«Н.Бекежанов атындағы №13 жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Зерттеу сабағы №3
«Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар
арасындағы тәуелділіктерді зерттеу»
Математика мұғалімі: Таукебаева А.А
2023-2024 жыл
Тексерілді: 15.04.2024ж
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Шамалар арасындағы тәуелділіктер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таукебаева А.А |
|
Күні: |
15.04.2024ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.2.10 шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу; |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еңбекқорлыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 7 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сыныпты «Сандар топқа бөлінеді» әдісі арқылы топқа бөлу Сабақты жағымды ахуалдан бастау.
Үй тапсырмасын тексеру: Слайдтың көмегімен тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. |
Сәлемдеседі. Оқушылар сандарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді
«Бүгін сәтті күн» тақырыбында бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. |
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі Есепті дұрыс есептеген оқушыға -1 балл Өзін-өзі бағалау парағына оқушылар белгілейді |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; «Математика», 6-сынып, 2-бөлім |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ кіріспе 30 минут |
Миға шабуыл тапсырмалары арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстырамын Мұғалім слайд арқылы жаңа тақырыпқа қысқаша түсініктеме береді Өдірісте, техникада, ғылымдық жұмыстарда нақты процестерді сипаттау үшін шамалар арасындағы тәуелділікті көрсететін графиктер қолданылады. График деп екі айнымалы шаманың арасындағы байланысты көрсететін координат жазықтығындағы қисық сызықты айтады. Берілген шамалар арасындағы тәуелділіктерді график бойынша зерттей отырып, қандай өзгерістердің орын алып отырғанын бақылауға болады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Оқушылар жаңа сабақты мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды 1-мысал.
Тәуелділіктің графигінен кейбір мағлұматтар анық көрінеді. |
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; «Математика», 6-сынып, 2-бөлім |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
№1Тапсырма. Топтық жұмыс 1 қосымша 2 қосымша 3қосымша
№2 тапсырма Жұптық жұмыс «Сәбіз жейміз» ойыны Ыдыстағы қыздырылған судың t°C температурасының оны қыздыру t (мин) уақытына тәуелділігі берілген. Кестені пайдаланып графигін салыңдар
№3 тапсырма Жеке жұмыс (деңгейлік) А)1-суретте 6 сынып оқушылары «Туған жерге тағзым» жобасы аясында мектеп автобусымен туған жердің тарихи нысандарымен танысуға шықты. Төменде олардың қозғалыс графигі берілген: График бойынша бос орынды толтыр:
2) Алғашқы бір сағатта ..... км жол жүрді. 3) Бірінші аялдаманы .... км жол жүргеннен кейін жасады. Екінші аялдаманы .... км жол жүргеннен кейін жасады. 4) Бірінші аялдаманың ұзақтығы – .... сағат. Екінші аялдаманың ұзақтығы – ... сағат. 5) Соңғы жарты сағатта автобус жылдамдығы .... км/сағ болды. 6) Олар .... рет аялдама жасады. В) График бойынша бос орындарды толтыр: 1) Уақыт – ..... шама, ал ауа температурасы – ..... шама. 2) Сағат ..... , ...... және ........ ауа температурасы 0°C болды. 3) Сағат ...... ең төменгі температура
....... °C көрсетті.
|
Оқушылар А3 форматында берілген графикті пайдаланып топпен кесте толтырады
Оқушылар ыдыстағы сәбіздерді таңдап алып,ішінде берілген кестені пайдаланып график сызып белгілейді
Жауабы: 1) Уақыт – тәуелсіз шама, ал жүрген жол – тәуелді шама. 2) Алғашқы бір сағатта 60 км жол жүрді. 3) Бірінші аялдаманы 120 км жол жүргеннен кейін жасады. Екінші аялдаманы демалғаннан кейін 45 км жол жүргеннен кейін жасады. 4) Бірінші аялдаманың ұзақтығы – 1 сағат. Екінші аялдаманың ұзақтығы – жарты сағат. 5) Соңғы жарты сағатта автобус жылдамдығы 90 км/сағ болды. 6) Олар 2 рет аялдама жасады.
Жауабы: 1) Уақыт – тәуелсіз шама, ал ауа температурасы – тәуелді шама. 2) Сағат 2-де , 11-де және 22-де ауа температурасы 0°C болды. 3) Сағат 6-да ең төменгі температура ....... °C көрсетті.
Жауабы:
|
Дескриптор. тәуелді, тіуелсіз айнымалыны ажыратады-1балл; -кестені толтырады-1балл; Сұраққа жауап береді-1 балл Жалпы 3 балл ҚБ: Тапсырманы бірінші орындаған тапқа купон беріледі Дескриптор. График салады-1балл Белгілейді-1балл Жалпы бал -2балл
ҚБ:Тапсырманы 1-ші, 2-ші және 3-ші орындаған жұпқа купон беріледі
Дескриптор. тәуелді, тіуелсіз айнымалыны ажыратады-1балл -сұрақтарға толық жауап береді-2балл Жалпы-3 балл
ҚБ: ең жылдам тапсырманы орындаған 3 оқушыға тәтті (шиколод) кәмпиттері беріледі |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; А3 форматтағы қағаз
Слайд; Қима қағаз купондар |
||||||||||||||||||
|
ЕБҚ |
Тест тапсырмасы
|
Оқушы берілген тест тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: - әр дұрыс жауапқа -1балл |
Тест парағы Оқу құралдары |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын: Оқушылардың өзін-өзі бағалау парағындағы балдарын талдаймыз
Үйге тапсырма беру: №1333 есеп
|
Оқушылар жаңа сабақта өтілген тақырыпқа байланысты қойылған сұраққа жауап береді Оқушыларға «Ұялы байланыс» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді және бағалау парағындағы балдарын есептеп алған балдарын көрсетеді |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бі рін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 6 сынып "Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу
Ашық сабақ 6 сынып "Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу
«Н.Бекежанов атындағы №13 жалпы білім беретін мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Зерттеу сабағы №3
«Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар
арасындағы тәуелділіктерді зерттеу»
Математика мұғалімі: Таукебаева А.А
2023-2024 жыл
Тексерілді: 15.04.2024ж
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Шамалар арасындағы тәуелділіктер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таукебаева А.А |
|
Күні: |
15.04.2024ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нақты процестердің графиктерін қолданып шамалар арасындағы тәуелділіктерді зерттеу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.2.10 шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
шынайы процестердің графиктерін қолданып, шамалар арасындағы тәуелділіктерді табу және зерттеу; |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еңбекқорлыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 7 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сыныпты «Сандар топқа бөлінеді» әдісі арқылы топқа бөлу Сабақты жағымды ахуалдан бастау.
Үй тапсырмасын тексеру: Слайдтың көмегімен тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. |
Сәлемдеседі. Оқушылар сандарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді
«Бүгін сәтті күн» тақырыбында бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. |
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі Есепті дұрыс есептеген оқушыға -1 балл Өзін-өзі бағалау парағына оқушылар белгілейді |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; «Математика», 6-сынып, 2-бөлім |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ кіріспе 30 минут |
Миға шабуыл тапсырмалары арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстырамын Мұғалім слайд арқылы жаңа тақырыпқа қысқаша түсініктеме береді Өдірісте, техникада, ғылымдық жұмыстарда нақты процестерді сипаттау үшін шамалар арасындағы тәуелділікті көрсететін графиктер қолданылады. График деп екі айнымалы шаманың арасындағы байланысты көрсететін координат жазықтығындағы қисық сызықты айтады. Берілген шамалар арасындағы тәуелділіктерді график бойынша зерттей отырып, қандай өзгерістердің орын алып отырғанын бақылауға болады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Оқушылар жаңа сабақты мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды 1-мысал.
