«М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы.Түзулердің параллельдік белгілері. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Қабылбек Ақерке |
|
|
Күні: |
29.01.2026 |
|
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы.Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. (2-ші сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.16 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын біледі , сызғыштың көмегімен кез келген үшбұрышты сыза отырып, бұрышын есептей алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушы «заңдылықтар бұзылса, нәтиже болмайтынын» түсініп, өмірдегі құқықтық және этикалық нормаларды сақтаудың маңыздылығын сезінеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасады. Жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушыларды топқа бөлу. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білімін «WardWall» ойыны арқылы тексеру. |
Мұғаліммен сәлемдесу. Балалар сабаққа дайындалады. Сабақ барысымен танысып, онлайн платформа арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау Дескриптор:
|
https://ustaz.qazmath.net/grouping-method-1?from=user https://wordwall.net/resource/51766234/үшбұрыштың-ішкі-бұрыштарының-қосындысы |
|
Жаңа білім 33 мин 8 мин 3 - мин 4 - мин 4 – мин 3 - мин 6 - мин 5 - мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіреді. Бейнеролик көрсетеді. Презентация көрсетеді. Теорема: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең болады. Анықтама: Үшбұрыштың ішкі бұрышымен сыбайлас бұрыш оның сыртқы бұрышы деп аталады. 1-салдар: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштардың қосындысына тең болады. 2-салдар: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес ішкі бұрыштардың кез келгенінен артық болады. 3-салдар: Үшбұрыштың бір бұрышы ғана доғал (тік) бола алады. 4-салдар: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы 90°-қа тең болады. Мысал есеп қарастырылады. 1-тапсырма: Жеке жұмыс 1-есеп. Деңгейлік тапсырма: Жасыл – А деңгейі Үшбұрыштың екі бұрышы 70° және 40°-қа тең. Үшінші бұрышын тап. Сары – В деңгейі Тікбұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 40°- қа тең болса, қалған екі бұрышын тап. Қызыл – С деңгейі Теңбүйрлі үшбұрыштың төбесіндегі бұрышы 80°- қа тең болса, белгісіз екі бұрышты тап. 2-есеп. Үшбұрыштың екі ішкі бұрышы 50° және 30°-қа тең. Осы ішкі бұрыштарға сыбайлас емес үшінші бұрыштың мәнін тап.
3-есеп. Үшбұрыштың бір сыртқы бұрышы 155°-қа тең. Осы сыртқы бұрышқа сыбайлас емес екі ішкі бұрыштың біреуі 95° болса, екінші сыбайлас емес бұрышты тап.
4-есеп.
Тікбұрышты үшбұрыштың бір сүйір бұрышы
<А=37°-қа тең екінші
сүйір бұрышы <В тап. 2-тапсырма: Топтық жұмыс Тіктөртбұрышты қию арқылы 3 әртүрлі үшбұрыштарға бөле отырып,әрбір топ өзіне берілген үшбұрышты өлшеп,есептейді, топпен қайтадан тік тіктөртбұрышты құрап, өз жауаптарын дәлелдейді.
Сабақты қорытындылау «Ребус» әдісі арқылы сабақты бекітеді. |
Оқушылар Жаңа тақырыппен танысады, бейнероликтерді мұқият қарап шығады. Мұғаліммен кері байланыс жасап, түсінбеген тұстарын сұрайды. Бағалау парағын толтырады Оқушы дескрипторды қолдана отырып, есептерді шығарады. Оқушы транспортирді қолдана отырып, үшбұрыштың бұрыштарын өлшеп, есептейді, топпен жұмыс жасай отыра , қорғайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
«Мақтау» Дескриптор: 1) Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысың анықтамасын біледі және есепті дұрыс шығарады – 1балл; 2) Сыртқы бұрышын табуға арналған Б деңгейлі есептерді орындайды-1балл; 3) Ішкі бұрышын табуға арналған Б деңгейлі есептерді орындайды-1балл; 4) 4-салдарды қолдану арқылы ішкі бұрышын табуға арналған Б деңгейлі есептерді орындайды-1балл; ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: 1)Транспортирдің көмегімен үшбұрыштың бұрыштарын өлшейді- 1 балл 2)Ішкі бұрыштарының қосындысын табады- 1 балл 3) Постерді қайта құрап, жауаптарының дұрыс екендігін дәлелдейді – 1 балл Дескриптор: 1)Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Презентация Бейнеролик https://youtu.be/AW0HkzG9Dw0?si=ftbFY3gnNlFM5diC
https://youtu.be/R2EiRzQAan4?si=qxm27KctAlTp_mUJ Презентация Презентация Оқулық, Бағалау парағы, жұмыс дәптері
Постер, Транспортир, қайшы, маркерлер Qazmath Сайты https://ustaz.qazmath.net/crossword |
|
Сабақтың соңы 5 - мин |
Үй тапсырмасы: 1) 90 бет, 16.13. есеп 2) 91 бет, 16.19. есеп Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Бағалау парағы арқылы кері байланыс береді. Интерактивті тақта арқылы рефлекция жасайды. Өз ұсыныстарын айтады |
Өзін өзі бағалау |
Бағалау парағы Интерактивті тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 7 сынып
Ашық сабақ 7 сынып
