|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
|
|
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үлкен ми сыңарлары |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.4- орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үлкен ми сыңарлары қыртысының маңызын түсіну Үлкен ми сыңарлары қыртысының аймақтарын ажырату Жүйке жүйесіне әсер ететін зиянды заттардың әсерін сипаттау |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» тренинг 3. Топқа бөлу жүзеге асады. Арнайы рандом платформасында топқа боледі Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, Оқушылар шаттық шеңберін құрып, алақан жылулары арқылы бір-біріне жылы лебіздерін,тілектерін білдіреді. жағымды ахаул қалыптастырады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
Презентация Түрі бейнедегі суреттер |
||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім Барабан айналдыра отырып сұрақтар тізбегін ұсынады |
Оқушылар берілген сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады |
-сұрақтарға жауап береді-1балл |
|||
|
Сабақтың ортасы 10-13мин
|
Ой қозғау. «Айырмашылығы неде?» әдісі Ү Оң және солақайлық қалай ажыратылады? «Адамның қабілеті» дегенді қалай түсінесіңдер Бейнекөрсетілім ұсынады Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорнияны бекіту тапсырмаларын ұсынады |
Оқушылар берілген суретті, сұрақтармен байлансытыра отырып ұжымда талдайды
Бейнеақпарат көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсырмаларды орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі
-ми бөлімдерін атайды-1балл |
https://youtu.be/oMoDabHYXgk?si=o-AebqHfZLnqkf9y
|
||
|
|
«Ойыңмен бөліс» тәсілі Жеке жұмыс С Оң жақ жарты шарда адам жан –жақты емес, жылдамдылығы төмен, көпшілікпен жақсы араласпайды, тұйық, өткеніне бағынышты болады. 1-сигналдық жүйе, «көркемпаз» тип.
1. Қолды кеудеге айқастырып қоямыз. Қай қолдың
үстінде қалғанын байқаймыз. |
Оқушылар мәтінді қолдана отырып Асимметрияны анықтау тәсілдерін орныдайды. 3.Екі қолдың саусақтарын бір-біріне айқастырыңыз. Енді қай қолдың басбармағы үстінде қалғанын байқаңыз: оң немесе сол. Нәтижені қорытындылай келе қай қолымыздың бағыттаушы екенін анықтаймыз; қандай жартышар доминантты |
Дескриптор: -Өз бойынан оң немесе сол жақтың жартышарларының басым екендігін ажыратды-2балл |
|
||
|
17-27мин
|
«Жасанды интеллект » әдісі Бейнесұрақтар ұсынады, тапсырмаларды топта талдатады Сөйлеу орталығы қай бөлімде орналасқан? • Біздің ағзамыздағы ең сезімтал ағзалар (қол саусақтары, тіл, ерін) қай бөлімде орналасқан? • Көру орталығы орналасқан бөлік қайсы? • Есту орталығы қай бөлікте орналасқан? 1-топ Маңдай бөлімі, Төбе бөлімі -суретін салады сұрақты талдайды 2-топ Шүйде бөлігі ,4. Самай бөлігі-суретін салып қандай орталықпен байланысты екендігін ажыратады 3-топ Оң және сол жақ ми сыңарларының қызметін сипаттайды |
Оқушылар жасанды интеллект бейнесұрағын тыңдайды. Берілген тапсырманы топта бірлесе отырып орындайды |
Бағалау критерийі: -берілген бәліктердің суретін салып, атқарытн қызметін сипаттап береді Топтар бірін бірі «көз көреді, ми таниды» тәсілімен бағалайды. |
https://studio.d-id.com/share?id=fcec332544acdfb5b2662484fce647bd&utm_source=copy |
||
|
30-35мин |
«Бірге орындайық» тәсілі. Ми бөліктері суреті таратылады Самай, Шүйде, Маңдай, Төбе. 1-жұп оқушылары Берілген сөйлемдегі қалып қойған сөзді дұрыс орналастыру 2-жұп тапсырмасы Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды 3-жұп тапсырмасы берілген ақпарттардың шындық не жалған екендігін ажыратады |
