Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2.1.6 |
Мектеп: №110 мектеп-лицей |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.6 коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын білу; 6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: Ойлау дағдылары: |
Барлық оқушылар: Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру ұғымын біледі. Оқушылардың көпшілігі: Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктірудің анықтамасын қолданып, шешеді. Кейбір оқушылар: - Тапсырмаларда берілген Ұқсас қосылғыштарды біріктіріп шығарып ,түсіндіріп бере алады |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу,түсіну |
Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарда біріктіру болатынын түсінеді, табу әдісін біледі. |
||||||||||||
|
қолдану |
Ұқсас қосылғыштарда біріктіру болатынын ажыратып шешімін табуда тиімді әдісін қолданады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-коэффициент -ұқсас қосылғыштар -санды өрнек -әріпті өрнек - шешімін табу қалай орындалады ұқсас қосылғыштарды біріктіру болатынын қалай табамыз? басқаша тәсілмен табуға бола ма? |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
ағылшын тілі, әріпті өрнектер ағылшын әріптері |
|||||||||||||
|
Акт қолдану |
Слайдтар, интербелсенді тақта |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; - еңбек және шығармашылық; берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; - өмір бойы білім алу; ұқсас қосылғыштарды қолданысы арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
- ұқсас қосылғыштар біледі. 5- сынып |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру сәті: төрт топқа бөлінеді, парақтар арқылы I – Коэффициент II – натурал сандар ІІІ- рационал сандар VI- Айнымалы |
Парақтар. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 25 минут |
Үй тапсырмасы: (дұрыс жауабымен сәйкестікті орнату) әдіс-тәсілі. Бағалау өзін-өзі бағалау № 732 -жаттығу. Өрнекті ықшамдадар.
Дұрыс жауабы: 1) 18а 2) 18b 3)-14с 4) -43t ІІ. Тақырыпты ашу Өтілген тарауды қайталау. Түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтары « Ой қозғау» (Өзін-өзі бағалау ) 1.Коэффициент дегеніміз не? 2. Ұқсас мүшелер деп нені айтамыз? 3. Бос мүше деген не? 4. Ұқсас мүшелерді қалай біріктіреміз? Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы тақырып бойынша пікірлерін білдіреді. 1-кезең.Топтарға тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар жұптық, топтық жұмыс “Жұмыла көтерген жүк жеңіл”әдіс-тәсілі (Өзін-өзі бағалау ) №733. Өрнекті ықшамдаңдар:
№734. Ұқсас қосылғыштарды біріктіріңдер: №735. 1) 80а-90-19а; 2) -101b+17b-42 Шешуін: Топтық жұмыс. Топта орындайды Сыныппен осы мәселені шешу үшін талқыға саламыз. Әріпті өрнектері бірдей, ал коэффициенттері бірдей немесе әртүрлі болатын қосылғыштар ұқсас қосылғыштар деп аталады. Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп аталады анықтамасын қолданамыз, олардың қандай айырмашылығы бар екенін анықтап, бүкіл сыныппен талқылаймыз. (жұптар бір-бірін бағалайды) Деңгейлік тапсырма: (Дарынды оқушыларға) Өрнекті ықшамда: –3ax + 9ax – 6ax + 20ax. Ұқсас қосылғыштарды біріктір: 4a – b + 8a – 3b + ab. Көбейтіндінің коэффициентін тап: 8a ⋅ ( – 4b). Ұқсас қосылғыштарда біріктіруге болатынын ажыратып шешімін табуда тиімді әдісін қолданады.
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Өтілген тақырыпты жүйелеу: Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктірудің анықтамасын білдік. Қалыптастырушы бағалау: 1. Коэффициент дегеніміз не? 2. Қандай қосылғыштар ұқсас деп аталады? 3. Ұқсас қосылғыштарды қалай біріктіреді?
Жеке жұмыс: 1,3а-2+4,6а 5,7а-8-а Дескриптор: Білім алушы Ұқсас қосылғыштарды біріктіруді орындай алады орындайды;
Үйге тапсырма: №733,734 1,2 есеп Рефлексия: Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз. Сабақтың күрделілігін бағала. Сізге сабақ... -жеңіл -қарапайым -қиын Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз: - толық меңгердім - бүгінгі сабақты жартылай түсіндім - бүгінгі сабақты түсінбедім |
|
||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||
|
Есептер шығару барысында, неге, қалай, неліктен деген сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетіледі. Топқа берілген есептерді, уақытты тиімді пайдаланып, орындайды. |
бағалауда оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағаланады. Бағалау критерийлері арқылы бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2 .
