|
Пән: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.3А Жылу құбылыстары Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: Шона Смаханұлы атындағы №44 о/м Мұғалімнің аты-жөні: Қанатбаева Ж.Б Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
|
Сабақ тақырыбы |
Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу |
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.3 – техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру |
|
Сабақ мақсаты |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану. |
|
Бағалау критерийі |
1. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіреді. 2. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін атайды. 3. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін ажыратып, салыстырады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты: Табиғатта және техникада, тұрмыста жылу беру түрлеріне ауызша және жазбаша түрде мысал келтіріп жүйелей алады. Пәндік сипаттағы лексика мен терминдер: Техника, жылу берілу, термос, радиатор, энергия, конвекция, желдеткіш, торнадо. Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер: Табиғи конвекциямен қатар ..... қолданылады. Қос қабырғалы шыны сауыт бұл ..... негізгі бөлігі. |
|
Құндылықтарды дамыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық жұппен және жеке жұмыс жасау арқылы жүзеге асырылады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану 6 сынып |
|
Алдыңғы білім |
Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-8 мин
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа деген зейінін аудару, топқа бөлу. Стикер арқылы пайдаланып сыныпты 3 топқа бөлу. Оқушыларға әр түрлі түспен әріптер жазылған бір түсті стикерлерді таратылады. Бір түсті әріптер жазылған стикерлер топ болады. 1 топ Жылуөткізгіштік 2 топ Конвекция 3 топ Сәуле шығару «Ыстық орындық» әдісі Әр топтан оқушылар таңдалып алынып басқа оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақ қояды. Жауапқа қанағаттанған оқушы бармақ әдісі арқылы кері байланыс береді.
К
|
Стикерлер
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20-25 мин |
«Стоп кадр әдісі» Оқушыларға видеоролик электрондық оқулық арқылы көрстіліп жартысынан тоқтатылады әр топ ары қарай өз ойларын айтады
К
1 тапсырма (жеке жұмыс)
Дескриптор
Кері байланыс: Бір-бірін ауызша бағалау,тапсырманы алмасу арқылы.
2 тапсырма: Сұрақ - жауап. Кірпіштен жасалған үйлерге қарағанда ағаштан жасалған үйлердің жылы болатыны неліктен?
Жылу көзінен балаға энергия қалай беріледі?
Дескриптор
Кері байланыс: Мұғалімнің мадақтауы 3 тапсырма «Ішіне сыртына» әдісі жұппен жұмыс. Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде пайдасы, қай кезде зияны болатынына мысалдар келтіріңдер.
Дескриптор
Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау
|
электрон дық оқулық
Оқулық
Суреттер
Таратпа қағаздар
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5-7 мин |
С Үй тапсырмасы: Эксперименттік тапсырма Полиэтиленді үлдір мен газет қағазының жылуоқшаулау қасиеттерін зерттеңдер. Олармен ыстық суы бар бөтелкені ораңдар, зерттеліп отырған материалдар қабатының қалыңдығы бірдей болуы керек,әрі қабаттар арасында ауа болмауы тиіс.Әр 5 минут сайын бөтелкедегі сулардың температурасын өлшеп отырыңдар. Бір координаталық жазықтықта су температурасының бақылау уақытына тәуелділік графигін салыңдар. Нәтижелерді салыстырып қорытынды жасаңдар: екеуінің қайсысының жылуөткізгіштік қасиеті көбірек? |
Таратпа қағаздар
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||
|
Мен сабақта оқушыларға тақырыпты толық игертуде түрлі тапсырмалар орындатуға тырыстым. Әдіс – тәсілдерді қолдана отырып оқушылар тақырыпты түсініп қоймай өмірде қолдануларына тырыстым.«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар сұрақ қоюға және түрлі сұрақтарға сыни тұрғыдан ойлап жауап беруге үйренеді. «Стоп кадр» әдісі арқылы оқушылар сыни тұрғыдан ойлап видеороликте ары қарай не болуы мүмкін екенін ойлап өз ойларын білдіреді және мысалдар келтіреді. «Ішіне сыртына» әдісі арқылы техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде пайдасы, қай кезде зияны болатынына мысалдар келтіре отырып, жан-жақты дамытамын. |
Осы тарауды оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін пайдаланатын әдістерді жазу үшін қолданыңыз.
|
Қауіпсіздік ережесін сақтау Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||
Қосымша 1
Бағалау парақшасы
Бағалау критерийлері:
1. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіреді.
2. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін атайды.
3. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін ажыратып, салыстырады.
|
№ |
Тапсырма |
Дескриптор
|
Аты-жөні |
Ия |
Жоқ |
|
1 |
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлерін ажыратып жазу Жеке жұмыс |
Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіруді біледі. |
|
|
|
|
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлеріне мысалдар келтіріп жаза алады. |
|||||
|
2 |
Сұрақ - жауап |
Берілген суреттер бойынша жылу берілу түрлерін анықтайды. |
|
|
|
|
Жылу берілу түрлеріне мысал келтіре отырып анықтайды. |
|||||
|
3 |
«Ішіне сыртына» әдісі жұппен жұмыс. |
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде пайдасы бар екенін айта алады. |
|
|
|
|
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде зияны болатынына мысалдар келтіруді біледі.
