Қысқа мерзімді жоспары
Топырақтың экологиялық проблемалары
Географиялық карталар
Географиялық деректер базасы
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.4. Биосфера |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың экологиялық проблемалары Географиялық карталар Географиялық деректер базасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7. 3. 4. 5 топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады 7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады 7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Топырақтың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады; ЕББҚ: Топырақ эрозиясын басым аймақтарды анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Заң және тәртіп |
||||||||||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Әділ заң– болашақ кепілі» |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы «Ыстық орындық» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар өткен тақырып бойынша Қазақстанның топырақ жамылғысын байланысты сұрақтар қояды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
ескриптор: Жалпы – 2 балл: Қазақстанның топырақ түрлеріне қатысты сұрақтар қояды |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
5 мин
7 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» әдісі
Мағынаны тану Бейнеролик: Топырақ эрозиясы
(ЖТ)Жеке тапсырма «Картамен жұмыс» ЕББҚ
(ЖТ)Жеке жұмыс Оқулық немесе ғаламтордың көмегімен кестені толтырыңыз
(ЖТ)Жеке тапсырма (ФС) тапсырмасы Топырақтың тозуынан, ластануынан қорғану шараларын ұсыныңыз
|
Оқушылар миға шабуыл әдісі арқылы суреттерге қарай отырып тақырыпты анықтайды
Бейнероликті қарайды. Эрозия түрлерін атайды
Қазақстанның эрозияға басым ұшыраған облыстарды анықтап жіктейді
Оқушылар топырақ ресурстарынан келетін шығындарды анықтап сипаттайды
Оқушылар топырақты қорғау шараларын ұсынады |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Облыстарды эрозияға ұшырауына байланысты жіктейді
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Экологиялық шығындарды анықтайды 2.Экономикалық шығындарды анықтайды 3.Әлеуметтік шығындарды анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Топырақты қорғау шараларын ұсынады |
https://youtu.be/YshgDQiRUgg?si=eWAcWHHX5P2_dLZz
https://chatgpt.com/?ref=dotcom
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Classroom screen бағдарламасы арқылы кері байланыс орнатады
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмалар
2 тапсырма
-
Тапсырма. Өсіңіз тұратын аймақта топырақтың шөлейттену дәрежесін анықтаңыз

-
Тапсырма
Салыстыру әдісі. Арал теңізі мен Африкадаға Сахель трагедиясы салыстырыңыз

-
Тапсырма. Функционалдық сауаттылық тапсырма. Көң (Навоз) ді пайдаланып қалай топырақты тыңайтуға болатынын жазыңыз

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 7 сынып Топырақтың экологиялық проблемалары
Ашық сабақ 7 сынып Топырақтың экологиялық проблемалары
Қысқа мерзімді жоспары
Топырақтың экологиялық проблемалары
Географиялық карталар
Географиялық деректер базасы
(Сабақтың тақырыбы)
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.4. Биосфера |
||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың экологиялық проблемалары Географиялық карталар Географиялық деректер базасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7. 3. 4. 5 топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады 7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады 7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Топырақтың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады; ЕББҚ: Топырақ эрозиясын басым аймақтарды анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Заң және тәртіп |
||||||||||||||||||||||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Әділ заң– болашақ кепілі» |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Үй жұмысы «Ыстық орындық» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар өткен тақырып бойынша Қазақстанның топырақ жамылғысын байланысты сұрақтар қояды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
ескриптор: Жалпы – 2 балл: Қазақстанның топырақ түрлеріне қатысты сұрақтар қояды |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
5 мин
7 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» әдісі
Мағынаны тану Бейнеролик: Топырақ эрозиясы
(ЖТ)Жеке тапсырма «Картамен жұмыс» ЕББҚ
(ЖТ)Жеке жұмыс Оқулық немесе ғаламтордың көмегімен кестені толтырыңыз
(ЖТ)Жеке тапсырма (ФС) тапсырмасы Топырақтың тозуынан, ластануынан қорғану шараларын ұсыныңыз
|
Оқушылар миға шабуыл әдісі арқылы суреттерге қарай отырып тақырыпты анықтайды
Бейнероликті қарайды. Эрозия түрлерін атайды
Қазақстанның эрозияға басым ұшыраған облыстарды анықтап жіктейді
Оқушылар топырақ ресурстарынан келетін шығындарды анықтап сипаттайды
Оқушылар топырақты қорғау шараларын ұсынады |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Облыстарды эрозияға ұшырауына байланысты жіктейді
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Экологиялық шығындарды анықтайды 2.Экономикалық шығындарды анықтайды 3.Әлеуметтік шығындарды анықтайды
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Топырақты қорғау шараларын ұсынады |
https://youtu.be/YshgDQiRUgg?si=eWAcWHHX5P2_dLZz
https://chatgpt.com/?ref=dotcom
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Classroom screen бағдарламасы арқылы кері байланыс орнатады
Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмалар
2 тапсырма
-
Тапсырма. Өсіңіз тұратын аймақта топырақтың шөлейттену дәрежесін анықтаңыз

-
Тапсырма
Салыстыру әдісі. Арал теңізі мен Африкадаға Сахель трагедиясы салыстырыңыз

-
Тапсырма. Функционалдық сауаттылық тапсырма. Көң (Навоз) ді пайдаланып қалай топырақты тыңайтуға болатынын жазыңыз

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
шағым қалдыра аласыз
















