Материалдар / Ашық сабақ 8 сынып

Ашық сабақ 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге арналған
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.4В

Мектеп: Шона Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қанатбаева Ж.Б

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Электромагниттер және оларды қолдану.

9 зертханалық жұмыс. «Электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау»



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.3.4 Жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру.

8.1.3.3 Физика кабинетінде қауіпсіздік ережесін білу және сақтау

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Оқушылар соленоид пен жолақ магнит өрістерін сипаттайды, қауіпсіздік ережелерін сақтайды.

  • Магнит пен соленоидтың магнит өрістерінің әсерін зерттейді.

  • Әртүрлі магнит өрістерін салыстырады.

Бағалау критерийлері

  • Тұрақты магниттердің, тогы бар өткізгіштердің магнит өрістерін, полюстерін және күш сызықтарын көрсетеді.

  • Соленоид пен жолақ магнит айналасындағы темір ұнтағына әсер ететін магнит өрісін тәжірибеде көрсетеді.

  • Жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстырады.

Тілдік мақсаттар


Диалогта және жазылымда соленоид, жолақ магнит,магнит өрісі,магнит полюстері қолданады.

Пәндік лексика және терминология

Электрмагнит, соленоид ,трансформатор, стартер,синхрофазатрон, үлкен адрондық коллайдер

Диалогқа және жазуға қажет сөз тіркестері

Магнит өрісін ........ туғызады.

Жердің ...... өрісі бар.

Электрмагнитік құбылысын ............ бақылауға болады.

Жолақ магниттің екі ...... бар.

Соленоидта ....... тогы арқылы магнит өрісі пайда болады

Құндылықтарға баулу




Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алуды, топтық және жұптық жұмысты орындау арқылы дарытамын.

Пәнаралық байланыс

Жердің магнит полюстерін анықтауда география пәнімен байланыс орнатамын

Алдыңғы білім


Электрмагниттік құбылыстар, өткізгіштердің түрлері, электр тізбегі, тұрақты магнит полюстері, соленоидтың құрылысы





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы



5 минут



Сыныпта «Көршіге сәлем» әдісімен әр екі көрші оқушы қолдарын көтеріп,екі қолдап бір-бірінің алақандарын үш рет шапалақтау арқылы психологиялық жағымды ахуал қалыптастырамын.

Сабақтың мақсатын анықтауға үшін бейнежазба көрсетемін.

Анонс : видеоларды дыбысын шығармай көрсету арқылы оқушыларда ой туғызамын

С ұрақтар:

1.Бірінші бейнежазбадан қандай құбылыс көрдің

2.Екінші бейнежазбадағы құбылыстың бірінші бейнежазбадағы құбылысқа ұқсастығы



Сабақ мақсатын анықтата отырып , оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамытамын

«Суретіне қарап таны» әдісі арқылы топтарға бөлемін.

І топ «Таға тірізді магнит»

ІІ топ «Жолақ магнит»

ІІІ топ «Соленоид»






























Shape1




















Сабақтың ортасы

8 мин.











20 минут

Ой қозғау (топтық жұмыс)

"Электрмагнитке" ақыл-ой картасын жасайды

Әр топтан бір оқушы постердің ортасына «Электрмагнит» сөзін жазып, осы ұғымға тиісті сөздерді тармақтап жазады.Постерді әр топ қорғайды.

Топтар бір-бірінің ақыл-ой картасын бас бармақ әдісімен бағалайды.

Зертханалық жұмыс

1.Электрмагнит құрастыру және оның магнит әсерін тексеру

Дескриптор:

- Ток көзін, соленоидты,реостатты және кілтті тізбектей қосып, электр тізбегін жинайды.

- Тізбекті тұйықтап, магнит тілшені пайдаланып, соленоидтың магнит полюстерін анықтайды.

- Магнит тілшені соленоидтың магнит өрісінің оған тигізетін әсері шамалы болатындай қашықтықта орналастырады

- Соленоидқа темір өзекті енгізеді

- Электрмагниттің магнит тілшеге әрекетін бақылайды



2.Жолақ магниттің магнит әсерін тексеру

Дескрипторлар:

  • Жолақ магнитті ағаш білемшенің үстіне орналастырады

  • Жолақ магниттің үстіне А4 парағын қояды

  • Ақ парақ үстіне металл ұнтақтарын себеді

  • Жолақ магниттің металл ұнтақтарына әсерін бақылайды

  • Жолақ магнит айналасына тбірнеше магнит тілшелерін орналастырады

  • Жолақ магниттің магнит тілшелеріне әсерін бақылайды

3. Жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру.

