|
Орта мерзімді жоспардың тарауы: 7.2A Атомдар. Молекулалар. Заттар. |
Мектеп: Манғыстау ауданы.А.Меңдалыұлы атындағы орта мектеп. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Даугалиева Жанар Жангабыловна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атом құрылысы,изотоптар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.5. Протон,нейтрон,электронды және олардың атомдардағы орналасу тәртібін массасын,зарядын білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1.Протон,нейтрон,электронды және олардың атомдардағы орналасу тәртібін массасын,зарядын білу 2.Оқушылар көпшілігі : Протон,нейтрон,электронның орналасу тәртібін зарядын біледі. 3.кейбір оқушылар : Атом молекулаларын ,массасын таба алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Атом құрамындағы бөлшекті анықтайды. 2.Протон,нейтрон,эектронның атомдағы орналасу тәртібін,массасын,зарядын біліп,оны есеп шығарады 3.Изотоп ұғымына анықтама береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
Т |
Оқушылар орындай алады: •. атом заттың химиялық қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі болып табылатынын түсіндіреді .атом,молекула,пратон,нейтрон электрон ---Атомнан кез келген бөлшек ,,,,,немесе ,,,,,бола алады ---Екі немесе оданда көп атомдар…..түзу үшін қосыла алады. ---протон және нейтрон массалары …тең,ал электрон массасы….. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
- --Жұппен жұмыс жасауда ынтымақтастық қарым қатынас орнату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс
АКТқолдану дағдысы |
Физика пәні бойынша атом құрылысын ,протон,электрон сандарын таба біледі Интер тақта арқылы берілген мағұлыматты қолдана білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттардың агрегаттық күйлерін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты,сұйық,газ тәріздес заттардың құрылымын тусіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Оқушыларды ширату 1-мин 3 мин |
Ұйымдастыру арқылы оқушы назарын қалыптастыру,оқушыларды ширату.,салемдесу, түгендеу. Сыныпты топқа бөлеміз реттік санмен 1 2 3 деп топқа бөлемін,1-топ «протон»,2-топ «нейтрон»,3-топ «электрон» Алдынғы сабақты оқушы білімін тексеру үшін «Менен сұрақ,сенен жауап» әдісін пайдаланамын. Себебі оқушылар сұрақ-жауаппен алдынғы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сұрақтар 1.Құбылыстарды туралы не айтасыздар? 2.Заттар қандай агрегаттық күйде болады? 3.Жай және күрделі заттар дегеніміз не? Бүгінгі сабағымызда оқушылар сендер айтқан жай заттар дегеніміз бірэлемент атомнан тұратынын,ал қүрделі заттар дегеніміз екі элемент атомынан немесе одан да көп атомдардан тұратынын білдіңдер , Енді бүгін Атом құрылысы туралы түсінеміз. |
Сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Проблеманы шешу 8 мин 7 мин 2 мин 4-мин 2 мин 4мин 2мин 2 мин |
Топтық жұмыс.Тапсырма 1. Оқулықтағы «Атом құрылысы. Изотоптар» мәтінмен жұмыс (түртіп алу стратегиясы) Атом туралы ұғымды « Atomos» деген грек сөзінен шығады, «бөлінбейтін» дегенді білдіреді. Оқушылар атомды химиялық бірегейлікті сақтайтын заттектің ең кіші бөлігі ретінде тануы керек.1
Мұғалім Оқушылардың топтасып,жұптасып жұмыс жасағанын қадағалайды. Бағалау:Стикер арқылы (Мәтінді оқу арқыл оқушыға сұрақ қойылады соны түсті қағазды тарату арқылы бағалаймын.)
Жеке жұмыс . Тапсырма 2 (мәтінді оқып шығып,оқушы элемент таңбаларының ядро зарядын табады.) 1.Мына таңбалармен берілген элемент атомдарының ядро зарядын анықтаңыз. Na Ca O H Сu 2. Калий атомының ядросындағы протон саны а) 21 Ә) 18 Б) 20 В) 39 Г) 19 3.Мына элементтердің массаларын табыңдар: Р,Мg ,Zn, K. Мұғалім қадағалайды. Дескриптор. Топқа талқылау белсенді қатысты Берілген элементтер атомдарының ядро зарядын анықтай алды. Бағалау : өзара бағалау интерактивті тақтада берілген дайын жауап арқылы жұпта бағалайды. Топтық жұмыс Тапсырма №3. Семантикалық карта. Элементтердің атомдарындағы электрон,протон,нейтрон сандарын ,салыстырмалы атомдық массаларын аталуын анықтаңыз. а)В в)F c) AL d)S
Дескриптор Білім алушы элементтер атауын,құрылымын қасиетін анықтайды,протон,нейтрон,салыстырмалы атомдық массасын таба алады.. Осы тапсырмада оқушылар қарқынды жұмыс жасайды. Мұғалім бақылайды.
Бағалау «Бинго»әдісі арқылы дұрыс жауапты«+»танбасын қояды. |
7-сынып оқулық.
Үлестірме қағаздары
Менделеев кестесі.
Интерактивті тақта,үлестірмелер. Менделеев кестесі.
Үлестірме қағаздары. Менделеев кестесі.
7-сынып оқулық Алматы «Атамұра» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Проблеманы қортындылау (қортындылау) 7 мин 3мин |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: - атом құрылысы туралы білді, - атомдық массасы арқылы протон,нейтронды таба білді. Сабақ соңында ББҮ тәсілін пайдаланады. 1-бағанға оқушы өтілген жаңа сабақта не үйренгенін жазады. 2-бағанға Тақырып бойынша әліде түсінбегенін көрсетеді. 3-бағанға Жаңа сабақ бойынша үйренгенін жазады.
Мұғалім ББҮ кестесі бойынша оқушыларға кері байланыс береді. Үй тапсырмасы 7.1.2.5 оқу.
|
Кестені толтыру.
ББҮ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талаптары әртүрлі оқушыларды топтастыру. Себебі оқушылар бір-бірімен қолдау көрсетеді. Тапсырма беру жоспарланды.
Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай түрлі кестелерді немесе жаттығулар тапсырмаларды қарқынды жасалды.Оқушылар кестені дұрыс толтырды. Электронды дерек сөздер пайдаланады.Топтық жұмыста «бинго» әдісін топтар пайдаланды. Оқушыларға тапсырманы орындауда қошамет көрсетілді. |
1.Атом зарядын жаза алады.Қол шапалақтау арқылы бір-біріне қошамет көрсетеді. 2екінші тапсырма арқылы элемент атауын,атомдық массасын,протон,нейтронын ,тез табуына топта талқылап оқушы өз бетімен кестені.« Бинго» әдісімен «+» таңбасын дұрыс қояды. Бармақпен көрсету. ББҮ-пайдаланамыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданылады.Сабақта сергіту сәтін қолданам. Осы сабақта Қауіпсіздік техникасы ережелерін пайдаланады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ 7 сынып атом құрылысы
ашық сабақ 7 сынып атом құрылысы
|
Орта мерзімді жоспардың тарауы: 7.2A Атомдар. Молекулалар. Заттар. |
Мектеп: Манғыстау ауданы.А.Меңдалыұлы атындағы орта мектеп. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Даугалиева Жанар Жангабыловна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атом құрылысы,изотоптар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.5. Протон,нейтрон,электронды және олардың атомдардағы орналасу тәртібін массасын,зарядын білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1.Протон,нейтрон,электронды және олардың атомдардағы орналасу тәртібін массасын,зарядын білу 2.Оқушылар көпшілігі : Протон,нейтрон,электронның орналасу тәртібін зарядын біледі. 3.кейбір оқушылар : Атом молекулаларын ,массасын таба алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Атом құрамындағы бөлшекті анықтайды. 2.Протон,нейтрон,эектронның атомдағы орналасу тәртібін,массасын,зарядын біліп,оны есеп шығарады 3.Изотоп ұғымына анықтама береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
Т |
Оқушылар орындай алады: •. атом заттың химиялық қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі болып табылатынын түсіндіреді .атом,молекула,пратон,нейтрон электрон ---Атомнан кез келген бөлшек ,,,,,немесе ,,,,,бола алады ---Екі немесе оданда көп атомдар…..түзу үшін қосыла алады. ---протон және нейтрон массалары …тең,ал электрон массасы….. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
- --Жұппен жұмыс жасауда ынтымақтастық қарым қатынас орнату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс
АКТқолдану дағдысы |
Физика пәні бойынша атом құрылысын ,протон,электрон сандарын таба біледі Интер тақта арқылы берілген мағұлыматты қолдана білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттардың агрегаттық күйлерін бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты,сұйық,газ тәріздес заттардың құрылымын тусіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Оқушыларды ширату 1-мин 3 мин |
Ұйымдастыру арқылы оқушы назарын қалыптастыру,оқушыларды ширату.,салемдесу, түгендеу. Сыныпты топқа бөлеміз реттік санмен 1 2 3 деп топқа бөлемін,1-топ «протон»,2-топ «нейтрон»,3-топ «электрон» Алдынғы сабақты оқушы білімін тексеру үшін «Менен сұрақ,сенен жауап» әдісін пайдаланамын. Себебі оқушылар сұрақ-жауаппен алдынғы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сұрақтар 1.Құбылыстарды туралы не айтасыздар? 2.Заттар қандай агрегаттық күйде болады? 3.Жай және күрделі заттар дегеніміз не? Бүгінгі сабағымызда оқушылар сендер айтқан жай заттар дегеніміз бірэлемент атомнан тұратынын,ал қүрделі заттар дегеніміз екі элемент атомынан немесе одан да көп атомдардан тұратынын білдіңдер , Енді бүгін Атом құрылысы туралы түсінеміз. |
Сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Проблеманы шешу 8 мин 7 мин 2 мин 4-мин 2 мин 4мин 2мин 2 мин |
Топтық жұмыс.Тапсырма 1. Оқулықтағы «Атом құрылысы. Изотоптар» мәтінмен жұмыс (түртіп алу стратегиясы) Атом туралы ұғымды « Atomos» деген грек сөзінен шығады, «бөлінбейтін» дегенді білдіреді. Оқушылар атомды химиялық бірегейлікті сақтайтын заттектің ең кіші бөлігі ретінде тануы керек.1
Мұғалім Оқушылардың топтасып,жұптасып жұмыс жасағанын қадағалайды. Бағалау:Стикер арқылы (Мәтінді оқу арқыл оқушыға сұрақ қойылады соны түсті қағазды тарату арқылы бағалаймын.)
Жеке жұмыс . Тапсырма 2 (мәтінді оқып шығып,оқушы элемент таңбаларының ядро зарядын табады.) 1.Мына таңбалармен берілген элемент атомдарының ядро зарядын анықтаңыз. Na Ca O H Сu 2. Калий атомының ядросындағы протон саны а) 21 Ә) 18 Б) 20 В) 39 Г) 19 3.Мына элементтердің массаларын табыңдар: Р,Мg ,Zn, K. Мұғалім қадағалайды. Дескриптор. Топқа талқылау белсенді қатысты Берілген элементтер атомдарының ядро зарядын анықтай алды. Бағалау : өзара бағалау интерактивті тақтада берілген дайын жауап арқылы жұпта бағалайды. Топтық жұмыс Тапсырма №3. Семантикалық карта. Элементтердің атомдарындағы электрон,протон,нейтрон сандарын ,салыстырмалы атомдық массаларын аталуын анықтаңыз. а)В в)F c) AL d)S
Дескриптор Білім алушы элементтер атауын,құрылымын қасиетін анықтайды,протон,нейтрон,салыстырмалы атомдық массасын таба алады.. Осы тапсырмада оқушылар қарқынды жұмыс жасайды. Мұғалім бақылайды.
Бағалау «Бинго»әдісі арқылы дұрыс жауапты«+»танбасын қояды. |
7-сынып оқулық.
Үлестірме қағаздары
Менделеев кестесі.
Интерактивті тақта,үлестірмелер. Менделеев кестесі.
Үлестірме қағаздары. Менделеев кестесі.
7-сынып оқулық Алматы «Атамұра» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Проблеманы қортындылау (қортындылау) 7 мин 3мин |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: - атом құрылысы туралы білді, - атомдық массасы арқылы протон,нейтронды таба білді. Сабақ соңында ББҮ тәсілін пайдаланады. 1-бағанға оқушы өтілген жаңа сабақта не үйренгенін жазады. 2-бағанға Тақырып бойынша әліде түсінбегенін көрсетеді. 3-бағанға Жаңа сабақ бойынша үйренгенін жазады.
Мұғалім ББҮ кестесі бойынша оқушыларға кері байланыс береді. Үй тапсырмасы 7.1.2.5 оқу.
|
Кестені толтыру.
ББҮ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талаптары әртүрлі оқушыларды топтастыру. Себебі оқушылар бір-бірімен қолдау көрсетеді. Тапсырма беру жоспарланды.
Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай түрлі кестелерді немесе жаттығулар тапсырмаларды қарқынды жасалды.Оқушылар кестені дұрыс толтырды. Электронды дерек сөздер пайдаланады.Топтық жұмыста «бинго» әдісін топтар пайдаланды. Оқушыларға тапсырманы орындауда қошамет көрсетілді. |
1.Атом зарядын жаза алады.Қол шапалақтау арқылы бір-біріне қошамет көрсетеді. 2екінші тапсырма арқылы элемент атауын,атомдық массасын,протон,нейтронын ,тез табуына топта талқылап оқушы өз бетімен кестені.« Бинго» әдісімен «+» таңбасын дұрыс қояды. Бармақпен көрсету. ББҮ-пайдаланамыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданылады.Сабақта сергіту сәтін қолданам. Осы сабақта Қауіпсіздік техникасы ережелерін пайдаланады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













