|
Білім беру ұйымының атауы |
Н.Төреқұлов атындағы IT мектеп-лицейі |
||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
Денсаулық – зор байлық |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Шертаева |
||||
|
Күні: |
21.10.2025 |
||||
|
Сынып: |
7 в Қатысқаны. Қатыспағаны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ағзаның дабылы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу; 7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
-коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдайды; - фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады; |
||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ тың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақ тың басы 5 минут 5 минут |
І .Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру, зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. «Мен саған сенемін». Қызығушылықты ояту. Кім қай жемісті немесе көкөністі ұнатады? Оқушы қалағанын таңдайды және сол жемістің немесе көкөністің пайдасын айтады. Топқа бөлу. «Құндылықтар» 1-топ. Домбыра 2-топ. Киіз үй 3-топ. Асық Үй тапсырмасын сұрау. «Рандом» шеңбері 8-тапсырма. 78-бет. Дәрумендер туралы өлең не ойтолғау жаз. «Ғибраттты сөз».Сырқаттан айығудың ең негізгі шартының бірі – құлшыныстың болуы. Егер сіздің жазылуға деген құлшынысыңыз болмаса, жалғыз дәрігердің күш-жігері нәтиже беруі екіталай. Сенека Тыңдалым. ЖИ. Жұптық жұмыс. Шөмішбай Сариевтің өлеңін тыңда. Мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, «Бақыт деген - денсаулық» тақырыбында жұбыңмен сұхбаттас. -Ақынның «Денсаулығың барында өмір сүру - қуаныш» деген пікірімен келісесің бе? Мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді қолданып көр. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыра ды. Топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасына жауап береді «Ғибратты сөз» айдарымен танысады. Пікірлерімен бөліседі. Жұбымен сұхбаттасады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. |
Қалыптастырушы бағалау - төмен жауап; -жақсы жауап; -керемет жауап!
Бағалау критерийлері: коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдайды; - фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады Дескриптор. - мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді қолданады; - жұбымен сұхбат құрады. |
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Flippity Слайд беттері ЖИ Ш.Сариев «Бақыт деген- денсау лық» өлеңі |
|
|
Сабақ тың ортасы 5 минут 7 минут 12 минут 6 минут |
Топтық жұмыс ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Кестедегі мәліметті интерпретациялап, аралас мәтінді тұтас мәтін түрінде оқы. Тілдік құралдары арқылы стилін анықта. -Ағзаңда сырқаттың басталып келе жатқанын сезесің бе? -Дәрумен жетіспегенде қандай шара қолданасың? -Сен шашыңның түсуін байқадың. Алғашқы әрекетің қандай болмақ? ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.Топтық жұмыс Оқулықтағы 5-тапсырма. Үлгіні негізге алып, оқылым мәтінінен 3 кеңес жаз. Түп нұсқа мәтін мен өздерің құрастырған сөйлемдерді салыстырыңдар ҮЛГІ: Егер теріңіздің құрғақтығын байқасаңыз, бұл ағзада Е дәруменінің жетіспеушілігін білдіреді. Сізге күнделікті ас мәзіріне жаңғақ, балық майы мен өсімдік майын қосу қажет. Жеке жұмыс 1-деңгей Денсаулыққа байланысты 3 мақал жаз, 3 қанатты сөз жаз. 2-деңгей Жағдаяттық тапсырма. Сен шашыңның түсуін байқадың. Алғашқы әрекетің қандай болады? 3-деңгей Қанатты сөздердің мағынасын түсіндір. Қазақты қазақтан басқа ешкім жарылқамайды. Тауларды аласартпай, даланы биіктетейік! Нағыз қазақ – қазақ емес, нағыз қазақ – домбыра. Түркістан – екі дүние есігі ғой. Ел боламын десең бесігіңді түзе. Қараңғы қазақ көгіне, Өрмелеп шығып күн болам. Сабақты бекіту. ӘТН. Wordwall. 2-топ 3-топ |
Кестедегі мәліметті интерпретация лап, аралас мәтінді тұтас мәтін түрінде оқиды. Тілдік құралдары арқылы стилін анықтайды. Үлгіні негізге алып, оқылым мәтінінен бірнеше кеңес жазады. Түп нұсқа мәтін мен өзің құрастырған сөйлемдерді салыстырады. Мәтінді оқып, сол мәселе туралы ойын дискуссивті эссе түрінде жазады. |
Дескриптор. - Кестедегі мәліметті интерпретация лайды; - тұтас мәтін түрінде оқиды; -стилін анықтайды; -сұрақтарға орынды жауап береді; Дескриптор: - 3 кеңес жазады; -өзі құрастырған сөйлемдермен салыстырады. Дескриптор: 1-деңгей -3 мақал жазады -3б. -3 қанатты сөз жазады - 3б. 2-деңгей -жағдаятқа енеді-1б. -сұраққа жауап береді-1б. 3-деңгей -қанатты сөздердің мағынасын түсіндіреді – 2б. ҚБ. «Киіз үй» бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=jhJIT8XnWI8 7-сынып «Қазақ тілі» оқу лығы Деңгейлік тапсыр малар Wordwall |
|
|
Сабақ тың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Киелі киіз үй»
Үйге тапсырма: 9-тапсырма. 81-бет. «Деніміз сау болу үшін не қажет екенін білеміз бе?» тақырыбында сыныптастарыңнан сұхбат алып, қорытындысын «Ментальды картаға» түсір. |
|
|||
Шөмішбай Сариев
Бақыт деген -денсаулық
Ғұмыр кешу –
жұбаныш,
Бұл өмірдің бағында.
Өмір сүру – қуаныш,
Денсаулығың барында.
Тәңір сыйы – бұл өмір,
Бәріне де қанағат.
Дәурен кешіп сүре біл,
Өмір бізге аманат.
Жақсы болса ұрпағың,
Жақсы ғұмыр кешесің.
Кестеленіп гүл бағың,
Әр күн сайын өсесің.
Болса өмірде достарың,
Өмір зая болмайды.
Қашса өмірде достарың,
Бұл ғұмырда сол қайғы.
Құстар ұшпай көгіңде,
Керуен тартып көш қонбас.
Денсаулықта өмірде,
Артық саған дос болмас.
Қартаюдың жолында
Уақыт еңсе басады.
Денсаулығың жоғыңда
Бақыт аулақ қашады.
Ғұмыр деген уақыт қой,
Уақыт деген он саулық.
Өмір деген Бақыт қой,
Бақыт деген, Денсаулық!
1.Арман
2.Айсара
3.Кемеңгер
4.Аян
5.Асылжан
6.Кәусар
7.Зере
8.Мейіржан
9.Ахмад
10.Нұрай
11.Айдын
12.Нұрым
13.Амина
14.Арай
15.Асылзат
16.Сабина
17.Гүлім
18.Мирас
19.Төребек Айзере
20.Жанмәди
2.Айзере.
Үй тапсырмасы. Рандом шеңбері
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ 7 сынып "Ағза дабылы"
ашық сабақ 7 сынып "Ағза дабылы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
Н.Төреқұлов атындағы IT мектеп-лицейі |
||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||
|
Бөлім: |
Денсаулық – зор байлық |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Шертаева |
||||
|
Күні: |
21.10.2025 |
||||
|
Сынып: |
7 в Қатысқаны. Қатыспағаны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ағзаның дабылы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу; 7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
-коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдайды; - фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады; |
||||
|
Құндылықтар |
Жасампаздық және жаңашылдық. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ тың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақ тың басы 5 минут 5 минут |
І .Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру, зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. «Мен саған сенемін». Қызығушылықты ояту. Кім қай жемісті немесе көкөністі ұнатады? Оқушы қалағанын таңдайды және сол жемістің немесе көкөністің пайдасын айтады. Топқа бөлу. «Құндылықтар» 1-топ. Домбыра 2-топ. Киіз үй 3-топ. Асық Үй тапсырмасын сұрау. «Рандом» шеңбері 8-тапсырма. 78-бет. Дәрумендер туралы өлең не ойтолғау жаз. «Ғибраттты сөз».Сырқаттан айығудың ең негізгі шартының бірі – құлшыныстың болуы. Егер сіздің жазылуға деген құлшынысыңыз болмаса, жалғыз дәрігердің күш-жігері нәтиже беруі екіталай. Сенека Тыңдалым. ЖИ. Жұптық жұмыс. Шөмішбай Сариевтің өлеңін тыңда. Мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, «Бақыт деген - денсаулық» тақырыбында жұбыңмен сұхбаттас. -Ақынның «Денсаулығың барында өмір сүру - қуаныш» деген пікірімен келісесің бе? Мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді қолданып көр. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыра ды. Топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасына жауап береді «Ғибратты сөз» айдарымен танысады. Пікірлерімен бөліседі. Жұбымен сұхбаттасады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. |
Қалыптастырушы бағалау - төмен жауап; -жақсы жауап; -керемет жауап!
Бағалау критерийлері: коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдайды; - фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолданады Дескриптор. - мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді қолданады; - жұбымен сұхбат құрады. |
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Flippity Слайд беттері ЖИ Ш.Сариев «Бақыт деген- денсау лық» өлеңі |
|
|
Сабақ тың ортасы 5 минут 7 минут 12 минут 6 минут |
Топтық жұмыс ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Кестедегі мәліметті интерпретациялап, аралас мәтінді тұтас мәтін түрінде оқы. Тілдік құралдары арқылы стилін анықта. -Ағзаңда сырқаттың басталып келе жатқанын сезесің бе? -Дәрумен жетіспегенде қандай шара қолданасың? -Сен шашыңның түсуін байқадың. Алғашқы әрекетің қандай болмақ? ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.Топтық жұмыс Оқулықтағы 5-тапсырма. Үлгіні негізге алып, оқылым мәтінінен 3 кеңес жаз. Түп нұсқа мәтін мен өздерің құрастырған сөйлемдерді салыстырыңдар ҮЛГІ: Егер теріңіздің құрғақтығын байқасаңыз, бұл ағзада Е дәруменінің жетіспеушілігін білдіреді. Сізге күнделікті ас мәзіріне жаңғақ, балық майы мен өсімдік майын қосу қажет. Жеке жұмыс 1-деңгей Денсаулыққа байланысты 3 мақал жаз, 3 қанатты сөз жаз. 2-деңгей Жағдаяттық тапсырма. Сен шашыңның түсуін байқадың. Алғашқы әрекетің қандай болады? 3-деңгей Қанатты сөздердің мағынасын түсіндір. Қазақты қазақтан басқа ешкім жарылқамайды. Тауларды аласартпай, даланы биіктетейік! Нағыз қазақ – қазақ емес, нағыз қазақ – домбыра. Түркістан – екі дүние есігі ғой. Ел боламын десең бесігіңді түзе. Қараңғы қазақ көгіне, Өрмелеп шығып күн болам. Сабақты бекіту. ӘТН. Wordwall. 2-топ 3-топ |
Кестедегі мәліметті интерпретация лап, аралас мәтінді тұтас мәтін түрінде оқиды. Тілдік құралдары арқылы стилін анықтайды. Үлгіні негізге алып, оқылым мәтінінен бірнеше кеңес жазады. Түп нұсқа мәтін мен өзің құрастырған сөйлемдерді салыстырады. Мәтінді оқып, сол мәселе туралы ойын дискуссивті эссе түрінде жазады. |
Дескриптор. - Кестедегі мәліметті интерпретация лайды; - тұтас мәтін түрінде оқиды; -стилін анықтайды; -сұрақтарға орынды жауап береді; Дескриптор: - 3 кеңес жазады; -өзі құрастырған сөйлемдермен салыстырады. Дескриптор: 1-деңгей -3 мақал жазады -3б. -3 қанатты сөз жазады - 3б. 2-деңгей -жағдаятқа енеді-1б. -сұраққа жауап береді-1б. 3-деңгей -қанатты сөздердің мағынасын түсіндіреді – 2б. ҚБ. «Киіз үй» бағалау |
https://www.youtube.com/watch?v=jhJIT8XnWI8 7-сынып «Қазақ тілі» оқу лығы Деңгейлік тапсыр малар Wordwall |
|
|
Сабақ тың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Киелі киіз үй»
Үйге тапсырма: 9-тапсырма. 81-бет. «Деніміз сау болу үшін не қажет екенін білеміз бе?» тақырыбында сыныптастарыңнан сұхбат алып, қорытындысын «Ментальды картаға» түсір. |
|
|||
Шөмішбай Сариев
Бақыт деген -денсаулық
Ғұмыр кешу –
жұбаныш,
Бұл өмірдің бағында.
Өмір сүру – қуаныш,
Денсаулығың барында.
Тәңір сыйы – бұл өмір,
Бәріне де қанағат.
Дәурен кешіп сүре біл,
Өмір бізге аманат.
Жақсы болса ұрпағың,
Жақсы ғұмыр кешесің.
Кестеленіп гүл бағың,
Әр күн сайын өсесің.
Болса өмірде достарың,
Өмір зая болмайды.
Қашса өмірде достарың,
Бұл ғұмырда сол қайғы.
Құстар ұшпай көгіңде,
Керуен тартып көш қонбас.
Денсаулықта өмірде,
Артық саған дос болмас.
Қартаюдың жолында
Уақыт еңсе басады.
Денсаулығың жоғыңда
Бақыт аулақ қашады.
Ғұмыр деген уақыт қой,
Уақыт деген он саулық.
Өмір деген Бақыт қой,
Бақыт деген, Денсаулық!
1.Арман
2.Айсара
3.Кемеңгер
4.Аян
5.Асылжан
6.Кәусар
7.Зере
8.Мейіржан
9.Ахмад
10.Нұрай
11.Айдын
12.Нұрым
13.Амина
14.Арай
15.Асылзат
16.Сабина
17.Гүлім
18.Мирас
19.Төребек Айзере
20.Жанмәди
2.Айзере.
Үй тапсырмасы. Рандом шеңбері
шағым қалдыра аласыз















