Бекітемін
Директрдың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
___________ Г.Т. Сапарова
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалиева Г.Н. |
|
Күні: |
26.01.2024ж № 201 кабинет |
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.3. Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді құрастыру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: алгоритмнің түрлерін біледі. Оқушылардың көбі үшін: тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: өмір бойы білім алу; Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік,ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық, креативті ойлау, қарым-қатынас орната білу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин. 4 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу. 2. Психологиялық жағымды ахуал орнату. «Ұжымдық сурет» әдістемесі Оқушылар шеңбер бойымен бірінің артына бірі орналасып тұрады да, арқаларына ақ қағазбен сурет салады. Салып болғаннан кейін салған суреттерін бір-біріне және қонақтарға көрседі. ІІ. Үй тапсырмасы: «Lumio» платформасы арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады. Тест тапсырмасы на жауап береді. |
«Brain battl» әдісі бойынша
2 балл |
Компьютер, Қағаз, түрлі түсті қаламдар. |
|
Мағнаны тану 2 мин
3 мин. |
Миға шабуыл әдісі оқушыларға тапсырма беріледі. Сол тапсырманың мағынасын ашу керек. 1. Файлды ашу синтаксисі: F=open (file_name, access_mode) 2. Файлды жабу Filel.close() 3. Файлды оқу мен жазу синтаксисі: File.read(size) 4. Файл атауын өзгерту Import os.rename (src,dest)
|
Сұрақтарға жауап береді |
1 балл |
Слайд қиынды қағаздар |
|
Сабақтың ортасы
20 мин. |
Жаңа сабаққа бейне сабақ арқылы таныстыру.Пайтон программасымен жұмыс. Программа қолданушыдан екі сан енгізуд сұрап, оларды салыстыру керек. Егер олар тең болса, онда a=b логикалық өрнег ақиқат екені туралы хабарлама шығару қажт Print (‘input a’) a=input() Print (‘input b’) b=input() if a==b: print (‘a is equal to b’, a,’=’,b) |
|
1 балл |
https://youtu.be/mNg4fpXoDzM?si=QAA5QjqZs4-QeFoK |
|
77 7 мин |
Ж.Ж. Практикалық жұмыс А және b бүтін сандар берілген. Егер a саны жұп болса, онда оны квадраттап, b санына қос. Ал сан тақ болса, онда санның өзін b санына қосып, нәтижені экранға шығар. a=int(input(‘a=’)) b=int(input(‘b=’)) if a%2==0: print (a**2+b) else: print (a+b) Дескриптор: - Шарт тексеру операторларын біледі. - Шарт тексеру операторларының программалаудағы маңызын бағалайды. |
Тапсырманы орындайды |
3 балл |
Слайд. Таратпа қағаз |
|
2 мин |
Сергіту сәті стакан ыдысынан алгоритм құрастыру. Топтық жұмыс Тауарды жеңілдікпен сатып алуға арналған программа құру керек. Егер тауар бағасы 2000 теңне немесе одан артық болса, онда тауар бағасын 10% жеңілдікпен есептеп шығару керек. Print (‘cost of the t’) t=int(input()) if t>=2000: t=t-t*10/100 print (t) Дескриптор: - Шартты операторда программа құрылымдарының бірін пайдалануға бағытталған тапсырма құрайды. - Құрастырған тапсырманың шешу жолын көрсетеді. - Блок-схема арқылы орындайды. |
|
2 балл |
Слайд Таратпа қағаз |
|
Сабақтың соңы
4 мин |
Сабақты бекіту «Lumio» платформасы арқылы ақпараттың жалған немес ақиқат екенін анықтайды. Кері байланыс «Brain battl» әдісі бойынша |
1 балл |
Интерактивті тақта |
|
|
|
Үй тапсырмасы Оқулықтан. Талдап салыстыру., Дәптерге орындау., Үй тапсырмасы. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 7 сынып "Тармақталған алгоритмдерді программалау"
Ашық сабақ 7 сынып "Тармақталған алгоритмдерді программалау"
Бекітемін
Директрдың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
___________ Г.Т. Сапарова
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалиева Г.Н. |
|
Күні: |
26.01.2024ж № 201 кабинет |
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.3. Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді құрастыру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: алгоритмнің түрлерін біледі. Оқушылардың көбі үшін: тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: өмір бойы білім алу; Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік,ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық, креативті ойлау, қарым-қатынас орната білу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин. 4 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу. 2. Психологиялық жағымды ахуал орнату. «Ұжымдық сурет» әдістемесі Оқушылар шеңбер бойымен бірінің артына бірі орналасып тұрады да, арқаларына ақ қағазбен сурет салады. Салып болғаннан кейін салған суреттерін бір-біріне және қонақтарға көрседі. ІІ. Үй тапсырмасы: «Lumio» платформасы арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады. Тест тапсырмасы на жауап береді. |
«Brain battl» әдісі бойынша
2 балл |
Компьютер, Қағаз, түрлі түсті қаламдар. |
|
Мағнаны тану 2 мин
3 мин. |
Миға шабуыл әдісі оқушыларға тапсырма беріледі. Сол тапсырманың мағынасын ашу керек. 1. Файлды ашу синтаксисі: F=open (file_name, access_mode) 2. Файлды жабу Filel.close() 3. Файлды оқу мен жазу синтаксисі: File.read(size) 4. Файл атауын өзгерту Import os.rename (src,dest)
|
Сұрақтарға жауап береді |
1 балл |
Слайд қиынды қағаздар |
|
Сабақтың ортасы
20 мин. |
Жаңа сабаққа бейне сабақ арқылы таныстыру.Пайтон программасымен жұмыс. Программа қолданушыдан екі сан енгізуд сұрап, оларды салыстыру керек. Егер олар тең болса, онда a=b логикалық өрнег ақиқат екені туралы хабарлама шығару қажт Print (‘input a’) a=input() Print (‘input b’) b=input() if a==b: print (‘a is equal to b’, a,’=’,b) |
|
1 балл |
https://youtu.be/mNg4fpXoDzM?si=QAA5QjqZs4-QeFoK |
|
77 7 мин |
Ж.Ж. Практикалық жұмыс А және b бүтін сандар берілген. Егер a саны жұп болса, онда оны квадраттап, b санына қос. Ал сан тақ болса, онда санның өзін b санына қосып, нәтижені экранға шығар. a=int(input(‘a=’)) b=int(input(‘b=’)) if a%2==0: print (a**2+b) else: print (a+b) Дескриптор: - Шарт тексеру операторларын біледі. - Шарт тексеру операторларының программалаудағы маңызын бағалайды. |
Тапсырманы орындайды |
3 балл |
Слайд. Таратпа қағаз |
|
2 мин |
Сергіту сәті стакан ыдысынан алгоритм құрастыру. Топтық жұмыс Тауарды жеңілдікпен сатып алуға арналған программа құру керек. Егер тауар бағасы 2000 теңне немесе одан артық болса, онда тауар бағасын 10% жеңілдікпен есептеп шығару керек. Print (‘cost of the t’) t=int(input()) if t>=2000: t=t-t*10/100 print (t) Дескриптор: - Шартты операторда программа құрылымдарының бірін пайдалануға бағытталған тапсырма құрайды. - Құрастырған тапсырманың шешу жолын көрсетеді. - Блок-схема арқылы орындайды. |
|
2 балл |
Слайд Таратпа қағаз |
|
Сабақтың соңы
4 мин |
Сабақты бекіту «Lumio» платформасы арқылы ақпараттың жалған немес ақиқат екенін анықтайды. Кері байланыс «Brain battl» әдісі бойынша |
1 балл |
Интерактивті тақта |
|
|
|
Үй тапсырмасы Оқулықтан. Талдап салыстыру., Дәптерге орындау., Үй тапсырмасы. |
|||
шағым қалдыра аласыз




















