ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ (САБАҚ) ЖОСПАРЫ
Бөлім: |
Геометрияның алғашқы мәліметтері |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
Күні: |
|
||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___ |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу. 7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану. |
||||
Сабақтың мақсаты: |
- Сыбайлас және вертикаль бұрыштарды ажыратады және сызбада көрсетеді. - Бұрыштардың қасиеттерін (қосындысы 180° немесе теңдігі) есептер шығаруда қолданады. - Берілген шарттар бойынша белгісіз бұрыштарды логикалық түрде есептеп табады. |
||||
Құндылықтарға баулу: |
Жауапкершілік: тапсырмаларды ұқыпты орындау. Ынтымақтастық: жұптық жұмыста бір-біріне қолдау көрсету. |
||||
Сабақ барысы: |
|||||
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
ЕББҚ: Мұғалімнің нұсқауымен оқушымен бірге бұрыштарды дене мүшелерімен көрсетеді. Алдына бұрыш түрлері бейнеленген визуалды карточкалар қойылады |
Амандасады. Тренингке қатыса отырып, дене мүшелері арқылы геометриялық фигураларды бейнелейді.
ЕББҚ: Мұғалімнің нұсқауымен және визуалды үлгіге қарап, бұрыш түрлерін денесімен бейнелейді. |
Ауызша мадақтау: «Жарайсың!», «Тамаша!» |
Музыкалық сүйемелдеу. |
|
Проблемалық сұрақ: «Бұл заттардың арасында қандай байланыс бар? Олар қандай бұрыштарды құрап тұр?» |
Видеоны көреді, өмірде кездесетін бұрыштарды талдайды. Өз ойларын ортаға салады. |
«Миға шабуыл»: Оқушылардың жауабына қарай бағыт беру. |
ЖИ-мен жасалған бейнеролик (Runway/Leonardo AI). |
||
– Тік бұрыш 90°, жазыңқы 180° болатынын еске түсіру. – Транспортирдің қызметі мен бұрыштардың белгіленуін сұрау.
ЕББҚ: Баламалы жауап беру: Ауызша жауап орнына оқушыға «90°» және «180°» жазылған карточкалар беріледі. Сұрақ қойылғанда тиісті санды көтереді |
Платформадағы сұрақтарға жылдам жауап береді. Әр дұрыс жауап сайын экрандағы зымыран жоғары көтеріледі.
ЕББҚ: Сұраққа сәйкес сандық карточканы (мысалы, жазыңқы бұрышқа 180°) көрсетеді. |
Дескриптор (1б): - Өткен тақырып бойынша сұрақтарға нақты жауап береді (1 балл).
ЕББҚ үшін дескриптор: Бұрыш өлшемдерін (90°, 180°) визуалды қолдау арқылы дұрыс ажыратады – 1 балл. |
Интерактивті тақта, https://wordwall.net/ru/resource/60540610 Wordwall |
||
Сабақ тақырыбы мен SMART мақсатын таныстыру. |
Терминдер бойынша топтарға бірігеді. Сабақ мақсатымен (анықтамасын білу, қасиеттерін қолдану) танысады. |
Өзін-өзі бағалау: «Оңай/Қиын» (қай сұрақ оңай, қайсысы қиын болғанын айтады). |
Топқа бөлу карточкалары, слайд. |
||
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Сәйкестендір» әдісі Мақсаты: Терминдерді меңгеру. Бұрыш түрлерін анықтамасымен сәйкестендіру тапсырмасы (1–А, 2–Ә, 3–Б).
ЕББҚ: Анықтаманы толық оқудың орнына, бұрыштың суреті мен атауын сәйкестендіруге арналған суретті карточкалар ұсынылады. |
Анықтамаларды талдайды, бұрыш түрлерін ажыратады. Дәптерге жауаптарын белгілейді.
