Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Кинетикалық энергия
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3Б Жұмыс.Қуат.Энергия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерікова Г.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.03.2024 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кинтикалық энергия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.3.2 - энергияның екі түрін ажырату; 7.2.3.3 -кинетикалық энергияның формуласын есеп шығаруда қолдану; 7.2.3.4-потенциалдық энергияның формуласын есеп шығаруда қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Оқушылар энергияның екі түрімен танысып, формуласын өрнектей білу;. Көптеген оқушылар істей алады: Энергияның түрлерін ажыратып, анықтама мен формулаларды қолданып есептер шығару; Кейбір оқушылар істей алады: Кинетикалық потенциалдық энергияның мәнін жете түсініп, эксперименттік тапсырмаларды орындап, мәнін тұрмыспен байланыстыру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Бекіту 15 минут Кері байланыс Сабақтың соңы. 10 мин Рефлекция Бағалау Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Шаттық шеңбері (Алғыс айту күнімен құттықтау) Топқа бөлу «Жарық» әдісі Өткен сабақты қайталау «Формулалар сөйлесін» Оқушыларға физикалық шамалар көрсету Тақырыпты ашу «Өкіл» әдісі 1-Кинетикалық энергия 2-Потенциалдық энергия Мақсаты: Оқушылар энергияның екі түрімен танысып, формуласын өрнектей білу; Топ бойынша оқушыларға постер беріледі. Оқулықпен жұмыс жасау арқылы жаңа тақырып өтіледі. Топтағы оқушылар төмендегі тапсырмаларды талқылап, орындайды. «Өкіл» әдісі бойынша әр топтан бір өкіл шығып, жаңа тақырыпты түсіндіреді: Сұрақтарға "ия немесе жоқ" сөздері арқылы жауап бер. 1.Жоғары көтерілген дененің қандай энергиясы болады? Жауабы: Потенциялдық (ия) 2.Деформацияланған дененің қандай энергиясы болады? Жауабы: Кинетикалық (жоқ) 3. Потенциялдық энергия қандай шамаларға тәуелді болады? Жауабы: Дененің массасы мен көтірілу биіктігіне En= mgh (ия) 4.Дененің кинетикалық энергиясы қандай шамаларға тәуелді? Жауабы: Дененің массасы мен жылдамдығына Ek= (ия) Есеп шығару 1. Жер бетінен 3 м биіктікке көтерілген массасы 2кг дененің потенциалдық энергиясы неге тең? 2. Массасы 9,0 г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен шығады. Оның кинетикалық энергиясы қандай? 3. 20 м/с жылдамдықпен қозғалған дененің кинетикалық энергиясы 400Дж болса,оның массасы? Сергіту сәті «Ньютон» «Сұрақ-жауап» әдісі “Қызықты тәжірибе” әдісі Тәжірибе: Физика – бізді қоршаған орта Оқушыларға қызықты тәжірибелер көрсету Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: -нені білемін? -не білдім? -не білгім келеді? Тақырыпты оқу, тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру |
Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап шеңбер жасайды, біріне бірі тілек айтады .Оқушылар Жарық әдісі бойынша шамдарды таңдап топқа бөлінеді Көрсетілен физикалық шаманың атауы мен өлшем бірлігін табу 2-топқа пазл беріледі, пазлды құрау арқылы өтілетін тақырыпты ашады Постерге тақырып бойынша бағдарлама дайындап спикер таңдап жұмыс жасайды Мұғалім қойған сұраққа ия немесе жоқ деп жауап береді. Жауаптарды көршісімен алмастырады Тақтамен жұмыс Оқушылар топ бойынша лабиринттер өту жолын қарастырады Әр оқушыға 2 беттен беріледі. Біреуіне сұрақ екіншісіне жауап жазылады Фортунаны айналдыру арқылы сұрақтарға жауап береді Оқушылар бірлесіп тәжірибе жасайды Оқушы сабақтағы өз әркетіне рефлекция кестесін толтырады |
Бағалау критерийлері -Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. Дескриптор: - Физикалық шаманың атауын айтады - физикалық шамалардың өлшем бірліктерін еске түсіреді ҚБ жебе Дескриптор: - Потенциалдық энергияның анықтамасын біледі. - Потенциалдық энергияға тән қасиеттерді атайды. - Қандай жағдайда денелер потенциалдық энергияға ие болатытын біледі және түсіндіреді. ҚБ жебе Оқушылар бірін бірі бағалау ҚБ Ньютон Дескриптор · Есептің берілгенін оқып, шартын түзеді. · Потенциалдық энергияның формуласын біледі. · Өлшем бірліктерін ХБЖ –не келтіреді. · Есептерде формуланы түрлендіріп, есептей алады ҚБ жебе әдісі Дескриптор: Сұрақтарды дұрыс, мағыналы құрды -Сұрақтарды зерттеушілік тұрғыға бағыттады -Тақырып бойынша маңызды ережелерді білді ҚБ жебе әдісі Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады. |
Шамдар Қима қағаздар Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар
Сабақтың
тақырыбы: Кинетикалық
энергия
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Физика
Бөлім:
7.3Б
Жұмыс.Қуат.Энергия
Педагогтің
аты-жөні:
Ерікова
Г.А
Күні:
01.03.2024
Сынып:
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Кинтикалық
энергия
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 7.2.3.2 - энергияның екі түрін
ажырату; 7.2.3.3 -кинетикалық
энергияның формуласын есеп шығаруда
қолдану;
7.2.3.4-потенциалдық
энергияның формуласын есеп шығаруда
қолдану;
Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар істей
алады: Оқушылар энергияның екі
түрімен танысып, формуласын өрнектей
білу;. Көптеген оқушылар істей
алады: Энергияның түрлерін ажыратып, анықтама мен
формулаларды қолданып есептер
шығару;
Кейбір оқушылар
істей алады: Кинетикалық потенциалдық энергияның мәнін
жете түсініп, эксперименттік тапсырмаларды орындап, мәнін тұрмыспен
байланыстыру;
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Сабақтың
басы 10
минут Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім 10
минут Бекіту 15
минут Кері
байланыс Сабақтың
соңы. 10
мин Рефлекция Бағалау
Үй
тапсырмасы Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын
аудару. Шаттық шеңбері (Алғыс айту
күнімен құттықтау) Топқа
бөлу «Жарық»
әдісі Өткен сабақты
қайталау «Формулалар
сөйлесін» Оқушыларға физикалық шамалар
көрсету Тақырыпты
ашу «Өкіл»
әдісі 1-Кинетикалық
энергия 2-Потенциалдық
энергия Мақсаты: Оқушылар энергияның
екі түрімен танысып, формуласын өрнектей
білу; Топ бойынша оқушыларға постер
беріледі. Оқулықпен жұмыс жасау арқылы жаңа тақырып
өтіледі. Топтағы оқушылар төмендегі
тапсырмаларды талқылап, орындайды. «Өкіл» әдісі бойынша әр топтан
бір өкіл шығып, жаңа тақырыпты
түсіндіреді: Сұрақтарға "ия немесе жоқ"
сөздері арқылы жауап бер. 1.Жоғары көтерілген дененің
қандай энергиясы болады? Жауабы: Потенциялдық
(ия) 2.Деформацияланған дененің
қандай энергиясы болады? Жауабы: Кинетикалық
(жоқ) 3. Потенциялдық энергия қандай
шамаларға тәуелді болады? Жауабы: Дененің массасы мен
көтірілу биіктігіне En= mgh
(ия) 4.Дененің кинетикалық
энергиясы қандай шамаларға
тәуелді? Жауабы: Дененің массасы мен
жылдамдығына Ek= (ия) Есеп
шығару
1. Жер
бетінен 3 м биіктікке көтерілген массасы 2кг дененің потенциалдық
энергиясы неге тең?
2.
Массасы 9,0 г оқ винтовка ұңғысынан 800м/с жылдамдықпен
шығады. Оның кинетикалық
энергиясы қандай?
3. 20 м/с жылдамдықпен қозғалған дененің
кинетикалық энергиясы 400Дж болса,оның
массасы?
Сергіту
сәті «Ньютон» «Сұрақ-жауап»
әдісі “Қызықты тәжірибе”
әдісі Тәжірибе: Физика – бізді
қоршаған орта Оқушыларға қызықты тәжірибелер
көрсету Сабақ соңындағы оқушылардың
рефлексиясы: -нені
білемін? -не
білдім? -не білгім
келеді? Тақырыпты оқу, тақырып
соңындағы сұрақтарға жауап
беру Оқушылар бір-бірінің қолынан
ұстап шеңбер жасайды, біріне бірі тілек
айтады .Оқушылар Жарық әдісі бойынша
шамдарды таңдап топқа
бөлінеді Көрсетілен физикалық шаманың
атауы мен өлшем бірлігін
табу 2-топқа пазл беріледі, пазлды
құрау арқылы өтілетін тақырыпты
ашады Постерге тақырып бойынша
бағдарлама дайындап спикер таңдап жұмыс
жасайды Мұғалім қойған сұраққа ия
немесе жоқ деп жауап береді. Жауаптарды көршісімен
алмастырады Тақтамен
жұмыс Оқушылар топ бойынша
лабиринттер өту жолын
қарастырады Әр оқушыға 2 беттен беріледі.
Біреуіне сұрақ екіншісіне жауап
жазылады Фортунаны айналдыру арқылы
сұрақтарға жауап береді Оқушылар бірлесіп тәжірибе
жасайды
Оқушы сабақтағы өз
әркетіне рефлекция кестесін
толтырады Бағалау
критерийлері -Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады. Дескриптор: - Физикалық шаманың
атауын айтады - физикалық шамалардың өлшем
бірліктерін еске түсіреді ҚБ
жебе Дескриптор: - Потенциалдық энергияның
анықтамасын біледі. - Потенциалдық энергияға тән
қасиеттерді атайды. - Қандай жағдайда денелер потенциалдық
энергияға ие болатытын біледі және
түсіндіреді. ҚБ
жебе Оқушылар бірін бірі
бағалау ҚБ
Ньютон Дескриптор · Есептің
берілгенін оқып, шартын түзеді. · Потенциалдық энергияның
формуласын біледі. · Өлшем бірліктерін ХБЖ –не келтіреді. ·
Есептерде формуланы түрлендіріп, есептей
алады ҚБ жебе
әдісі Дескриптор:
Сұрақтарды дұрыс, мағыналы
құрды
-Сұрақтарды зерттеушілік тұрғыға
бағыттады
-Тақырып
бойынша маңызды ережелерді білді
ҚБ жебе
әдісі Сабақтағы тапсырмалардың жалпы
бағалау критерий-10 баллдық жүйемен
бағаланады. Шамдар Қима
қағаздар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













