табыңыз? а) 4 күн б) 5 күн с) 6күн д) 2 күн е) 10 күн Шешуі: 6 күн------------- 24 адам Х күн--------------- 36 адам X=
Жауабы: а) 4 күн (Кері пропорционалды тәуелділік) 12-тапсырма. Бір жүкті тасуға 3 тонналық 10 машина керек. Сол жүкті тасу үшін 2 тонналық неше машина керек? а) 10 б) 15 с) 20 д) 25 Е)30 Шешуі: 3тн-------------- 10 машина 2тн--------------- Х машина X=
Жауабы: 15 машина (Кері пропорционалды тәуелділік) Шешуін: Топтық жұмыс. Топта орындайды Сыныппен осы мәселені шешу үшін талқыға саламыз. Шамалардың тура пропорционалдығының, шамалардың кері пропорционалдығының қасиетін қолданамыз, олардың қандай айырмашылығы бар екенін анықтап, бүкіл сыныппен талқылаймыз. (жұптар бір-бірін бағалайды) В- Деңгейлік тапсырма: Тапсырма:
А-деңгейлік тапсырма:Дарынды оқушыларға : (Олимпиадалық есеп )
есептеулер жүргізеді және жауабын табады. (өзін-өзі бағалау, есеп шешулерінде дескрипторлар, критерийлердің орындалуын тексереді) |
Слайд №1 Оқулық және жұмыс дәптері Интерактивті тақта Үлестірмелі парақтар Стикерлер |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Өтілген тақырыпты жүйелеу. Мәтінді есептерді пропорция көмегімен шамалардың тура және кері пропорционалды болатынын ажыратуды және шешудің негізгі қасиеттерін білдік. Үйге тапсырма: №14 есеп Рефлексия: Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз. Сабақтың күрделілігін бағала. Сізге сабақ... -жеңіл -қарапайым -қиын Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз: - толық меңгердім - бүгінгі сабақты жартылай түсіндім - бүгінгі сабақты түсінбедім |
|
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Есептер шығару барысында, неге, қалай, неліктен деген сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетіледі. Топқа берілген есептерді, уақытты тиімді пайдаланып, орындайды. |
бағалауда оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағаланады. Бағалау критерийлері арқылы бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Тиімді әдіс-тәсілдер 2:Топтық, жұптық жұмыстар. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 6 сынып
Ашық сабақ 6 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.5.1.4 |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
6.5.1.4. Мәтінді есептер шығару |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.5.1.4 рационал сандарға мәтінді есептерді пропорция көмегімен шешу, шамалары тура және кері пропорционалдылықпен байланысты есептерді ажырату және шығару. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: Ойлау дағдылары: |
Барлық оқушылар: порпорция құруда, шамалардың тура пропорциналдық қасиетін және кері пропорционалдылық қасиетін біледі Оқушылардың көпшілігі: мәтінді есепті шешуде пропорция көмегімен негізгі қасиеттерін қолданып, шешеді. Кейбір оқушылар: - Тапсырмаларда берілген мәтінді есепке пропорция құрып тура және кері пропорциналдылық екенін ажыратып, шығарып ,түсіндіріп бере алады |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу,түсіну |
пропорция көмегімен қандай шамалар тура пропорционалды, қандай шамалар кері пропорционалды болатынын түсінеді, табу әдісін біледі. |
||||||
|
қолдану |
Мәтінді есептерде пропорция құрып, шамалары тура және кері пропорционалды болатынын ажыратып шешімін табуда тиімді әдісін қолданады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-пропорция -координаталық түзу -рационал сандар -оң сандар -теріс сандар - қарама –қарсы сандар - шешімін табу қалай орындалады, қандай шамалар тура пропорционалды, қандай шамалар кері пропорционалды болатынын қалай табамыз? басқаша тәсілмен табуға бола ма? |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География. Ауа райын өлшегенде күн суытса нөлден кіші сан теріс сандар қолданылады. |
|||||||
|
Акт қолдану |
Слайдтар, интерактивті тақта |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; - еңбек және шығармашылық; берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; - өмір бойы білім алу; рационал сандар қолданысы арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
- координаталық түзу, натурал сандар, бүтін сандарды біледі. 5- сынып |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру сәті: төрт топқа бөлінеді, (рационал сандар жазылған парақтар арқылы) I – оң сандар II – теріс сандар ІІІ- бүтін сандар VI- қарама –қарсы сандар |
Парақтар. |