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8 сынып
Ашық сабақ 8 сынып
|
Пән: Физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.3А Жылу құбылыстары Күні: Сынып: 8 |
Мектеп: Шона Смаханұлы атындағы №44 о/м Мұғалімнің аты-жөні: Қанатбаева Ж.Б Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
|
Сабақ тақырыбы |
Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу |
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.3 – техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру |
|
Сабақ мақсаты |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану. |
|
Бағалау критерийі |
1. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіреді. 2. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін атайды. 3. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін ажыратып, салыстырады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты: Табиғатта және техникада, тұрмыста жылу беру түрлеріне ауызша және жазбаша түрде мысал келтіріп жүйелей алады. Пәндік сипаттағы лексика мен терминдер: Техника, жылу берілу, термос, радиатор, энергия, конвекция, желдеткіш, торнадо. Диолог пен жазу үшін пайдалы сөздер: Табиғи конвекциямен қатар ..... қолданылады. Қос қабырғалы шыны сауыт бұл ..... негізгі бөлігі. |
|
Құндылықтарды дамыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық жұппен және жеке жұмыс жасау арқылы жүзеге асырылады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану 6 сынып |
|
Алдыңғы білім |
Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5-8 мин
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа деген зейінін аудару, топқа бөлу. Стикер арқылы пайдаланып сыныпты 3 топқа бөлу. Оқушыларға әр түрлі түспен әріптер жазылған бір түсті стикерлерді таратылады. Бір түсті әріптер жазылған стикерлер топ болады. 1 топ Жылуөткізгіштік 2 топ Конвекция 3 топ Сәуле шығару «Ыстық орындық» әдісі Әр топтан оқушылар таңдалып алынып басқа оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақ қояды. Жауапқа қанағаттанған оқушы бармақ әдісі арқылы кері байланыс береді.
К
|
Стикерлер
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 20-25 мин |
«Стоп кадр әдісі» Оқушыларға видеоролик электрондық оқулық арқылы көрстіліп жартысынан тоқтатылады әр топ ары қарай өз ойларын айтады
К
1 тапсырма (жеке жұмыс)
Дескриптор
Кері байланыс: Бір-бірін ауызша бағалау,тапсырманы алмасу арқылы.
2 тапсырма: Сұрақ - жауап. Кірпіштен жасалған үйлерге қарағанда ағаштан жасалған үйлердің жылы болатыны неліктен?
Жылу көзінен балаға энергия қалай беріледі?
Дескриптор
Кері байланыс: Мұғалімнің мадақтауы 3 тапсырма «Ішіне сыртына» әдісі жұппен жұмыс. Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде пайдасы, қай кезде зияны болатынына мысалдар келтіріңдер.
Дескриптор
Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау
|
электрон дық оқулық
Оқулық
Суреттер
Таратпа қағаздар
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5-7 мин |
С Үй тапсырмасы: Эксперименттік тапсырма Полиэтиленді үлдір мен газет қағазының жылуоқшаулау қасиеттерін зерттеңдер. Олармен ыстық суы бар бөтелкені ораңдар, зерттеліп отырған материалдар қабатының қалыңдығы бірдей болуы керек,әрі қабаттар арасында ауа болмауы тиіс.Әр 5 минут сайын бөтелкедегі сулардың температурасын өлшеп отырыңдар. Бір координаталық жазықтықта су температурасының бақылау уақытына тәуелділік графигін салыңдар. Нәтижелерді салыстырып қорытынды жасаңдар: екеуінің қайсысының жылуөткізгіштік қасиеті көбірек? |
Таратпа қағаздар
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||
|
Мен сабақта оқушыларға тақырыпты толық игертуде түрлі тапсырмалар орындатуға тырыстым. Әдіс – тәсілдерді қолдана отырып оқушылар тақырыпты түсініп қоймай өмірде қолдануларына тырыстым.«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар сұрақ қоюға және түрлі сұрақтарға сыни тұрғыдан ойлап жауап беруге үйренеді. «Стоп кадр» әдісі арқылы оқушылар сыни тұрғыдан ойлап видеороликте ары қарай не болуы мүмкін екенін ойлап өз ойларын білдіреді және мысалдар келтіреді. «Ішіне сыртына» әдісі арқылы техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде пайдасы, қай кезде зияны болатынына мысалдар келтіре отырып, жан-жақты дамытамын. |
Осы тарауды оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін пайдаланатын әдістерді жазу үшін қолданыңыз.
|
Қауіпсіздік ережесін сақтау Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||
Қосымша 1
Бағалау парақшасы
Бағалау критерийлері:
1. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіреді.
2. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін атайды.
3. Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерін ажыратып, салыстырады.
|
№ |
Тапсырма |
Дескриптор
|
Аты-жөні |
Ия |
Жоқ |
|
1 |
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлерін ажыратып жазу Жеке жұмыс |
Техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіруді біледі. |
|
|
|
|
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлеріне мысалдар келтіріп жаза алады. |
|||||
|
2 |
Сұрақ - жауап |
Берілген суреттер бойынша жылу берілу түрлерін анықтайды. |
|
|
|
|
Жылу берілу түрлеріне мысал келтіре отырып анықтайды. |
|||||
|
3 |
«Ішіне сыртына» әдісі жұппен жұмыс. |
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде пайдасы бар екенін айта алады. |
|
|
|
|
Техникада және тұрмыста жылу берілу түрлері қай кезде зияны болатынына мысалдар келтіруді біледі.
|
|||||
шағым қалдыра аласыз
ері
байланыс:















