|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Узбекова А |
||||||
|
Күні:26.11.2024ж |
|
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1822-1824 жылдардағы патша реформалары. Зерттеу сұрағы: Неліктен XIX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді анықтайды Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстырады |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу және түсіну Қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1822-1824 жж жарғылары нәтижесінде Қазақстанда болған әкімшілік-аумақтық өзгерістерді анықтайды Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстырады |
||||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік айы; |
||||||
|
Апта дәйексөзі: |
Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу ,оқушыларды түгелдеу Қазақ хандығының әкімшілік құрылымының алғашқы 3 сатысы: ауыл, ата-аймақ, ру бөліктері бойынша топтастыру Үй тапсырмасын пысықтау Learning apps қосымшасы арқылы үй тапсырмасын сұрау Оқылым алды «Артығын тап» тапсырмасы бойынша келесі ұғымдар беріледі
Бұл сөзлер қандай тарихи оқиғамен байланысты болуы мүмкін? Берілген болжам жауаптар арқылы сабақ тақырыбын ашып, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. |
1.. Learning apps қосымшасындағы ұяшықтардағы сұрақтарға жауап береді 2.Оқушылар болжам жауаптарын ұсынады 3. Ұғымдарды пайдаланып дәстүрлі билік жүйесіне сипаттама береді |
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа балл беріліп отырады Оқушылар болжау арқылы осы ұғымдар арасынан дәстүрлібилік жүйесіне қатысты емес сөзді алып тастайды. Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбын анықтайды ҚБ Мадақтау «Екі жұлдыз бір тілек» |
Learning apps Слайдқа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері, тарихи концепт пен зерттеу сұрағы жазылып көрсетіледі
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым барысында Мәтінмен жұмыс Қазақ хандығында дәстүрлі билік жүйесінің жойылу себептеріне қысқаша тоқталып, бейнематериалды интерактивті тақтадан шығарып көрсетеді. 1-тапсырма. «Стоп кадр» әдісі арқылы кестені толтырыңыз Оқу дағдысы ақпаратты табу және түсіну Оқу әрекеті: 1.4
,1.5.
2-тапсырма. «Талдау сұрақтарымен жұмыс» оқу дағдысы Ақпаратты кіріктіру және интерпретация Оқу әрекеттері 2.2 2.12 Талдау тапсырмасы жұптық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. Шешім қабылдау сұрақтары:
Оқылымнан кейінгі тапсырма Оқу дағдысы Ақпаратты кіріктіру және интерпретация Оқу әрекеттері 2.4 2.6 Венн диаграммасы арқылы оқушылар Жаңа игерілген ақпаратты жинақтап, түйіндеу үшін топтарға дәстүрлі билік және жаңа басқару жүйелерініңөзіне тән ерекшелігі мен ұқсастығын анықтау тапсырмасы ұсынылады
Сабақты қорытындылау Төмендегі тұжырымдардың дұрыс бұрыс екенін анықтаңыз: 1.1822 жылғы Жарғыға сәйкес,Орта жүзде хандық билік сақталды Бұрыс 2.1824 жылғы жарғы Кіші жүздегі хандық билікті жоюға бағытталады. Дұрыс 3.Реформалар нәтижесінде Орта және Кіші жүзде округтер құрылды Дұрыс 4.Жарғылар енгізілгеннен кейін қазақтардың өзін өзі басқару құқығы кеңейді Бұрыс Дәстүрлі қазақ қоғамындағы кезеңмен реформа кезеңіндегі өзгерістерге деген өз ойыңыз |
Мәтінмен танысады, бейнероликті көреді Мәтіннен алған білімдерін пайдаланып қосымша бейнероликті тыңдап кесте толтырады Әр жұп өзіне берілген талдау сұрақтарына жауап береді Жаңа игерілген ақпаратты жинақтап, түйіндеу үшін топтарға «Сібір қырғыздары» және «Орынбор қырғыздары» Жарғыларының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау тапсырмасын орындайды Сабақты бекітуге арналған тапсырмаға жауап береді |
