|
Педагогтің аты-жөні |
Маханова С. Н. |
|
Мектеп, Күні: |
Нарғозы Данаев атындағы орта мектебі 17.03.2025 ж |
|
Сынып: |
7 |
|
Сабақтыңтақырыбы |
Ұлттық тағамдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау; 7.4.4.4одағай түрлерін ажырата білу, қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Ғаламтордан алған деректерді қолданады; Одағай түрлерін ажыратады, қолданады. |
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|
Дәйексөз |
Ар-намыс қана тәуелсіздікке тірек бола алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабақтың қызығушылықты ояту кезеңі. Ой шақыру. Тақырыпты болжау.
Мұғалім:Балалар,суреттен нені көріп тұрмыз. Мен кеше әжемнің үйіне ауызашарға барып, сендерге сарқыт алып келдім.Әжем сыр сандықтың ішіне сендерге тәтті бауырсақ, дәмді тағамдарын беріп жіберді. (сыр сандықтың ішінен үш түрлі қағаздағы тағамдар суретін тарату, осы суреттегі түрлі тағамдар арқылы топқа бөлу, түрлі тағам сыртында топ аттары жазылуы керек)Сандықтың ішіне ерекше хат салып жіберіпті. Қанекей кім оқиды? Қандай хат келген екен.Сабақтың мақсаты келіпті. Сабағымыздың мақсатын көздеген нысанамызға іліп қояйық. Мұғалім:
Бүгін гі сабағымыздың тақырыбы: Ұлттық тағамдар Сонымен, балалар, бүгінгі сабақта үйренетін мақсаттар: Ғаламтордан алған деректерді қолданасыңдар Одағай түрлерін қолданасыңдар Сондықтан, балалар, мәтіннің мазмұн түсінуге тырысыңдар, белсенді жұмыс жасаңдар. Өткен тақырыпты пысықтау: Learning Apps платформасындағы тапсырманы орында. Еліктеу сөз дегеніміз не? Еліктеу сөз құрамына қарай қаншаға бөлінеді?Еліктеу сөз тұлғасына қарай қаншаға бөлінеді? Еліктеу сөз мағынасына қарай қаншаға бөлінеді? Еліктеуіш сөз дегеніміз не? Бейнелеуіш сөз дегеніміз не? Етістіктің шақтарын ата? Есімше дегеніміз не? Көсемше дегеніміз не? Рай дегеніміз не? Одағай дегеніміз не? |
Суреттегі ұнаған нан арқылы топқа бөлінеді. «Бауырсақ» тобы «Наурыз көже» тобы
Сабақ тақырыбы, сабақ мақсатымен танысады Балалар қойған сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Мені қатты қуанттың! Бүгін жақсы жауап бердің! Мен сені мақтан етемін! |
Слайд Суреттер Ұлттық тағам түрлері
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 5 минут 5 мин 5 мин 5 мин |
1-тапсырма. Дұрыс/бұрыс әдісі.Топтық жұмыс. Umaigra платформасында. Мәтінді мұқият оқып, ақпараттың дұрыс, не бұрыс екенін ажыратыңдар 1-топ «Бауырсақ» Бауырсақ-көшпелі халықтардың дәстүрлі тағамы. Пай-пай, бауырсақ-бұл жай ғана пісіру емес, ол ежелден күн мен бақытты бейнелейді. Бәрекелді, ең қымбат және мейірімді қонақтарға ғана бауырсақтан дәм тарттырған. Атаудың өзі қазақ тіліндегі “бауырмасу, бауырласу, бауырым” деген сөздерден шыққан, ол орыс тіліне аударғанда “бірігуге, туыстыққа, бауырға деген ұмтылыс”дегенді білдіреді. Бауырсақ-қазақ халықтарының дәстүрлі нанының бір түрі,майға қуырылған төртбұрышты немесе дөңгелек пончик тәрізді. Рецепттің қай халыққа тиесілі екеніне байланысты қамырдың әртүрлі нұсқалары бар. Сіз бауырсақтарды ашытылмаған немесе ашытылған қамырдан дайындай аласыз. Бұл тағамның пайда болу тарихы қазақ халықтарының көшпелі өмір салтымен байланысты. Мұндай жағдайларда нан дайындау тез және оңай болуы керек, сонымен қатар Қиын жорық жағдайлары ескерілді. Қазіргі кезде заманауи бауырсақтар қазанда дайындалады. Шіркін, қазақ халқының қонақжайлығына ешнәрсе жетпейді ғой.
2-топ «Қуырдақ» тобы Қуырдақ — жаңа сойылған малдың өкпе—бауырынан, мойын, төстік етінен, жүрек, бүйрегінен, сондай-ақ ішек-қарнынан ұсақтан турап әзірленетін тағам. Ол үшін қазанға іш майды немесе құйрық майды турап салып шыжғырып алады да, алдымен үстіне туралған өкпе, жүректі, ішек-қарынды, мойын, төстік еттерін салып, қазанның отын қатты жағып 15—20 минут қуырады. Содан кейін бауырлы салып, үстіне бұрыш, пияз қосып, әбден піскенше қуырады. Тұзды татымына қарай салады.Әбден піскен қуырдақты табаққа салып, дастарханға қояды.Қуырдаққа: 1 кг ет, 500 г өкпе, 500 г бауыр, 300 г жүрек, 200 г бүйрек, 300 г құйрық май, 2 бас пияз, 1 шай қасық бұрыш, 1 ас қасық тұз қажет.
3-топ «Наурыз көже» тобы Наурыз көже – Ұлыстың ұлы күні әзірленетін қасиетті тағам. Бұл көже ежелден молшылық пен берекенің нышаны ретінде әр шаңырақта дайындалып келген. Оның қатаң рецепті жоқ, бірақ басты талап – жеті түрлі дәннің болуы.Әдеттегі көженің құрамына бидай, тары, сүр ет, бұршақ, сүт, су және тұз кіреді. Дәстүр бойынша, кейбір үйлерде оған қазы, қарта, шұжық сияқты сүрленген ет өнімдері қосылады. Қазақ халқы ежелден жамбастың шұқыршағын қазанға салып, оны тоқшылықтың белгісі ретінде қабылдаған. Сондай-ақ, малдың сүйектерімен қайнатылған сорпа тағамның нәрлілігін арттырады.Қазақтар Наурыз айында күн мен түн теңесіп, әлемде үйлесім орнайды деп түсінген. Бұл уақытта дайындалатын Наурыз көженің өзі де сол үйлесімділікті сақтап, әртүрлі дәнді-дақылдар мен еттің жарасым тауып піскен ерекше тағамына айналады.
Дескриптор
Әдеби тіл нормалары
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Т кестесі» әдісі. Оқылым мәтінін негізге ала отырып, оңай және қиын сұрақтар құрастырыңдар.
Дескриптор:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Тікелей эфир» әдісі. Шылау мен одағайларды қатыстырып, мәтінді қорытындылаңдар.
Халық: «Ас атасы-нан», - дейді. Нанның құрамында адамға қажетті тағамдық заттардың барлығы бар. Біз ағзамызға қажетті көмірсутегінің жартысын, аққуыздың үштен бірін, В тобындағы дәрумендердің жартысынан көбірегін, фосфор мен темір тұздарын жеген нанымыздан аламыз.Бізге қажетті құнарлы қорегіміздің 30% -ын нан өтейді. (Т. А. Комарова «Тамақтану әліппесі»)
Дескриптор:
4-тапсырма. Топтық жұмыс. «Адасқан сөздер» әдісі арқылы кестеден одағай сөздерді табыңдар.
1-топ
2-топ
3-топ
Дескриптор:
|
1-топ Мәтінді оқиды. Ақпараттың дұрыс, бұрыстығын ажыратады
2-топ Мәтінді оқиды. Ақпараттың дұрыс, бұрыстығын ажыратады
3-топ Мәтінді оқиды. Ақпараттың дұрыс, бұрыстығын ажыратады
Ережемен танысады.
Оқылым мәтінін негізге ала отырып, оңай және қиын сұрақтар құрастырады.
Топ арасында сайысады
1-топ. Одағай сөздер Жә, алақай, әйт, беу, қап,ойпырай.
2-топ. Одағай сөздер Бәрекелді, түу, тәйт, уа, шіркін, оhо.
3-топ. Одағай сөздер Әйт, ойбай, мә, әттең, қап, пырс.
|
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-6
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-4
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-3
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-3
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-7 |
Umaigraплатформасы
https://www.umaigra.com/editor/mygames
Слайд
Интерактивті тақта
Плакат
Таратпа қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
3 мин
2 мин |
Сабақты бекіту. «Сыр сандық» әдісі Сыр сандықта берілген смайликтер арқылы жағымды, жағымсыз сезімді білдіретін одағайларды атап айтыңдар.
Кері байланыс. «Фейсбукке пікір қалдыр» әдісі Padlet тақтасы арқылы
Мен үшін қиындық ... Келесі сабақта... Мен .... жасай алдым Мен бүгінгі сабақтан ... алдым
Оқушыларды бағалау
Үй тапсырмасы. “Ұлттық тағам” тақырыбында эссе жазып келу |
Бүгінгі білімдерін, не үйренгендерін тұжырымдайды
|
Оқушы сабақтан не түсінгенін, нені түсінбегенін, неден қиналғанын жазады |
PowerPoint
Padlet тақтасы
https://padlet.com/gulzadag092/padlet-bg3ms6at9faajolr
|
Ресурстар



«Бауырсақ»
тобы
«Қуырдық»
тобы
«Наурыз көже» тобы
1-тапсырма. Дұрыс/бұрыс әдісі.Топтық жұмыс. Umaigra платформасында. Мәтінді мұқият оқып, ақпараттың дұрыс, не бұрыс екенін ажыратыңдар
1-топ
«Бауырсақ»
Бауырсақ-көшпелі халықтардың дәстүрлі тағамы. Пай-пай, бауырсақ-бұл жай ғана пісіру емес, ол ежелден күн мен бақытты бейнелейді. Бәрекелді, ең қымбат және мейірімді қонақтарға ғана бауырсақтан дәм тарттырған. Атаудың өзі қазақ тіліндегі “бауырмасу, бауырласу, бауырым” деген сөздерден шыққан, ол орыс тіліне аударғанда “бірігуге, туыстыққа, бауырға деген ұмтылыс”дегенді білдіреді. Бауырсақ-қазақ халықтарының дәстүрлі нанының бір түрі,майға қуырылған төртбұрышты немесе дөңгелек пончик тәрізді. Рецепттің қай халыққа тиесілі екеніне байланысты қамырдың әртүрлі нұсқалары бар. Сіз бауырсақтарды ашытылмаған немесе ашытылған қамырдан дайындай аласыз. Бұл тағамның пайда болу тарихы қазақ халықтарының көшпелі өмір салтымен байланысты. Мұндай жағдайларда нан дайындау тез және оңай болуы керек, сонымен қатар Қиын жорық жағдайлары ескерілді. Қазіргі кезде заманауи бауырсақтар қазанда дайындалады. Шіркін, қазақ халқының қонақжайлығына ешнәрсе жетпейді ғой.