Оқушылар берілген суреттермен ұқсас суреті бар оқушымен жұптасады, берілген тапсырманы бірігп орындап шығады |
Дескриптор: -берілген сөйлемдегі қалып қойған сөзді тауып орналастырады-2балл -берілген ми бөліктерінің сәйкестігін табады-2балл -шындық/жалған белгісін қояды-2балл |
1-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66947625 2-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66947896 3-жұп тапсырмалары |
||
|
40-43мин |
Биологиялық диктант • Ми бассүйектің ... ........ ішінде орналасқан. • Мидың орташа салмағы шамамен ..... - .... . • Ми .... зат пен ... заттан тұрады. • Мидың ақ затынан өткізгіш жолдары түзіліп, ... мен ..... байланыстырады. • Ми бассүйектің ми сауытының шінде орналасқан. • Мидың орташа салмағы шамамен 1300- 1400 г . • Ми ақ зат пен сұр заттан тұрады. • Мидың ақ затынан өткізгіш жолдары түзіліп, ми мен жұлынды байланыстырады. Адамда.......ми сыңарлары өте жақсы жетілген және....сүйек сауытының.....бөлімінде орналасқан. .Мидың .....зат сыртында, ал ..... зат ішінде болады. Үлкен ми сыңарларының терең жүлгелері төрт ....., ......, ......, ....... бөлімге бөлінеді. |
Оқушылар берілген мәтіндегі қалып қойған сөздерді тауып, тапсырманы дәптелеріне орындайды. Мәтінді оқиды |
Дескриптор: -Ми бөлімін қорындылайды-2балл |
|
||
|
43-45мин |
«3 М және 1Ә» 3 М – сабақта орындалған жақсы үш мәселе немесе іс-әрекет; 1Ә – жұмысты жақсарта түсетін ұсыныс./. Үйге тапсырма: 1.«§38. Ми. Үлкен ми сыңарлары» тақырыпты оқып түсіну; |
Оқушыларға сабақ барысында жақсы орындалған үш мәселені атап, сабақта олардың жұмысын жақсартатын бір әрекетке ұсыныс жасау ұсынылады |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 7сынып Биология
Ашық сабақ 7сынып Биология
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
|
|
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үлкен ми сыңарлары |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.7.4- орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үлкен ми сыңарлары қыртысының маңызын түсіну Үлкен ми сыңарлары қыртысының аймақтарын ажырату Жүйке жүйесіне әсер ететін зиянды заттардың әсерін сипаттау |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
|
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» тренинг 3. Топқа бөлу жүзеге асады. Арнайы рандом платформасында топқа боледі Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, Оқушылар шаттық шеңберін құрып, алақан жылулары арқылы бір-біріне жылы лебіздерін,тілектерін білдіреді. жағымды ахаул қалыптастырады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
Презентация Түрі бейнедегі суреттер |
||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім Барабан айналдыра отырып сұрақтар тізбегін ұсынады |
Оқушылар берілген сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады |
-сұрақтарға жауап береді-1балл |
|||
|
Сабақтың ортасы 10-13мин
|
Ой қозғау. «Айырмашылығы неде?» әдісі Ү Оң және солақайлық қалай ажыратылады? «Адамның қабілеті» дегенді қалай түсінесіңдер Бейнекөрсетілім ұсынады Мұғалім түсіндірме жүргізеді Теорнияны бекіту тапсырмаларын ұсынады |
Оқушылар берілген суретті, сұрақтармен байлансытыра отырып ұжымда талдайды
Бейнеақпарат көре отырып жауаптарын негіздейді Тапсырмаларды орындайды |
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі
-ми бөлімдерін атайды-1балл |
https://youtu.be/oMoDabHYXgk?si=o-AebqHfZLnqkf9y
|
||
|
|
«Ойыңмен бөліс» тәсілі Жеке жұмыс С Оң жақ жарты шарда адам жан –жақты емес, жылдамдылығы төмен, көпшілікпен жақсы араласпайды, тұйық, өткеніне бағынышты болады. 1-сигналдық жүйе, «көркемпаз» тип.
