|
Күні: 28.02.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Мамбетова Гулшара Абдумауленовна |
|
Сынып: 6 “А” Бөлімше: 1 |
|
|
Пәні: қазақ тілі |
|
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сын есім |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.6.5 сын есім анықтамасы, сұрақтары |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың сын есім туралы түсініктерін кеңейте отырып, сөйлем ішінен сын есімдерді тауып, сұрақ қоя білуге дағдыландыру; Ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Бір-біріне көмектесуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу |
|
Ойлау дағдылары |
Түсіну,қолдану |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер |
|
Құндылықтарға баулу |
Адамгершілік құндылыққа баулу |
|
Пәнаралық байланыс |
санау,музыка, айналадағы әлем |
|
Алдыңғы білім |
Сын есім |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Салеметсіздер ме, балалар! Сабақты әнұранмен бастаймын. «Шаттық шеңбері» арқылы психологиялық ахуал тудыру. Бір, екі, үш Бойға жинап күш. Жалқаулықты тастаймыз, Біз сабақты бастаймыз! Арайлап таң атты, Алтын сауле таратты. Жарқырайды даламыз, Жарқырайды қаламыз, Біз ақылды боламыз! Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтады. Фигуралар бойынша сыныпты топқа бөлу. Сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау. Балалар, біздің ұлтымыз кім? Біз қай елде, кай қалада тұрамыз? Тұңғыш президентіміз кім? Қазіргі президентіміз кім? Біз қандай елде тұрамыз? Қазір жылдың қай мезгілі және қайсы ай? Қыс мезгілінде неше ай бар? Күн қандай? Қардың түсі қандай? Балалар, заттың түсін, сапасын, көлемін, дәмін білдіріп, қандай? қай? сұрағына жауап беретін сөз табын не дейміз? Сын есім дегенімізне? Сын есімнің сұрақтары, мысал келтірту.... Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбын өздері табу. Тақырыпты пысықтауға слайдтар көрсетіледі. 1 “Кім тапқыр” ойыны Зат есімдерге сын есімді тіркестіру
2
Оқулықпен жұмыс:
4 “Ойланамыз” ойыны Зат есім мен сын есімді ажырату.
Шынығамыз жастай біз, Жаттығуды бастаймыз. Қолды алға созамыз, Басты былай қозғаймыз, Иілеміз оңға бір, Иілеміз солға бір, Қимылдаймыз ойлана, Айналамыз шаттана!
Сын есімді тиісті сөздермен сәйкестендіреді. 6 “Кім шапшаң” ойыны Сын есімнің қарама-қарсы мағынасындағы сөздерін табу. |
Бесбар мақ |
Кестелер ж инағы. |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Пікір алмасу. Сұрақ-жауап арқылы ой қорытындылайды.
Әр оқушы өзінің атының алдына сын есім қойып
айтады.
Бағалау. Топтарға бір-біріне сұрақ қою тапсырылады. Кері байланыс ұйымдастырылады. Рефлексия.. |
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдану көрсетпексіз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||
|
Кері байланыс Мына смайликтермен сабақты бағалау. Сізге сабақ ұнаса мына гүлдердің ішінен алып тақтаға жабыстырамыз, себебі қандай мереке келе жатыр? |
|
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? |
|
|||
Келісілді Бекітемін
ӘБ жетекшісі директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
----------Б.К.Ахметова ----------Ж.Қ.Жумабаева
“------” ------------2020ж “-----”------------2020ж
Ашық сабақ
6 “А” сынып
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы: “Сын есім”
Мұғалімі: Мамбетова Гулшара Абдумауленқызы
2020 жыл
«Шатасқан сөздер» ойыны
Мақсаты: балалардың сөздік қорын кеңейту, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
Мазмұны: балаларға құрылымы жағынан шатасқан сөйлемдер (5 сөйлем) оқылады. Балалар мұқият тыңдап, сөйлемді дұрыс баяндауы қажет.
Нұсқау: «Мені мұқият тыңда және мен сөйлемдегі сөздердің орнын ауыстырып алдым, маған дұрыс сөйлем құруға көмектесші»
Балаларға ұсынылған сөйлемдер:
«Мен келдім мектепке»
«Су Салтанат ішті»
«Мен ойнадым ойыншықпен»
«Дүкенге барды апам»
«Арман су құйды гүлге»
«Мен сөйлемді бастаймын, сен жалғастырып айт» ойыны
Мақсаты: грамматикалық формаларды қолданып сөйлей білугеүйрету.