|
№ |
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1 |
Бауырсақ-көшпелі халықтардың дәстүрлі тағамы |
|
|
|
2 |
Қамырдың бір ғана нұсқасы бар |
|
|
|
3 |
Бауырсақ-қазақ халықтарының дәстүрлі нанының бір түрі |
|
|
|
4 |
Қазіргі кезде заманауи бауырсақтар шелекте дайындалады |
|
|
|
5 |
Ол ежелден ай мен жұлдызды бейнелейді |
|
|
|
6 |
Шіркін, қазақ халқының қонақжайлығына ешнәрсе жетпейді ғой |
|
|
2-топ
«Қуырдақ» тобы
Қуырдақ — жаңа сойылған малдың өкпе—бауырынан, мойын, төстік етінен, жүрек, бүйрегінен, сондай-ақ ішек-қарнынан ұсақтан турап әзірленетін тағам. Ол үшін қазанға іш майды немесе құйрық майды турап салып шыжғырып алады да, алдымен үстіне туралған өкпе, жүректі, ішек-қарынды, мойын, төстік еттерін салып, қазанның отын қатты жағып 15—20 минут қуырады. Содан кейін бауырлы салып, үстіне бұрыш, пияз қосып, әбден піскенше қуырады. Тұзды татымына қарай салады.Әбден піскен қуырдақты табаққа салып, дастарханға қояды.Қуырдаққа: 1 кг ет, 500 г өкпе, 500 г бауыр, 300 г жүрек, 200 г бүйрек, 300 г құйрық май, 2 бас пияз, 1 шай қасық бұрыш, 1 ас қасық тұз қажет.
|
№ |
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1 |
Қуырдақ — жаңа сойылған малдың өкпе—бауырынан, мойын, төстік етінен, жүрек, бүйрегінен, ішек-қарнынан ұсақтан турап әзірленетін тағам |
|
|
|
2 |
Қазанның отын қатты жағып 5-10 минут қуырады. |
|
|
|
3 |
Қуырдаққа 1 кг ет керек |
|
|
|
4 |
150 г өкпе керек |
|
|
|
5 |
100 г құйрық май керек |
|
|
|
6 |
Әбден піскен қуырдақты табаққа салып, дастарханға қояды. |
|
|
3-топ
«Наурыз көже» тобы
Наурыз көже – Ұлыстың ұлы күні әзірленетін қасиетті тағам. Бұл көже ежелден молшылық пен берекенің нышаны ретінде әр шаңырақта дайындалып келген. Оның қатаң рецепті жоқ, бірақ басты талап – жеті түрлі дәннің болуы.Әдеттегі көженің құрамына бидай, тары, сүр ет, бұршақ, сүт, су және тұз кіреді. Дәстүр бойынша, кейбір үйлерде оған қазы, қарта, шұжық сияқты сүрленген ет өнімдері қосылады. Қазақ халқы ежелден жамбастың шұқыршағын қазанға салып, оны тоқшылықтың белгісі ретінде қабылдаған. Сондай-ақ, малдың сүйектерімен қайнатылған сорпа тағамның нәрлілігін арттырады.Қазақтар Наурыз айында күн мен түн теңесіп, әлемде үйлесім орнайды деп түсінген. Бұл уақытта дайындалатын Наурыз көженің өзі де сол үйлесімділікті сақтап, әртүрлі дәнді-дақылдар мен еттің жарасым тауып піскен ерекше тағамына айналады.
|
№ |
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1 |
Наурыз көже – Ұлыстың ұлы күні әзірленетін қасиетті тағам |
|
|
|
2 |
Басты талап – екі түрлі дәннің болуы |
|
|
|
3 |
Көженің құрамына бидай, тары, сүр ет, бұршақ, сүт, су және тұз кіреді |
|
|
|
4 |
Наурыз айында күн мен түн теңеспейді |
|
|
|
5 |
Кейбір үйлерде оған қазы, қарта, шұжық сияқты сүрленген ет өнімдері қосылмайды |
|
|
|
6 |
Көже ежелден молшылық пен берекенің нышаны ретінде әр шаңырақта дайындалып келген |
|
|
Дескриптор
|
Ақпараттың дұрыстығын анықтайды |
3 |
|
Ақпараттың бұрыстығын анықтайды |
3 |
|
Барлық балл саны |
6 |
4-тапсырма. Топтық жұмыс. «Адасқан сөздер» әдісі арқылы кестеден одағай сөздерді табыңдар.