||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 25 минут |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Сәйкестендіру тесті (Өзін-өзі бағалау ) № 7,8 жаттығулар. №7. Тауықтар фермасы күніне 5640 жұмыртқа береді. Бұл жұмыртқалар қорапқа 20 данадан салынып сатылады. Бұл фермада 15 күнде қанша қорап сатылуға жіберіледі? а) 5620 б) 2115 с) 3645 д) 4230 е) 24000 Шешуі: 1-күнде 5640 жұмыртқа береді. 5640:20= 282 20 данадан-282 қорап жұмыртқа 1күнде береді 282*15= 4230 Осындай 15күнде 4230 қорап жұмыртқа береді. Жауабы: Д) 4230 №8. 204 метр матадан 51 көйлек тігілді. 132 метр матадан неше көйлек тігіледі? а) 32 б) 33 с) 34 д) 35 е) 36 Ш
204х=132*51 204х= 6732 X=6732:204 Х=33 Жауабы: 33 көйлек тігіледі. (Тура пропоционалды шама ) Тақырыпты ашу: «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» стратегиясы. Бағалау (Өзін-өзі бағалау,өзара бағалау) Өтілген тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтары . Топтар өтілген тақырыптар бойыша оң сандар тобы теріс сандар тобына және бүтін сандар тобы қарама-қарсы сандар тобына сұрақтар қояды. Топтарға тапсырма. № 9,10,11,12 тапсырмалар. (Ойлы болсаң озып көр)әдіс-тәсілі (Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау ) Мәтінді есепті шешіңдер: ( топтық жұмыс) шамалардың тура пропорциналдық және кері пропорционалдылық қасиеттерін қолданамыз: Шамалардың тура пропорционалдығының қасиеті: бір шаманы бірнеше есе арттырса (кемітсе), екінші шама сонша есе артады (кемиді) . Шамалардың кері пропорционалдығының қасиеті: бір шаманы бірнеше есе арттырса (кемітсе) , екінші шама сонша есе кемиді (артады). І, ІІІ- топқа. 9,11 –тапсырмалар. 9-тапсырма: 22 есепті шығару үшін
Даурен а)
1 Шешуі: 22
есеп----------- 16 есеп-------------- Х сағ 22х=
16* 22x= x= x x= Жауабы:
б 11-тапсырма. 15 құрлысшы үйді 42 күнде қаласа, 7 құрлысшы үйді неше айда қалайды? (30күн= 1 ай) а) 2,5 б) 3 с) 90 д) 19,6 Е) 2,25 Шешуі: 15 құрл------------ 42 күнде 7 құрл ---------------- Х X=
Жауабы: С) 90 күн (30күн= 1 ай), (90күн= 3ай) (Кері пропорционалды шама) ІІ, IV- топқа. 10, 12 тапсырмалар. №10-тапсырма: 6 күннің ішінде 24 адам құлпынай салынған учаскенің шөбін жұлды, онда 36 адам сол жұмысты неше күнде орындайтынын табыңыз? а) 4 күн б) 5 күн с) 6күн д) 2 күн е) 10 күн Шешуі: 6 күн------------- 24 адам Х күн--------------- 36 адам X=
Жауабы: а) 4 күн (Кері пропорционалды тәуелділік) 12-тапсырма. Бір жүкті тасуға 3 тонналық 10 машина керек. Сол жүкті тасу үшін 2 тонналық неше машина керек? а) 10 б) 15 с) 20 д) 25 Е)30 Шешуі: 3тн-------------- 10 машина 2тн--------------- Х машина X=
Жауабы: 15 машина (Кері пропорционалды тәуелділік) Шешуін: Топтық жұмыс. Топта орындайды Сыныппен осы мәселені шешу үшін талқыға саламыз. Шамалардың тура пропорционалдығының, шамалардың кері пропорционалдығының қасиетін қолданамыз, олардың қандай айырмашылығы бар екенін анықтап, бүкіл сыныппен талқылаймыз. (жұптар бір-бірін бағалайды) В- Деңгейлік тапсырма: Тапсырма:
А-деңгейлік тапсырма:Дарынды оқушыларға : (Олимпиадалық есеп )
есептеулер жүргізеді және жауабын табады. (өзін-өзі бағалау, есеп шешулерінде дескрипторлар, критерийлердің орындалуын тексереді) |
Слайд №1 Оқулық және жұмыс дәптері Интерактивті тақта Үлестірмелі парақтар Стикерлер |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Өтілген тақырыпты жүйелеу. Мәтінді есептерді пропорция көмегімен шамалардың тура және кері пропорционалды болатынын ажыратуды және шешудің негізгі қасиеттерін білдік. Үйге тапсырма: №14 есеп Рефлексия: Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз. Сабақтың күрделілігін бағала. Сізге сабақ... -жеңіл -қарапайым -қиын Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз: - толық меңгердім - бүгінгі сабақты жартылай түсіндім - бүгінгі сабақты түсінбедім |
|
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Есептер шығару барысында, неге, қалай, неліктен деген сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетіледі. Топқа берілген есептерді, уақытты тиімді пайдаланып, орындайды. |
бағалауда оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағаланады. Бағалау критерийлері арқылы бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Тиімді әдіс-тәсілдер 2:Топтық, жұптық жұмыстар. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз
ешуі: 204 м 51
көйлек


