1. Қолды кеудеге айқастырып қоямыз. Қай қолдың
үстінде қалғанын байқаймыз. |
Оқушылар мәтінді қолдана отырып Асимметрияны анықтау тәсілдерін орныдайды. 3.Екі қолдың саусақтарын бір-біріне айқастырыңыз. Енді қай қолдың басбармағы үстінде қалғанын байқаңыз: оң немесе сол. Нәтижені қорытындылай келе қай қолымыздың бағыттаушы екенін анықтаймыз; қандай жартышар доминантты |
Дескриптор: -Өз бойынан оң немесе сол жақтың жартышарларының басым екендігін ажыратды-2балл |
|
||
|
17-27мин
|
«Жасанды интеллект » әдісі Бейнесұрақтар ұсынады, тапсырмаларды топта талдатады Сөйлеу орталығы қай бөлімде орналасқан? • Біздің ағзамыздағы ең сезімтал ағзалар (қол саусақтары, тіл, ерін) қай бөлімде орналасқан? • Көру орталығы орналасқан бөлік қайсы? • Есту орталығы қай бөлікте орналасқан? 1-топ Маңдай бөлімі, Төбе бөлімі -суретін салады сұрақты талдайды 2-топ Шүйде бөлігі ,4. Самай бөлігі-суретін салып қандай орталықпен байланысты екендігін ажыратады 3-топ Оң және сол жақ ми сыңарларының қызметін сипаттайды |
Оқушылар жасанды интеллект бейнесұрағын тыңдайды. Берілген тапсырманы топта бірлесе отырып орындайды |
Бағалау критерийі: -берілген бәліктердің суретін салып, атқарытн қызметін сипаттап береді Топтар бірін бірі «көз көреді, ми таниды» тәсілімен бағалайды. |
https://studio.d-id.com/share?id=fcec332544acdfb5b2662484fce647bd&utm_source=copy |
||
|
30-35мин |
«Бірге орындайық» тәсілі. Ми бөліктері суреті таратылады Самай, Шүйде, Маңдай, Төбе. 1-жұп оқушылары Берілген сөйлемдегі қалып қойған сөзді дұрыс орналастыру 2-жұп тапсырмасы Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды 3-жұп тапсырмасы берілген ақпарттардың шындық не жалған екендігін ажыратады |
Оқушылар берілген суреттермен ұқсас суреті бар оқушымен жұптасады, берілген тапсырманы бірігп орындап шығады |
Дескриптор: -берілген сөйлемдегі қалып қойған сөзді тауып орналастырады-2балл -берілген ми бөліктерінің сәйкестігін табады-2балл -шындық/жалған белгісін қояды-2балл |
1-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66947625 2-жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/66947896 3-жұп тапсырмалары |
||
|
40-43мин |
Биологиялық диктант • Ми бассүйектің ... ........ ішінде орналасқан. • Мидың орташа салмағы шамамен ..... - .... . • Ми .... зат пен ... заттан тұрады. • Мидың ақ затынан өткізгіш жолдары түзіліп, ... мен ..... байланыстырады. • Ми бассүйектің ми сауытының шінде орналасқан. • Мидың орташа салмағы шамамен 1300- 1400 г . • Ми ақ зат пен сұр заттан тұрады. • Мидың ақ затынан өткізгіш жолдары түзіліп, ми мен жұлынды байланыстырады. Адамда.......ми сыңарлары өте жақсы жетілген және....сүйек сауытының.....бөлімінде орналасқан. .Мидың .....зат сыртында, ал ..... зат ішінде болады. Үлкен ми сыңарларының терең жүлгелері төрт ....., ......, ......, ....... бөлімге бөлінеді. |
Оқушылар берілген мәтіндегі қалып қойған сөздерді тауып, тапсырманы дәптелеріне орындайды. Мәтінді оқиды |
Дескриптор: -Ми бөлімін қорындылайды-2балл |
|
||
|
43-45мин |
«3 М және 1Ә» 3 М – сабақта орындалған жақсы үш мәселе немесе іс-әрекет; 1Ә – жұмысты жақсарта түсетін ұсыныс./. Үйге тапсырма: 1.«§38. Ми. Үлкен ми сыңарлары» тақырыпты оқып түсіну; |
Оқушыларға сабақ барысында жақсы орындалған үш мәселені атап, сабақта олардың жұмысын жақсартатын бір әрекетке ұсыныс жасау ұсынылады |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз
лкен ми
сыңарларында қандай қызметтер атқарады?
ол жақ
жартышарларының артықшылығы бар адамдардың сөздік қоры мол және оны
жоғары деңгейде қолданады, қимыл-қозғалысы белсенді болып, алдына
қойған мақсатына қол жеткізгіш, болған оқиғаны тез пайымдағыш болып
келеді. 2- сигналдық жүйе, «ойшыл» тип.













