|
8.1 А. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан Күні: 29.09.2020 |
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жалпы орта білім беретін мектеп Мұғалімнің аты-жөні: С.Жаркымбекова Пәні: Қазақстан тарихы Сынып : 8 |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
«Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы . Зерттеу сұрағы: Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды? |
|||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.3.1.4 – «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау; 8.2.3.1 – ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау; ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
– қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды; – «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдайды; – ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға береді |
|||||||
|
Тілдік міндеттер |
Пәндік лексика мен терминология: алаш, газет, партия, баспасөз, үкімет, кеңес, қуғын –сүргін. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» идеясы 6-шы құндылық Оқушыларды «Мәңгілік ел» ұлттық идеясы аясында қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін, «Алаш» ұлттық қозғалысының қалыптасуы туралы тарихын білуге қызығушылығын арттыру |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиеті, қазақ тілі, дүниежүзі тарихы |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
1917 жылғы ақпан буржуазиялық-демокртатиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері ? |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 22 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу.Оқушыларды түгелдеу Жағымды атмосфералық ахуал қалыптыстыру. Сыныптық үй-тапсырмасын «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ-жауап арқылы тексеремін:
Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырамын
Зерттеу және талдау «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз (6-минут) Сұрақтар: 1.Суретте кімдерді көріп тұрсыңдар? 2. «Алаш» ұлттық қозғалысына бұл кісілердің қатысы қандай? 3. Сол кезде ұлттық зиялылардың қоғамдағы орны қандай болды? 4. Ұлт зиялылары кімнің мүддесін қорғады деп ойлайсыңдар? 5. Алаш сөзі не мағына береді деп ойлайсыңдар? Суреттер арқылы оқушыларды «Әлихан», «Ахмет» «Міржақып» деп 3 топқа бөлу Слайд- таныстырылым «Ойлан -топтас-бөліс» әдісі 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. Постер қорғау «Әлихан» тобы: Әлихан Бөкейханов «Ахмет» тобы: Ахмет Байтұрсынов «Міржақып» тобы: Міржақып Дулатов Дескриптор:Оқушылар ұлт зиялылары туралы ақпарат береді 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Кесте толтыр
Дескриптор:оқушылар ұлт зиялылары кімдер екенін біледі, Алаш қозғалысы нелкітен жұмыс жасағынын , Қазақ газеті қандай мақалалардан тұрғанын біледі
1 “ Алаш” саяси партия ретінде толыққанды қай жылы ұйымдасты? А) 1916ж. Б) 1917ж. В) 1918ж
2.Партияның бағдарламасы қай газетте жарияланды? А) Айқап Б) Қазақ В) Үш жүз
3.Ең өзекті мәселесі- А) халықты ояту Б) білім беру В) жұмыспен қамту
4.Мемлекеттік Думаның депутаты А) М.Сералин Б) Б.Қаратаев В) М.Дулатұлы
5.“Қазақ” газетін шығарушы,редактор- А) М.Дулатұлы Б) Ж.Аймауытов В) Ә.Досов
|
Ұлт зиялылары-ның Суреті А 4 парағы
Қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: М.Дулатұлы «Оян,қазақ!» деп ұран тастады. А.Байтұрсынов кітабының атын «Маса» қойып,ұйқыдағы халқының құлағына ызындап,маза бермей оятуды көздеді.М.Сералин журналын «Ай,қап» деп, күрес жүргізді бейқамдығына өкінген адамның сөзімен атады. Бұлардың түпкілікті ортақ идеясын қалай түсіндіру |
Стикерлер |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8-сынып «Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы .
Ашық сабақ 8-сынып «Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы .
|
8.1 А. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан Күні: 29.09.2020 |
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жалпы орта білім беретін мектеп Мұғалімнің аты-жөні: С.Жаркымбекова Пәні: Қазақстан тарихы Сынып : 8 |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
«Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы . Зерттеу сұрағы: Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды? |
|||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.2.1 – қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; 8.3.1.4 – «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау; 8.2.3.1 – ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау; «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау; ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
– қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды; – «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдайды; – ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға береді |
|||||||
|
Тілдік міндеттер |
Пәндік лексика мен терминология: алаш, газет, партия, баспасөз, үкімет, кеңес, қуғын –сүргін. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» идеясы 6-шы құндылық Оқушыларды «Мәңгілік ел» ұлттық идеясы аясында қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін, «Алаш» ұлттық қозғалысының қалыптасуы туралы тарихын білуге қызығушылығын арттыру |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ әдебиеті, қазақ тілі, дүниежүзі тарихы |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
1917 жылғы ақпан буржуазиялық-демокртатиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері ? |
|||||||
|
|
|
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 мин Сабақтың ортасы 22 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу.Оқушыларды түгелдеу Жағымды атмосфералық ахуал қалыптыстыру. Сыныптық үй-тапсырмасын «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ-жауап арқылы тексеремін:
Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырамын
Зерттеу және талдау «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз (6-минут) Сұрақтар: 1.Суретте кімдерді көріп тұрсыңдар? 2. «Алаш» ұлттық қозғалысына бұл кісілердің қатысы қандай? 3. Сол кезде ұлттық зиялылардың қоғамдағы орны қандай болды? 4. Ұлт зиялылары кімнің мүддесін қорғады деп ойлайсыңдар? 5. Алаш сөзі не мағына береді деп ойлайсыңдар? Суреттер арқылы оқушыларды «Әлихан», «Ахмет» «Міржақып» деп 3 топқа бөлу Слайд- таныстырылым «Ойлан -топтас-бөліс» әдісі 1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. Постер қорғау «Әлихан» тобы: Әлихан Бөкейханов «Ахмет» тобы: Ахмет Байтұрсынов «Міржақып» тобы: Міржақып Дулатов Дескриптор:Оқушылар ұлт зиялылары туралы ақпарат береді 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Кесте толтыр
Дескриптор:оқушылар ұлт зиялылары кімдер екенін біледі, Алаш қозғалысы нелкітен жұмыс жасағынын , Қазақ газеті қандай мақалалардан тұрғанын біледі
1 “ Алаш” саяси партия ретінде толыққанды қай жылы ұйымдасты? А) 1916ж. Б) 1917ж. В) 1918ж
2.Партияның бағдарламасы қай газетте жарияланды? А) Айқап Б) Қазақ В) Үш жүз
3.Ең өзекті мәселесі- А) халықты ояту Б) білім беру В) жұмыспен қамту
4.Мемлекеттік Думаның депутаты А) М.Сералин Б) Б.Қаратаев В) М.Дулатұлы
5.“Қазақ” газетін шығарушы,редактор- А) М.Дулатұлы Б) Ж.Аймауытов В) Ә.Досов
|
Ұлт зиялылары-ның Суреті А 4 парағы
Қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: М.Дулатұлы «Оян,қазақ!» деп ұран тастады. А.Байтұрсынов кітабының атын «Маса» қойып,ұйқыдағы халқының құлағына ызындап,маза бермей оятуды көздеді.М.Сералин журналын «Ай,қап» деп, күрес жүргізді бейқамдығына өкінген адамның сөзімен атады. Бұлардың түпкілікті ортақ идеясын қалай түсіндіру |
Стикерлер |
||||||
шағым қалдыра аласыз














