Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 жыл бойы тегін жүктеу мүмкіндігіне ие болыңыз!
жеңілдік
Ашық сабақ, 7 сынып Алгебра
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Вариациялық қатарлар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі |
Өткен тақырып бойынша білімдерін жинақтау және біліктіктері мен дағдыларын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.4.1 бас жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын игереді. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Сабақ сонында оқушылар: - бас жиынтық; - нұсқалық; - вариациялық қатар; - кездейсоқ таңдама ұғымдарын біледі. |
||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы 7.4.4.1мақсатына жетеді, егер:
|
||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаттары: Оқушылар: -статистикалық сипаттама түрінде берілген, жиналған мәліметтерді барлық сыныпқа презентациялайды және берілгендерді жинақтау, жөндеу бойынша ұсыныс жасайды Пәндік лексика және терминология:
Жазуға /диалогқа қажетті сөзтіркес:
Глоссарий
|
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқи білу, өздік мәлімет жинақтау, жағдайды талдау, жаңа жағдайға бейімделу, проблеманы қою және оны шешу, өз жұмысына және өз тобының сапалы нәтижесіне жауап беру, өз уықытын ұйымдастыра білу, сабақтағы ұсыныстарға және көпмәдениеттілікке құрмет көрсету Құндылықтарды дарыту сабақтағы іс-әрекеттердің барлық кезендері барысында енгізіледі. |
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, экономика, статистика. |
||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
оқуты үшін АКТ мүмкіндіктерін тиімді қолдануға пайдаланушы дағдылары қажет. |
||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Сандық қатардың ауытқу өзгерісін, модасын, медиана және ариметикалық ортасын табу. Диаграммаларды салу және оқу. Вариациялық қатар қуру. Бас жиынтық, кездейсоқ таңдама, нұсқалықты анықтай білу. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 3 мин
|
Сабақтың басында мұғалім жасайтын акценттер:
|
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 40 мин
|
Сабақ бойы әртүрлі қызметтерді орындау барысында оқушылар өздерін бағалау парағын толтырады. Сабақ аяғында нәтиже қорытындыланып мұғалімнің жұмыс журналына еңгізіледі. I.Үй тапсырмасын тексеру, талдау және өзін- өзі бағалау– 5 мин Осы кезенде оқушыларда келесі дағдылар: өмір бойы үздіксіз білім алу, сондай-ақ өз жұмысының сапасы үшін жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу дамиды. Ауруханада, бала туғанда, нәрестенің салмағын өлшейді. 20 нәрестенің дене салмағын 10 г дәлдікпен өлшеген. Нәтиже (кг) кестеде берілген:
Нәтестелердің салмақтарының вариациялық қатарын құрастыр. Нұсқалықты анықтаңыз. Жауабы(слайд №5): Вариациялық қатар: 3,25; 3,33; 3,35; 3,55; 3,6; 3,7; 3,7; 3,75; 3,75; 3,76; 3,78; 3,8; 3,85; 3,87; 4,03; 4,1; 4,18; 4,2; 4,45; 4,75. Нұсқалық: 3,25; 3,33; 3,35; 3,55; 3,6; 3,7; 3,75; 3,76; 3,78; 3,8; 3,85; 3,87; 4,03; 4,1; 4,18; 4,2; 4,45; 4,75. Бағалау критерийлері: Берілген мәлімет бойынша вариациялық қатар құрайды және нұсқалықты анықтайды. Дескрипторлар:
II. Өткен сабақты қайталау – 10 мин:
Оқушылар жұпта бір-біріне терминдарды үш тілде айтып, өздерін презентация бойынша тексереді.
Мұғалімнің келтірген мысалдары бойынша, оқушылар қай түсінік туралы әңгіме жүргізіліп отырғаның анықтайды.
Жауабы: 100000 орама – бас жиынтық көлемі, 100 орама – нұсқаулық көлемі.
Абай Құнанбаев Берілген мәлімдемеде қандай әріп жиі кездеседі? Осы сұраққа жауап беру үшін, қандай сандық мінездемені қолдандың? жауабы: «А» әріпі, мода. Бағалау критерийлері: Берілген мәлімет бойынша статистикалық түсінікті анықтайды. Дескрипторлар:
III. Өздік жұмыс – 10 мин Жақсы баға алуға тырысамын деп оқушы мақсатқа жету, еңбексүйгіштік, акамемиялық адалдық дағдыларын қалыптастырады. Өздік жұмыс тапсырмалары үш деңгейден (A – ортадан төмен, В – орта, С – жоғары) тұрады. А деңгейі
3; 2; 4; 6; 6; 2; 1; 3; 4; 5; 6; 2; 2; 6; 4; 4; 1; 2; 5; 3. Вариациялық қатарды құрастырыңыз. Қатардың ауытқуын, модасын, медианасын және арифметикалық ортасын табыңыз. Жауабы: 1) 1000 жәндік – бас жиынтық, 115жәндік – таңдама. 2) Вариациялық қатар:1;1;2; 2; 2;2; 2;3; 3; 3; 4; 4; 4; 4; 5; 5; 6; 6; 6; 6. Ауытқу –5; Мода – 2; Медиана – 3,5; Арифметикалық орта – 3,55. В деңгейі 1) Жасөспірімдер жасаған телефон қоңырауларының санын зерттеу үшін, жетінші сынып оқитын 50 оқушыдан сұхбат алынды Бас жиынтық пен таңдаманы анықтаңыз. Жауабы: Жасөспірімдер жиынтығы - бас жиынтық, жетінші сынып оқитын 50 оқушы - таңдама. 2)Төменде берілген Абай Құнанбаевтың төрт жол өлеңіндегі сөз ұзындығын (әріп саны) өлшеңіз. Ұлым-ау, сенде өсерсің, Арманды қанат етерсің, Орындалып түстерің, Көкке самғап жетерсің. а) ауытқу; б) мода; в) медиана; г) сөз ұзындығының орташа мәнін анықтаңыз. Жауабы: а) 4; б) 5,7; в) 7; г) 6,63. С деңгейі
Жауабы: Көкшетау қаласының оқушылар жиынтығы - бас жиынтық ; 200 оқушы –таңдама.
Күміс барлық бұталар мен ағаштар, Тұманды алыста теректер Бұл Германия сұлу дейді Бірақ, Көкшетау жері жақсырақ.
Егер жаз келсе, соншалықты жаз келеді Түймедақтар гүлдейді жайлауда Бір жерде бұлбұл сайрайды Әлемге көз алмай қараймын! а) бірінші төрт жолдың ауытқуын және модасын; б) екінші төрт жолдың медианасын және сөз ұзындығының орташа мәнін анықтаңыз. Жауабы: а) 5-ауытқу, 8 – мода; б) 6-медиана, 6 - сөз ұзындығының орташа мәні. Бағалау критерийлері: Берілген мәлімет бойынша статистикалық түсінікті анықтайды. Дескрипторлар:
Сабақтың бұл кезеніңде оқушылар мәселені қою және шешім қабылдау, өз және өз тобының сапасы үшін жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу, сабақтағы әр алуан мәдениеттер мен пікірлерге құрмет сезімін тәрбиелеу құндылығын дамытады 1 топқа тапсырма: Өз сыныптастарыңан әрқайсысы үйден, мектепке дейін жолға қанша уақыт жұмсайтынын сұрастыр. а) Уақыт таңдамасын құрастыр. б) Таңдамаға ранжирлеу жүргіз. 2 топқа тапсырма: Сыныбында өз зерттеуіңді жүргіз. Сыныптастарын киетін аяқ киімнің өлшемін зерте. Аяқ киімнің вариациялық қатарын құрастыр. Нәтижеге түсініктеме бер. Берілген тапсырмаларды орындау үшін алдын ала дайындық қажет. Ол үшін оқушылар алдынт ала мәлімет жинайды, бірақ қай топта болатындарын білмейді. Сосын сабақта мұғалім оқушыларды кездейсоқ екі топқа бөледі: бірінші, екіншіге санап, немесе бір топқа қыста немесе көктемде дүниеге келгендер; ал екінші топқа жазда немесе күзде дүниеге келгендер және т.б. Жұмысты қағазда рәсімдейді немесе презентация жасап, сынып алдында сөз сөйлейді Берілген тапсырманы бағалау үшін оқушылар өздері бағалау критерийлері мен дескрипторларды ұсынады, ал мұғалім оларды тақтаға жазады. Содан кейін бірлесе отырып, жұмысты бағалауға олардың қайсысын қолданатынын анықтайды.
IV. Үй тапсырмасы – 1 мин. (слайд № 9) Жақсы баға алуға тырысамын деп оқушы мақсатқа жету, еңбексүйгіштік, акамемиялық адалдық дағдыларын қалыптастырады. Математика пәнінен мектепшілік олимпиадада жетінші сынып оқушылары келесі ұпай жинады: 64 35 91 63 52 54 37 68 58 62 48 83 83 68 57 56 66 47 79 78 73 52 68 65 Таңдамаға ранжирлеу жүргіз. Берілген таңдамаға түсініктеме бер. |
Көкшетау қаласының ФМБ НЗМ математика мұғалімі Егоркина Надежда Викторовнаның сабақ жоспарынан үзінді
Көкшетау қаласының ФМБ НЗМ 7 «D» сынып оқушысы Полевая Екатеринаның статистика жиынтығынан тапсырмасы
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 2 мин
|
«П» - «плюс» Сабақта не ұнады, қандай да бір мақсатқа қол жеткізу үшін пайдалы ақпарат, жұмыс формалары немесе оң эмоция жазылады. «М» - «минус» Сабақта не ұнамады, не қызықсыз болды, жаман әсер қалдырды немесе қай ақпарат, сіздің болжамыңыз бойынша өмірлік жағдайларды шешуге қажетсіз екені жазылады «Қ» - «қызықты» Сабақта болған барлық қызықты фактілер және осы мәселе бойынша тағы не білгіңіз келеді, мұғалімге қойылатын сұрақ жазылады. |
|
|||||||||||||||||||||||
Саралау– Сіз қалай көп қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Қабілеттері мол оқушыларға қандай мәселелер қою жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруды жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақта жеке жұмыс істеу барысында саралау болды. |
Сабақтың әрбір кезендерінен кейін жұмысты бағалау жүргізілді (өзін-өзі бағалау, бір-бірін бағалау немесе мұғалімнің бағалауы). Сабақ аяғында оқушылар орташа ұпай санын шығарып, мұғалімге айтады |
Сергіту сәті |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма ? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақ барсында саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Сабақ жайлы ой жүгірту үшін осы бөлімді қолданыңыз. Өз сабағыңыз жайлы сол бағандағы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ нәтижесі бойынша қорытындылау жүргізілді, сабақта жоспарланған жұмыс орындалды, Сабақ мақсаттары шынайы және қол жетімді болды. Саралау, алдымен әлдері төмен оқушылардың сөйлеуіне, одан кейін, қажеттілік туындаса, жоғары деңгейлі оқушылардың үлес қосуына көмектесті. |
|||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушының өз жобасын презентация көмегімен жариялауы 2: Тапсырмалар түсінікті және қол жетімді Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылардың қалауы бойынша, сабақ сонында рефлексияның кез келген бір кестесін оқуға уақыт бөлу 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сабақ сонында рефлексияны оқу, сабақта жасалған жұмысты талдауға мүмкіндік береді. Оқушылар өздерінің және сыныптастарының іс-әрекеттеріне ой жүгіртеді. |
2

