Материалдар / Ашық сабақ 7 сынып

Ашық сабақ 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Биология пәнінен 7сыныпқа арналған ашық сабақ. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Желтоқсан 2023
148
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Тірі ағзаларды жүйелеу

Педагогтің аты-жөні:

Орынбасарова Кызжибек Бакытовна

Күні:

28.09.2023ж

Сыныбы: 7 «в»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.1.3 - омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Омыртқасыз жануарлардың құрылысын сипаттай алады.

Көпшілік оқушылар үшін:

Омыртқалы жануарлардың құрылысын түсіндіре алады.

Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұптық жұмыс кезінде оқушыларда ынтымақтастықта бола білу, өзгелердің пікірімен санасу, сыйластық, адамгершілік құндылықтарын дарыту жүзеге асырылады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

2 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу! Оқушыларды түгендеу

Топтастыру.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Шар көмегімен оқушыларды 4 топқа біріктіру.

I – Ұлулар тобы

II – Буынаяқтылар тобы

III – Балықтар тобы

IV – Құстар тобы


Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Жануарлардың суреттер салынған салынған қағаздар

Жаңа сабаққа кіріспе

5мин

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Конфеттерге сұрақтар жазылған қағаздарды жабыстырып төмендегі сұрақтар түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.


1.Тірі ағзалар патшалығын сипаттаңдар.

2.Жүйелеудің маңызы туралы айтыңдар.

3. Заманауи жүйелеудің негізін қалаған ғалым кім?

4.Ең ірі көпшілік мойындаған жүйелеу категориясы .


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, үй тапсырмасына дұрыс жауап берген оқушыларды «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Жалпы- 2балл



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

5. Тіршіліктің негізгі қанша пашалығы бар?

6.Прокориоттар дегениміз не?

7. Эукариоттар дегеніміз не?

8.Саңырауқұлақтар патшалығы анықтама беріңдер.

9.Өсімдіктер патшалығына сипаттама беріңдер.

10. Жануарлар патшылығы дегеніміз не?

11. Барлық эукариоттардың ең кіші жүйелеу категориясы.

12. Өсімдіктердің жүйелеу категориясын ретімен атаңдар.

13. Жануарлар дың жүйелеу категориясын атаңдар.





Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

14мин

Бүгін біз сендермен биология сабағының өткен сабағында бастаған Тірі ағзаларды жүйелеу тарауын жалғастырамыз.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер.

Видеоролик тамашалайық

Француз биологы Жан Батист Ламарк жануарлардың ішкі құрылыстарын салыстыра отырып ,жүйеледі.

Жануарлар:

  • Омыртқалылар

  • Омыртқасыздар




Оқулықты ашып дәптерлеріңе бүгінгі күнді жазып тақырыпты түсіреміз Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріңе жазып алады


Презентация Слайд 1







Омыртқасыздардың белгілер. Ламарк омыртқасыздарға орталық бөлігі омыртқа жотасы болып табылатын ішкі қаңқасы жоқ барлық жануарларды жатқызды. Омыртқасыздарда не шеміршекті, не сүйекті бассүйегі болмайды.

Қарапайымдар жануарлар патшалығының ең қарапайым өкілдері- біржасушалылар

Губкалар типіне денесінде қуыс бар,көпшілігі суда тіршілік етеді,көпжасушалылар .

Ішекқуыстылар типі екі қабат қалыптасып, энтодерма және эктодерма деп аталады



Жалпақ құрттар жасушалардың үш қабаттан тұратын және бұлшықет жүйесі бар,ең бірінші пайда болған жануарлар жалпақ құрттар.

Жұмыр құрттар типі бұл жануарларда ішінде алғаш рет ішкі мүшелері орналасқан дене қуысы пайда болды. Денесі сірқабықпен қапталған .Денесі жұмыр, сегменттерге бөлінбеген

Буылтық құрттар типі олардың денесі жеке буылтықтарға-сегменттерге бөлінген. Бұл омыртқасыз жануарлардың өте маңызды типі. Буылтық құрттарда қан және қан тамырлары жүйесі пайда болды.