Тәуелділіктің графигінен кейбір мағлұматтар анық көрінеді. |
ҚБ: «Мадақтау сөз» әдісі Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; «Математика», 6-сынып, 2-бөлім |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
№1Тапсырма. Топтық жұмыс 1 қосымша 2 қосымша 3қосымша
№2 тапсырма Жұптық жұмыс «Сәбіз жейміз» ойыны Ыдыстағы қыздырылған судың t°C температурасының оны қыздыру t (мин) уақытына тәуелділігі берілген. Кестені пайдаланып графигін салыңдар
№3 тапсырма Жеке жұмыс (деңгейлік) А)1-суретте 6 сынып оқушылары «Туған жерге тағзым» жобасы аясында мектеп автобусымен туған жердің тарихи нысандарымен танысуға шықты. Төменде олардың қозғалыс графигі берілген: График бойынша бос орынды толтыр:
2) Алғашқы бір сағатта ..... км жол жүрді. 3) Бірінші аялдаманы .... км жол жүргеннен кейін жасады. Екінші аялдаманы .... км жол жүргеннен кейін жасады. 4) Бірінші аялдаманың ұзақтығы – .... сағат. Екінші аялдаманың ұзақтығы – ... сағат. 5) Соңғы жарты сағатта автобус жылдамдығы .... км/сағ болды. 6) Олар .... рет аялдама жасады. В) График бойынша бос орындарды толтыр: 1) Уақыт – ..... шама, ал ауа температурасы – ..... шама. 2) Сағат ..... , ...... және ........ ауа температурасы 0°C болды. 3) Сағат ...... ең төменгі температура
....... °C көрсетті.
|
Оқушылар А3 форматында берілген графикті пайдаланып топпен кесте толтырады
Оқушылар ыдыстағы сәбіздерді таңдап алып,ішінде берілген кестені пайдаланып график сызып белгілейді
Жауабы: 1) Уақыт – тәуелсіз шама, ал жүрген жол – тәуелді шама. 2) Алғашқы бір сағатта 60 км жол жүрді. 3) Бірінші аялдаманы 120 км жол жүргеннен кейін жасады. Екінші аялдаманы демалғаннан кейін 45 км жол жүргеннен кейін жасады. 4) Бірінші аялдаманың ұзақтығы – 1 сағат. Екінші аялдаманың ұзақтығы – жарты сағат. 5) Соңғы жарты сағатта автобус жылдамдығы 90 км/сағ болды. 6) Олар 2 рет аялдама жасады.
Жауабы: 1) Уақыт – тәуелсіз шама, ал ауа температурасы – тәуелді шама. 2) Сағат 2-де , 11-де және 22-де ауа температурасы 0°C болды. 3) Сағат 6-да ең төменгі температура ....... °C көрсетті.
Жауабы:
|
Дескриптор. тәуелді, тіуелсіз айнымалыны ажыратады-1балл; -кестені толтырады-1балл; Сұраққа жауап береді-1 балл Жалпы 3 балл ҚБ: Тапсырманы бірінші орындаған тапқа купон беріледі Дескриптор. График салады-1балл Белгілейді-1балл Жалпы бал -2балл
ҚБ:Тапсырманы 1-ші, 2-ші және 3-ші орындаған жұпқа купон беріледі
Дескриптор. тәуелді, тіуелсіз айнымалыны ажыратады-1балл -сұрақтарға толық жауап береді-2балл Жалпы-3 балл
ҚБ: ең жылдам тапсырманы орындаған 3 оқушыға тәтті (шиколод) кәмпиттері беріледі |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; А3 форматтағы қағаз
Слайд; Қима қағаз купондар |
||||||||||||||||||
|
ЕБҚ |
Тест тапсырмасы
|
Оқушы берілген тест тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: - әр дұрыс жауапқа -1балл |
Тест парағы Оқу құралдары |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын: Оқушылардың өзін-өзі бағалау парағындағы балдарын талдаймыз
Үйге тапсырма беру: №1333 есеп
|
Оқушылар жаңа сабақта өтілген тақырыпқа байланысты қойылған сұраққа жауап береді Оқушыларға «Ұялы байланыс» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді және бағалау парағындағы балдарын есептеп алған балдарын көрсетеді |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бі рін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
|
шағым қалдыра аласыз


1) Уақыт – .....
шама, ал жүрген жол – ..... шама.