«М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы.Түзулердің параллельдік белгілері. |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Қабылбек Ақерке |
|
|
Күні: |
29.01.2026 |
|
|
Сынып: 7Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы.Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. (2-ші сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.16 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын біледі , сызғыштың көмегімен кез келген үшбұрышты сыза отырып, бұрышын есептей алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушы «заңдылықтар бұзылса, нәтиже болмайтынын» түсініп, өмірдегі құқықтық және этикалық нормаларды сақтаудың маңыздылығын сезінеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Өткен білімді еске түсіру 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасады. Жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушыларды топқа бөлу. Өткен тақырып бойынша оқушылардың білімін «WardWall» ойыны арқылы тексеру. |
Мұғаліммен сәлемдесу. Балалар сабаққа дайындалады. Сабақ барысымен танысып, онлайн платформа арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Мадақтау Дескриптор:
|
https://ustaz.qazmath.net/grouping-method-1?from=user https://wordwall.net/resource/51766234/үшбұрыштың-ішкі-бұрыштарының-қосындысы |
|
Жаңа білім 33 мин 8 мин 3 - мин 4 - мин 4 – мин 3 - мин 6 - мин 5 - мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіреді. Бейнеролик көрсетеді. Презентация көрсетеді. Теорема: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең болады. Анықтама: Үшбұрыштың ішкі бұрышымен сыбайлас бұрыш оның сыртқы бұрышы деп аталады. 1-салдар: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштардың қосындысына тең болады. 2-салдар: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес ішкі бұрыштардың кез келгенінен артық болады. 3-салдар: Үшбұрыштың бір бұрышы ғана доғал (тік) бола алады. 4-салдар: Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы 90°-қа тең болады. Мысал есеп қарастырылады. 1-тапсырма: Жеке жұмыс 1-есеп. Деңгейлік тапсырма: Жасыл – А деңгейі Үшбұрыштың екі бұрышы 70° және 40°-қа тең. Үшінші бұрышын тап. Сары – В деңгейі Тікбұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 40°- қа тең болса, қалған екі бұрышын тап. Қызыл – С деңгейі Теңбүйрлі үшбұрыштың төбесіндегі бұрышы 80°- қа тең болса, белгісіз екі бұрышты тап. 2-есеп. Үшбұрыштың екі ішкі бұрышы 50° және 30°-қа тең. Осы ішкі бұрыштарға сыбайлас емес үшінші бұрыштың мәнін тап.
3-есеп. Үшбұрыштың бір сыртқы бұрышы 155°-қа тең. Осы сыртқы бұрышқа сыбайлас емес екі ішкі бұрыштың біреуі 95° болса, екінші сыбайлас емес бұрышты тап.
4-есеп.
Тікбұрышты үшбұрыштың бір сүйір бұрышы
<А=37°-қа тең екінші
сүйір бұрышы <В тап. 2-тапсырма: Топтық жұмыс Тіктөртбұрышты қию арқылы 3 әртүрлі үшбұрыштарға бөле отырып,әрбір топ өзіне берілген үшбұрышты өлшеп,есептейді, топпен қайтадан тік тіктөртбұрышты құрап, өз жауаптарын дәлелдейді.
Сабақты қорытындылау «Ребус» әдісі арқылы сабақты бекітеді. |
Оқушылар Жаңа тақырыппен танысады, бейнероликтерді мұқият қарап шығады. Мұғаліммен кері байланыс жасап, түсінбеген тұстарын сұрайды. Бағалау парағын толтырады Оқушы дескрипторды қолдана отырып, есептерді шығарады. Оқушы транспортирді қолдана отырып, үшбұрыштың бұрыштарын өлшеп, есептейді, топпен жұмыс жасай отыра , қорғайды.
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
«Мақтау» Дескриптор: 1) Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысың анықтамасын біледі және есепті дұрыс шығарады – 1балл; 2) Сыртқы бұрышын табуға арналған Б деңгейлі есептерді орындайды-1балл; 3) Ішкі бұрышын табуға арналған Б деңгейлі есептерді орындайды-1балл; 4) 4-салдарды қолдану арқылы ішкі бұрышын табуға арналған Б деңгейлі есептерді орындайды-1балл; ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: 1)Транспортирдің көмегімен үшбұрыштың бұрыштарын өлшейді- 1 балл 2)Ішкі бұрыштарының қосындысын табады- 1 балл 3) Постерді қайта құрап, жауаптарының дұрыс екендігін дәлелдейді – 1 балл Дескриптор: 1)Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
Презентация Бейнеролик https://youtu.be/AW0HkzG9Dw0?si=ftbFY3gnNlFM5diC
https://youtu.be/R2EiRzQAan4?si=qxm27KctAlTp_mUJ Презентация Презентация Оқулық, Бағалау парағы, жұмыс дәптері
Постер, Транспортир, қайшы, маркерлер Qazmath Сайты https://ustaz.qazmath.net/crossword |
|
Сабақтың соңы 5 - мин |
Үй тапсырмасы: 1) 90 бет, 16.13. есеп 2) 91 бет, 16.19. есеп Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Бағалау парағы арқылы кері байланыс береді. Интерактивті тақта арқылы рефлекция жасайды. Өз ұсыныстарын айтады |
Өзін өзі бағалау |
Бағалау парағы Интерактивті тақта |
шағым қалдыра аласыз

