Слайд











Ұлулар денесі жұмсақ әрі мантиясы бар,бас, тұлға, аяқ, бақалшақтан тұрады

Буын аяқтылар аяқтары бунақталған,денесі хитинмен қапталған .



Омыртқалылардың белгілері. Басты белгісі ішкі қаңқасы болып табылады. Ол сүйекті немесе шеміршекті болуы мүмкін. Бастысы омыртқалыларда ол үнемі денесінің бойымен ось – омыртқа жотасы немесе желі (хорда)

түрінде созылып жатады.

  • Балықтар

  • Қосмекенділер

  • Жорғалаушылар

  • Құстар

  • Сүтқоректілер




10мин

Тапсырмалар айдарындағы 1.тапсырма

Топтық жұмыс

Постер қорғау

1. топ Ұлулар

Омыртқалылардың негізгі кластарын жазып атаңдар

2.топ Буынаяқтылар

Омыртқасыздардың негізгі типтерін атаңдар

3.топ Балықтар

Омыртқасыздардың белгілерін талдаңдар

4.топ Құстар

Омыртқалылардың белгілерін талдаңдар

Дескриптор: Жалпы - 5 балл

1Тапсырманы орындайды..

ҚБ кәмпиттер әдісі

Слайд

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

5мин

2.Тапсырма

Жұптық жұмыс

Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру

Дескриптор:

Жалпы 3балл

Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттап, 3 тен кем емес белгілерін жазады; ҚБ мадақтау әдісі







Дұрыс жауап



Омыртқалылар

Омыртқасыздар

Қаңқасы ішінде болады

Қаңқасы сыртында болады(хитин)

Омыртқа жотасы болады

Омыртқа жотасы болмайды

Бұлшықеттері болады

Ішкі денелері жұмсақ болады





Слайд Кеспе қағаздар

6мин

3.Тапсырма Жеке жұмыс

Берілген жануарларды омыртқалы және омыртқасыздарға топтастырыңыз

1.Кептер, 2.ит,3.құмырсқа, 4.жауын құрты, 5.кесіртке, 6. жылан, 7.көбелек, 8.Маса, 9маймыл, 10.өрмекші,11. балық, 13.шаян, 14.теңізжұлдызы,15.қой



Дескриптор:

Жалпы 2балл

Омыртқасыз және омыртқалы жануарларды дұрыс топтастырады;

ҚБ кәмпиттер арқылы



Слайд, дәптер, кәмпит







Омыртқасыздар

Омыртқалылар





Дұрыс жауап

Омыртқасыздар

Омыртқалылар

3 ,4, 6, 7, 8 ,10, 13, 14

1 , 2 , 5 , 9 ,11, 15







Сабақты бекіту 1мин

Дұрыс немесе жалған әдісі


Дұрыс немесе жалған

Балықтың омыртқасы бар


Жорғалаушылардың омыртқасы жоқ


Адамдар омыртқасыздарға жатад


Омыртқасыздар жәндіктер


Сүтқоректілердің ішкі қаңқасы жақсы жетілген


Буынаяқтылар, құрттар, былқылдақденелілер омыртқасыздар


Омыртқалы жануарлардың құрылыс күрделі


Сегізаяқ омыртқалы жануа


Буынаяқтыларда экзоскелет бар




Дұрыс жауап


Дұрыс немесе жалған

Балықтың омыртқасы бар

Дұрыс

Жорғалаушылардың омыртқасы жоқ

Жалған

Адамдар омыртқасыздарға жатады

Жалған

Омыртқасыздар жәндіктер

Дұрыс

Сүтқоректілердің ішкі қаңқасы жақсы жетілген

Дұрыс

Буынаяқтылар, құрттар, былқылдақденелілер омыртқасыздар

Дұрыс

Омыртқалы жануарлардың құрылыс күрделі

Дұрыс

Сегізаяқ омыртқалы жануар

Жалған

Буынаяқтыларда хитинді қабық бар

Дұрыс



Дескриптор:

Берілген сөйлемдердің дұрыс немесе жалған екендігін анықтайды.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