ЕББҚ: Суреттегі бұрышты атауымен (мысалы, вертикаль) сызық арқылы қосады. |
Дескриптор (2б): - бұрыш түрлерін таниды – 1б; - анықтамасын дұрыс табады – 1б. |
Үлестірмелі карточкалар, Интербелсенді тақта. |
|
Т – Толықтыру: Анықтаманы толықтыру. Ө – Өзгерту: Теореманы (180°) дәлелдеу. Д – Дамыту: Вертикаль бұрыштар теңдігін қорыту. К – Күрделендіру: Перпендикулярлық белгісін (⊥) енгізу.
ЕББҚ:
Дәлелдеу
парағында бос орындар қалдырылады:
« |
GeoGebra-дағы динамикалық сызбаны бақылайды. Жұппен теореманы талқылап, дәлелін дәптерге жазады.
ЕББҚ: Тірек сөздерді пайдаланып, дәлелдеу парағындағы бос орындарды толтырады. |
ҚБ: «Бағдаршам» 🟢 ● – түсінікті ● – сұрағым бар ● – түсінбедім. (2 балл)
ЕББҚ үшін дескриптор:
|
GeoGebra https://www.geogebra.org/calculator бағдарламасы, Шыныбеков (25–27 б.б.). |
||
І топ (Базалық): №1.47, 1.49 – сыбайлас бұрыштарды табу.
ІІ топ (Орта): №1.59 – бұрыштардың 2:3 қатынасы бойынша есептеу.
ІІІ топ (Жоғары): №1.65 – логикалық есеп.
ІV топ (Шығармашылық): №1.67 – перпендикулярлықты дәлелдеу.
ЕББҚ: Оқушыға «Ата → Формула → Есепте» деген 3 қадамдық нұсқаулық беріледі. Ол тек І топтың (Базалық) 1 есебін орындайды
|
Топ ішінде рөлдерді (баяндаушы, хатшы, таймкипер) бөледі. Есепті флипчартқа орындап, қорғайды.
ЕББҚ: Нұсқаулыққа сүйене отырып, қарапайым сыбайлас бұрышты (180°-тан азайту) есептейді. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» Топтар бірін-бірі бағалайды. Дескриптор (3б): - бұрыш түрін атайды; - формуланы жазады; - нәтижені табады.
ЕББҚ үшін дескриптор:
|
Флипчарт, маркерлер, деңгейлік тапсырмалар. |
||
Сабақтың соңы |
Мақсаты: Оқу мақсатына (7.1.1.10) жету деңгейін тексеру. Есеп №1.50(1): «Бір сыбайлас бұрыш екіншісінен 30°-қа үлкен. Осы екі бұрышты тап».
ЕББҚ: Есептегі сандарды оңайлату (мысалы, 180 - 100). Шешім жолының шаблоны беріледі |
Жеке
парақшада теңдеу құру арқылы есепті
шығарады. Шешуі:
Жауабы:
ЕББҚ: Дайын үлгі бойынша есептің жауабын жазады. |
Дескриптор (3б): - теңдеуді дұрыс құрады – 1б; - айнымалыны табады – 1б; - бұрыштарды анықтайды – 1б |
Жеке тапсырма парақтары, Шыныбеков оқулығы. |
|
Бекіту. «Ақиқат / Жалған» кестесі
4.
Жазыңқы бұрыш
|
Кестені толтырып, бұрыштардың қасиеттерін қорытындылайды. |
Өзара бағалау: Жұбының жұмысын дайын жауаппен тексереді. |
Слайд, бекіту кестелері. |
||
Кері байланыс: «Дейін / Кейін» Оқушылар сабақ басындағы білімі мен қазіргі түсінігін салыстырады.
ЕББҚ: Күрделі INSERT кестесінің орнына көңіл-күйін немесе түсіну деңгейін смайликтер салу немесе таңдау арқылы білдіреді
Үй тапсырмасы: №1.54, 1.60. Дарынды оқушыға: №1.67 (GeoGebra арқылы тексеру). |
Өз оқуына рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады.
ЕББҚ: Стикерге смайлик салып, «Білім шыңының» өзіне ыңғайлы тұсына жапсырады. |
Жиынтық бағалау: Сабақ бойы жиналған ұпайларды 10 балдық жүйеге көшіру. |
Стикерлер, күнделік. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. 7 сынып. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ (САБАҚ) ЖОСПАРЫ
Бөлім: |
Геометрияның алғашқы мәліметтері |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
Күні: |
|
||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: ___ Қатыспағандар саны: ___ |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу. 7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану. |
||||
Сабақтың мақсаты: |
- Сыбайлас және вертикаль бұрыштарды ажыратады және сызбада көрсетеді. - Бұрыштардың қасиеттерін (қосындысы 180° немесе теңдігі) есептер шығаруда қолданады. - Берілген шарттар бойынша белгісіз бұрыштарды логикалық түрде есептеп табады. |
||||
Құндылықтарға баулу: |
Жауапкершілік: тапсырмаларды ұқыпты орындау. Ынтымақтастық: жұптық жұмыста бір-біріне қолдау көрсету. |
||||
Сабақ барысы: |
|||||
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
ЕББҚ: Мұғалімнің нұсқауымен оқушымен бірге бұрыштарды дене мүшелерімен көрсетеді. Алдына бұрыш түрлері бейнеленген визуалды карточкалар қойылады |
Амандасады. Тренингке қатыса отырып, дене мүшелері арқылы геометриялық фигураларды бейнелейді.
ЕББҚ: Мұғалімнің нұсқауымен және визуалды үлгіге қарап, бұрыш түрлерін денесімен бейнелейді. |
Ауызша мадақтау: «Жарайсың!», «Тамаша!» |
Музыкалық сүйемелдеу. |
|
Проблемалық сұрақ: «Бұл заттардың арасында қандай байланыс бар? Олар қандай бұрыштарды құрап тұр?» |
Видеоны көреді, өмірде кездесетін бұрыштарды талдайды. Өз ойларын ортаға салады. |
«Миға шабуыл»: Оқушылардың жауабына қарай бағыт беру. |
ЖИ-мен жасалған бейнеролик (Runway/Leonardo AI). |
||
– Тік бұрыш 90°, жазыңқы 180° болатынын еске түсіру. – Транспортирдің қызметі мен бұрыштардың белгіленуін сұрау.
ЕББҚ: Баламалы жауап беру: Ауызша жауап орнына оқушыға «90°» және «180°» жазылған карточкалар беріледі. Сұрақ қойылғанда тиісті санды көтереді |
Платформадағы сұрақтарға жылдам жауап береді. Әр дұрыс жауап сайын экрандағы зымыран жоғары көтеріледі.
ЕББҚ: Сұраққа сәйкес сандық карточканы (мысалы, жазыңқы бұрышқа 180°) көрсетеді. |
Дескриптор (1б): - Өткен тақырып бойынша сұрақтарға нақты жауап береді (1 балл).
ЕББҚ үшін дескриптор: Бұрыш өлшемдерін (90°, 180°) визуалды қолдау арқылы дұрыс ажыратады – 1 балл. |
Интерактивті тақта, https://wordwall.net/ru/resource/60540610 Wordwall |
||
Сабақ тақырыбы мен SMART мақсатын таныстыру. |
Терминдер бойынша топтарға бірігеді. Сабақ мақсатымен (анықтамасын білу, қасиеттерін қолдану) танысады. |
Өзін-өзі бағалау: «Оңай/Қиын» (қай сұрақ оңай, қайсысы қиын болғанын айтады). |
Топқа бөлу карточкалары, слайд. |
||
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс. «Сәйкестендір» әдісі Мақсаты: Терминдерді меңгеру. Бұрыш түрлерін анықтамасымен сәйкестендіру тапсырмасы (1–А, 2–Ә, 3–Б).
ЕББҚ: Анықтаманы толық оқудың орнына, бұрыштың суреті мен атауын сәйкестендіруге арналған суретті карточкалар ұсынылады. |
Анықтамаларды талдайды, бұрыш түрлерін ажыратады. Дәптерге жауаптарын белгілейді.