1-топ
|
А |
Ж |
Ә |
О |
С |
И |
Ь |
|
Е |
К |
В |
Ц |
И |
Р |
З |
|
Т |
А |
Л |
А |
Қ |
А |
Й |
|
Қ |
О |
Б |
Ы |
С |
Ч |
О |
|
Ә |
Т |
К |
Е |
Ш |
Е |
Й |
|
Й |
И |
Я |
Қ |
А |
П |
П |
|
Т |
К |
Ә |
Ң |
Ә |
Ұ |
Ы |
|
Ү |
Р |
П |
Е |
Я |
П |
Р |
|
Б |
Е |
У |
К |
І |
Ш |
А |
|
Э |
Л |
К |
О |
Н |
А |
Й |
|
И |
Т |
Ө |
К |
Е |
|
|
2-топ
|
Б |
О |
Р |
П |
И |
У |
А |
|
Ә |
С |
Е |
У |
Т |
А |
К |
|
Р |
Ө |
С |
Ә |
Ә |
І |
У |
|
Е |
К |
І |
Н |
Й |
Ш |
А |
|
К |
Ү |
Т |
Е |
Т |
Т |
Ш |
|
Е |
М |
Т |
У |
Х |
П |
І |
|
Л |
Е |
Ү |
М |
И |
В |
Р |
|
Д |
А |
У |
В |
Ы |
С |
К |
|
І |
С |
Т |
У |
Қ |
Ш |
І |
|
Т |
И |
Б |
З |
Ғ |
О |
Н |
|
У |
С |
О |
h |
О |
|
|
3-топ
|
Ә |
Й |
Т |
Ә |
Ш |
К |
Е |
|
И |
Т |
П |
Т |
М |
А |
С |
|
П |
Ұ |
Т |
Т |
Қ |
А |
П |
|
С |
Е |
Ч |
Е |
Н |
Т |
И |
|
Қ |
Ү |
Ж |
Ң |
Ң |
Д |
Ә |
|
О |
А |
М |
Р |
О |
Х |
Я |
|
Й |
Ж |
Ә |
Ғ |
А |
Р |
Н |
|
Б |
И |
Н |
Т |
Е |
Г |
У |
|
А |
С |
Т |
П |
Ы |
Р |
С |
|
Й |
Я |
Ч |
С |
М |
И |
Т |
|
Ь |
Б |
Ю |
Ж |
О |
|
|
Дескриптор:
|
Одағай сөздерді табады |
6 |
|
Кестеден белгілейді |
1 |
|
Барлық балл саны |
7 |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Тікелей эфир» әдісі.
Шылау мен одағайларды қатыстырып, мәтінді қорытындылаңдар.
Халық: «Ас атасы-нан», - дейді. Нанның құрамында адамға қажетті тағамдық заттардың барлығы бар. Біз ағзамызға қажетті көмірсутегінің жартысын, аққуыздың үштен бірін, В тобындағы дәрумендердің жартысынан көбірегін, фосфор мен темір тұздарын жеген нанымыздан аламыз.Бізге қажетті құнарлы қорегіміздің 30% -ын нан өтейді. (Т. А. Комарова «Тамақтану әліппесі»)
Дескриптор:
|
Шылауларды қатыстырады |
1 |
|
Одағайларды қатыстырады |
1 |
|
Мәтінді қорытындылайды |
1 |
|
Барлық балл саны |
3 |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Т кестесі» әдісі. Оқылым мәтінін негізге ала отырып, оңай және қиын сұрақтар құрастырыңдар.
|
Оңай сұрақтар |
Қиын сұрақтар |
|
|
|
Дескриптор:
|
Оңай сұрақтар құрастырады |
2 |
|
Қиын сұрақтар құрастырады |
2 |
|
Барлық балл саны |
4 |
Кері байланыс.
«Фейсбукке пікір қалдыр» әдісі Padlet тақтасы арқылы

Мен үшін қиындық ...
Келесі сабақта...
Мен .... жасай алдым
Мен бүгінгі сабақтан ... алдым
Оқушыларды бағалау
|
Бүгінгі сабақтағы жалпы балл саны-18 |
Күнделікке қойылатын балл |
|
18-17балл жинаған бала |
10 балл |
|
16-15 балл жинаған бала |
9 балл |
|
14-13 балл жинаған бала |
8 балл |
|
12-10балл жинаған бала |
6-7балл |
Үй тапсырмасы. “Ұлттық тағам” тақырыбында эссе жазып келу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 7 сынып
Ашық сабақ 7 сынып
|
Педагогтің аты-жөні |
Маханова С. Н. |
|
Мектеп, Күні: |
Нарғозы Данаев атындағы орта мектебі 17.03.2025 ж |
|
Сынып: |
7 |
|
Сабақтыңтақырыбы |
Ұлттық тағамдар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау; 7.4.4.4одағай түрлерін ажырата білу, қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Ғаламтордан алған деректерді қолданады; Одағай түрлерін ажыратады, қолданады. |
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|
Дәйексөз |
Ар-намыс қана тәуелсіздікке тірек бола алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сабақтың қызығушылықты ояту кезеңі. Ой шақыру. Тақырыпты болжау.