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Тиімді әдіс-тәсілдер 2:Топтық, жұптық жұмыстар. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 6 сынып
Ашық сабақ 6 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2.1.6 |
Мектеп: №110 мектеп-лицей |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.6 коэффициент, ұқсас мүшелер ұғымдарының анықтамаларын білу; 6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: Ойлау дағдылары: |
Барлық оқушылар: Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру ұғымын біледі. Оқушылардың көпшілігі: Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктірудің анықтамасын қолданып, шешеді. Кейбір оқушылар: - Тапсырмаларда берілген Ұқсас қосылғыштарды біріктіріп шығарып ,түсіндіріп бере алады |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу,түсіну |
Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарда біріктіру болатынын түсінеді, табу әдісін біледі. |
||||||||||||
|
қолдану |
Ұқсас қосылғыштарда біріктіру болатынын ажыратып шешімін табуда тиімді әдісін қолданады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-коэффициент -ұқсас қосылғыштар -санды өрнек -әріпті өрнек - шешімін табу қалай орындалады ұқсас қосылғыштарды біріктіру болатынын қалай табамыз? басқаша тәсілмен табуға бола ма? |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
ағылшын тілі, әріпті өрнектер ағылшын әріптері |
|||||||||||||
|
Акт қолдану |
Слайдтар, интербелсенді тақта |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- құрмет; оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық; топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық; топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; - еңбек және шығармашылық; берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; - өмір бойы білім алу; ұқсас қосылғыштарды қолданысы арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
- ұқсас қосылғыштар біледі. 5- сынып |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру сәті: төрт топқа бөлінеді, парақтар арқылы I – Коэффициент II – натурал сандар ІІІ- рационал сандар VI- Айнымалы |
Парақтар. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 25 минут |
Үй тапсырмасы: (дұрыс жауабымен сәйкестікті орнату) әдіс-тәсілі. Бағалау өзін-өзі бағалау № 732 -жаттығу. Өрнекті ықшамдадар.
Дұрыс жауабы: 1) 18а 2) 18b 3)-14с 4) -43t ІІ. Тақырыпты ашу Өтілген тарауды қайталау. Түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтары « Ой қозғау» (Өзін-өзі бағалау ) 1.Коэффициент дегеніміз не? 2. Ұқсас мүшелер деп нені айтамыз? 3. Бос мүше деген не? 4. Ұқсас мүшелерді қалай біріктіреміз? Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беру арқылы тақырып бойынша пікірлерін білдіреді. 1-кезең.Топтарға тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар жұптық, топтық жұмыс “Жұмыла көтерген жүк жеңіл”әдіс-тәсілі (Өзін-өзі бағалау ) №733. Өрнекті ықшамдаңдар:
№734. Ұқсас қосылғыштарды біріктіріңдер: №735. 1) 80а-90-19а; 2) -101b+17b-42 Шешуін: Топтық жұмыс. Топта орындайды Сыныппен осы мәселені шешу үшін талқыға саламыз. Әріпті өрнектері бірдей, ал коэффициенттері бірдей немесе әртүрлі болатын қосылғыштар ұқсас қосылғыштар деп аталады. Ұқсас қосылғыштарды қосу ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп аталады анықтамасын қолданамыз, олардың қандай айырмашылығы бар екенін анықтап, бүкіл сыныппен талқылаймыз. (жұптар бір-бірін бағалайды) Деңгейлік тапсырма: (Дарынды оқушыларға) Өрнекті ықшамда: –3ax + 9ax – 6ax + 20ax. Ұқсас қосылғыштарды біріктір: 4a – b + 8a – 3b + ab. Көбейтіндінің коэффициентін тап: 8a ⋅ ( – 4b). Ұқсас қосылғыштарда біріктіруге болатынын ажыратып шешімін табуда тиімді әдісін қолданады.
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Өтілген тақырыпты жүйелеу: Коэффициент. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктірудің анықтамасын білдік. Қалыптастырушы бағалау: 1. Коэффициент дегеніміз не? 2. Қандай қосылғыштар ұқсас деп аталады? 3. Ұқсас қосылғыштарды қалай біріктіреді?
Жеке жұмыс: 1,3а-2+4,6а 5,7а-8-а Дескриптор: Білім алушы Ұқсас қосылғыштарды біріктіруді орындай алады орындайды;
Үйге тапсырма: №733,734 1,2 есеп Рефлексия: Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз. Сабақтың күрделілігін бағала. Сізге сабақ... -жеңіл -қарапайым -қиын Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз: - толық меңгердім - бүгінгі сабақты жартылай түсіндім - бүгінгі сабақты түсінбедім |
|
||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||
|
Есептер шығару барысында, неге, қалай, неліктен деген сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетіледі. Топқа берілген есептерді, уақытты тиімді пайдаланып, орындайды. |
бағалауда оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағаланады. Бағалау критерийлері арқылы бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2 .
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Тиімді әдіс-тәсілдер 2:Топтық, жұптық жұмыстар. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