ЕББҚ: Суреттегі бұрышты атауымен (мысалы, вертикаль) сызық арқылы қосады. |
Дескриптор (2б): - бұрыш түрлерін таниды – 1б; - анықтамасын дұрыс табады – 1б. |
Үлестірмелі карточкалар, Интербелсенді тақта. |
|
Т – Толықтыру: Анықтаманы толықтыру. Ө – Өзгерту: Теореманы (180°) дәлелдеу. Д – Дамыту: Вертикаль бұрыштар теңдігін қорыту. К – Күрделендіру: Перпендикулярлық белгісін (⊥) енгізу.
ЕББҚ:
Дәлелдеу
парағында бос орындар қалдырылады:
« |
GeoGebra-дағы динамикалық сызбаны бақылайды. Жұппен теореманы талқылап, дәлелін дәптерге жазады.
ЕББҚ: Тірек сөздерді пайдаланып, дәлелдеу парағындағы бос орындарды толтырады. |
ҚБ: «Бағдаршам» 🟢 ● – түсінікті ● – сұрағым бар ● – түсінбедім. (2 балл)
ЕББҚ үшін дескриптор:
|
GeoGebra https://www.geogebra.org/calculator бағдарламасы, Шыныбеков (25–27 б.б.). |
||
І топ (Базалық): №1.47, 1.49 – сыбайлас бұрыштарды табу.
ІІ топ (Орта): №1.59 – бұрыштардың 2:3 қатынасы бойынша есептеу.
ІІІ топ (Жоғары): №1.65 – логикалық есеп.
ІV топ (Шығармашылық): №1.67 – перпендикулярлықты дәлелдеу.
ЕББҚ: Оқушыға «Ата → Формула → Есепте» деген 3 қадамдық нұсқаулық беріледі. Ол тек І топтың (Базалық) 1 есебін орындайды
|
Топ ішінде рөлдерді (баяндаушы, хатшы, таймкипер) бөледі. Есепті флипчартқа орындап, қорғайды.
ЕББҚ: Нұсқаулыққа сүйене отырып, қарапайым сыбайлас бұрышты (180°-тан азайту) есептейді. |
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» Топтар бірін-бірі бағалайды. Дескриптор (3б): - бұрыш түрін атайды; - формуланы жазады; - нәтижені табады.
ЕББҚ үшін дескриптор:
|
Флипчарт, маркерлер, деңгейлік тапсырмалар. |
||
Сабақтың соңы |
Мақсаты: Оқу мақсатына (7.1.1.10) жету деңгейін тексеру. Есеп №1.50(1): «Бір сыбайлас бұрыш екіншісінен 30°-қа үлкен. Осы екі бұрышты тап».
ЕББҚ: Есептегі сандарды оңайлату (мысалы, 180 - 100). Шешім жолының шаблоны беріледі |
Жеке
парақшада теңдеу құру арқылы есепті
шығарады. Шешуі:
Жауабы:
ЕББҚ: Дайын үлгі бойынша есептің жауабын жазады. |
Дескриптор (3б): - теңдеуді дұрыс құрады – 1б; - айнымалыны табады – 1б; - бұрыштарды анықтайды – 1б |
Жеке тапсырма парақтары, Шыныбеков оқулығы. |
|
Бекіту. «Ақиқат / Жалған» кестесі
4.
Жазыңқы бұрыш
|
Кестені толтырып, бұрыштардың қасиеттерін қорытындылайды. |
Өзара бағалау: Жұбының жұмысын дайын жауаппен тексереді. |
Слайд, бекіту кестелері. |
||
Кері байланыс: «Дейін / Кейін» Оқушылар сабақ басындағы білімі мен қазіргі түсінігін салыстырады.
ЕББҚ: Күрделі INSERT кестесінің орнына көңіл-күйін немесе түсіну деңгейін смайликтер салу немесе таңдау арқылы білдіреді
Үй тапсырмасы: №1.54, 1.60. Дарынды оқушыға: №1.67 (GeoGebra арқылы тексеру). |
Өз оқуына рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады.
ЕББҚ: Стикерге смайлик салып, «Білім шыңының» өзіне ыңғайлы тұсына жапсырады. |
Жиынтық бағалау: Сабақ бойы жиналған ұпайларды 10 балдық жүйеге көшіру. |
Стикерлер, күнделік. |
||
шағым қалдыра аласыз