Мұғалім:Балалар,суреттен нені көріп тұрмыз. Мен кеше әжемнің үйіне ауызашарға барып, сендерге сарқыт алып келдім.Әжем сыр сандықтың ішіне сендерге тәтті бауырсақ, дәмді тағамдарын беріп жіберді. (сыр сандықтың ішінен үш түрлі қағаздағы тағамдар суретін тарату, осы суреттегі түрлі тағамдар арқылы топқа бөлу, түрлі тағам сыртында топ аттары жазылуы керек)Сандықтың ішіне ерекше хат салып жіберіпті. Қанекей кім оқиды? Қандай хат келген екен.Сабақтың мақсаты келіпті. Сабағымыздың мақсатын көздеген нысанамызға іліп қояйық. Мұғалім:
Бүгін гі сабағымыздың тақырыбы: Ұлттық тағамдар Сонымен, балалар, бүгінгі сабақта үйренетін мақсаттар: Ғаламтордан алған деректерді қолданасыңдар Одағай түрлерін қолданасыңдар Сондықтан, балалар, мәтіннің мазмұн түсінуге тырысыңдар, белсенді жұмыс жасаңдар. Өткен тақырыпты пысықтау: Learning Apps платформасындағы тапсырманы орында. Еліктеу сөз дегеніміз не? Еліктеу сөз құрамына қарай қаншаға бөлінеді?Еліктеу сөз тұлғасына қарай қаншаға бөлінеді? Еліктеу сөз мағынасына қарай қаншаға бөлінеді? Еліктеуіш сөз дегеніміз не? Бейнелеуіш сөз дегеніміз не? Етістіктің шақтарын ата? Есімше дегеніміз не? Көсемше дегеніміз не? Рай дегеніміз не? Одағай дегеніміз не? |
Суреттегі ұнаған нан арқылы топқа бөлінеді. «Бауырсақ» тобы «Наурыз көже» тобы
Сабақ тақырыбы, сабақ мақсатымен танысады Балалар қойған сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Мені қатты қуанттың! Бүгін жақсы жауап бердің! Мен сені мақтан етемін! |
Слайд Суреттер Ұлттық тағам түрлері
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 5 минут 5 мин 5 мин 5 мин |
1-тапсырма. Дұрыс/бұрыс әдісі.Топтық жұмыс. Umaigra платформасында. Мәтінді мұқият оқып, ақпараттың дұрыс, не бұрыс екенін ажыратыңдар 1-топ «Бауырсақ» Бауырсақ-көшпелі халықтардың дәстүрлі тағамы. Пай-пай, бауырсақ-бұл жай ғана пісіру емес, ол ежелден күн мен бақытты бейнелейді. Бәрекелді, ең қымбат және мейірімді қонақтарға ғана бауырсақтан дәм тарттырған. Атаудың өзі қазақ тіліндегі “бауырмасу, бауырласу, бауырым” деген сөздерден шыққан, ол орыс тіліне аударғанда “бірігуге, туыстыққа, бауырға деген ұмтылыс”дегенді білдіреді. Бауырсақ-қазақ халықтарының дәстүрлі нанының бір түрі,майға қуырылған төртбұрышты немесе дөңгелек пончик тәрізді. Рецепттің қай халыққа тиесілі екеніне байланысты қамырдың әртүрлі нұсқалары бар. Сіз бауырсақтарды ашытылмаған немесе ашытылған қамырдан дайындай аласыз. Бұл тағамның пайда болу тарихы қазақ халықтарының көшпелі өмір салтымен байланысты. Мұндай жағдайларда нан дайындау тез және оңай болуы керек, сонымен қатар Қиын жорық жағдайлары ескерілді. Қазіргі кезде заманауи бауырсақтар қазанда дайындалады. Шіркін, қазақ халқының қонақжайлығына ешнәрсе жетпейді ғой.
2-топ «Қуырдақ» тобы Қуырдақ — жаңа сойылған малдың өкпе—бауырынан, мойын, төстік етінен, жүрек, бүйрегінен, сондай-ақ ішек-қарнынан ұсақтан турап әзірленетін тағам. Ол үшін қазанға іш майды немесе құйрық майды турап салып шыжғырып алады да, алдымен үстіне туралған өкпе, жүректі, ішек-қарынды, мойын, төстік еттерін салып, қазанның отын қатты жағып 15—20 минут қуырады. Содан кейін бауырлы салып, үстіне бұрыш, пияз қосып, әбден піскенше қуырады. Тұзды татымына қарай салады.Әбден піскен қуырдақты табаққа салып, дастарханға қояды.Қуырдаққа: 1 кг ет, 500 г өкпе, 500 г бауыр, 300 г жүрек, 200 г бүйрек, 300 г құйрық май, 2 бас пияз, 1 шай қасық бұрыш, 1 ас қасық тұз қажет.
3-топ «Наурыз көже» тобы Наурыз көже – Ұлыстың ұлы күні әзірленетін қасиетті тағам. Бұл көже ежелден молшылық пен берекенің нышаны ретінде әр шаңырақта дайындалып келген. Оның қатаң рецепті жоқ, бірақ басты талап – жеті түрлі дәннің болуы.Әдеттегі көженің құрамына бидай, тары, сүр ет, бұршақ, сүт, су және тұз кіреді. Дәстүр бойынша, кейбір үйлерде оған қазы, қарта, шұжық сияқты сүрленген ет өнімдері қосылады. Қазақ халқы ежелден жамбастың шұқыршағын қазанға салып, оны тоқшылықтың белгісі ретінде қабылдаған. Сондай-ақ, малдың сүйектерімен қайнатылған сорпа тағамның нәрлілігін арттырады.Қазақтар Наурыз айында күн мен түн теңесіп, әлемде үйлесім орнайды деп түсінген. Бұл уақытта дайындалатын Наурыз көженің өзі де сол үйлесімділікті сақтап, әртүрлі дәнді-дақылдар мен еттің жарасым тауып піскен ерекше тағамына айналады.
Дескриптор
Әдеби тіл нормалары
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Т кестесі» әдісі. Оқылым мәтінін негізге ала отырып, оңай және қиын сұрақтар құрастырыңдар.
Дескриптор:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Тікелей эфир» әдісі. Шылау мен одағайларды қатыстырып, мәтінді қорытындылаңдар.
Халық: «Ас атасы-нан», - дейді. Нанның құрамында адамға қажетті тағамдық заттардың барлығы бар. Біз ағзамызға қажетті көмірсутегінің жартысын, аққуыздың үштен бірін, В тобындағы дәрумендердің жартысынан көбірегін, фосфор мен темір тұздарын жеген нанымыздан аламыз.Бізге қажетті құнарлы қорегіміздің 30% -ын нан өтейді. (Т. А. Комарова «Тамақтану әліппесі»)
Дескриптор:
4-тапсырма. Топтық жұмыс. «Адасқан сөздер» әдісі арқылы кестеден одағай сөздерді табыңдар.
1-топ
2-топ
3-топ
Дескриптор:
|
1-топ Мәтінді оқиды. Ақпараттың дұрыс, бұрыстығын ажыратады
2-топ Мәтінді оқиды. Ақпараттың дұрыс, бұрыстығын ажыратады
3-топ Мәтінді оқиды. Ақпараттың дұрыс, бұрыстығын ажыратады
Ережемен танысады.
Оқылым мәтінін негізге ала отырып, оңай және қиын сұрақтар құрастырады.
Топ арасында сайысады
1-топ. Одағай сөздер Жә, алақай, әйт, беу, қап,ойпырай.
2-топ. Одағай сөздер Бәрекелді, түу, тәйт, уа, шіркін, оhо.
3-топ. Одағай сөздер Әйт, ойбай, мә, әттең, қап, пырс.
|
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-6
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-4
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-3
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-3
Дескриптор арқылы бағаланады. Барлық ұпай саны-7 |
Umaigraплатформасы
https://www.umaigra.com/editor/mygames
Слайд
Интерактивті тақта
Плакат
Таратпа қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
3 мин
2 мин |
Сабақты бекіту. «Сыр сандық» әдісі Сыр сандықта берілген смайликтер арқылы жағымды, жағымсыз сезімді білдіретін одағайларды атап айтыңдар.
Кері байланыс. «Фейсбукке пікір қалдыр» әдісі Padlet тақтасы арқылы
Мен үшін қиындық ... Келесі сабақта... Мен .... жасай алдым Мен бүгінгі сабақтан ... алдым
Оқушыларды бағалау
Үй тапсырмасы. “Ұлттық тағам” тақырыбында эссе жазып келу |
Бүгінгі білімдерін, не үйренгендерін тұжырымдайды
|
Оқушы сабақтан не түсінгенін, нені түсінбегенін, неден қиналғанын жазады |
PowerPoint
Padlet тақтасы
https://padlet.com/gulzadag092/padlet-bg3ms6at9faajolr
|
Ресурстар



«Бауырсақ»
тобы
«Қуырдық»
тобы
«Наурыз көже» тобы
1-тапсырма. Дұрыс/бұрыс әдісі.Топтық жұмыс. Umaigra платформасында. Мәтінді мұқият оқып, ақпараттың дұрыс, не бұрыс екенін ажыратыңдар
1-топ
«Бауырсақ»
Бауырсақ-көшпелі халықтардың дәстүрлі тағамы. Пай-пай, бауырсақ-бұл жай ғана пісіру емес, ол ежелден күн мен бақытты бейнелейді. Бәрекелді, ең қымбат және мейірімді қонақтарға ғана бауырсақтан дәм тарттырған. Атаудың өзі қазақ тіліндегі “бауырмасу, бауырласу, бауырым” деген сөздерден шыққан, ол орыс тіліне аударғанда “бірігуге, туыстыққа, бауырға деген ұмтылыс”дегенді білдіреді. Бауырсақ-қазақ халықтарының дәстүрлі нанының бір түрі,майға қуырылған төртбұрышты немесе дөңгелек пончик тәрізді. Рецепттің қай халыққа тиесілі екеніне байланысты қамырдың әртүрлі нұсқалары бар. Сіз бауырсақтарды ашытылмаған немесе ашытылған қамырдан дайындай аласыз. Бұл тағамның пайда болу тарихы қазақ халықтарының көшпелі өмір салтымен байланысты. Мұндай жағдайларда нан дайындау тез және оңай болуы керек, сонымен қатар Қиын жорық жағдайлары ескерілді. Қазіргі кезде заманауи бауырсақтар қазанда дайындалады. Шіркін, қазақ халқының қонақжайлығына ешнәрсе жетпейді ғой.
|
№ |
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1 |
Бауырсақ-көшпелі халықтардың дәстүрлі тағамы |
|
|
|
2 |
Қамырдың бір ғана нұсқасы бар |
|
|
|
3 |
Бауырсақ-қазақ халықтарының дәстүрлі нанының бір түрі |
|
|
|
4 |
Қазіргі кезде заманауи бауырсақтар шелекте дайындалады |
|
|
|
5 |
Ол ежелден ай мен жұлдызды бейнелейді |
|
|
|
6 |
Шіркін, қазақ халқының қонақжайлығына ешнәрсе жетпейді ғой |
|
|
2-топ
«Қуырдақ» тобы
Қуырдақ — жаңа сойылған малдың өкпе—бауырынан, мойын, төстік етінен, жүрек, бүйрегінен, сондай-ақ ішек-қарнынан ұсақтан турап әзірленетін тағам. Ол үшін қазанға іш майды немесе құйрық майды турап салып шыжғырып алады да, алдымен үстіне туралған өкпе, жүректі, ішек-қарынды, мойын, төстік еттерін салып, қазанның отын қатты жағып 15—20 минут қуырады. Содан кейін бауырлы салып, үстіне бұрыш, пияз қосып, әбден піскенше қуырады. Тұзды татымына қарай салады.Әбден піскен қуырдақты табаққа салып, дастарханға қояды.Қуырдаққа: 1 кг ет, 500 г өкпе, 500 г бауыр, 300 г жүрек, 200 г бүйрек, 300 г құйрық май, 2 бас пияз, 1 шай қасық бұрыш, 1 ас қасық тұз қажет.
|
№ |
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1 |
Қуырдақ — жаңа сойылған малдың өкпе—бауырынан, мойын, төстік етінен, жүрек, бүйрегінен, ішек-қарнынан ұсақтан турап әзірленетін тағам |
|
|
|
2 |
Қазанның отын қатты жағып 5-10 минут қуырады. |
|
|
|
3 |
Қуырдаққа 1 кг ет керек |
|
|
|
4 |
150 г өкпе керек |
|
|
|
5 |
100 г құйрық май керек |
|
|
|
6 |
Әбден піскен қуырдақты табаққа салып, дастарханға қояды. |
|
|
3-топ
«Наурыз көже» тобы
Наурыз көже – Ұлыстың ұлы күні әзірленетін қасиетті тағам. Бұл көже ежелден молшылық пен берекенің нышаны ретінде әр шаңырақта дайындалып келген. Оның қатаң рецепті жоқ, бірақ басты талап – жеті түрлі дәннің болуы.Әдеттегі көженің құрамына бидай, тары, сүр ет, бұршақ, сүт, су және тұз кіреді. Дәстүр бойынша, кейбір үйлерде оған қазы, қарта, шұжық сияқты сүрленген ет өнімдері қосылады. Қазақ халқы ежелден жамбастың шұқыршағын қазанға салып, оны тоқшылықтың белгісі ретінде қабылдаған. Сондай-ақ, малдың сүйектерімен қайнатылған сорпа тағамның нәрлілігін арттырады.Қазақтар Наурыз айында күн мен түн теңесіп, әлемде үйлесім орнайды деп түсінген. Бұл уақытта дайындалатын Наурыз көженің өзі де сол үйлесімділікті сақтап, әртүрлі дәнді-дақылдар мен еттің жарасым тауып піскен ерекше тағамына айналады.
|
№ |
Ақпарат |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
1 |
Наурыз көже – Ұлыстың ұлы күні әзірленетін қасиетті тағам |
|
|
|
2 |
Басты талап – екі түрлі дәннің болуы |
|
|
|
3 |
Көженің құрамына бидай, тары, сүр ет, бұршақ, сүт, су және тұз кіреді |
|
|
|
4 |
Наурыз айында күн мен түн теңеспейді |
|
|
|
5 |
Кейбір үйлерде оған қазы, қарта, шұжық сияқты сүрленген ет өнімдері қосылмайды |
|
|
|
6 |
Көже ежелден молшылық пен берекенің нышаны ретінде әр шаңырақта дайындалып келген |
|
|
Дескриптор
|
Ақпараттың дұрыстығын анықтайды |
3 |
|
Ақпараттың бұрыстығын анықтайды |
3 |
|
Барлық балл саны |
6 |
4-тапсырма. Топтық жұмыс. «Адасқан сөздер» әдісі арқылы кестеден одағай сөздерді табыңдар.