«Мен бүгін қатты тоңдым, өйткені . . . күн»
«Менің аяғым су болып қалды, өйткені . . . жаңбыр»
««Сиыр, жылқы, қой, түйе – үй жануарлары, себебі . . . оларды адамдар асырайды»
«Балықтар суда мекендейтіндер, себебі . . . олар сусыз өмір сүре алмайды»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 6 сынып "Сын есім"
|
Күні: 28.02.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Мамбетова Гулшара Абдумауленовна |
|
Сынып: 6 “А” Бөлімше: 1 |
|
|
Пәні: қазақ тілі |
|
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сын есім |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.6.5 сын есім анықтамасы, сұрақтары |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың сын есім туралы түсініктерін кеңейте отырып, сөйлем ішінен сын есімдерді тауып, сұрақ қоя білуге дағдыландыру; Ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Бір-біріне көмектесуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу |
|
Ойлау дағдылары |
Түсіну,қолдану |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер |
|
Құндылықтарға баулу |
Адамгершілік құндылыққа баулу |
|
Пәнаралық байланыс |
санау,музыка, айналадағы әлем |
|
Алдыңғы білім |
Сын есім |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Салеметсіздер ме, балалар! Сабақты әнұранмен бастаймын. «Шаттық шеңбері» арқылы психологиялық ахуал тудыру. Бір, екі, үш Бойға жинап күш. Жалқаулықты тастаймыз, Біз сабақты бастаймыз! Арайлап таң атты, Алтын сауле таратты. Жарқырайды даламыз, Жарқырайды қаламыз, Біз ақылды боламыз! Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтады. Фигуралар бойынша сыныпты топқа бөлу. Сұрақ-жауап әдісі арқылы өткен тақырыптарға шолу жасау. Балалар, біздің ұлтымыз кім? Біз қай елде, кай қалада тұрамыз? Тұңғыш президентіміз кім? Қазіргі президентіміз кім? Біз қандай елде тұрамыз? Қазір жылдың қай мезгілі және қайсы ай? Қыс мезгілінде неше ай бар? Күн қандай? Қардың түсі қандай? Балалар, заттың түсін, сапасын, көлемін, дәмін білдіріп, қандай? қай? сұрағына жауап беретін сөз табын не дейміз? Сын есім дегенімізне? Сын есімнің сұрақтары, мысал келтірту.... Бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбын өздері табу. Тақырыпты пысықтауға слайдтар көрсетіледі. 1 “Кім тапқыр” ойыны Зат есімдерге сын есімді тіркестіру
2
Оқулықпен жұмыс:
4 “Ойланамыз” ойыны Зат есім мен сын есімді ажырату.
Шынығамыз жастай біз, Жаттығуды бастаймыз. Қолды алға созамыз, Басты былай қозғаймыз, Иілеміз оңға бір, Иілеміз солға бір, Қимылдаймыз ойлана, Айналамыз шаттана!
Сын есімді тиісті сөздермен сәйкестендіреді. 6 “Кім шапшаң” ойыны Сын есімнің қарама-қарсы мағынасындағы сөздерін табу. |
Бесбар мақ |
Кестелер ж инағы. |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Пікір алмасу. Сұрақ-жауап арқылы ой қорытындылайды.
Әр оқушы өзінің атының алдына сын есім қойып
айтады.
Бағалау. Топтарға бір-біріне сұрақ қою тапсырылады. Кері байланыс ұйымдастырылады. Рефлексия.. |
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдану көрсетпексіз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
||
|
Кері байланыс Мына смайликтермен сабақты бағалау. Сізге сабақ ұнаса мына гүлдердің ішінен алып тақтаға жабыстырамыз, себебі қандай мереке келе жатыр? |
|
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? |
|
|||
Келісілді Бекітемін
ӘБ жетекшісі директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
----------Б.К.Ахметова ----------Ж.Қ.Жумабаева
“------” ------------2020ж “-----”------------2020ж
Ашық сабақ
6 “А” сынып
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы: “Сын есім”
Мұғалімі: Мамбетова Гулшара Абдумауленқызы
2020 жыл
«Шатасқан сөздер» ойыны
Мақсаты: балалардың сөздік қорын кеңейту, байланыстырып сөйлеу тілін дамыту
Мазмұны: балаларға құрылымы жағынан шатасқан сөйлемдер (5 сөйлем) оқылады. Балалар мұқият тыңдап, сөйлемді дұрыс баяндауы қажет.
Нұсқау: «Мені мұқият тыңда және мен сөйлемдегі сөздердің орнын ауыстырып алдым, маған дұрыс сөйлем құруға көмектесші»
Балаларға ұсынылған сөйлемдер:
«Мен келдім мектепке»
«Су Салтанат ішті»
«Мен ойнадым ойыншықпен»
«Дүкенге барды апам»
«Арман су құйды гүлге»
«Мен сөйлемді бастаймын, сен жалғастырып айт» ойыны
Мақсаты: грамматикалық формаларды қолданып сөйлей білугеүйрету.
«Мен бүгін қатты тоңдым, өйткені . . . күн»
«Менің аяғым су болып қалды, өйткені . . . жаңбыр»
««Сиыр, жылқы, қой, түйе – үй жануарлары, себебі . . . оларды адамдар асырайды»
«Балықтар суда мекендейтіндер, себебі . . . олар сусыз өмір сүре алмайды»
шағым қалдыра аласыз