ҚБ Мадақтау «Екі жұлдыз бір тілек» Дескриптор: -«Сібір қырғыздары» мен «Орынбор қырғыздары» Жарғыларының авторларын атайды; Жарғылардыңқабылданған жылдарын біледі; -Әкімшілк құрылымын анықтайды Дескриптор: -Реформаның жүзеге асырылуындағы мақсатты анықтайды; - Реформаның нәтижесін түсіндіреді; Орта жүздің әкімшілік- бөліктерге бөліну мүмкіндігін болжайды, Дескриптор: Дәстүрлі билік жүйесімен жаңа басқару жүйелерінің 3 ерекшелігі мен ортақ 3 ұқсастырын салыстыра отырып анықтайды «Ең үздік жауап» Барлық жауап дұрыс болса 4 ұпай 3жауап дұрыс болса 3 ұпай 2 жауап дұрыс болса 2 ұпай 1 жауап 1 ұпай |
Презентация http://lms.nci.kz/history/view?f=189&id=8&lang=kaz Кестелер Таратпа материалдар Сызбалар Кестелер Таратпа материалдар |
|||
|
Бекіту |
Үйге тапсырма «Тарихи хат» Сіз XIX ғасырда өмір сүрген қазақ биісіз патша әкімшілігіне хат жазыңыз -Жарғылардың қазақ халқына тигізген әсері -Қазақ қоғамының басқару жүйесіндегі өзгерістер -Өзіңіздің ұсыныс немесе наразылығыңыз |
Сабақтың тақырыбын қорытындылап үйге тапсырма алады |
|
Ақпараттық карточка |
|||
|
Кері байланыс |
«Бағдаршам» Classroom платформасында -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл |
Оқушылар тақтаға шығып Кері байланыс береді |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
https://classroomscreen.com/app/screen/ |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 7 сынып
Ашық сабақ 7 сынып
|
Бөлім: |
7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Узбекова А |
||||||
|
Күні:26.11.2024ж |
|
||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1822-1824 жылдардағы патша реформалары. Зерттеу сұрағы: Неліктен XIX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді? |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді анықтайды Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстырады |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу және түсіну Қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1822-1824 жж жарғылары нәтижесінде Қазақстанда болған әкімшілік-аумақтық өзгерістерді анықтайды Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстырады |
||||||
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік айы; |
||||||
|
Апта дәйексөзі: |
Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу ,оқушыларды түгелдеу Қазақ хандығының әкімшілік құрылымының алғашқы 3 сатысы: ауыл, ата-аймақ, ру бөліктері бойынша топтастыру Үй тапсырмасын пысықтау Learning apps қосымшасы арқылы үй тапсырмасын сұрау Оқылым алды «Артығын тап» тапсырмасы бойынша келесі ұғымдар беріледі
Бұл сөзлер қандай тарихи оқиғамен байланысты болуы мүмкін? Берілген болжам жауаптар арқылы сабақ тақырыбын ашып, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. |
1.. Learning apps қосымшасындағы ұяшықтардағы сұрақтарға жауап береді 2.Оқушылар болжам жауаптарын ұсынады 3. Ұғымдарды пайдаланып дәстүрлі билік жүйесіне сипаттама береді |
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа балл беріліп отырады Оқушылар болжау арқылы осы ұғымдар арасынан дәстүрлібилік жүйесіне қатысты емес сөзді алып тастайды. Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбын анықтайды ҚБ Мадақтау «Екі жұлдыз бір тілек» |
Learning apps Слайдқа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері, тарихи концепт пен зерттеу сұрағы жазылып көрсетіледі
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым барысында Мәтінмен жұмыс Қазақ хандығында дәстүрлі билік жүйесінің жойылу себептеріне қысқаша тоқталып, бейнематериалды интерактивті тақтадан шығарып көрсетеді. 1-тапсырма. «Стоп кадр» әдісі арқылы кестені толтырыңыз Оқу дағдысы ақпаратты табу және түсіну Оқу әрекеті: 1.4
,1.5.