1-топ
|
А |
Ж |
Ә |
О |
С |
И |
Ь |
|
Е |
К |
В |
Ц |
И |
Р |
З |
|
Т |
А |
Л |
А |
Қ |
А |
Й |
|
Қ |
О |
Б |
Ы |
С |
Ч |
О |
|
Ә |
Т |
К |
Е |
Ш |
Е |
Й |
|
Й |
И |
Я |
Қ |
А |
П |
П |
|
Т |
К |
Ә |
Ң |
Ә |
Ұ |
Ы |
|
Ү |
Р |
П |
Е |
Я |
П |
Р |
|
Б |
Е |
У |
К |
І |
Ш |
А |
|
Э |
Л |
К |
О |
Н |
А |
Й |
|
И |
Т |
Ө |
К |
Е |
|
|
2-топ
|
Б |
О |
Р |
П |
И |
У |
А |
|
Ә |
С |
Е |
У |
Т |
А |
К |
|
Р |
Ө |
С |
Ә |
Ә |
І |
У |
|
Е |
К |
І |
Н |
Й |
Ш |
А |
|
К |
Ү |
Т |
Е |
Т |
Т |
Ш |
|
Е |
М |
Т |
У |
Х |
П |
І |
|
Л |
Е |
Ү |
М |
И |
В |
Р |
|
Д |
А |
У |
В |
Ы |
С |
К |
|
І |
С |
Т |
У |
Қ |
Ш |
І |
|
Т |
И |
Б |
З |
Ғ |
О |
Н |
|
У |
С |
О |
h |
О |
|
|
3-топ
|
Ә |
Й |
Т |
Ә |
Ш |
К |
Е |
|
И |
Т |
П |
Т |
М |
А |
С |
|
П |
Ұ |
Т |
Т |
Қ |
А |
П |
|
С |
Е |
Ч |
Е |
Н |
Т |
И |
|
Қ |
Ү |
Ж |
Ң |
Ң |
Д |
Ә |
|
О |
А |
М |
Р |
О |
Х |
Я |
|
Й |
Ж |
Ә |
Ғ |
А |
Р |
Н |
|
Б |
И |
Н |
Т |
Е |
Г |
У |
|
А |
С |
Т |
П |
Ы |
Р |
С |
|
Й |
Я |
Ч |
С |
М |
И |
Т |
|
Ь |
Б |
Ю |
Ж |
О |
|
|
Дескриптор:
|
Одағай сөздерді табады |
6 |
|
Кестеден белгілейді |
1 |
|
Барлық балл саны |
7 |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Тікелей эфир» әдісі.
Шылау мен одағайларды қатыстырып, мәтінді қорытындылаңдар.
Халық: «Ас атасы-нан», - дейді. Нанның құрамында адамға қажетті тағамдық заттардың барлығы бар. Біз ағзамызға қажетті көмірсутегінің жартысын, аққуыздың үштен бірін, В тобындағы дәрумендердің жартысынан көбірегін, фосфор мен темір тұздарын жеген нанымыздан аламыз.Бізге қажетті құнарлы қорегіміздің 30% -ын нан өтейді. (Т. А. Комарова «Тамақтану әліппесі»)
Дескриптор:
|
Шылауларды қатыстырады |
1 |
|
Одағайларды қатыстырады |
1 |
|
Мәтінді қорытындылайды |
1 |
|
Барлық балл саны |
3 |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Т кестесі» әдісі. Оқылым мәтінін негізге ала отырып, оңай және қиын сұрақтар құрастырыңдар.
|
Оңай сұрақтар |
Қиын сұрақтар |
|
|
|
Дескриптор:
|
Оңай сұрақтар құрастырады |
2 |
|
Қиын сұрақтар құрастырады |
2 |
|
Барлық балл саны |
4 |
Кері байланыс.
«Фейсбукке пікір қалдыр» әдісі Padlet тақтасы арқылы

Мен үшін қиындық ...
Келесі сабақта...
Мен .... жасай алдым
Мен бүгінгі сабақтан ... алдым
Оқушыларды бағалау
|
Бүгінгі сабақтағы жалпы балл саны-18 |
Күнделікке қойылатын балл |
|
18-17балл жинаған бала |
10 балл |
|
16-15 балл жинаған бала |
9 балл |
|
14-13 балл жинаған бала |
8 балл |
|
12-10балл жинаған бала |
6-7балл |
Үй тапсырмасы. “Ұлттық тағам” тақырыбында эссе жазып келу
шағым қалдыра аласыз
















