Материалдар / Ашық сабақ. 7 - сынып. Климаттық белдеу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ. 7 - сынып. Климаттық белдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
7-сыныптарға арналған Климаттық белдеулер тақырыбындағы ашық сабақ.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2023
102
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

(Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министірінің 2022 жылғы 27 тамыздағы №382 бұйрығына 4-қосымша)


Климаттық белдеулер

1

(сабақтың тақырыбы)


Бөлім:

3. Физикалық география 3.2. Атмосфера

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Климаттық белдеулер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.2.3- климаттық белдеулерді талдау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: климаттық белдеулерді талдайды.

Көпшілік оқушылар: құрлық пен теңіздің бөлінісінің климаттық белдеулердің өлшеміне және секторлығына ықпалын талдайды.

Кейбір оқушылар: климаттың адамға және адамның климатқа ықпалын бағалайды.

Құндылықтарға баулу

Атаулы даталарды ұлықтау, «Оқуға құштар мектеп» жобасы аясында Абай мұрасын насихаттау.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин

Ұйымдастыру.

Шағын топтарға бөлу

(БҰҰ-на мүшелік ететін 4 мемлекетке бөлу) (қима қағаздардағы тулардың суреті арқылы)

Психологиялық ахуал тудыру

(БҰҰ-ның мақсатына байланысты тілек айту)

Үй тапсырмасын тексеру:

Әр топқа бөлініп берілген түрткіжайттың жергілікті жерге әсері туралы репортажды тамашалау.

Барлығын тексеру және бір-екі жұмысты тыңдау.

Сәлемдеседі.

Нұсқау бойынша шағын топтарға бөлінеді.


БҰҰ туралы білімдерімен бөліседі.

Таныстырылымдарын ұсынады, бір-бірінің жұмысын тамашалайды.










Бағалау критерийлері:

  • тақырыптың ашылуы;

  • форматтың сақталуы;

  • диктордың өзін ұстауы.


Мұғалімнің бағалауы



Қима қағаздар, д.ж. саяси картасы, таныстырылым

Сабақтың ортасы


30 мин

Өткенді еске түсіру.

Тақырыпты ашу (қызықты ақпарат арқылы)

Оқу мақсатын анықтау


Мағынаны тану үшін балаларға тапсырманы таңдау еркі беріледі.

1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Жұптық жұмыс. Бірлескен оқу тәсілі. Ойлау дағдысының деңгейі: талдау.

Бейнеролик және контекстпен жұмыс жасау арқылы кестені толтыр және жұпта талқыла.


2-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі. Жеке жұмыс. Белсенді оқу тәсілі. Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану.

OnlineMektep платформасында берілген кестені толтыр.


Мониторинг нәтижесі бойынша оқушыларды 3 топқа саралап отырғызып, деңгейлік тапсырма беру.

3-тапсырма. Топтық жұмыс. Саралап оқыту тәсілі. Ойлау дағдысының деңгейі: талдау, бағалау.

А тобы. «Картографиялық» әдіс. Климаттық белдеулерді картадан көрсетіп, сәйкес өлең шумақтарымен сипаттаңдар.

В тобы. «Жариялау» әдісі. Құрлық пен теңіздің бөлінісі климаттық белдеулердің өлшеміне және секторлығына қалай ықпал етеді? Шағын зерттеу жүргізіп, нәтижесін ұнаған формада жариялаңдар.

С тобы. «Көрініс» әдісі. Климаттың адамға және адамның климатқа ықпалын бағалаңдар.


Сұрақтарға жауап беріп, өткенді еске түсіреді.

Тақырыпты ашады, алдарына мақсат белгілейді.



Нұсқаулықты тыңдайды, қалаулары бойынша таңдалған тапсырманы орындайды, дәптерге түртіп алады, жұпта жұмыс жасап, бірін-бірі бағалайды.





Нұсқаулықты тыңдайды, ноутбуктерді пайдаланып, сандық платформада тапсырманы жеке орындайды.



Топтарға сараланып отырады.



Нұсқаулықты тыңдайды, топта тапсырманы орындайды.

1. Дескриптор:

  • көрсеткіштер бойынша кл.белдеуді дұрыс анықтайды;

  • кл.белдеудің түріне қарай ауа массаларын кестеге дұрыс толтырады;

  • кл. белдеулердің түріне қарай ауа температурасын кестеге дұрыс толтырады;

  • кл. белдеулердің түріне қарай жауын-шашын мөлшерін кестеге дұрыс толтырады;

  • кл. белдеулердің түріне қарай жерде таралуын кестеге дұрыс толтырады.


Бағалау: дұрыс жауаптары арқылы жұпта бірін-бірі бағалайды.


2.Дескриптор:

  • тұрақты және өтпелі климаттық белдеулерді ажыратады;

  • континентті және теңіздік климатты ажыратады;

  • климаттық белдеулердің орналасуын, оларға тән ауа массасының типтерін, температура, жауын-шашын мөлшерін дұрыс көрсетеді.


Бағалау: дұрыс жауаптары арқылы платформаның мониторингі.


3.Дескриптор:

А тобы.

  • климаттық белдеулерді картадан дұрыс көрсетеді;

  • тұрақты және өтпелі климаттық белдеулерді талдайды;

  • сәйкес өлең шумақтарымен сипаттайды.

В тобы.

  • құрлық пен теңіздің бөлінісі климаттық белдеулердің өлшеміне және секторлығына ықпалын зерттейді және анықтайды;

  • құрлық пен теңіздің бөлінісі климаттық белдеулердің өлшеміне және секторлығына ықпалына мысалдар келтіреді;

  • зерттеу нәтижесін ұнаған формада жариялайды.

С тобы.

  • климаттың адамға ықпалын бағалайды;

  • адамның климатқа ықпалын бағалайды;

  • ойларын көрініс түрінде жеткізе алады.

Бағалау: дескриптор негізінде өзін-өзі бағалау.



Таныстырылым

Климаттық белдеулер картасы

Бейнеролик

Контекст












Смарт тақта және ноутбуктер.


OnlineMektep платформасы.







Таныстырылым Климаттық белдеулер картасы

Постер


Сабақтың аяғы


5 мин

Кері байланыс: «Ауа-райы» әдісі

Үйге тапсырма: климаттық белдеулерді кескін картаға түсіру, Адамның климатқа әсеріне минто пирамидасын жасау.


Көрсеткіштер бойынша өздерін бағалап, сәйкес суретті стикерге салып, климаттық картаға жоғары ұпайды экваторға жақын, төмен ұпайды полюстерге жақын орналастырады.


Үй тапсырмасын орындау туралы нұсқаулықты тыңдайды, жазып алады.

Бағалау: топ басшыларының бағалау парақтарындағы жиналған ұпай сандары бойынша.

Таныстырылым

Бағалау парақтары


Аты-жөні ________________________________________________________________

Белдеудің атауы

Басым болатын ауа массалары

Ауа температурасы

Жауын-шашын, мм/жыл

Жерде таралуы

Экваторлық




5-80 с.е. – 4-110 о.е.

338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!