2-тапсырма. «Талдау сұрақтарымен жұмыс» оқу дағдысы Ақпаратты кіріктіру және интерпретация Оқу әрекеттері 2.2 2.12 Талдау тапсырмасы жұптық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. Шешім қабылдау сұрақтары:
Оқылымнан кейінгі тапсырма Оқу дағдысы Ақпаратты кіріктіру және интерпретация Оқу әрекеттері 2.4 2.6 Венн диаграммасы арқылы оқушылар Жаңа игерілген ақпаратты жинақтап, түйіндеу үшін топтарға дәстүрлі билік және жаңа басқару жүйелерініңөзіне тән ерекшелігі мен ұқсастығын анықтау тапсырмасы ұсынылады
Сабақты қорытындылау Төмендегі тұжырымдардың дұрыс бұрыс екенін анықтаңыз: 1.1822 жылғы Жарғыға сәйкес,Орта жүзде хандық билік сақталды Бұрыс 2.1824 жылғы жарғы Кіші жүздегі хандық билікті жоюға бағытталады. Дұрыс 3.Реформалар нәтижесінде Орта және Кіші жүзде округтер құрылды Дұрыс 4.Жарғылар енгізілгеннен кейін қазақтардың өзін өзі басқару құқығы кеңейді Бұрыс Дәстүрлі қазақ қоғамындағы кезеңмен реформа кезеңіндегі өзгерістерге деген өз ойыңыз |
Мәтінмен танысады, бейнероликті көреді Мәтіннен алған білімдерін пайдаланып қосымша бейнероликті тыңдап кесте толтырады Әр жұп өзіне берілген талдау сұрақтарына жауап береді Жаңа игерілген ақпаратты жинақтап, түйіндеу үшін топтарға «Сібір қырғыздары» және «Орынбор қырғыздары» Жарғыларының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау тапсырмасын орындайды Сабақты бекітуге арналған тапсырмаға жауап береді |
ҚБ Мадақтау «Екі жұлдыз бір тілек» Дескриптор: -«Сібір қырғыздары» мен «Орынбор қырғыздары» Жарғыларының авторларын атайды; Жарғылардыңқабылданған жылдарын біледі; -Әкімшілк құрылымын анықтайды Дескриптор: -Реформаның жүзеге асырылуындағы мақсатты анықтайды; - Реформаның нәтижесін түсіндіреді; Орта жүздің әкімшілік- бөліктерге бөліну мүмкіндігін болжайды, Дескриптор: Дәстүрлі билік жүйесімен жаңа басқару жүйелерінің 3 ерекшелігі мен ортақ 3 ұқсастырын салыстыра отырып анықтайды «Ең үздік жауап» Барлық жауап дұрыс болса 4 ұпай 3жауап дұрыс болса 3 ұпай 2 жауап дұрыс болса 2 ұпай 1 жауап 1 ұпай |
Презентация http://lms.nci.kz/history/view?f=189&id=8&lang=kaz Кестелер Таратпа материалдар Сызбалар Кестелер Таратпа материалдар |
|||
|
Бекіту |
Үйге тапсырма «Тарихи хат» Сіз XIX ғасырда өмір сүрген қазақ биісіз патша әкімшілігіне хат жазыңыз -Жарғылардың қазақ халқына тигізген әсері -Қазақ қоғамының басқару жүйесіндегі өзгерістер -Өзіңіздің ұсыныс немесе наразылығыңыз |
Сабақтың тақырыбын қорытындылап үйге тапсырма алады |
|
Ақпараттық карточка |
|||
|
Кері байланыс |
«Бағдаршам» Classroom платформасында -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл |
Оқушылар тақтаға шығып Кері байланыс береді |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
https://classroomscreen.com/app/screen/ |
|||
шағым қалдыра аласыз