Дескрепторлар:

  • Соленоид айналасындағы магнит тілшелерінің орналасу тәртібі мен жолақ магнит айналасындағы магнит тілшелерінің орталасуын салыстырады

  • Соленоидтың үстіндегі қағазға себілген металл ұнтақтарымен жолақ магнит үстіне қойылған қағаздағы металл ұнтақтарын салыстырады

4. Қорытынды

  • Салыстыру барысында соленоид пен жолақ магниттің магнит әсерлерінің ұқсас жақтарын дәптерге түсіреді

  • Салыстыру барысында соленоид пен жолақ магниттің магнит әсерлерінің айырмашылықтарын дәптерге түсіреді

Жеке оқушыларға тапсырма:

«Шын және Жалған» белсенді оқыту әдісі

Оқушылар үлестірмедегі сұрақтардың жауабын таблицаға белгілейді

Сұрақтар

Шын

Жалған

1

Соленоидтағы магнит өрісі электр тогы арқылы пайда болады



2

Тұрақты магниттің екі полюсі бар



3

Компастың жұмысы магнит өрісіне негізделген



4

Кез-келген өткізгіштің айналасында магнит өрісі бар



5

Барлық металдар магниттеледі









Қойылған сұрақтар бойынша топтар бағдаршам бойынша бағалайды



А3 қағаздар

,маркерлер











































Picture 2



















Үлестірмелі қағаз











Ток көзі , реостат, сымдар, магнит тілшесі,темір ұнтақтары, А4 қағаздар



Сабақтың соңы



7 мин



БББ кестесі бойынша рефлексия жасатамын



Білемін

Білдім

Білгім келеді




Бағалау:

І. Зертханалық жұмыстың жасалуын әр топ критерийлер бойынша өздері бағалайды.



Бағдаршам арқылы оқушылар өзін-өзі бағалауы.

Мұғалімнің жазбаша кері байланысы.







ІІ.Электрмагниттердің тұрмыста және өндірісте,ауыл және халық шаруашылығында пайдалануын әр топ бағдаршам әдісі бойынша өзара бағалайды.



1.Жасыл-өте жақсы

2.Сары-жақсы

3. Қызыл- орташа



Үйге тапсырма :

Зерттеушілік дағдаларын қалыптастыру мақсатында. трансформатор, зарядтағыш құрылғылар, автомобиль стартері,синхрофазатрон, термоядролық реактор, үлкен адрондық коллайдер сияқты құрылғылары қайда және қандай мақсатта қолданатындығын тауып, дәптерге жазып келеді.





Қима қағаздар































Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау

Бүгінгі сабақта саралап оқытудың мына тәсілдері қолданылды:

Қабілетті оқушыларға

1.Үй тапсырмасын сұрауда:

"Миға шабуыл" әдісі бойынша сұраймын

Сабақта қалыптастырушы бағалау жүргізілді: Басбармақ, бағдаршам, оқушылар өзін-өзі бағалауы, мұғалімнің

мадақтауы.

Осы бағалау арқылы мен оқушыларға кері байланыс бере отырып, өз қателіктерін түзетуге мүмкіндік беремін.













Оқушылар сабақта сергек отыру үшін алдын ала бөлме терезелерін ашып, желдетіп,ауасы тазартылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланaмыз,

сол бағандағы өзіңіз маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Мен бүгінгі сабаққа қойған мақсатыма қол жеткізе алдым деп ойлаймын. Өйткені, бағалау криитерийлеріне оқушылар дескрипторлар арқылы шықты. Әр оқушылар өздерінің деңгейлерін біле отырып, келесі сабақтарда талпына бастайды деп ойлаймын.

Саралау өте тиімді жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым. Сабақ жоспарында ауытқулар болмады.





Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?



1.Ақыл-ой картасын пайдалану тиімді болады

2. Бағалауда «Бағдаршам» әдісін пайдаланған дұрыс

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?

Оқушыларға дайын білімді емес, тапсырманы өз бетімен меңгеріп, ойлай отырып ойланатындай белсенді оқу әдіс -тәсілдерін көп немесе жиі пайдалану.

Педагогикалық әдіс-тәсілдерді шеберлікпен қолдануға тырысамын.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

1. Келешектегі сабағымда көптеген белсенді әдіс –тәсілдерді, саралау тәсілдерін тиімді пайдаланамын.











Бағалау критерийі

Тапсырмалар

Дескриптор

Ия

Жоқ

1

Табиғаттағы магниттік құбылыстарды және жердің полюстарын ажырата алады.

1

1.Тұрақты магниттерді біледі және полюстерін ажырата алады

2.Жердің магнит өрісін анықтай алады



2

Жолақ магниттің магнит өрісі мен соленоидтың магнит өрістерін салыстыра алады












2

1.Тізбек құрастыра алады.

2. Жолақ магниттің магнит өрісін тәжірибеде анықтай алады

3 . Соленоидтың жұмыс істеу принциптерін біледі және қандай салаларда қолданылуын айта алады.

















ЖИ арқылы жасау
04 Қараша 2018
636
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі